Jump to content

Moto Zajednica

Salto sa motorom

Recommended Posts

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
3 minutes ago, N.F.S. said:

Satelis 400 kog upravo vozim ima abs samo na prednjem tocku, takodje el.servo motor ciji ecu kontrolise odnos i snagu zaustavne sile pri "panic" modu ( kada se u kocenju koriste obe rucke)

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk
 

Siguran si? Jer eto ja vozim i Burgmana 650 i ima senzore na oba točka....

A reci mi kao ECU "zna" da je blokirao zadnji točak i da treba da "popušta"? Šta ako kočiš samo zadnjim točkom, onda tvoj ECU baca pasulj da zna koliko si zakočio i kada je točak blokirao? Verujem ti da nemaš zadnji senzor, ali to onda samo znači da imaš slab ABS, koji radi samo delimično svoj posao....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

I ja mislim da imaš i pozadi senzor. Koje je godište motor?
Postoje motocikli samo sa senzorom napred, ali starije generacije i vrlo retko.
Zadnji senzor zna da bude u samoj glavčini pa nije baš vidljiv...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
5 minutes ago, bmw said:

Prve verzije ABS-a (ako se ne varam tamo negde oko 1985 godine) su radile od trenutka kada si upalio motor i posle početne inicializacije (čim je točak okrenuo dva kruga), da bi kasnije to bilo modifikovano na neku brzinu (čuveni "klang" zvuk kod bmw-ja).....zato sam i napisao da zavisi od verzije i tipa ABS-a

Naravno da moraju da se ograde, ipak su oni još jako u "pozadini" što se tiče iskustva kod ABS-a. Eto čak i vodeči i najiskusniji na tom području je imao "probleme" sa ABS-ovima na motorima proizvedenim između 2004-2007 godine.

A to kome veruješ.....

Mi naravno pricamo o trenutnom stanju na trzistu i ono sto se ugradjuje na 99% motocikala.

 

Nista nam ne znaci sta se nekada ugradjivalo i sta nije aktuelno.

 

Znaci ako postoji  neka aktuelna verzija abs-a koja se ugradjuje i koja ce raditi i na brzinama ispod 15km/h molim za izvor, ono sto mozemo da garantujemo jeste da na koleginom motoru sa koga je pao ta verzija abs-a nije na motoru, to prenosim iz svog iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ecu "ne zna" sta se sa zadnjim tockom desava, pisem proizvoljno i rekao bih da radi kako je naucen, tj. kako mu algoritam nalaze.

Probao sam i u praksi, kocio na sitnom pesku (tu se naj lakse abs aktivira), samo prednja, abs odradjuje kako je zamisljeno, upravljivost zadrzana. Kada kocim levom polugom koja koci oba tocka, zadnji se blokira, prednji kao i u predhodnom slucaju, kontrolu imam.

Kada sam probao taj njihov panic mod i kocio sa obe poluge istovremeno, sa mozda 40km/h abs je napred radio a zadnji tocak je po pola metra trag blokiranja ostavio... Svo sam vreme rucke stisnute drzao.

 

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Evo izgleda pumpe i njene logike, slikano kroz otvor fara.ef0ac034be8a8f4c0ddcfbce0bb5e794.jpge9a9014a0bcc43793abcc2275d9b7e2b.jpg38721c525cd733d04785e472ce2502e2.jpg

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
6 minutes ago, abarth_maniac said:


Ajde da kazemo da si za zaustavni put donekle u pravu, ali ti tvrdim da dobar vozač zaustavi motor brze nego neiskusan kad mu se aktivira ABS. Zašto? ABS popušta pritisak i tad se donekle sila kočenja gubi a put povećava. Ako kočiš tako da se ABS ne aktivira nego silom tik ispod toga, zaustavićeš se ranije nego kad se ABS aktivira.

Druže, statistika i Darwin uvek pobeđuju.....lepo si ti okačio video i to je sve istina ALI U KONTROLIRANIM USLOVIMA kao u videu. Ajde sada malo realnosti....voziš se usred bela dana po Beogradu po ograničenju (recimo 50km/h) i odjednom ti vozač/vozačica izleti sa tvoje desne strane na jedno 15metara i zakoči u strahu (jer te naravno videla/video i strah za nov auto je popriličan). Ne možeš da je izbegneš, ne možeš da menjaš traku, ukratko smeši ti se hitna (samo hipotetički, ne daj bože da se razumemo.....). Siguran si da bi uspeo da zakočiš pravovremeno i da se zaustaviš pre nego što "poljubiš" njen/njegov nov auto? I da ne poljubiš asfalt naravno?

E sa ABS-om to postižeš svaki put i to bez razmišljanja i impulzivo.....

Lako je kočiti kad si spreman na prepreku i kada su ti čula na 100%.....problem je dobro kočiti kada te nešto iznenadi da možeš sebe toliko iskontrolisati da ne stegneš kočnicu kao manijak. Tu dolazi ABS do izražaja....

A da o lošim uslovima ni ne pričamo....tu tek kreče igranka bez ABS-a

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
7 minutes ago, N.F.S. said:

Ecu "ne zna" sta se sa zadnjim tockom desava, pisem proizvoljno i rekao bih da radi kako je naucen, tj. kako mu algoritam nalaze.

Probao sam i u praksi, kocio na sitnom pesku (tu se naj lakse abs aktivira), samo prednja, abs odradjuje kako je zamisljeno, upravljivost zadrzana. Kada kocim levom polugom koja koci oba tocka, zadnji se blokira, prednji kao i u predhodnom slucaju, kontrolu imam.

Kada sam probao taj njihov panic mod i kocio sa obe poluge istovremeno, sa mozda 40km/h abs je napred radio a zadnji tocak je po pola metra trag blokiranja ostavio... Svo sam vreme rucke stisnute drzao.

 

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk

 

 

 

 

Druže blokiranje bilokojeg točka nije dobro (pogotovu ne u slabim uslovima) osim ako voziš off.......več sam napisao da treba još mnogo da nauče kako treba da radi ABS.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 5 minuta, bmw je napisao:

Druže, statistika i Darwin uvek pobeđuju.....lepo si ti okačio video i to je sve istina ALI U KONTROLIRANIM USLOVIMA kao u videu. Ajde sada malo realnosti....voziš se usred bela dana po Beogradu po ograničenju (recimo 50km/h) i odjednom ti vozač/vozačica izleti sa tvoje desne strane na jedno 15metara i zakoči u strahu (jer te naravno videla/video i strah za nov auto je popriličan). Ne možeš da je izbegneš, ne možeš da menjaš traku, ukratko smeši ti se hitna (samo hipotetički, ne daj bože da se razumemo.....). Siguran si da bi uspeo da zakočiš pravovremeno i da se zaustaviš pre nego što "poljubiš" njen/njegov nov auto? I da ne poljubiš asfalt naravno?

E sa ABS-om to postižeš svaki put i to bez razmišljanja i impulzivo.....

Lako je kočiti kad si spreman na prepreku i kada su ti čula na 100%.....problem je dobro kočiti kada te nešto iznenadi da možeš sebe toliko iskontrolisati da ne stegneš kočnicu kao manijak. Tu dolazi ABS do izražaja....

A da o lošim uslovima ni ne pričamo....tu tek kreče igranka bez ABS-a

Slažem se sa gore napisanim 100%.

Ja sam pisao o zaustavnom putu. Nisam pravio nikakav scenario. Čisto tehnički sam posmatrao.
ABS je odličan sistem, i namenjen je za ovo što si napisao.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
13 minutes ago, filipfg said:

Mi naravno pricamo o trenutnom stanju na trzistu i ono sto se ugradjuje na 99% motocikala.

 

Nista nam ne znaci sta se nekada ugradjivalo i sta nije aktuelno.

 

Znaci ako postoji  neka aktuelna verzija abs-a koja se ugradjuje i koja ce raditi i na brzinama ispod 15km/h molim za izvor, ono sto mozemo da garantujemo jeste da na koleginom motoru sa koga je pao ta verzija abs-a nije na motoru, to prenosim iz svog iskustva.

Druže ovu tmu čitaju i malo stariji ljudi koji imaju i starije motore ne samo najnoviji hit, tako da to pišem zbog njih da ne bi mislili da je sve isto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
2 minutes ago, abarth_maniac said:

Slažem se sa gore napisanim 100%.

Ja sam pisao o zaustavnom putu. Nisam pravio nikakav scenario. Čisto tehnički sam posmatrao.
ABS je odličan sistem, i namenjen je za ovo što si napisao.
 

Shvačam ja tebe i sve si to lepo napisao i stoji. Međutim zbog "tehničke korektnosti" treba napisati stvari kako jesu, jer bi neko mogao to uzeti zdravo za gotovo pa se sutra razočarati kada ne bude mogao skrenuti sa motorom i poljubi haubu na autu a pročitao je na BJB-u da je motor još uvek "upravljiv". Ljudi su čudo. Eto čak je i zemlja u poslednje vreme ravna......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Evo i ovi iz BMW-a prolupali, izgleda da ih spopao isto sindrom "dizanje zadnjeg tocka iako imas ABS".

 

1200 GS upustvo, ali dobro sta oni ljudi znaju samo prave najprodavaniji motor ikada u istoriji :D

 

 

 

 

bmw.jpg

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
26 minutes ago, filipfg said:

Evo i ovi iz BMW-a prolupali, izgleda da ih spopao isto sindrom "dizanje zadnjeg tocka iako imas ABS".

 

1200 GS upustvo, ali dobro sta oni ljudi znaju samo prave najprodavaniji motor ikada u istoriji :D

 

 

 

 

bmw.jpg

U pravu si, prave najprodavaniji motor....dobro bi bilo da napišeš za koje godište motora je to uputstvo, pošto u mojim uputstvima toga nema....do 2007 godine se je ABS isklopio pri učestalim jakim kočenjima ako je pao napon akumulatora....

Iskreno, nikad do dandanas mi nije uspelo diči motor na prednji točak, ali nikad.Čak ni malo...možda još nisam naleteo na njihove "under certain circumstances" kako pišu u gornjem uputstvu. I zanimljivo da propagiraju kočenje "na puno", pogotovu njihov trkački program gde se koči do amena i gde su brzine mnogo veče nego obično (eto ti zvaničnih klipova na youtubu pa se uveri) ako znaju da če motor da te flipne....A možda se samo ograđuju od mogučih problema....ko bi znao....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Kawasaki z1000sx 2017 može. Baš sam išao da testiram posle ovog dogadjaja. Digne 10-15 cm i pali abs..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova
21 hours ago, bmw said:

izvini a gde je taj senzor za "podignutost zadnjeg točka"? Na kom principu on radi? Daj mi molim te objasni jer bi rado naučio nešto novo.....

Pročitaj abartov tekst u drugoj temi i videćes da je čovek stručnije i opširnije ispričao isto što i ja. Prostija verzija ABSa bez senzora koji meri ugao ne može sprečiti stoppie i tu nema šta više da se diskutuje. Čim pomaže da se ostvari bolji grip i skraćuje zaustavni put pomaže i da se ostvari stoppie. Sasvim logično onom ko samo malo uključi sive moždane ćelije.

On ne zna onda da li si ti krenuo da se podižeš pa da ti popusti više točak kao u slučaju sa naprednijim verzijama sa dodatnim senzorima već ostvaruje to da deluje mnogo veća sila nego da je točak blokirao bez ABSa(tada bi točak samo nastavio da klizi bar 3x lakše nego da je zadržan na granici proklizavanja). Brže ga zaustavlja i samim je veća šansa da motor prevagne.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
Pre 12 sati, abarth_maniac je napisao:


Ajde da kazemo da si za zaustavni put donekle u pravu, ali ti tvrdim da dobar vozač zaustavi motor brze nego neiskusan kad mu se aktivira ABS. Zašto? ABS popušta pritisak i tad se donekle sila kočenja gubi a put povećava. Ako kočiš tako da se ABS ne aktivira nego silom tik ispod toga, zaustavićeš se ranije nego kad se ABS aktivira.

 

Nema ljutnje , ali ovo nema smisla ni logike .... nemoj da se ljutis ....

 

  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ne ljutim se. Ali trazim dobar argument da me osporis. 

Uradio sam na faksu dosta testiranja negativnog ubrzanja, ne pricam prazne price, sto se iz vecine napisanog vidi, pa te molim da mi opravdas tvrdnju. 

Pri tom nisam ni mrvice sujetan, i jako volim kad mi neko dokaze da nisam u pravu, jer tad naucim nesto novo. 

Ako neces javno, pusti mi na PP neki clanak iz naucnog casopisa ili zvanicnih testova od nekog centra za ispitivanje motornih vozila, pa da ubacim u onu temu o ABSu. 

Ima dosta pisanog, ali mozda nisam nasao, nemam bas mnogo vremena i uglavnom se baziram na ucenje sebi bliskih stvari, a to su prvenstveno SUS motori. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
Pre 13 sati, abarth_maniac je napisao:


Ajde da kazemo da si za zaustavni put donekle u pravu, ali ti tvrdim da dobar vozač zaustavi motor brze nego neiskusan kad mu se aktivira ABS. Zašto? ABS popušta pritisak i tad se donekle sila kočenja gubi a put povećava. Ako kočiš tako da se ABS ne aktivira nego silom tik ispod toga, zaustavićeš se ranije nego kad se ABS aktivira.

 

hajde da objasnim ...

 

ovo boldovano su price za malu decu , ko to moze ?

 

jedan od nas stotinu ili hiljadu ? pusti snovi ... pa i Moto GP soferi se zaj.. pa proklizaju na kocenju , a ovde medu nama sve Rossi do Rossija ...

 

pa ne popusta ABS toliko jako da bi to cinilo  razliku , samo popusti toliko da tocak ne blokira , inace bi pao ... jelte :jee:

 

prvi auto sa ABS sam kupio davne 1990 godine , svi kasniji su ga imali ,

upalio mi se na svim tim automobilima 1 - slovima jednom  , i spasio me

 

motore vec neko vreme vozim sa ABS , doduse ne mnogo kilometara kao neke kolege ( na moju zalost ) , paljenje ABS ? - NIKAD , ni jedan jedini put !!!!

 

o cemu mi uopste pricamo ?

 

sem ako ne testiras ABS na poligonu , ono dali radi , 99,99 posto sofera nece ni da zna da ga ima , ni posle duzege vremena ... 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
pre 29 minuta, abarth_maniac je napisao:

Ne ljutim se. Ali trazim dobar argument da me osporis. 

Uradio sam na faksu dosta testiranja negativnog ubrzanja, ne pricam prazne price, sto se iz vecine napisanog vidi, pa te molim da mi opravdas tvrdnju. 

Pri tom nisam ni mrvice sujetan, i jako volim kad mi neko dokaze da nisam u pravu, jer tad naucim nesto novo. 

Ako neces javno, pusti mi na PP neki clanak iz naucnog casopisa ili zvanicnih testova od nekog centra za ispitivanje motornih vozila, pa da ubacim u onu temu o ABSu. 

Ima dosta pisanog, ali mozda nisam nasao, nemam bas mnogo vremena i uglavnom se baziram na ucenje sebi bliskih stvari, a to su prvenstveno SUS motori. 

 

 

 

dobro da se ne ljutis , hvala ti ( ne salim se , isuvise cesto izazovem pogresne reakcije )

 

ko sto sam napisao u proslom postu , ne pricamo o teoriji vec o praksi ..

 

ja ne verujem da na ovom forumu postoji vise bas dobrih sofera od mozda 2-3 , pricamo amateri - trkaci , ja ne poznajem te krugove , dvlins mozda ? i za njih nisam siguran dali to mogu da izvedu , da koce brze od ABS-a , pogotovu ne iz vise pokusaja , na raznim ( jos uvek asfaltnim podlogama ) 

a samo jednom treba da pogrese i tras ...

 

i jos nesto , neki nas kolega trkac amater , kako ( sem mozda dodatne tezine ) moze ABS da ga ometa ?? jer koci konstatno do granice , ne preko ?

 

a jos mi je manje jasno kako nekog prosecnog sofera , gde ubrajam i sebe , moze ABS da smeta ... van pameti ...

 

zaista nema smisla to uporedivati , jednostavno treba reci da mi svi kocimo kako kocimo , nema razlike dali  imamo ABS ili ne jer u 99,9999 posto slucajeva ABS nece ni da se upali ..

 

 

ja mozda kocim losije ( na primer ) ali NIKAD ne stiskam kocnicu ko mamlaz da bi aktivirao ABS , jednostavno kocim losije , treba da vezbam 

ali ako pogresim ili moram da pritisnem kocnicu iz sve snage , trebalo bi da ne opalim po asfaltu ( nadamo se :care:)

 

ABS je tu za nedaj boze , dodatak , pomocnik , a ne da pripomogne kocenju , kako moze da ne valja ?

 

ako prosecan sofer ( naprimer ja ) izvezba kocenje do maksimalne granice , bez da tocak prokliza , kako ce ABS da mi smeta u tome ?

 

niko nikoga nikad nije ucio voznje motora ( pa ni auta ) da nagazis na kocnicu ... svi mi doziramo , neki bolje , neki losije , neki jos ucimo  , ali kad ti kod jakog kocenja na putu , a da i ne primetis bude malo rizle , nema treninga koji ce ti pomoci ako nisi video , ABS bi trebao da te spasi ( nadajmo se )

 

pozdrav !!

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

mislim da bi bilo interesantno kada bi kolege koji imaju ABS na motoru ili na kolima napisali koliko puta jim se ABS aktivirao , pricam u saobracaju , ne na makadam parkingu , u zezanju ili testirajuci ...

 

evo ja

 

Auto      -  1

Motor   -  0

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
 
ako prosecan sofer ( naprimer ja ) izvezba kocenje do maksimalne granice , bez da tocak prokliza , kako ce ABS da mi smeta u tome ?
 
niko nikoga nikad nije ucio voznje motora ( pa ni auta ) da nagazis na kocnicu ... svi mi doziramo , neki bolje , neki losije , neki jos ucimo  , ali kad ti kod jakog kocenja na putu , a da i ne primetis bude malo rizle , nema treninga koji ce ti pomoci ako nisi video , ABS bi trebao da te spasi ( nadajmo se )
 
pozdrav !!
 
 


Opaa...imamo after-party a :D

Abs naravno nikad neće da ti smeta i uvek je dobro došla opcija, bar za putne motore. Prosečan šofer vežba kocenje i vežba kocenje i kad misli da je uvezbao on to može još da vežba. E kad počne da mu se pali abs onda se resetuje za par % i tad ima granicu gde će da se upali abs sto nije ništa strasno ali produžava put u odnosu da si zakocio za 1mm manje da tek nisi blokirao točak. Ali sve je bolje nego da blokira točak pa nek produži put za tu nijansu.
I kao sto rekosmo to se vežba stiskanjem tj nagazivsnjem kočnice jer time simuliras auto koje ti se iznenada i niotkuda isprecilo i bez mogucnosti izbegavanja. I onda biraš, da nagaziš kočnicu pa makar to bilo i sa nekom sitnom rizlom (a svakako ako si pametan i ako si već primetio rizlu, ti si već usporio) i time sebi moguće spasis život, ili ćeš zazmuriti i ukociti se. Mada to nije toliko stvar izbora koliko .... a da, uvežbanosti.
Prošle godine na kursu su nam ispričali da u dosta velikom broju slučaja ne postoje tragovi kocenja iako motor npr nema abs. Ljudi se uplase, instantno sokiraju i zalede sve reakcije. Zato vežba i oslobadjanje straha od nabadanja kočnica ali naravno u bezbednim uslovima i ako nisi siguran u sebe, pod prismotrom nekog instruktora.

Abs mi je na automobilu više puta se aktivirao, a i logično, abs na motoru tek vozim 3000km pa nije bilo prilike. Istine radi, na motoru i vozim opreznije, ne da u automobilu vozim neoprezno ali na motoru je defanzivna vožnja pa onda to pomaže da se neke situacije ipak ranije uoče.
Na autu je sasvim druga priča, i tu sam isao na kurs, tu te uče da stisneš kočnicu sto jače mozes, nikakvo doziranje, do daske stisni da prodje kroz pod.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5729 postova

@Velimlje2 hvala za svrstavanje u red iskusnih ali daleko sam ja od nekog trkaca.

 

Kako god, razlika o kojoj ti pises, kao i kolega @bmw cini mi se, je voznja na ulici u saobracaju u realnim uslovima sa svim iznenadnim faktorima u odnosu na voznju na stazi sa veoma predvidivim stvarima. Druga stvar na stazi nikada ne kocis da brzinu svedes na nulu odnosno da stanes. Jaka su kocenja i inicijalni stisak je za saobracaj mozda i nepojmljiv ali skidas brzinu sa recimo 200 na 80 u par desetina metara i tu se faza intezivnog kocenja zavrsava dok u saobracaju nije bas tako. 

 

Ja nisam iskusan na motorima sa ABS-om ali da ne valja ne bi se sve vise ugradjivao. Ne znam ni kakav je osecaj na motoru kada se upali ABS jer nisam do sada doziveo i mozda bih se isprepadao kada mi se to desi pa zato mozda nijr lose osetiti reakciju ABS nekako namerno da bi covek znao sta da ocekuje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive
pre 7 minuta, dvlns je napisao:

@Velimlje2 hvala za svrstavanje u red iskusnih ali daleko sam ja od nekog trkaca.

 

Kako god, razlika o kojoj ti pises, kao i kolega @bmw cini mi se, je voznja na ulici u saobracaju u realnim uslovima sa svim iznenadnim faktorima u odnosu na voznju na stazi sa veoma predvidivim stvarima. Druga stvar na stazi nikada ne kocis da brzinu svedes na nulu odnosno da stanes. Jaka su kocenja i inicijalni stisak je za saobracaj mozda i nepojmljiv ali skidas brzinu sa recimo 200 na 80 u par desetina metara i tu se faza intezivnog kocenja zavrsava dok u saobracaju nije bas tako. 

 

Ja nisam iskusan na motorima sa ABS-om ali da ne valja ne bi se sve vise ugradjivao. Ne znam ni kakav je osecaj na motoru kada se upali ABS jer nisam do sada doziveo i mozda bih se isprepadao kada mi se to desi pa zato mozda nijr lose osetiti reakciju ABS nekako namerno da bi covek znao sta da ocekuje. 

nema na cemu ;)

 

verujem da nema razlike , staza i saobracaj , kocio ti koliko hoces intenzivno sa 200 na 80 ili bilo kako , ABS nece da ti se upali , kad se upali , znas da si preterao ....

 

mog starog GS-a nikad nisam naterao ( da se secam ) dotle pa i neznam , ovaj novi ima toliko lagano pulsiranje u rucici da od toga nemoze da se uplasis , a u samom kocenju nema razlike , kocis maksimalno , ko Rossi , ali ne na onaj dan kad je pao ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5729 postova

Razlika je sto sa 200 mozes mnogo jace da stisnes kocnicu (i moras) a da ne pridjes momentu blokiranja tocka nego sa 50. To je cista fizika. I sto kada sse resis viska brzine kocnicu popustas tako da nisi u pravoj opasnosti da blokira tocak

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja