Jump to content

Moto Zajednica

Salto sa motorom

Recommended Posts

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /
On 18.7.2019. at 9:35, PremieRacing je napisao:

AKO nije bio tehničkog problema, PRVI odgovor u temi je objasnio šta se desilo...

Prvi odgovor objasnio...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
3 hours ago, Shortshifter said:

Taj deo sa spoznajom da ABS nije svemoćan mi je jasan, ono što ne razumem je kako je krenulo da je ABS kriv što ga rep preteko. Stoppie je stoppie, imao ABS ili ne. Iskucaše ljudi 4 strane a ABS sa tim veze nema. Ono sa zadnjom kočnicom i prevrtanjem ne treba komentarisati, na kraju se kolega i ispravio da nije bio salto nego pad u stranu.

 

2 hours ago, dvlns said:

Doslo se do ABS time sto je @Gajo Sevojno napisao da sumnjaju u tehnicku ispravnost kocionog sistema i da je on imao lose iskustvo sa tim Kawasaki dilerom ili servisom ne znam sta je. Posle toga je @N.F.S. Postavio slike srafova sa motora @filipfg i probudjena je sumnja.

 

Kako sam sklon da verujem da je Belgija ozbiljna drzava zauzeo sam stav da urade ekspertizu i ukoliko je greska na motoru da naplate svima od Belgije do Japana lovu :)

To je to. ABS je od pocetka oznacen kao glavni osumnjiceni krivac, bilo zbog neispravnosti, bilo zbog drugog faktora zbog kojeg ABS tog momenta nije bio dorastao zadatku da spreci stoppie.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 865 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: X11

Moje najgore iskustvo u naglom kocenju, na motoru bez abs-a, je takvo da me je nabadanje zadnje kočnice u strahu i nemogucnosti doziranog(po mom misljenju na granici proklizavanja prednjeg tocka) kocenja prednjom kocnicom da me zaustavi, SPASILO PADA I VEROVATNOG UBISTVA PEŠAKA.

Odma da kazem da sam u datoj situaciji samo ja i niko vise kriv.

Isao sam ulicom grada koji ne poznajem dovoljno, gde su kola parkirana uz ivicnjak na samoj ulici, kada je iza jednog parkiranog auta na pesacki prelaz istrcala jedna zenska persona srednjih godina.

Isao sam oko 60-70km/h daleko iznad dozvoljenog, kada me je videla zena se ukopala na sred kolovoza. Ja sam je od straha verovatno fiksirao, nabo punu prednju poceo ozbiljno da kocim ali ne dovoljno, kada sam video da cu da je udarim, u strahu sam poceo jako da kocim zadnjom kocnicom, toliko da je zadnji kraj motora poceo da me obilazi, kada sam pustio zadnju kocnicu da ne bi pao i pokosio pesaka, motor se vratio u osu pola metra iza ukopanog u mestu pesaka i prosao sam iza nje sa nekih 5/10km/h.

Grad je bio Užice, na putu za Man. Ostrog i moto skup Trebinje. Dobri bog nas je sacuvao oboje i ceo put nisam mogao da se oslobodim nekog grca i straha, vozio sam bas kao po jajima.

Mnogo sam se raspisao, a poenta onog sto hocu da kazem, vozis motor i putujes ali prilike za ovakva kočenja imas retko ili nikad, upravo zato treba vezbati u kontrolisanim uslovima kao ovaj momak i u tome ne vidim nista lose. Kursevi bezbedne voznje pre svega...

Pozdrav

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Koliko kapiram on nije zeleo da vozi na prednjem tocku i da mu se zadnji tocak podigne vec je zeleo da zakoci pa zato je malo cudno da nije popustio kocnicu kada je poceo zadnji kraj da se podize jer nije imao prepreku ispred. Tu dolazi neiskustvo do izrazaja, ne kazem da bi se i ja snasao ali nekako mi se cini da je imao vremena a mozda je to ipak delic sekunde. A mi ko mi uvek cemo prvo da "zastitimo" kolegu komentarima da je ABS zajebao nego "neko nas". Iskreno svakakve motore sam vozio ali nikada nisam isprobavao njihove krajnje granice i svoje sposobnosti, ni u krajnjoj brzini ni u ekstremnom kocenju, krivinama,  nista. Sada vec vozim tako da uvek imam dovoljno vremena da zakocim, ne zalecem se u preticanja i ostalo. Smatram da sam ipak neko iskustvo stekao bez ovakvog eksperimentisanja a cinjenica je da mnogo toga ne znam jos uvek...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /
pre 32 minuta, Savan je napisao:

To je to... / ... ABS tog momenta nije bio dorastao zadatku da spreci stoppie.

ABS nema ulogu niti mogućnost da spreči 'stoppie'. 

 

Ako motor dobro koči a točak ne blokira i senzor ne registruje da je točak prestao da se okreće, ABS se ne 'uključuje'. Ako vozač ima loš (da ne kažem užasan) smisao i osećaj za balans, može da se desi to što se desilo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Jasno.

Kao sto sam napisao ranije, neki motocikli imaju senzor da mere ugao i da na vreme primete kad je zadnji točak krenuo uvis i da takodje tog momenta popusti kočnicu. Nezavisno od toga da li blokirao ili ne.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Ono što mi ne pade na pamet u prvom postu, kada bi vozio polako pravo i u prednji točak bi upala neka šipka, logika nameće da bi se prevrnuo pre nego što bi proklizao prednji točak, pogotovu ako se držiš za guvernal umesto za motor (nije bezveze kada se jako koči da stisneš nogama rezervoar i opustiš ruke).
Ko zna možda može biti i takav kvar da u presudnom trenutku klešta blokiraju točak kao što bi i pomenuta štangla uradila.
U svakom slučaju, brz i potpun oporavak momku.

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000

Rekao bih da je glavni uzrok prevrtanja mala brzina, dobra podloga, prednji blokirao i etoga kolut napred. Kod mene na VFR prednja hvata kako pipneš, koči ubija, a kod drugara kavasaki ER6 nabodem prednju, prođe par metara i onda počinje da koči, ima abs, loše baš, htedoh reći, različiti motori, različite kočnice, u istim situacijama kod kočenja različita iskustva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

Sve eksperti u ovoj temi sunce ti poljubim. 

Ne mogu sebi da objasnim kako mi to nismo jači od svih svjetskih velesila. Fizičara imamo više nego Kina i Indija zajedno.

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre sat vremena, GuMi5 je napisao:

Ne mogu sebi da objasnim kako mi to nismo jači od svih svjetskih velesila. Fizičara imamo više nego Kina i Indija zajedno.

Pa velika je Evropa, možda ste i jači :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Rekao bih da je glavni uzrok prevrtanja mala brzina, dobra podloga, prednji blokirao i etoga kolut napred. Kod mene na VFR prednja hvata kako pipneš, koči ubija, a kod drugara kavasaki ER6 nabodem prednju, prođe par metara i onda počinje da koči, ima abs, loše baš, htedoh reći, različiti motori, različite kočnice, u istim situacijama kod kočenja različita iskustva


Abs ima funkciju da popusti stisak čeljusti kad senzor registruje da se točak više ne okreće tj da je blokirao. Koliko koji motor koči ima i druge (bitnije) parametre od prisustva ABS. Ali to je druga tema, siguran sam da već postoji na forumu.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponekad pozelim da sazrim i odrastem. Cisto da bi zrelo ozbiljno, 575 postova
  • Lokacija: Bgd Dorćol
  • Motocikl: NC750XA‚ Beverly 350

Asociran temom, setih se da sam caletu na Liberty-u jos prosle sezone rekao da treba da proveri prednji tocak i lezajeve! Maznuo mu jednom da odem do poste usisivac i nesto mi bezi videh dok sam kocio. Kaze on vazi pogledacu i prodje tako...
U cetvrtak bio sa drugom nesto i pored caletovog mopeda, reko aj malo se nasloni nazad samo da vidim nesto na prednjem tocku. Nasloni se on, imam sta da vidim, klacka tocak kao mlecni zub.
Trk kuci, caletu predavanje o voznji sa tim uz opasku “oces da preletis salto”!?
Izjutra bolje pgledam po danu kad na oko katastrofa...
e6b6051cddc61191514a40747e35fda0.jpg
Pojurim po netu lezajeve, setim se spominjao se KOYO, nadjoh ASTRAL doo kazu ima. Taman da zapucam kaze burazer ma cuo sam se sa drugom oni ceo zivot rade lezajeve dace mi 2kom najbolja koja ima i donese mi FAG neke specijalne serije jer bla bla ima utisnuto neko slovo za dodatna opterecenja. Nahvali usput SKF kao KOYO uvoze legure pa prave lezajeve ovo ti je bolje. Mislim se oce para jos da uzme, medjutim nece da naplati. Reko aj sta ja znam o lezajevima cuti i turi to ocu bolje je od ovog koji se raspao.
Izjutra krenem u akciju skidanja i shvatim da se bukvalno lezaj raspao, samo mi je salto bio u glavi.
e5f4e246f438bd44ae1f3218dfd99915.jpg
fe4c01e31b527cd8b5d19473f62ef83f.jpg
Poskidam raspalo, vice cale “sto skidas taj drugi, taj je dobar”!? Auuuu mislim se cuti tu ko na usisivacima ovim malim jos proverava lezajeve nesreco ko zna koliko ce trajati dok se ne razleti i taj, pogledam ga i skidanje naizgled dobrog!
Muka odvrtanje starih srafova, jedva odose.
Trk po dva mala imbusa u INOX izvedbi, brisanje, ciscenje podmazivanje puza... sklapaj brzo, ode pre podne sunce mu.
Drz malo levo, malo desno sklopih sve uz preslisavanje sa youtube-a za svaki slucaj i tocak nema da mrdne vise.
2404a513daefefcd8984279797afb377.jpg

Zaspah to vece nekako bez pomisli na salto i caleta, samo mu to fali u 7 banki.


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Vespa PX200E
Pre 13 sati, Savan je napisao:

 


Abs ima funkciju da popusti stisak čeljusti kad senzor registruje da se točak više ne okreće tj da je blokirao. Koliko koji motor koči ima i druge (bitnije) parametre od prisustva ABS. Ali to je druga tema, siguran sam da već postoji na forumu.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

E sad, kod prevrtanja motora, pitanje je da li senzor registruje da tocak stoji. Mislim, tocak stoji, ali se ceo motor okrece oko tocka, sto mu dodje na isto kao da tocak nije blokirao. Mislim da u tom slucaju samo senzror nagiba moze da da pravu informaciju.

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Kako točak stoji pored ABS-a? I šta s tim što se točak u tom slučaju u odnosu na viljušku kreće unazad, a ne unapred? Misliš da se inženjeri nisu setili ovoga čega si se ti setio?

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 47 postova
  • Lokacija: Krusevac
  • Motocikl: Vespa PX200E

Koliko znam senzor abs meri metodom, 0-1, prazno polje - puno polje. Ne zna da li tocak ide napred ili nazad.

Mozda nisam u pravu, ali posto je neko izneo podatak da taj motor nema sezor nagiba zadnjeg dela, deluje mi da je to uzrok.

  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Da glavu iskoristiš da razmisliš umesto da udaraš o zid, shvatio bi. :) A i da čitaš pažljivije, pošto niko nije rekao da se motor kreće unazad, već da se točak u odnosu na prednju viljušku kreće unazad u momentu kada dolazi do prevrtanja. Ugaona brzina motora je u tom slučaju veća od ugaone brzine točka, pa je efekat takav da točak u odnosu na viljušku ide unazad, ne unapred.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020

Ma da li ste vi drugari normalni?! Uz dužno poštovanje, razmislite malo šta pričate... Probajte da zamislite to u glavi... 

 

Snažno kočenje, zadnji točak se podiže, prednji blokira, motocikl nastavlja rotaciju (salto), prednji je i dalje blokiran, znači nije statičan u odnosu na asfalt, nego u odnosu na motocikl, jer je i dalje blokiran. Motocikl nastavlja rotaciju, u momentu pre pada na glavu vozač pušta kočnicu i pošto je težište motocikla već daleko ispred prednjeg točka, postoji mogućnost da prednji točak malo krene u nazad, dok motocikl pada u napred, ali tada je već nebitno... Sve je bitno samo do momenta dok težište ne pređe iznad tačke oslonca točka na asfalt, posle više ništa nije bitno...

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Istina. Prevideo sam to. U svetlu toga, izvini za opasku u vezi glave, bila je odgovor na ludost. :)

 

Razmišljao sam jednostavnom logikom da ABS ne dozvoljava blokiranje. Ali to važi pod uslovom da radi ispravno. Kada postoji sumnja da to nije slučaj pitanje je šta se sve tu dešavalo. U principu, pitanje je u kom momentu je došlo do smene između tvoje i moje teorije, i da li se to desilo samo jednom ili ne itd. U principu da je točak blokirao, mislim da bi zasigurno ostao makar nekakav vidljivi trag. Kako god, ja jako sumnjam da je problem tehničke prirode. Nažalost, ali najčešće je u pitanju ljudski faktor. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • drumski ratnik, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Zemun
  • Motocikl: Africa Twin DCT 2020

Ma ništa brate :) Svi smo ovde drugari i jednaki, kao i na asfaltu, podložni povredama i... Ne daj Bože.

Možda i ja mnogo pričam i sve žive oko sebe opominjem da razmišljaju, a sve to u svetlu svih ovih pogibija motociklista, a naročito ove dve skorašnje, kod Pupinovog mosta i u Crnoj Gori. Strašne nesreće, uzrokovane velikim brzinama i bez razmišljanja o posledicama. :'(

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
On 7/19/2019 at 9:38 PM, alexvicent said:

Rekao bih da je glavni uzrok prevrtanja mala brzina, dobra podloga, prednji blokirao i etoga kolut napred. Kod mene na VFR prednja hvata kako pipneš, koči ubija, a kod drugara kavasaki ER6 nabodem prednju, prođe par metara i onda počinje da koči, ima abs, loše baš, htedoh reći, različiti motori, različite kočnice, u istim situacijama kod kočenja različita iskustva

Kod mene da skocis sa obe noge na prednju ne bi se podigao.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Da se nadovežem  na temu o ABS u i podizanju zadnjeg točka. Igrom slučajeva radim na prevodima Ducati uputstva koje dolaze sa određenim modelima motocikla.

 

Upozorenje u odeljku o ABS -u: "Nikada ne koristite prednju kočnicu naglo (osim u sluačajevima opasnosti), jer možete izazvati podizanje zadnjeg točka i izgubiti kontrolu nad motocikom."

 

EDIT: Kao objašnjenje stoji: U nekim uslovima podloge i stanja pneumatika moože doći do neželjanog podizanja zadnjeg točka.

Promenio član Jovan Ristic

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
1 hour ago, Jovan Ristic said:

Da se nadovežem  na temu o ABS u i podizanju zadnjeg točka. Igrom slučajeva radim na prevodima Ducati uputstva koje dolaze sa određenim modelima motocikla.

 

Upozorenje u odeljku o ABS -u: "Nikada ne koristite prednju kočnicu naglo (osim u sluačajevima opasnosti), jer možete izazvati podizanje zadnjeg točka i izgubiti kontrolu nad motocikom."

 

EDIT: Kao objašnjenje stoji: U nekim uslovima podloge i stanja pneumatika moože doći do neželjanog podizanja zadnjeg točka.

S obzirom da to ne stoji u Kawasaki upustvu, eto moze da ih tuzi:)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja