Jump to content

Moto Zajednica

Salto sa motorom

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Pozdrav svima, imam jedno pitanje. 

Jedan moj drug je vežbao na poligonu kocenje sa motorom, i napravio je salto zajedno sa motorom i završio na ledjima a motor pao preko njega i ozbiljno ga povredio, naprslo 7 rebara i slomljena kljucna kost i sve to pri brzini od 40km/h Sve bih razumeo da motor nije bio opremljen sa abs-om. U pitanju je kawasaki versus 650, 2019 godište, glanc nov motor, manje od 1000km na satu...

 

Da li je tu abs senzor otkazao ili je to ipak moguće da se dogodi i pored abs-a?? 

  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Da jd abs zakazao izgubio bi prednji kraj i pao bi dole, ne preko. Verovatno loše težište imao ili se možda previše čvrsto držao za guvernal a trenje bilo jako između gume i podloge

Sent from my SM-J320F using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Ja sam gledao  dva takva salta pa bi da dam svoje zapazanje

Vozac je bio ispucan kao da ga je konj zbacio dok se sam motor gotovo za ceo krug okrenuo u vazduhu.

A da, brzina je bila ne veca od 40 km/h.

Sa samim vozacem sam dugo inalizirao svaki njegov pokret koji je prethodio saltu.

U pitanju je bio Bandit 400  bez ABS.

Nije pustio gas a nagazio zadnju.

U drugom slucaju je Dukati 996 takodje bez ABS.

Ubacio u prvu dao gas ali slucajno zgazio zadnju. Salto u mestu sa sve motorom.

 

Kombinacija zadnja kocnica I gas nikako

 

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Ne znam da li je i sa zadnjom kočio, verovatno da jeste, ali ne verujem da je držao i gas, sigurno je da ga je pustio.. Pitaću ga..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

40 km/h deluje malo izraženo u km. Kada se kaže da je to 11m/s onda se dobija malo drugačija perspektiva.

Stunt-show vozači ga ne dižu na prednji iz velikih brzina. Guvernal bicikle može da se preleti lagano i sa 20 km/h.

To sve nema veze sa ABS-om.

Biće da je Gajov drugar sedeo kruto sa "zaključanim" laktovima.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Da, pocetnik, tek je kupio motor, vozio pre toga po malo skuter ali nikada ozbiljan motor....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova

Realno nisam nikad cuo za ovo, pogotovo sto je vezbao na nekom parkingu... znaci mogao je sta hoce.

 

Jos ABS.  Klizao sam  2 puta na skuteru zbog zabadanja prednje kao sivonja. Gledao sam stunt wheelie i doziranje i polako dizanje na prednji sa doziranjem, ali ovo da se pretumbas sa abs-om prvi put cujem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

pre 41 minuta, Bruno 68 je napisao:

 

Kombinacija zadnja kocnica I gas nikako

 

Interesantno, bas ta kombinacija se koristi na jednoj stazi koju vozim (Ledenon) da ti se na jednoj uzbrdici ne bi digao prednji tocak i napravio salto unazad. Redovno koristio bas to pre izlaska na pravac, i to mi rekao profi vozac da radim.

Inace moj drugar je napravio salto unapred kada smo vozili, jer je stiso prednju kao sivonja na motoru bez ABS-a. Pre toga imao motor sa ABS-om.  Ja sam vodio grupu i skretao u levo, a on se nalozio ko sivonja i hteo da doda gas, pa kad je video da ce da me udari stiso kocnicu. Ja ga video u retrovizoru i samo rekoh aj, aj, samo da se ne slomimo. Imao je srece samo je slomio jednu koscicu u saci, ali nije nimalo bilo prijatno ga gledati kako pokusava da dodje do vazduha 2-3 minuta. Mislili smo da ce nam umreti na rukama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
pre 2 minuta, СајберГастарбајтер je napisao:

@Gajo Sevojno Jel' to on vezbao na svoju ruku ili organizovano? U svakom slucaju moze da trazi ekspertizu motora, da se vidi da li je tehnicka falinka.

Na svoju ruku je vežbao, i ja sam mu predložio ekspertizu motora..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Realno, baš, baš čudna stvar, ja sam imao milion jakih kocenja ali nikad ništa slično, obično abs upali, zadrhti ručica kočnice i to je to...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
Upravo sada, СајберГастарбајтер je napisao:

generalno ABS i sluzi da ne bi napravio salto, vec da produzi kocenje i da ne mozes da blokiras tocak. Nek uradi ekspertizu.

Tako i ja razmišljam, definitivno ekpertiza, pogotovo što je kupio motor u kawasaki garaži sa kojom sam ja imao loša iskustva, ko zna kako su ga sklopili...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Sad bas citam forume na francuskom da li je stoppie moguc sa ABS-om i unisono NE. Tehnicki problem. Sa prvim sistemima ABS-a moguce, jer nije bilo kontrole/provere da li je zadnji tocak dignut i da li ima transfera mase. Model 2019 ne bi trebalo da to dozvoli

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Imaju i kamere na parkingu, ako uspe da nabavi snimak, biće još lakše zbog eventualne odštete...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5728 postova

Tako bi trebalo da bude, koliko sam cuo fabrike cak namerno spustaju trouglove da bi sto ranije zadnji tocak otisao u vazduh i ranije se aktivirao ABS (naravno pricam o R motorima sa ABS-om) 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na slici u ruci drzim srafove (fabricke) od kojih je jedan duzi trljao po disku i tu ukopao kanal, nesto kasnije i sama je celjust usled vibracija otpala sa svojih nosaca...

Rec je o versys-u 650 iz 2018 god, kopljen nov, u salonu...

Imaju neku muku ocigledno i koliko sam uspeo da istrazim zbog problema naseg kolege, prednja desna kljesta su "problem" koji se prijavljuje...

20181111_125450.jpg

20181111_125511.jpg

20181111_120702.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 617 postova
  • Lokacija: Temerin
  • Motocikl: TDM 850, DKW RT175

Ljudi, ovde je problem u glavi, ali ne od motora... probao je stvar koju mnogo iskusniji ni ne pomisljaju! kakva ekspertiza jel ste normalni? I sta posle nje? Da se utvrdi da je motor, dobije nov, pa opet? Neka cuti i pokrije se usima. Dobro je prosao, mogao je vrat polomiti!!!!

Samo edukacija, edukacija i edukacija...

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja