Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje oko pogonskog lanca

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara
  • Motocikl: BMW F 650 GS
pre 3 minuta, miksamgm je napisao:

Jos jedna stvar mi malo bode oci. 

Nov lanac koji sam juce namontirao i dotegao da ima lufta oko 2-3cm na sredini(taman kako treba), na nekim mestima je opet malo vise pretegnut. Nije previse, ali na tim mestima ima oko 1-2cm lufta(slobodnog hoda). 

 

Neznam gde gresim. Motor stoji na zadnjem stenderu i kad okrecem rukom zadnji tocak lepo ide, ne zakacuje, ne krcka. Upalio ga i ubacio u prvu na leru da se okrece, ravnomerno ide gledajuci od pozadi i sa strane, nema talase ni poskakivanje.... 

Pa samo na sredini i može da ima taj luft od 2-3 cm. Što si bliže lančanicima luft i mora da bude manji. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Znam, nego proveravao na sredini svaki put. 

Pa negde 2-3 a negde 1-2cm, merim na istom mestu, ali okrecem tocak, ralicite tacke na lancu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Pisao sam vec ide ko strela pravo i kad gledam lancanik od pozadi i kad gledam sa leve bocne strane u lanac.. Nema talase, ne poskakuje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

@bdada osvetlio si mi put...

razmisljao malo o tome sto si pisao i skontam gde "skripi".

 

Ima poluga ,kao nesto sto pridrzava kociona klesta i sraf 14 kljuc kojim je zavrnuto. Skontam da popustanjem tog srafa dajem mogucnost osovini i kompletnom tocku da pridje skroz napred ,jer to je odbijalo desnu stranu.

 

Posto sam skidao vec 10ak puta,nije mi bilo tesko i trajalo je citavih 15minuta ceo posao.

 

Sad sam milion posto siguran da su obe strane podjednake(da tocak nije ukrivljen (ulevo),jer podeoci na viljusci su sublerom premereni i tacni u stotu,a isto tako sam merio i od onih centralnih srafova na sredini rama,pa do  zadnje osovine 52cm sa obe strane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
pre 20 minuta, bdada je napisao:

Dobro je, sada si mu i "optiku" uradio :) :takoje:

jeste,al sam ja ko tesne gace :)

 

malo pre sam morao da porucim prednji i zadnji lancanik JT

 

nesto mi ipak neka deonica na lancu bude potesnji lanac,a negde normalan(onako kako sam uspanovao).

 

pa me nervira da sad ne sjebem nov lanac,zbog 2 lancanika a nije mi tesko da skidam,uverzirao sam se ko oni u pit stopu.

 

Ovako sam presao nekih 50ak km ,i prekosutra namontiram nove lancanike i valjda ce biti sve TOP.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

I kod mene se tako manifestovalo i promenio sve u kompletu, sad samo šušti lanac u vožnji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Ma ljudi, najjeftinije je zameniti ceo komplet.
Kad je nesto zrelo za zamenu, ja uzmem i zamenim.

To je ono “redovno odrzavanje” :-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Živa istina. Samo sto sam mislio da lanac resava. 

I sto puta sam rekao sebi da je jeftinije uvek skuplje... Ali opet se covek zajebe. 

 

Zato sad necu da vozim lanac nov stoji podmazan, ceka sredu da stignu lancanici i kad sve namestim onda voznja. 

 

Lancanike sam porucio JT. 15 prednji 45 zadnji. Bice opasan start. Fabricki je 16-44. Manja krajnja brzina koja me i nezanima jer je prevelika, ali ce start biti jos opasniji, jer i sad katapultira prvom i drugom... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Evo ga update:

Posto sam lancanike porucio juce popodne,danas ih salju sutra su kod mene,pa da sutra ne gubim vreme,danas sam se bacio na posao.

 

Skinuo oba lancanika(brzo je islo,ali ima dosta srafova).

Zadnji lancanik Sunstar je 45 zuba i deluje lepo ocuvan,nije ni morao da se menja.

Prednji lancanik je 16 zuba i nema nikakava oznaka na njemu(meni deluje kao da je fabricki),jer kako izgleda nikad nije skidan. Naostren je poprilicno. Tako da je problem definitivno bio u njemu.

 

Fabricki odnos je 16-44,gearratio je 2.75

 

Napisao sam vec porucio sam oba JT OEM lancanika(prednji je sa onom gumom koja ublazava udarac prilikom ubacivanja u brzinu). Prednji 15 ,a zadnji 45 zuba i gearratio 3.0

 

Time cu dobiti mnogo jaci start ,ali manju max brzinu koja me toliko i ne zanima. Jer i sa ovim odnosom,motor je ispaljivao kao raketa u prve dve brzine,nije mogao da se spusti na zemlju.

Sa novim setapom mislim da ce biti jos ludje...

 

Evo par slika da ne bude da samo kenjam....

 

IMG_20190716_134834.jpg

IMG_20190716_134841.jpg

IMG_20190716_134854.jpg

IMG_20190716_134910.jpg

IMG_20190716_135135.jpg

jt ratio.jpg

JT.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
Pre 2 sati, m.milivojevic je napisao:

Safove safi unakrsno na tocku j obavezno moment kljucem pritezi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mislio sam da namazem loctite lepak na sve srafove i na lozu osovine gde ide prednji lancanik. 

 

Btw. Kad sam odvrtao zadnji lancanik i ove srafove, uopste nije bilo nesto posebno zategnuto,lagano sam palicom odrvnuo,ocekivao sam da je vise stegnuto. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Prednji lancanik je uzas. E, a vec kad je sve dole, a lanac je bio los, razmisli o novim lezajevima tocka, nosaca lancanika i semerinzima. Ako je sve kako treba, ili si vec menjao, onda OK. 

Ako ti treba pomoc oko lezajeva i semeringa, javi. Mozemo i da  organizujemo Koyo iz NSa da ti se posalje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

@abarth_maniac

Mislim da su lezajevi i semerinzi ok. Nego, reci mi jel pametno ovo sto sam zamislio da naspem Loctite lepak po srafovima(ali ne onaj crveni majstorski) vec onaj tamno plavi kao gel, njega imam u prodavnici da kupim. 

 

I druga stvar, koji antifriz bi mogao da sipam-dolijem ili vodu? Jer dok sam skidao prelivnu posudu prosuo sam na odusak mozda 50ml. Unutra je neki bas bas zelene boje, nije kao g11 za aute plavo-zeleni vec bas neka zelena boja. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Pozdrav...
Ok je da stavis lepak za navoje, ali srednje čvrstoće, Taj koji pominješ bi trebao da je to to.

Bolje dospi samo malo destilovane vode. Postoje zeleni antifrizi za alu hladnjake, koji nisu G11.
Ja kad sam menjao na SVu, isprao sistem i sipao G12 crveni.
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Poduhvat zavrsen...

Sve je zavrseno dobro,nema viska,nema manjka delova.

 

Kupio sam 2 Loctite GEl lepka(tamno plavi)

 

Zadnji lancanik sam namazao sve srafove i dotezao unakrsno ko sto neko napisa da treba. Stezao sam kolko moze.

 

Prednji lancanik nabacio,pa velika podloska,pa namazao lepkom celo matice do lancanika i zavrnuo pun gas.Sa druge strane te velike matice ima kao neki osigurac protiv odvrtanja(al jebo ja njega posle 20 godina). Onda u sredinu izlazne osovine se zavrce inbus sa opet nekom sugurnosnom ludinom i tu sam nasuo lepak i zavrnuo krvnicki. SVAKO zavrtanje prednjeg lancanika sam radio sa nabacenim lancem i pritisnutom zadnom kocnicom ,jer sam procitao da nije pametno ubaciti u prvu i zavrtati,kaze da se siluje menjac prilicno....

 

Dolio sam destilovane vode mozda 50ml.

 

Jedini sex je kad se uspanuje lanac da bude kako treba i krenem da zavrcem veliku maticu na zadnjoj osovini ona ga dotegne jos i onda ispadne pretegnut. To me jebuckalo  pola sata,onda sam lanac ostavio labaviji na spanerima i kad sam zavrnuo zadnju osovinu ona ga utegla jos malo i onda je ispalo bas kako treba.

 

Najlepse od svega je sto sad kad okrenem lanac samo susti,nema zvukova,zveckanja, i sto je gde god proverim podjednako zategnut.

 

Trajalo je igranje oko 3h ali dobro nije neresivo ni strasno.Problem je sto mora da se skida dekla da bi se doslo do prednjeg lancanika. Verovatno ga zato niko nije nikad ni menjao :). Menjali lanac i zadnji i to je to....

 

Prekontrolisao sve,jedva malo odmastio ruke praskom za ves i probna voznja. Motor ima jaaaaaakooo dobro ubrzanje,da prvo brzinom i kad legnem na rezervoar nemogu da ga spustim dole kad zavrnem gas. U drugoj bez problema ide na zadnji samo na gasu.

 

Jedino sto je izgubio krajnju brzinu,sada drugom ide do nekih 170,a isao je oko 190-200 po satu.

 

Sve u svemu zanimljivo iskustvo. Srce mi je najzad na mestu.

Pa eto ispisah sve,mozda nekom zatreba kao meni a nisam imao nigde da procitam.

 

IMG_20190717_103001.jpg

IMG_20190717_111012.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Najjaca je keva,danas...

 

Meni stvarno nije jasno sto se mucis i popravljas ispravan motor 5 dana.

 

Reko kevo to sto pali i ide ne znaci da je ispravan...

 

Pogleda me cudno i ode u kucu,ahahahahaha

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
pre 5 minuta, m.milivojevic je napisao:

A sve ces kao da dostizes tu krajnju?
:-)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pa necu, zato i kazem, ja ga vozim samo prvom i drugom, eventualno trecu ako krstarim. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova
Pre 4 sati, miksamgm je napisao:

.Problem je sto mora da se skida dekla da bi se doslo do prednjeg lancanika.

zato će mi suzuki uvek biti zadnja opcija kod kupovine.I to ne zbog menjanja lančanika nego zbog čišćenja ostataka od spreja za lanac i kamenčića

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Lanac ubuduce spanujes tako sto nadjes tacku gde je najzategnutiji i na tom mestu spanujes po manualu 3-4 cm ili koliko je vec za taj motor. Ja sam uzeo set u MRG (DID i JT) ali nisam zadovoljan, cuje se lanac preterano a nikako da ukapiram zasto.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ako si uzeo prednji lančanik bez ublazivaca (one gume sto se vidi na koleginom lancaniku), bude mnogo bucniji. Ali nije nikakav problem, sem sto je malo neprijatno za uho dok se ne navikneš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Meni neka zenska gde sam porucio neka firma iz Kule(Motoshop-MRG) sama preporucila da uzmem taj sa gumom(jedan jedini ostao na stanju) kaze da je dosta bolje i da je OEM deo, kao prva ugradnja. 

 

Tako da je lepo ispalo,a slucajno. 

Inace preporuka za firmu-prodavce, jako ljubazni, znaju posao, sve proverili par puta da ne dodje do greske, cena extra i slanje odmah. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja