Jump to content

Moto Zajednica

Pitanje oko pogonskog lanca

Recommended Posts

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Suzuki gsxr 750

Lanac Did 525 zvm2

Lanac i lancanici vizuelno deluju perfektno, skoro kao novo. 

 

Medjutim, lanac mi nekako delovao opusten, nije naspanovan jos ni na pola, mozda na 40% po onim crticama. 

Juce resim da ga dotegnem, operem i namirisem Bardahl-om. 

 

Ali kad sam ga podigao, popustio glavnu navrtku i dotegao podjednako sa obe strane,ostavio 3-4cm da lanac radi(kao po manualu). Zavrnem sve i vratim na svoje mesto. 

Medjutim, kad vrtim tocak rukom, na jednom delu lanac je bas bas nategnut do te mere da zaustavi tocak. 

Provozao sam tako, ali mi nije bas prirordno. 

 

Veceras sve ponovo, ali sam ga popustio kao sto je bio. I situacija sad je skoro ceo lanac labaviji, samo taj jedan deo mozda 10ak cm je dotegnuto normalno. Rukom se lepo okrece tocak. 

 

Sta mi je ciniti? Jel pametnije ovako, ili da ga dotegnem pa sta bude ili ima jos neka opcija? 

 

Uvek mi preostaje da kupim nov set lanac i lancanike. 

 

Jel ima neko ideju? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Prijatelju, to  ti je skolski primer dotrajalog lanca. Ako lancanici nisu potroseni,mozes zameniti samo lanac. Uzmi najjaci lanac koji mozes, oni se dele po kategorijama, po snazi agregata i masi vozila.

 

Lanac se steluje tako sto ga doteras tamo gde je najzategnutiji i tu meris slobodan hod (gore- dole), merenje se obavlja u vise tacaka.

Ukoliko je toliko istegnut da ne moze da se vozi, onda se menja. Iz ovoga sto si napisao zakljucujem da je tvoj za zamenu.

 

Ako meris tamo gde je opusten. Onda ce u tacki gde je manje istegnut biti pretegnut.

To nije dobro, u tom slucaju da vozis tako, upropastices lezajeve u menjacu i izlaznu osovinu iz menjca.

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1881 postova
  • Lokacija: Prokuplje
  • Motocikl: Strom 650 xt

Samo nov lanac resava stvar. Ovaj u djubre. Imao sam takav slucaj na stromu. Lanac i lancanici bili kao novi kad ih pogledas a u stvari kao kod tebe. Meni je tada taj lanac pravio buku tako sto je udarao u metal pa su mi neki majstori savetovali da promenim lance na bregastim! Sreca pa sam nasao jednog majstora koji mi je odmah rekao u cemu je problem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

upravo kupljen nov DID 525VX od kolege @sasa ns 1

sutra ako stignem montaza ili u nedelju,pa ce mo videti sta sam radio....

 

Nego ajd jos jedno pitanje,slicna tema.

 

Posto je lanac novi (a i stari) onaj koji se "zakucava" nema spojnicu,jel moze neko objasnjenje kako to da odradim najpreciznije bez onog alata predvidjenog za to?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Nemoj bez tog alata, nije to za zezanje, moze skupo da izadje igranka u slucaju pucanja,

odnesi nekom ko ima alat ili ga pozajmi pa to uradi kako valja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Ne zezaj. Odes kod majstora nekog pismenog on sigurno ima. 

Za zamenu lanca ce ti uzeti soma dinara i ne mislis da ce se raspunktovati. A ovako... ne daj Boze. 

Koliko se secam Dudic i ThrottleAddicted su iz SA. Priupitaj ih imaju li majstora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

ja sam 20km od sapca i stvarno ne poznajem ni jednog jedinog majstora... ovde kod mene nema ni jedan koji bi mogao da ima taj alat.

 

najradije bih oterao negde da neko krsten zameni,platim i uzivam..

ali nema,pa mi onda sigurnije da sam budzim nego da dam nekom susteru koji ce da ga skarabudzi..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2810 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ovde je lepo opisano za dimenzije koliko nakucati.Jedan čekić za apsec i jedan da tučeš i bude ko avion

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

pa jeste,ali gledao sam i nekog lika koji je uspeo da usere,okrnji nekim kirnerom i cekicem deo pecurke koji je trebao da ugnjeci...

 

ova spravica sa snimka je mama,ali kako do nje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Ja sam skoro uradio spojku radapcigerom za izbijanje krajeva spona i ramena :ups:...poturis flah ovde, maticu onde...tuc muc, stezi polako iz vise puta i ispadne ko fabrika:jee:svrati kod nekog mehanicara u kraju, mora da ima to...vodi samo racuna kada stezes, da ne pretegnes tj mrdaj lanac, mora da se savija (da radi) spojka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
pre 24 minuta, BokyBoy je napisao:

Ja sam skoro uradio spojku radapcigerom za izbijanje krajeva spona i ramena :ups:...poturis flah ovde, maticu onde...tuc muc, stezi polako iz vise puta i ispadne ko fabrika:jee:svrati kod nekog mehanicara u kraju, mora da ima to...vodi samo racuna kada stezes, da ne pretegnes tj mrdaj lanac, mora da se savija (da radi) spojka...

Sad sam matorom pokazao sta mi treba da uradim i on mi rekao isto to za izbijanje spona.... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Uspeo danas sam posle nekoliko sati da namontiram, sa onom ludinom za autu sto se izbijaju spone i ostalo, kao neki radapciger. Falio mi par ruku, al izmajmunisao sam kako treba. Jednu sam uradio kao fabrika(bukvalno) druga me jebala najstrasnije i ona je estetski ruznija, ali mislim da je sigurno. 

 

E sad jedno pitanje, nesto nejasno. Sa leve strane (gde je lanac, lancanik) imaju one crtice-podeoci na kojima se spanuje lanac.  Sa te strane mogu da pomerim tocak na sami pocetak u nulu da tako kazem i pojave se sve crtice. 

 

E a sa druge strane, nemoze toliko, najvise sto moze je crtica pre polovine tj ako bi gledao u procentima 40% zategnutosti lanca, znaci ostaje jos 6 crtica do kraja(kad bi se lanac zategao do samog kraja, kad je skroz potrosen-istegnut). 

 

Vadio sam i osovinu i one "spanere" ali nemoze vise da se primakne napred, kao da ga odbijaju kociona klesta, disk ili tako nesto. 

 

Zanima me samo jel to normalno. Sve je fabricki, svi srafovi i sve ostalo, nije nista budzeno... 

 

Pa ako moze neko sa vise iskustva da odgovori? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Kocionie celjusti moraju ici sa osovinom zajedno da bi hvatao disk na istom mestu, npr na TDM je to na samoj viljusci jedan sraf koji vodi celjust pa kad otpustis seta zajedno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Neznam dal je zbog kocionih, samo pretpostavljam... 

Imas neku ideju sta moze da bude? 

Jel normalno to? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Moras kocione osloboditi kada spanujes, za GSXR neznam tacno, mozda na polugi sto ih povezuje sa viljuskom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Jos jedna stvar mi malo bode oci. 

Nov lanac koji sam juce namontirao i dotegao da ima lufta oko 2-3cm na sredini(taman kako treba), na nekim mestima je opet malo vise pretegnut. Nije previse, ali na tim mestima ima oko 1-2cm lufta(slobodnog hoda). 

 

Neznam gde gresim. Motor stoji na zadnjem stenderu i kad okrecem rukom zadnji tocak lepo ide, ne zakacuje, ne krcka. Upalio ga i ubacio u prvu na leru da se okrece, ravnomerno ide gledajuci od pozadi i sa strane, nema talase ni poskakivanje.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gost
Ova tema je zaključana za nove odgovore.


  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja