Jump to content

Moto Zajednica

Farbanje zbicanih tockova bmw r1200gs

Recommended Posts

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Ovo je tema za sve one koji bi hteli ali se ne usudjuju. Ja i moj veliki prijatelj Shaft021 smo odlucili da se drznemo i ofarbamo moje tockove u crno bez skidanja zbica. 

Posao je poprilicno obiman i iziskuje strpljenje i ljude koji su pomalo psihoticni. 

 

Felne su bile prilicno obogaljene raznim ofroadom i ko zna cime. Posle popunjavanja velikih rupa alu gitom ide maskiranje sto je prilicno nezgodno i trebate koristiti najbolje proizvode. Ja sam imao srece da sam bio nedavno u Americi pa tamo mozete naci sve i svasta, poput 3m trake koja ne ostavlja tragove lepka i specijalno isecene tackice koje ce pokriti krajeve zbica.

 

160043.jpeg

INTSMD-008-Solder-Masking-Dots-and-Tape-Masking-for-Soldering-Conformal-Coating-467x467.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Posle maskiranja ide dvokomponentni alu prajmer i onda to izgleda ovako.

 

Odlucili smo da tema pored edukativnog karaktera ima i informativni, pa tako penzioneri mogu procitati najnovije cene u Lidlovom katalogu dok gledaju slike felni.

I to nije sve, za mlade dame ima npr. grudnjak u egzoticnoj crvenoj boji za samo 699 dinara, a tu je i paradajz sok za 139 dinara. Ako vas rak ne ubije pre toga, kiselina od paradajza sigurno hoce. 

 

IMG-2cf0c5e2202d35368e598e4612f6e031-V.jpg

IMG-ee2dbb505453a768e067e37867c3d024-V.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Tu je vec doslo do problema sa prvim slojem crne farbe i danas nas ocekuje smirglanje i poliranje delova gde je doslo do slivanja farbe. Ugao se neda uvek potrefiti pa se mora prskati iz sto vise uglova. 

Danas ako ne bude kise, radimo slojeve crne farbe pa objavljujemo slike. 

Naravno tockovi su pre ovoga bilu standardno odvratno sivi eloksirani kao sto se vidi na slici iza ovog prajmovanog. 

IMG-925fed185c17384345f4e949ca1b6fdc-V.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Stolica na slici je sluzila kao stalak za farbanje sto je odlicno posluzilo za rubove felne. Medjutim, unutrasnjost felne nije dovoljno pokrivena, tako da danas moramo da smislimo neku osovinu na koju cemo okaciti tocak i vrteti da bi se mogao i taj ugao isprskati. 

Psihoza

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Baš me zanima rezultat gledano kroz godine. Imao si već temu o farbanju aluminijumskih točkova pa da se ne ponavljam, čist aluminijum i eloksirani su poprilično različite podloge i pitanje je koliko će bilo koji prajmer da se stabilno i dugotrajno veže za mikro eloksirani film i hemijski i mehanički. Poznajem Profesora koji je doktorirao na aluminijumu, ne postoji pouzdanost rezultata jer zavisi od niza činioca kakav je završni sloj eloksaže. Takođe sam slično objašnjenje dobio od vrhunskog tehnologa koji se bavi hemijskom obradom svih mogućih materijala.

 

Što se tiče samog farbanja, vrlo je komplikovano naneti sloj zbog nepristupačnosti. Jedno od rešenja je upotreba airbraša kojim se prvo zasenče nepristupačna mesta, ako treba iz više puta, pa onda špricati ceo točak sa bojom ređom od fabričkog uputstva, da se sama magla što više rasprostre a  dodatna količina razređivača omogući da se sve lepo utopi i sjedini, da ostane što manje rapavosti, takozvane "pomorandžine kore", pošto sve mora polako i sporo da se radi, nije loše koristiti katalizator i razređivač sa sporim dejstvom i time produži vreme sušenja. Takođe, žičani točak radi u vožnji, izložen je i udarcima kamenčića, postoje aditivi za plastifikaciju koji ne utiču na sjajnost već samo čine površinu elastičnim, tako se rade branici i haube na automobilima. I na kraju se obojena površina vrlo lepo može obraditi postupkom poliranja i time otklone nedostaci rapavosti i poneke curke. 

 

Točak okačiš na konopac kroz glavčinu da visi, jedan farba a drugi vrti i okreće ga, praktično je farbajući sloj u horizontali i time manji rizik slivanja, a ivice se na kraju prešumuju.

 

Sve u svemu, vrlo mukotrpan posao, držim palčeve.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Cuj, ovo je jeftina varijanta. Posle ovoga ako se oguli ili ne ispadne kako treba, uvek mogu da se odlucim za ponovnu eloksazu i skidanje zbica. Samo to kosta mnogo vise od farbe i malo strpljenja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS
Pre 4 sati, el classico je napisao:

Low Budget


Vozim motor, nisam bajker.

Upravo tako. Eloksiranje tockova sa skidanjem zbica bi izaslo oko 350 evra. Ovo je sve kostalo oko 4000 dinara i nas trud. 

Iskreno ja vise volim ovako. Druzenje, zezanje i naucis nesto novo. Ako ne ispadne dobro uvek mozes skuplju varijantu odraditi.

20190710_134604.jpg

20190710_134600.jpg

20190710_134631.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pa ovo izgleda veoma dobro. Najveći problem su vulkanizeri, akaju moto točkove samo tako, a iako dođe do oštećenja samih ivica koje su najizloženije, uvek mogu da se obrade do čistog aluminijuma i to izgleda jako lepo, za moj ukus. Pričali smo na hrvatskom forumu, ja sebi nisam hteo da rasklapam ove  točkove zarad promene boje u crno,bez obzira što sam prilično vešt i opremljen, rizik krivljenja žica je veoma visok, na stranu pozamašnost i zahtevnosat samog posla. A eloksiranje generalno, pogotovo u crno, a da valja i bude dugotrajno, u Srbiji ne postoji, ja bi možda imao kredit za par točkova kod čoveka koji ne radi ali bi učinio izuzetak mom dobrom drugaru koji za svoje potrebe iz neke druge branše šalje aluminijum u UK na anodiziranje, ni Slovenci nisu mogli da ispune pun kriterijuim koji nije ni blizu onom što točak zahteva. Tako, da ovo što si uradio je sasvim kako treba, upravo kako si i naveo. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Cuj, vulkanizer je obecao da nece ni dotaci farbu. Ajd bas cemo videti. Ostalo je jos da poskidamo zastitne trake i da ispoliramo posle smirgle 2000.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na destak dana posećujem istog vulkanizera već 7 godina, jedan od retkih koji ima adekvatne prihvate plus sam im poklonio dodatne štitnike bez kojih inače ne idem kod njega, pažljivi su svi radnici a meni radi isključivo jedan, pa opet, na moje oči je nekoliko puta bilo oštećenja, neke sam oprostio a neke naplatio, od tad, dodatnu pažnju posvećuju i zanimljivo, kad rade i automobilske, baš vode računa. Jednostavno se desi, prisutan sam svaki put al izleti pajser, iskliza obruč iz makaza, takav je posao iako ga ekstra plaćam pa imam ubeđivanje sa klijentima zašto je toliko para. Da istaknem, točak od BMW-a košta oko 1.600$ i ne može se ophoditi ko sa zahrđalom felnom od Jugića, a svaki vulkanizer tvrdi da neće napraviti oštećenje, retko koji neće u praksi, makar da ostavi tragić koji na ovom točku nije dozvoljen, a za mene i apsolutno neprihvatljiv. Beše davno, drugi vulkanizer koga odlično znam i gde smo svi išli, uz moje prisustvo je iskrivio isti ovakav točak, tako da vrlo oprezno.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

@djunta,i onda skupo 300 dinara zamena gume:)
Obratite paznju na unutrasnji falc felne onaj na koji naleze guma.Osmirglajte,ispolirajte,ofarbajte,sta god,taj deo treba biti gladak da ne bi zbog hrapavosti guma ispustala

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 20 sati, ivica744 je napisao:

Obratite paznju na unutrasnji falc felne onaj na koji naleze guma.Osmirglajte,ispolirajte,ofarbajte,sta god,taj deo treba biti gladak da ne bi zbog hrapavosti guma ispustala

To, kad bi neko očistio, osušile bi mu se ruke, niko to neće a valja. Kod BMW-a, je umutrašnjost uvek malo rapava od izrade, plus ima mali džep uz ivicu i jako teško se čisti. Šmirgla nije uputna jer može  da skine eloksirajući sloj a go aluminijum korodira i nastaje piting erozija koja degradira i strukturno slabi obruč vremenom :

 

240059336_RESIZE1.jpg.bf9816a42c4817710f3882b41bfb8e9e.jpg

 

1972371531_RESIZE2.jpg.c25aaceb06fb08cc1a9186932b614568.jpg

 

A ovo je jedan drastičan primer aljkakvosti, pojas je morao žičanom četkom da se struže:

 

333140955_resize1.thumb.jpg.2d2d43fc1ebcfa2dad3f143ec10a8c8f.jpg

 

1741440191_resize2.thumb.jpg.7354dccdd3371bd8322375d6c46ab387.jpg

 

Ovo očekivati za 250 Dinara jednostavno je nevaspitano.

 

Pre 20 sati, ivica744 je napisao:

@djunta,i onda skupo 300 dinara zamena gume:)

Čarkamo se oko BMW-a, al oko ovog nema zbora, ja plaćam ohoho, ali je rizik oštećenja minimalan, na pajser može besplatno pa ko voli, nek izvoli sam. U načelu, uvek nastojim da ili pošaljem klijenta da sam premontira gumu gde hoće, ili pošaljem il idem sa njim kod mog vulkanizera i ogradim se. Ovo su  potpuno novi točkovi, skinuti u salonu sa kupljenog motora, rađena je vodena štampa i pri montaži uz vlasnika i 2 radnika, sam vlasnik je priskočio da pomogne kad je video koliko je zahtevno da ne bi došlo do oštećenja. Uhvatim snimak i pitam ga:" Da sam ti rekao da troje montira gumu, reko bi da vaćarim", "jes vala, plati muški i dade pozamašan bakšiš prezadovoljan":

 

1995296294_resoze1.jpg.50faffbea78d45fa0168c157a3ce7a07.jpg

 

Ganc novi, vlasniku se nisu sviđali:

 

692826569_resize1.jpg.7bd901f8e4cb7e8a0926b633463c6243.jpg

 

Pa su raspleteni i odneti na dekoraciju:

 

447468455_resize2.jpg.5790193a149c836e37fb3c362dd4dfd5.jpg

 

resize.jpg.9595d246414d0ad466b5b4f4073b82d7.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Kratak osvrt na zlatne felge.
Ja sam u osamdesetim zavolio velike enduro motore a oni su tada skoro redom imali te zlatne felge.
Tako mi je sad super kad na novim motorima ugledan iste.
Pogotovu kad je riječ o sljedbeniku nekog starog modela.

Đunta, tebi bih volio poslat moj rezervni par felgi na beauty tretman.

Lipi pozdrav iz primoštena.
Odoh se hitit u more...


Vozim motor, nisam bajker.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS
Pre 8 sati, el classico je napisao:

Vozim motor, nisam bajker.

Kako te ne mrzi svaki put ovo da napises? Cisto sam radoznao... to neki zivotni moto?

 

Inace, radovi su se malko usporili ali se polako privodi kraju. Slike zavrsenih felni stizu uskoro. Ispalo je jako dobro, bar po mojim kriterijumima...

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
On 12.7.2019. at 18:16, Jelenko Vilotic je napisao:

Kako te ne mrzi svaki put ovo da napises? Cisto sam radoznao... to neki zivotni moto?

 

Inace, radovi su se malko usporili ali se polako privodi kraju. Slike zavrsenih felni stizu uskoro. Ispalo je jako dobro, bar po mojim kriterijumima...

Hehehe, mislim da mu je to potpis koji se automatski doda pri poruci. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Hehehe, mislim da mu je to potpis koji se automatski doda pri poruci. 

 

Točno, kolega.

 

 

Vozim motor, nisam bajker.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja