Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć za planiranje puta za Albaniju

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

U augustu planiram kroz Bosnu i C. Goru u severnu Albaniju, pa kroz Makedoniju kući za Sombor. Planirano trajanje puta 5-6 dana, ali može i duže.

Crnu Goru i Srbiju sam po prilično obišao (bio sam i na 3 relija BJBikersa), pa sam tako nemaštovito potegao put prema kući. Evo linka gde se može videti planirana ruta 

thumbnail?mid=1TaQI4wb1e0xQzgWbuUpYfqqtZ
DRIVE.GOOGLE.COM

Albanija 2019

 

Bio bi zahvalan da mi date mišljenje o ovuj ruti i savete odn. predloge šta izmeniti, šta obići i druge korisne informacije. Što se kvaliteta puteva tiče nisam zahtevan samo da nije off roud. Pozdrav

Albanija 2019..kml

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Preporučio bih ti četvrti dan da okreneš na istočnu Srbiju - Stara planina, Pirot, Knjaževac, Zaječar, Bor, itd.

Kosovo preskoči, nismo baš omiljeni tamo. Albanija je ok.

 

PS

Svaka čast za mapu. Možda bi mogao da objasniš u par rečenica kako se to radi.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Celu planiranu maršrutu sam pregledao pomoću "čovečuljka" u G. Earth i sve je asfalt, osim oko 30-40 km gde je "asfalt". Na tim lošim deonicama su ivice puta dosta oštećene, pa se praktično svodi na jednu traku. Ipak, ako sam prošlog septembra preživeo deonicu Brod na Drini-Šćepan Polje, onda ću verovatno i ovo pregurati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS
20 hours ago, mradomir said:

Možda bi mogao da objasniš u par rečenica kako se to radi.

Ukratko, radim ovako. Prvo smislim u koju bi zemlju/zemlje išao. Interesuju me samo prirodne lepote, krivudavi ali asfaltirani putevi. Spavam u hotelu/motelu sa doručkom, a uveče obavezna topla večera. Dnevne deonice planiram oko 350 km, ili vožnju od 9 do 18 časova. Smeštaj tražim preko booking.com a neki put i na licu mesta. Zatim skupljam informacije po raznim forumima, putopisima i drugim člancima o mogućim interesantnim mestima. Potom počinjem crtati maršrutu u https://trips.furkot.com/ 

Odatle izvezem maršrutu u kml obliku i uvezem u Google Earth. U Earthu pomoću "čovećuljka" pregledam put i okolinu. Na žalost to se ne može u svakoj državi. Koristim i sajt My Maps i kurviger.de. Kada utvrdim maršrutu iz furkota ga izvezem u gpx obliku i pomoću Garminovog BaseCamp programa prenesem na GPS uređaj. Sve u svemu treba dosta strpljenja i vremena da sve uradiš. Pozdrav

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

@jovan.v hvala na objašnjenju za mape.

 

Ono za Kosovo sam napomenuo jer smo pre neki dan imali provokaciju od strane Šiptarskog vozača. Sreća nije bilo ništa, ali je moglo loše da se završi - on u golfu, a mi na motorima. I sve to još u severnom delu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

I ja sam veoma zainteresovan da cujem informacija o putevima srednje i istocne Albanije. Od Gusinja do Hanihota je odlican put vozio sam u oba pravca. Dalje preko Skadra prema Dracu je teska smaracina i zna da bude prilicna guzva. Ali sta ces, nije sve "nacionalni park". Put E851 je ko fora auto put za Pristinu. Mislim da ga je Sasa opisivao pretprosle godine. Ja sam prosao kolima i OK je. SH 30, 24 i 31 mi je nepoznat i bas bi voleo da cujem nesto.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Pozdrav,

ja sam pretprošle sezone bio na sličnoj turi: Novi Sad - Trebinje sa izletom do Dubrovnika - Ohrid (preko Albanije) - Parga (Grčka) - Saranda sa obilaskom obližnjeg Ksamila (Albanija) - pa preko cele Albanije (Drača i Skadra) do Pogdgorice - Novi sad zapadnom rutom preko Valjeva. Uglavnom po 2 noćenja, osim u Albaniji 3 i u Podgorici jedno. Sve bilo odlično, putevi svuda dobri (prijatno iznanađenje u Albaniji) i ispadne da su kod nas najgori. Savet je da se u Albaniji dobro čuvaš vozača u automobilima jer su vrlo nepažljivi i bahati. Ne prema bajkerima ili ljudima sa ovih prostora nego uopšte. Tamo smo prošli ubedljivo najviše saobraćajki na celom putu. Benzinskih pumpi i perionica imaš na svakih par km ali to sve drže lokalci (nema svetskih brendova već samo kopije velikih naftaša). Gorivo im je dosta skupo i ima povelik raspon cena pa vodi računa gde sipaš. Ja sipam uglavnom 98-icu i to sam tražio i dole - često im stoji na ulazu u pumpu i 98-ica ali ga zapravo nemaju. Inače Albanci su se pokazali kao vrlo dobri i ljubazni domaćini i nismo imali nikakvih neprijatnosti - naprotiv bilji su ljubazniji od mnogih drugih. Jedan primer je da me je zaustavio pandur u Albaniji (ima ih na puno mesta ali jako malo sa radarima) i pitao me odakle sam. Kada sam rekao "iz Srbije" samo se nasmešio i pokazao rukom - vozi i srećan put. Nije me tražio čak ni dokumente. Treba voditi račuan i o navigaciji u Albaniji jer ima dosta grešaka i pokušava da te pošalje u neke šumsle puteve i vukojebine pa se često moraš voditi logikom. I ja sam mišljenja da bi Kosovo trebao izbaciti iz programa i da je Albanija i istočna linija Srbije puno bolja i sigurnija alternativa. Ideš li sam na tu turu ili imaš neko veće (zatvoreno) društvo (možda bih i ja da se pridružim ako ima "mesta")? Kada si planirao polazak i povratak? Jesli li već rezervisao sve smeštaje ili još utvrđuješ "turneju"? I samo informacija (koju sam i ja nedavno saznao) da Booking uzima po 20% od svakog unajmljenog smeštaja što znači da je za toliko jeftiniji svaki smeštaj ako se uzme na licu mesta (ili pronađe  direktan kontakt vlasnika). Pozdrav, Zoran - Novi Sad

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Evo jedna slika i nekoliko mapa od albanske ture (promenjen je u povratku bio plan sa Budve na Podgoricu)...

 

1504158766774.jpg.78d8662b54e44fbdb6b2efd665f097b6.jpg

 

 

1186496896_MapaTrebinje-OhridviaTirana.PNG.6aebf8146e24a08b71622139b39961bb.PNG

 

248943735_MapaSaranda-Budva.PNG.5aa03144cf2c675313ac3f103b791dc7.PNG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1260S GT / KTM SXF 350

Prošlog meseca sam se vraćao iz Italije preko Drača, Tirane, Prištine itd. za Beograd. U Albaniji sve ok na Kosovu je bilo dosta provokacija. Naravno nismo naseli na provokacije pa nije bilo problema.

Drug je hteo preko Ohrida ali ja sam insistirao da se vraćamo preko Kosova...šta znam volim taj deo naše zemlje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 295 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Zahvaljujem na korisnim savetima. Odustao sam od Kosova jer na putu ne želim da razmišljam hoće li me neko izazivati ili ne. Usvoji osam istočnu varijantu povratka koja se vidi na sledećm linku 

 

 

Albanija 2 varijanta.kml  https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1FXg_ndH_8Osuymn.P1xvh3ZIWewgo2kQY&ll=43.304412472258626%2C22.002108554746087&z=5

Priobalni deo Albanije sam namerno maksimalno izbegao zbog gužvi u saobraćaju, a ni more me ne interesuje u ovom momentu.

Uvek putujem sam jer u mojim godinama (70) teško je naći odgovarajućeg partnera, ali to ne znači da ne bi rado imao saputnika. Polazak planiram oko 10-tog augusta, a zadnji termin kada moram biti kod kuće je 26. august. Na putu ne jurim kilometre i zastanem na lepim mestima da uživam u pogledu. Zasad sam u fazi utvrđivanja maršrute i zato sam zamolio za pomoć odn. savete. I ja koristim booking i nemam saznanja da su cene smeštaja zbog toga više. Kada idem u meni poznate zemlje često smeštaj tražim na licu mesta. U Albaniji bi se ipak oslonio na booking jer se osećam sigurnije što se rezervacije tiče. S obzirom da se cena smeštaja kreće između 15 i 30 E, 20% više (ako je tačno) u ovom slučaju ne zanči puno. Kada odredim tačnu rutu i datume putovanja rezerviraću smeštaj.

Inreresuje me kako stojimo sa benzinskim pumpama i prodavnicama hrane na severu Albanije.

Srdačan pozdrav svima

 

BiH-Albanija-Kosovo-SRB_-_2.gpx

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 764 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: MT-09 Tracer

Svaka čast Jovane, nadam se da ću i ja voziti motor sa napunjenih 70 (inače sam "mladić" od 55). Kao što već pomenuh za benzinske pumpe u Albaniji ih ima mali milion - u gradovima na svakih par km, a izvan na svakih 20-30 km. Cena goriva je viša nego kod nas ili u CG, a naročito u odnosu na Makedoniju (mislim da je oko 1,5 €). Nema svetskih brendova pa treba izabrati pumpu koja ima pravu 98-icu i koja ima malo savremeniju opremu jer ima ih i "kaubojskih" kao onih što su bile kod nas 80-ih godina. Verovatno ih sve drže lokalni mafijaši i biznismeni. Što se tiče prodavnica, dobro su opskrbljene, cene su kao kod nas ili nešto više - što me je iznenadilo. Naročito meso i mlečni proizvodi, a riba je naravno dosta jeftinija. U Sarandi (krajnji jug Albanije) je u supermarketu bilo u ponudi i mleko "Moja kravica" i što je zanimljivo - bilo je najjeftinije. Uglavnom cene su slične, možeš skoro svagde kupovati i za evre i za lek ali je povoljnije za lek jer je dosta bolji kurs u menjačnicama nego u prodavnicama ili banci. Zato u nekoj menjačnici razmeni određenu količinu para u lek, a ako ti nešto ostane potrošiš na nekoj benzinskoj pri izlasku iz zemlje. Za rezervaciju u Albaniji si u pravu iz prostog razloga što može biti komplikovano sporazumevanje na licu mesta a i cene smeštaja su vrlo povoljne. Ako budeš trebao saputnika možeš mi pisati privatno na mail depeche1964@gmail.com . Pozdrav, Zoran

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Ako ideš kroz Albaniju onda obavezno idi uz more.
 

staticmap?center=41.01154792%2C18.962201
WWW.GOOGLE.COM

 

Onda možeš u Grčku pa dalje kako želiš. Pre tri godine smo nas četvorica od kojih je jedan i Bruno koji je već pisao ovde, prošli tim putem i za svaku preporuku je. Ne znam kakva je unutrašnjos Albanije ali uz more prođi obavezno ako ti je ovo prvi put kroz Albaniju.

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 143 postova
  • Motocikl: Yamaha TW200 (1987), Honda Africa XRV 750 (1993), Yamaha TW125 (2001), Yamaha XT660X (2004), NSU Super Max (1957), NSU Pretis (1968)

Ne sećam se da li smo bili juna ili jula, ali ni tada nije bila gužva tako da tek u avgustu je neće biti. Mi smo prespavali u mestu Vlore i mogu da preporučim taj smeštaj ako ti bude trebao.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja