Jump to content

Moto Zajednica

Patike

Recommended Posts

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Vozaci skutera su mi tek hit.Prepuna Banjica istih,izlomljenih i skrsenih.Pa idite do urgentnog,i samo sedite sat vremena i ima bar 2 skuterasa da dodju razjebani.Ljudi,ja vozim motocikl od 150 konja,i jednostavno voznja u sorcu mi nije moguca.Niti je to motocikl za gradske vrucine.Ali desi se da iz nekog sadomazo razloga krenem negde bas kad je 40.Postoje nivoi opreme za odredjene meteo uslove.Moto patike,koje su lagane,letnje pantalone sa protekcijom,lagana mash jakna,i airflow rukavice za leto,je minimum koji bi svako ko ceni svoj zivot MORAO da nosi.To je oprema koja ce nam pomoci pri manjim nezgodama,u uslovima normalne voznje po propisima.Svako od povredjenih,ili stradalih nije planirao da strada,i jednostavno ne mozemo sa sigurnoscu predvideti situacije pred nama.Naravno,da necemo ubediti ljude iz malih mesta,gde nema saobracaja,da do plaze idu u opremi.Jeste da svako odgovara za sebe,ali svako jednostavno ne moze da proceni sta sve moze da se desi,makar bio sokak.I jos jednom da naglasim,ako neko nije probao letnju opremu,u njoj je skroz prijatno i na vrucinama u gradu,mnogo prijatnije nego sa golom kozom u majici.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 8 sati, Savan je napisao:


Razumem tvoju motivaciju da napises to sto si napisao u potpunosti. Ali...moram donekle dopuniti neke stvari za koje smatram da nisu 100%.
Jevta, ti, pa donekle i ja, i gomila drugih ovde, smo odrasle drtine koje znaju šta i kako i odluke donosimo svesno na osnovu naučenog i lično dozivljenog pa je samim tim i teze ubediti takvog nekog da ne radi ono sto on lično misli da je ispravno. ‘Omudrali’ smo previše za to i tek nijanse sa dobrom potporom mogu da promene naše mišljenje o nečemu a konkretno u ovom slučaju o bitnosti obuće tokom vožnje.

Meni lično je zao onih mladih koji još nisu imali prilike da nauče na ovaj ili onaj način a imali su sreće da ih ne snadje neko zlo i igrom slučaja su dospeli do ovih redova i možda kao zadnja barijera pred neko zlo oni bi trebali da pročitaju ispravne činjenice. Kolika bi greota bila da neki klinac odabere patike da kupi umesto čizama, misleći da je to OK jer je tako procitao ovde a potom izgubi nogu, posao, porodicu..

Konkretno, rizik, bilo da voziš 30 / 50 / 100 je potpuno isti. Kad voziš 30 imaš lažni osecaj sigurnosti da si ti više in control nego kad voziš 100. Nije istina, voziš 30 i sa jedne strane ti zalaje neko kuče i odvuče ti pažnju dok sa druge strane neki klinac glumi Ronalda i napuca loptu koja se odbije i pravo tebi pod točak. Mozes biti iskusan koliko hoćeš, takve situacije nemaš pod kontrolom i oljustices asfalt. Znaci rizik je isti, u proračunu rizika si ti kao vozač, tvoje vozilo i okolina. Ono sto se zapravo razlikuje su moguće posledice na razlicitim brzinama, tesimo se kao prvo neće to nas a kao drugo, prezivecemo to bezbolno. Slika na netu koliko hoćeš takvih koji su mislili na taj način.

Na kraju se opet sve svodi na individualni zaključak pojedinca kakav će izbor napraviti. Ali naša odgovornost je da stavimo činjenice na pravo mesto i da stvari nazovemo onako kakve jesu. Kaciga glavu čuva, rukavice ruke, a cizma nogu. Patika je modni detalj u ovom slučaju i ne dodaje ništa bezbednosti.

Srećno u odluci i puno uživanja u vožnji.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Nije mi bila namera da propagiram vožnju bez opreme (jer smatram da je to neodgovorno i opasno), nego sam samo napisao na koji način ja postupam (što ne tvrdim da je ispravno). Što se patika tiče ne smatram ih uopšte za opremu i svrstavam ih u isti rang sa papučama, a kada idem dalje od prodavnice oblačim ČIZME i svu ostalu ozbiljnu oremu (zimi tekstilnu, a leti uglavnom kožnu).

Do prodavnice odem i u sandalama (sa kacigom i rukavicama obavezno).

A rizik pri vožnji od 30km na sat i sa 100km na sat ni približno nije isti i to kako zbog mogućnosti da će do udesa uopšte da dođe (zbog bitno dužeg vremena za uočavanje i izbegavana opasnosti), tako i zbog toga što su posledice eventualnog udesa pri manjim brzinama bitno manje (sila je jednaka masa puta brzina na kvadrat).

Opet napominjem da  treba nositi opremu (adekvatnu) prilikom svakog sedanja na motor, ali je (bar meni) nemoguće da za vožnju od dva minuta (do prodavnice) navlačim na sebe sve ono što nosim kada krenem na vožnju od desetak kilometara ili dalje.

na to sam mislio kada sam pisao o proračunatom riziku, a ne da ne treba uopšte koristiti opremu ili koristiti "opremu"(recimo patike) koja nema nikakvu zaštitnu ulogu. 

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 23 minuta, zika56 je napisao:

Nije mi bila namera da propagiram vožnju bez opreme (jer smatram da je to neodgovorno i opasno), nego sam samo napisao na koji način ja postupam (što ne tvrdim da je ispravno). Što se patika tiče ne smatram ih uopšte za opremu i svrstavam ih u isti rang sa papučama, a kada idem dalje od prodavnice oblačim ČIZME i svu ostalu ozbiljnu oremu (zimi tekstilnu, a leti uglavnom kožnu).

Do prodavnice odem i u sandalama (sa kacigom i rukavicama obavezno).

A rizik pri vožnji od 30km na sat i sa 100km na sat ni približno nije isti i to kako zbog mogućnosti da će do udesa uopšte da dođe (zbog bitno dužeg vremena za uočavanje i izbegavana opasnosti), tako i zbog toga što su posledice eventualnog udesa pri manjim brzinama bitno manje (sila je jednaka masa puta brzina na kvadrat).

Opet napominjem da  treba nositi opremu (adekvatnu) prilikom svakog sedanja na motor, ali je (bar meni) nemoguće da za vožnju od dva minuta (do prodavnice) navlačim na sebe sve ono što nosim kada krenem na vožnju od desetak kilometara ili dalje.

na to sam mislio kada sam pisao o proračunatom riziku, a ne da ne treba uopšte koristiti opremu ili koristiti "opremu"(recimo patike) koja nema nikakvu zaštitnu ulogu. 

Ziko,uz duzno postovanje prema tebi,niko ovde ne govori o voznji do lokalne prodavnice 200 m od kuce u selu.Meni od kuce do centra grada ima 14 km gradske voznje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 34 minuta, sashac je napisao:

Ziko,uz duzno postovanje prema tebi,niko ovde ne govori o voznji do lokalne prodavnice 200 m od kuce u selu.Meni od kuce do grada ima 14 km gradske voznje.

Četrnaest kilometara vožnje kroz gradski saobraćaj spada u ozbiljnu vožnju i tu nema improvizacije i zabušavanja.

A ja sam već u svom prvom komentaru naglasio da svaka vožnja zahteva i adekvatnu opremu i pripremu i naveo šta ja koristim na kilomtar ili dva, a šta na duže i upravo sam to i naveo kao primer kada sam pomenuo proračunati rizik. 

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Onda se samo po sebi nameće pitanje jel motor pravi izbor za prevoz pod tim okolnostima.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2810 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ove patike nisu moto oprema.

To je obuća u kojoj motor može da se vozi udobno i komotno.Usandalama,papučamaja ne mogu da vozim udobno smeta ni za menjač

Priče o opremi pogotovo onoj za snobove ostavite za teme o tome.

Ove patike su ekstra za nas koji se ne prikazujemo na motorima nego uživamo vozeći ih.

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07

Ako prilagodis vožnju onome što nosiš onda je to sve ok. U sorcu i majici vozis 20km/h, bez Kacige 10-15. Ja sam skoro platio ceh vožnji u bermudama. Po povratku sa posla hteo sam lepo da uparkiram motor i dodirnem listom auspuh. Sad me na moru izjeda so 7f7951685ba05b7e25aaecb5ab55141d.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Uživamo i mi koji nosimo opremu. Ništa mi čizme ne umanjuju užitak. Ok, malo zbog stomaka mi je mrsko da se saginjem i obuvam ih ali kad ih jednom obučem čak mi je i udobnije sa njima. Mada čini mi se da delimo isto taj problem sa stomakom pa je možda to sto ti smeta?

Bez ili sa delimičnom opremom osećam se jako nelagodno dok vozim i fali mi ta opuštenost kao kad sam (bar osećajno) zaštićen 100%.

Srećno sa izborom patika. Probaj i neke (outdoor) tenisice, one isto znaju biti udobne, bar na terenu.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2810 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Probao outdoor kabastije su mnogo.

Nosim i ja čizme ali od tačke a-b.Sva moto oprema pokaže svoje loše strane kada krenete negde gde se malo vozite pa onda nešto obilazite pa opet vozanje pa obilazak i tako ceo dan pa drugi dan pa .... na kraju shvatite da su vam noge otečene i imate žuljeve od moto opreme koju ste koristili za šetnju.Isto važi i za jakne i pantalone.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Istina, moto oprema nema nikakvih dodirnih tacaka sa tenisom, fudbalom, hikingom, planinarenjem..niti je za to namenjena. Meni lično ne smeta da ceo dan gazim u njoj ali slažem se da je lakše u patikama, cipelama, sorcu itd itd.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 83 postova

Imao sam kao mlađi pre CC 25 g dva pada, mz 125, bez ikakve opreme kacige, u prvom na 35km/h vlažan asfalt, jednostavno automobil je izašao sa parkinga i zatvorio mi čitavu traku, probao kočenje ne ide, u trenutku odlučim da napustim motor, skočim i preletim automobil. Oni koji su gledali kažu da sam napravio dva tri salta u letu, nakon 7-8 m dočekam se u kolut u napred i bio sam na nogama, bez ogrebotine. Mlad utreniran.

Prvi dan nakon servisa motora od pada sedam i pri 50-55 km/h nailazim na T raskrsnicu, kočim lagano zadnja kočnica propadne a kroz prednju procuri ulje, "majstor"..

Provlačim se kroz saobraćaj dodajem gas kako bi preleteo kanal u letu odgurujem motor padam i kotrljam se po travnjaku.

 

U oba puta spasla me je mladost reakcija i utreniranost.

 

Tako da retko ko ovde nije svestan opasnosti, možeš pasti pri kretanju sa travnjaka pa slomiti ruku, nogu.

 

Ili ponekada vozim i kamion, ako je neko gledao šta se dešava pri pucanju prednje gume, skoro pa sigurna smrt, i šta da onda, da ne vozim, da platim drugog da mi vozi...

 

Ne postoji apsolutna sigurnost, i ko nema straha u saobraćaju treba dobro da se preispita i shvati, brzinu, inerciju i krhkost tela.

Pa kad trčiš sprint i zapneš i padneš ispoveđuje se telo

 

Poslednjih 10tak dana moram skuterom ići po fruškoj gori, skoro svaki dan pređem 100-150km, nisu mi jasni vozači motocikla koji voze velikom brzinom kroz te krivinice, šta ako sa druge strane ide šumska mašina koja zauzima komplet kolovoz...

 

Послато са уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 158 postova
  • Lokacija: Beograd - Cerak

Ja gde sam isao, svu opremu spakujem u kofere gde imam preobuku, kacigu, jaknu, cizme, na farkama se vade protektori tako da idem "ko" covek , samo kljuc u ruke

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 422 postova
  • Lokacija: Beograd / Kraljevo
  • Motocikl: Honda NC750X DCT
Pre 3 sati, Savan je napisao:

Bez ili sa delimičnom opremom osećam se jako nelagodno dok vozim i fali mi ta opuštenost kao kad sam (bar osećajno) zaštićen 100%. 

Ovo je ključno - oprema daje lažni osećaj sigurnosti i zaštite i tada se vozi... kako se vozi.  A bez opreme tog osećaja sigurnosti nema i onda vozimo još opreznije.  Mislim da je to nešto slično kao fokusiranje na vožnju u automobilu i na motorciklu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

  Ne daje to lažan osećaj već neko ko navikne da vozi sa opremom jednostavno bez iste se oseća nelagodno.Isto tako sam naviko da vozim i sa pojasom u kolima i ako ga ne zakopčam prosto osećam da nešto nedostaje i to je dobro.Po toj logici i pojas u autu daje lažan osećaj sigurnosti.

  Ne vidim uopšte problem da neko propagira korišćenje zaštitne opreme i ne vidim što bi to nekome smetalo a to koju i koliko opreme će neko nositi to je njegov izbor i obično ko nije doživeo situaciju da mu je oprema potrebna i ne ceni istu baš mnogo i dok se ne desi nesreća (pu pu daleko bilo...) ima se osećaj da se to uvek desi nekom drugom.Treba imati u vidu da učesnik u saobraćaju a pogotovo na motociklu nema uvek (ili skoro nikad) potpunu kontrolu nad situacijom i da se nesreće dešavaju i nevezano koliko se oprezno vozi često bez uticaja vozača.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 6 sati, Savan je napisao:

Onda se samo po sebi nameće pitanje jel motor pravi izbor za prevoz pod tim okolnostima.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Moguće je da postoji i bolji izbor od motora za za ovakav prevoz, ali je (bar po meni) i prevoz motorom veoma pogodan za ovakve namene.

Uostalom red je da se prisetimo da se motor kao prevozno sredstvo (najčešće baš za ovakve svrhe) koristi već duže od jednog veka i nisam do sada čuo da je motor nepogodan za vožnju kroz grad i za bliže destinacije. Takođe su i zakonodavci u svim zemljama donosili zakone i propise u vezi vožnje motora, kao i o opremi koja je obavezna (i koja se preporučuje). pri tome su se ti proisi i preporuke usklađivali i dorađivali sa tehničkim inovacijama i karakteristikama motora u nekom periodu, kao i ostanju puteva i saobraćaja u istom periodu. I ljudima (motoristima) nikada za to vreme nije palo na pamet da je motor neadekvatno prevozno sredstvo za takve namene.

šta se onda toliko izmenilo u poslednjih par godina (ili decenija) pa da motor postane neadekvatan za tu namenu?

Vraćam se opet na ono što sam naveo u svom prvom postu, a odnosi se na planiranju konkretne vožnjei na procenu rizika:

Piloti i putnici u putničkim i turističkim avionima ne nose ni kacige ni skafandere ni padobrane (bez obzira što avion može da se pokvari i sruši se, jer je mogućnost za takvo nešto ipak veoma mala). I piloti i saputnici na sportskim avionima ne nose ni kacige ni padobrane kada idu na maršutu (ili prelet) ukoliko pri tome nemaju nameru da izvode akrobacije ili vrše neke ekstremne radnje sa avionom, ili vrše neku obuku, a ukolko imaju takav zadatak i cilj onda nose i kacige  i padobrane (jer je verovatnoća za udes dosta izvesnija).

Čak i piloti na borbenim avionima ne biraju podjednako složenu zaaštitnu opremu za svaki let, nego se i ona prilagođava onome što će da bude zadatak pri letu (bez obzira što bi najsigurnije bilo da se nosi oprema poodna za sve uslove).

I autom kada pođemo na put koristimo pojaseve, ali ne znam nekog da koristi ugljenična sedišta sa pojasevima na četiri tačke, kacige i nezapaljiva odela, (što je obavezna i normalna orema kada pođemo na stazu ili na ozbiljnu terensku vožnju).

Ja zaista ne vidim šta je tu vožnja motora drugačija ili specifičnija od drugih delatnosti (u kojima postoji neki rizik).

Opremu biram prema onome u kakve svrhe imamo nameru da koristim motor na toj vožnji i prilagođavam je stepenu rizika koji očekujem pri tome.

Več rekoh da su zakonodavci propisali i obaveznu ( ipreporučenu) opremu, a naše je čime ćemo još da je dopunimo eventualno.

 

 

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Zakonodavac je propisao iskljucivo kacigu, i to bilo koju samo da ima onak znak da je po standardu. A svi smo svesni da ima velikih razlika izmedju kaciga i kaciga pa je samim tim i bespotrebno voditi diskusiju o tome da li je potrebna dodatna oprema samo zato sto je zakonodavac nije propisao.

Motor naspram automobila, razlika je velika, bar u tom delu zašto je na motoru ipak neophodna sto bolja zaštitna oprema a svodi se na to zato da si na motoru daleko ranjiviji nego u autu. U autu imaš pojas, imaš jedan airbag, drugi airbag, treći..adaptivni tempomat koji će kociti umesto tebe, crashzone u haubi..a na motoru imaš samo ono sto si obukao.

Avione bih preskočio jer bojim se ako se i oni upletu da će ubrzo i astronauti da pocnu da se pominju.

A sto se tiče rizika, žiko, ti, tvoj motor, i sve oko tebe su faktori u odredjivanju mogucnosti da dođje do udesa. Polazim od toga da ti je motor 100% ispravan i da on samo može da ima faktor u smislu da nešto iznenada i nepredvidivo otkaze ali to je nešto tipa visa sila i nećemo uzimati u obzir. Dalje ostajes ti kao upravljac tog vozila i polazim od toga da si uvek jednako pribran i spreman za vožnju a u suprotnom ti si lično taj koji povećava ili smanjuje kvotu. Ali ajde da ne komplikujemo i da razmotrimo dva slučaja gde si jednako koncentrisan i spreman za vožnju. Jednu vožnju na 100kmh a drugu sa 40kmh. Da budem iskren ja zaista ne vidim zašto bi ti bio veći rizik na 100 ili na 40. Sumnjam da na 100 obavljas rizicnije radnje nego kad voziš 40? Sumnjam da voziš 100 tamo gde je dozvoljeno 50 pa da iz te perspektive predstavljaš veći rizicni faktor? Tamo gde je dozvoljeno 100 ti voziš toliko i nikakav veći rizik nisi. Bar ne ti.

A sad dolazimo na stavku - faktor zvani sve ostalo oko tebe..jbg to je nešto nepredvidivo i previše kompleksno. Ne mozes nikada biti toliko spreman koliko to može da te iznenadi. Vremenski uslovi, stanje kolovoza, ostali ucesnici, njihova vozila..životinje, deca,... četvoro očiju je malo i budimo iskreni sa 100kmh ćeš biti jos oprezniji (ukoliko je to moguće) jer bas tad ne zelis da padnes.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja sam sa 50, možda i manje udario haskija na prvoj vožnji prošle sezone. Stigao sam da ga vidim, počeo da kočim. Nosio sam čizme konstruisane za najteže uslove gde je predviđeno da ti nešto užareno i teško padne na nogu i šta već vatrogasac u intervenciji može da iskusi. Samo ću reći: hvala Bogu što sam ih imao na nogama, bridela mi je 24h i nek me sačuva od takvih situacija. Pametnome dosta.

 

50300254e49bdb83ee5_600x600.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 422 postova
  • Lokacija: Beograd / Kraljevo
  • Motocikl: Honda NC750X DCT
pre 51 minuta, Alekre je napisao:

Ja sam sa 50, možda i manje udario haskija na prvoj vožnji prošle sezone. Stigao sam da ga vidim, počeo da kočim. Nosio sam čizme konstruisane za najteže uslove gde je predviđeno da ti nešto užareno i teško padne na nogu i šta već vatrogasac u intervenciji može da iskusi. Samo ću reći: hvala Bogu što sam ih imao na nogama, bridela mi je 24h i nek me sačuva od takvih situacija. Pametnome dosta.

 

 

Kako je prošao haski?

 

 

Inače ovo sve podseća malo na kampanju vegana.  Čovek pita da li je srnetina dobra za gulaš (ili one patike za motor), a onda se javljaju dežurni vegani koji pokušavaju da mu ukažu da je na putu grešnika i da mora da odbaci takve misli i prikloni se njihovoj sekti.  Iz najbolje namere, naravno.

 

@JevtaNS  A jesi li probao nešto ovako?  Mislim da se može naći i ispod 1$, a navodno štiti obuću.

Ovo drugo je već malo veća budževina, ali sa time definitivno neće biti tragova menjača na obući.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Kako je prošao haski?

 

 

Inače ovo sve podseća malo na kampanju vegana.  Čovek pita da li je srnetina dobra za gulaš (ili one patike za motor), a onda se javljaju dežurni vegani koji pokušavaju da mu ukažu da je na putu grešnika i da mora da odbaci takve misli i prikloni se njihovoj sekti.  Iz najbolje namere, naravno.

 

[mention=1915]JevtaNS[/mention]  A jesi li probao nešto ovako?  Mislim da se može naći i ispod 1$, a navodno štiti obuću.

Ovo drugo je već malo veća budževina, ali sa time definitivno neće biti tragova menjača na obući.

 

 

Ako aludiraš na mene, ja sam lepo obrazložio šta i kako i zbog koga. Lepo sam i napisao jer pretpostavljam da Jevta i slični u tim godinama sa tolikom stazom imaju već formirana mišljenja i tu se teško šta može promeniti. Čak sam mu i tenisice predlagao. :)

 

Tako da stvarno mi nije jasno poredjenje sa veganima i slično.

 

 

Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Jos jednom cu samo podsetiti,glupo je na moto forumu otvoriti temu koje su bolje fudbalerske patike za motor.Podjednako glupavo,kao kad bi fudbaleri raspravljali da li su bolje sidi ili alpinestars cizme za fudbal.Toliko.Ok,Umbro plitke kozne su najbolje.End.:takoje:

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 11 sati, Savan je napisao:

Zakonodavac je propisao iskljucivo kacigu, i to bilo koju samo da ima onak znak da je po standardu. A svi smo svesni da ima velikih razlika izmedju kaciga i kaciga pa je samim tim i bespotrebno voditi diskusiju o tome da li je potrebna dodatna oprema samo zato sto je zakonodavac nije propisao.

Motor naspram automobila, razlika je velika, bar u tom delu zašto je na motoru ipak neophodna sto bolja zaštitna oprema a svodi se na to zato da si na motoru daleko ranjiviji nego u autu. U autu imaš pojas, imaš jedan airbag, drugi airbag, treći..adaptivni tempomat koji će kociti umesto tebe, crashzone u haubi..a na motoru imaš samo ono sto si obukao.

Avione bih preskočio jer bojim se ako se i oni upletu da će ubrzo i astronauti da pocnu da se pominju.

A sto se tiče rizika, žiko, ti, tvoj motor, i sve oko tebe su faktori u odredjivanju mogucnosti da dođje do udesa. Polazim od toga da ti je motor 100% ispravan i da on samo može da ima faktor u smislu da nešto iznenada i nepredvidivo otkaze ali to je nešto tipa visa sila i nećemo uzimati u obzir. Dalje ostajes ti kao upravljac tog vozila i polazim od toga da si uvek jednako pribran i spreman za vožnju a u suprotnom ti si lično taj koji povećava ili smanjuje kvotu. Ali ajde da ne komplikujemo i da razmotrimo dva slučaja gde si jednako koncentrisan i spreman za vožnju. Jednu vožnju na 100kmh a drugu sa 40kmh. Da budem iskren ja zaista ne vidim zašto bi ti bio veći rizik na 100 ili na 40. Sumnjam da na 100 obavljas rizicnije radnje nego kad voziš 40? Sumnjam da voziš 100 tamo gde je dozvoljeno 50 pa da iz te perspektive predstavljaš veći rizicni faktor? Tamo gde je dozvoljeno 100 ti voziš toliko i nikakav veći rizik nisi. Bar ne ti.

A sad dolazimo na stavku - faktor zvani sve ostalo oko tebe..jbg to je nešto nepredvidivo i previše kompleksno. Ne mozes nikada biti toliko spreman koliko to može da te iznenadi. Vremenski uslovi, stanje kolovoza, ostali ucesnici, njihova vozila..životinje, deca,... četvoro očiju je malo i budimo iskreni sa 100kmh ćeš biti jos oprezniji (ukoliko je to moguće) jer bas tad ne zelis da padnes.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Što se mene tiče, slažem se sa tvojim komentarima i zaključcima, međutim čini mi se da postavljaš stvari isključivo kao crno-bele, odnosno nastupaš kao neko ko smatra da ili treba nositi apsolutno svu moguću oremu i to u svakoj prilici, ili ne sedati na motor. 

Ja, sa druge strane smatram isto da treba nositi opremu, ali je treba prilagoditi za svaku vožnju posebno jer opet smatram da mi nije svaka vožnja podjednako rizična, (a spreman sam da prihvatim određeni rizik).

Poštujem tvoje pravo na takav stav, međutim ne mogu da ga prihvatim kao široko primenjiv za većinu motociklista u realnim (svakodnvnim) uslovima. Možda ti motor koristiš na drugačiji način i u drugačije svrhe nego ja i možeš da postupaš po pitanju opreme na način koji ovde opisuješ (što podržavam i što je sasvim u redu), ali ipak moraš da budeš i malo "fleksibilniji" i prihvatiš da to jednostavno nije uvek moguće kod svih koji motore koriste svakodnevno (osim ako se ne odreknu vožnje motorom).

A koliki je rizik u svakoj vožnji zavisi od svega onoga što si ti već naveo u prethodnim komentarima, ali i od znanja, umešnosti, isustva i individualnih psihofizičkih spsobnosti svakog od nas. Nažalost, najmanje opremu koriste upravo oni sa najmanje znanja i sa najmanje iskusta (a koji već sve znaju i sve mogu), pa su nam i crne hronike uglavnom ispunjene sa takvima.

I pošto reče da primer koji sam naveo o opremi u vzduhoplovstvu nije pogodan za ovu priču, vo sledećeg:

Ukoliko bi smo Rosi i ja izašli na stazu, on bi komotno mogao da izađe i u kupaćim gaćama, a ja i u čeličnom oklopu i tvrdim da bi on  (i sa takvom "opremom) bio neuporedivo manje ugrožen po pitanju sigurnosti u odnosu na mene, a iz razloga što bi on vozio verovatno sa četvrtinom svojh mogućnosti (i gotovo da ne bi bilo šanse da doživi udes), a ja sa pet četvrtina svojih mogućnosti (i gotovo bez šanse da NE doživim udes). 

Rekao sam u ovoj temi šta sam imao i neka svako proceni šta mu je činiti po pitanju svoje bezbednosti i kakvu će opremu da koristi, a rezltate svojih odluka (ispravnih ili neispravnih) dobijamo naknadno.

 

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5731 postova

Meš jakna, šatro moto patike, dig pantalone i krpene rukavice kurca ne štite osim kod klizanja sa 20 km/h možda. 

 

Ko na posao ide u full opremi ili je privatnik ili radi u magacinu pa nema kontakt sa ljudima (ne vređam samo ilustrujem). 

 

I da, mišljenja sam da nervoza od previše opreme u gradu lako može da bude uzrok za neželjenu situaciju

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
Pre 13 sati, dvlns je napisao:

Meš jakna, šatro moto patike, dig pantalone i krpene rukavice kurca ne štite osim kod klizanja sa 20 km/h možda. 

 

Ko na posao ide u full opremi ili je privatnik ili radi u magacinu pa nema kontakt sa ljudima (ne vređam samo ilustrujem). 

 

I da, mišljenja sam da nervoza od previše opreme u gradu lako može da bude uzrok za neželjenu situaciju

Naglasio sam da nas letnja garderoba u gradskim uslovima,stiti samo od padova pri malim brzinama,ali i te brzine nanose ozbiljne povrede.

Ko ide  bez opreme,samo svesno negira da moze da se desi nezgoda.Nije zbog toga pametniji.Vozi brate go,sto se mene tice.:takoje:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
On 7/8/2019 at 11:23 AM, zika56 said:

Što se mene tiče, slažem se sa tvojim komentarima i zaključcima, međutim čini mi se da postavljaš stvari isključivo kao crno-bele, odnosno nastupaš kao neko ko smatra da ili treba nositi apsolutno svu moguću oremu i to u svakoj prilici, ili ne sedati na motor. 

Ja, sa druge strane smatram isto da treba nositi opremu, ali je treba prilagoditi za svaku vožnju posebno jer opet smatram da mi nije svaka vožnja podjednako rizična, (a spreman sam da prihvatim određeni rizik).

Poštujem tvoje pravo na takav stav, međutim ne mogu da ga prihvatim kao široko primenjiv za većinu motociklista u realnim (svakodnvnim) uslovima. Možda ti motor koristiš na drugačiji način i u drugačije svrhe nego ja i možeš da postupaš po pitanju opreme na način koji ovde opisuješ (što podržavam i što je sasvim u redu), ali ipak moraš da budeš i malo "fleksibilniji" i prihvatiš da to jednostavno nije uvek moguće kod svih koji motore koriste svakodnevno (osim ako se ne odreknu vožnje motorom).

A koliki je rizik u svakoj vožnji zavisi od svega onoga što si ti već naveo u prethodnim komentarima, ali i od znanja, umešnosti, isustva i individualnih psihofizičkih spsobnosti svakog od nas. Nažalost, najmanje opremu koriste upravo oni sa najmanje znanja i sa najmanje iskusta (a koji već sve znaju i sve mogu), pa su nam i crne hronike uglavnom ispunjene sa takvima.

I pošto reče da primer koji sam naveo o opremi u vzduhoplovstvu nije pogodan za ovu priču, vo sledećeg:

Ukoliko bi smo Rosi i ja izašli na stazu, on bi komotno mogao da izađe i u kupaćim gaćama, a ja i u čeličnom oklopu i tvrdim da bi on  (i sa takvom "opremom) bio neuporedivo manje ugrožen po pitanju sigurnosti u odnosu na mene, a iz razloga što bi on vozio verovatno sa četvrtinom svojh mogućnosti (i gotovo da ne bi bilo šanse da doživi udes), a ja sa pet četvrtina svojih mogućnosti (i gotovo bez šanse da NE doživim udes). 

Rekao sam u ovoj temi šta sam imao i neka svako proceni šta mu je činiti po pitanju svoje bezbednosti i kakvu će opremu da koristi, a rezltate svojih odluka (ispravnih ili neispravnih) dobijamo naknadno.

 

 

 

Ne razilazimo se mi sa misljenjima puno, ako i uopste. Slazemo se obojica da treba savesno da se ophodi kad sednes na motor. Slazemo se obojica da su moguce posledice od eventualnog pada poprilicno rigirozne.

 

I ja razumem da je mrsko oblaciti svu opremu za voznjicu koja traje koliko i oblacenje a takodje jasno mi je i da je (prevelika) toplota takodje bitan faktor u negativnom smislu. Ali jednostavno to nisu dovoljno jaki argumenti da bi se dozvolilo da neko zadobije povrede zato sto ce izostaviti deo opreme kako bi smanjio proces oblacenja ili snizio temperaturu. Ako ti je mrsko da se oblacis, sedi u auto, sedi na biciklo, prosetaj se, pozovi taksi...sta god. Ako ti je previse vruce, uzmi drugu opremu koja je pogodnija za visoke temp, uzmi mokru majicu ispod jakne, ili pak sedni u auto sa klimom, uzmi biciklo ... itd itd Ali nikako ne uzimaj rizik da se vozis nezasticen.

 

Ne ulazim u to koja je oprema najpogodnija za koje momente, ali sve sto nosi prefiks 'moto' ispred opreme je svakako pogodnija oprema umesto obicnih patika, majica, jaknica.  

 

Tvoj primer za stazu i Rosija, je opet negde promasio jer se odnosi na voznju na stazu gde forsiras granice mogucnosti i gde je realno za ocekivati da ces ipak prekoraciti granicu mogucnosti (sebe, guma, kocnica) i tako zalivaditi. Rosi ce naravno zalivaditi kasnije od tebe jer je iskusniji, a mozda ce cak i pre jer ce pre prekoraciti granicu. Ali svakako Ziko, kladio bih se na tebe da ces ti bolje proci u toj kombinaciji jer ti imas bolje iskustva. :) Moje reakcije su se odnosili na gradsku voznju gde je sve daleko u granicama bezbednog.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja