Jump to content

Moto Zajednica

Koji enduro motor za pocetnika

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Pozdrav svima, zelim da se oprobam u ofroad voznji, imam iskustvo u voznji motora ( jako veliko)  samo po asvaltu ali ofroad voznje su Spanska sela za mene :neznam:. Koji motor je preporuka, planiram da vozim zapadnu Srbiju za pocetak, Zlatibor, Tara, okolna sela itd... vecinu van puta i asfalta. Gledajuci mape Srbije, shvatio sam da sam zalazio po razno raznim Evropskim vukojebinama a da Srbiju i okolinu svog rodnog mesta najmanje poznajem, zapadna Srbija mi deluje kao raj za enduro voznje i eto tako sam resio da dodam jos jedan hobi na spisak. Oko opreme vec imam neku predstavu sta bi valjalo nabaviti, ali za motor jos nemam pojma. Izdvojio bih nakih 5-6000 € za motor, recimo ovako nesta ?

$_84.JPG
WWW.2DEHANDS.BE

Ktm 450 exc six days enduro met papieren volledige uitlaat akrapovic carterplaat acerbis titanium foot pegs + schakel-rem pedaal ketting + tandwielen goede staat banden goede staat...

 

Sta gledati prilikom kupovine, koliko km nije puno ili radnih sati ? 

 

Hvala unapred na pomoci...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1260S GT / KTM SXF 350

Dobar izbor motora.

Ja sam tražio EXC ali nisam mogao da nadjem dobar, pa sam uzeo SXF.

 

Što se tiče te vrste motora oni su pravljeni za uništavanje. Ima primeraka koji su 2018 a već sahranjeni, a ima i nekih koji su stari 10 godina a u dobrom stanju. Sve zavisi ko je i kako održavao.

 

EXC varijante su dosta zahvalnije za održavanje i mnogooo jeftinije od SXF varijanti. Takođe, namenjene su za enduro, dok je SXF više naklonjen stazi.

 

Sa druge strane, ako si potpuni početnik u offroad, preporučio bih ti nešto slabije za početak i da vidiš da li ti uopšte leži. Glupo je da daješ 5-6000, a da posle prve vožnje u šumi kažeš ma zajebi nije ovo za mene.

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Hvala na odgovoru. Ne bih uzimao slabije, ukoliko mi se ne svidi prodacu ga, ovde gde zivim, dosta se voze enduro motori i nije veliki problem za prodaju. A sa druge strane, ako uzmem nesta slabije, poznavajuci sebe, vrlo brzo bih prodao ( cimanje)  da zamenim za jace. Na pocetku naravno pazljivo i lagano, jer sam svestan da enduro nema veze sa ovim sto sam do sada vozio, dva sveta razlicita... Zaboravih da napomenem da sam 190cm i 100kg ako to ima neke veze sa izborom motora.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Moj ti je savet da UOPŠTE ne gledaš na motor u smislu "slabije/jače" nego isključivo u smislu "lakše/teže". Ganjaj što je moguće lakši motor za količinu novca koju nameravaš da potrošiš. Enduro nije ulica. Svaka moderna 250-tka sa adekvatnim prenosom imaće sasvim dovoljno snage da te izvrne na leđa na jače potezanje gasa. Znači, gledaj koji ćeš motor lakše da digneš kad padneš, a ne koji je "jači"...

 

Budžet ti je dobar - ovaj 450 EXC Six Days je odličan model u svakom smislu... Pogledaj u istom ceovnom rangu i Husqvarne i Bete (a ja ne bih bežao ni od Sherka i GAS GAS-a). Pošto kupuješ polovan motor obrati pažnju na sledeće stvari:
- da lako pali i na anlaser i na kurblu

- da nema previše čudnih zvukova

- da mu kvačilo lepo radi (da nema drag-a, da ne kliza, da se relativno lako nalazi neutral, makar dok se motor kreće ako neće u mestu)

- da mu ventilator radi

- da uredno puni akumulator

- ako možeš, stavi na dijagnostiku motor i vidi ima li kakvih grešaka

- pogledaj da li mu slini zadnji amortizer i vile

- pogledaj sa donje strane zadnje viljuške, šuspleha i rama kakvo je stanje (ako ima dosta udara i ogrebotina, onda sigurno nije milovan)

- obrati pažnju da li ima luftova (u točkovima, u zadnjoj viljušci, u kormanu itd...)

Broj radnih sati ili pređenih kilometara ne moraju biti presudan za izbor. Opšte stanje motora i neka istorija upotrebe  i održavanja su bitniji parametri. Sa srećom kupovina :) Obavezno uzmi neke dobre čizme za enduro.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 301 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: KTM EXC, TA 650

Zanimlhiv motor za pocetak enduro uzivanja je I ktm 690 enduro, a kad ga se zasitis lako ga prodas ovde kod nas I predjes na exc. 

Ima dosta ovde po forumu enduro vs hard enduro motori, na osnovu toga ces lakse odluciti sta kupiti.

Mislim da neces odustati od enduro voznje, pruza dosta toga.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZR-7s

@Gajo ja sam tako gledao i trazio... i sve neke krseve nalazio i na kraju otisao u Hondu i pazario 250 rally. U utorak idem na prvi servis posle 1000 km. Do sada 1. Enduro motor i prezadovoljan sam! Naravni da ce me smoriti u jednom trenutku ali to iskljucivo na asfaltu dok dolazim do tog off-a sto hocu da vozim. Na samom offu pogotovo kao pocetniku ima dovoljno snage. Napunjen sa 10 l rezervoarom je 154 kg. Trosi 3.2 prosecne voznje. Na autoputu preko 110 ili preticanje preko 80 je bas mucenje. Ja sam 180 i 84 kg.
Prodao sam Stroma 1000 koji je bio opremljen za trail ali pretezak za bilo kije blato. On kada pogleda blato prokliza i to prednjim tockom ova hondica prolazi kroz blato kao noz kroz puter a ima napred vizir i abs sto je fino polino uklapa se u tvoj budzet

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr
Pre 5 sati, knez.mladja je napisao:

@Gajo ja sam tako gledao i trazio... i sve neke krseve nalazio i na kraju otisao u Hondu i pazario 250 rally. U utorak idem na prvi servis posle 1000 km. Do sada 1. Enduro motor i prezadovoljan sam! Naravni da ce me smoriti u jednom trenutku ali to iskljucivo na asfaltu dok dolazim do tog off-a sto hocu da vozim. Na samom offu pogotovo kao pocetniku ima dovoljno snage. Napunjen sa 10 l rezervoarom je 154 kg. Trosi 3.2 prosecne voznje. Na autoputu preko 110 ili preticanje preko 80 je bas mucenje. Ja sam 180 i 84 kg.
Prodao sam Stroma 1000 koji je bio opremljen za trail ali pretezak za bilo kije blato. On kada pogleda blato prokliza i to prednjim tockom emoji28.png ova hondica prolazi kroz blato kao noz kroz puter a ima napred vizir i abs sto je fino polino emoji4.png uklapa se u tvoj budzet

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk
 

Lepa hondica, ona će mi biti prvi enduro koji ću voziti, jer sam na preporuku jednog forumasa uplatio nekoliko sati obuke enduro vožnje. Vozi se Honda crf 250L, ne znam koja je razlika u odnosu na tvoju rally?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 53 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Kawasaki ZR-7s

Rally ima malo veci rezervoar, ima taj vizir napred, mao duze vesanje ali je ono toliko mekano na oba da je zanemarljivo.
Oba modela kao nova dolaze sa abs om i mogucnoscu da se gasi abs na zadnjem tocku. Rally ima malo veci disk napred, kao malo su unapredili primanje gasa ali sa raznih reviw-a citam da je rally tromiji i sproji jer je tezi 10 kg.
Mene je prevagnuo izgled, veci rezervoar i zastita od vetra jer mi je to jedini motor pa ga koristim za sve.
Rally je skuplji za 900 evra od 250-l.

Dvoumio sam se i izmedju yamahe koja je mnogo bolja masina jer ima podesivu suspenziju i malo jaci motor ali je skuplja.

Na kraju mene je izgled kupio najvise

Inace na 250 l i rally-u u prednjim vilama postoji opruga samo u jednim stapu tako to moze lako da se doda i sa promenom preload-a na zadnjem amortizeru mize malo da se poboljsa ali opet yamaha ima sve podesivi na tockic. Izmedju 250l i yamahe jedini cena igra ulogu jer je yamaha jaci i ozbiljniji motor i podesivu suspenziju.
Rally se izdvaja izgledom.

Ja sam ove nedoumice imao pre mesec dana pa dok su mi svezi utisci da ti ptenesem

Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Gajo, jel planiras da se vozis par dana sa nephodnim stvarima po makadamu i sve sto lici na sumski put, ili samo dnevne varijante van makadama po teskim terenima uz kombinaciju sa auto prikolicom?

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Vozio bih ture od nekoliko dana sa stvarima, a ne bih bezao ni skroz od asfalta. Ne bih zalazio po bas teskim terenima za pocetak :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro

Moj predlog je 

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?dam=0&fe!=EXPORT&id=280101715&mk=26000&ms=26000%3B%3B%3BXt 660 z&s=Motorbike&scopeId=MB&t=Xt 660 z&vc=Motorbike

 

Na ovoj je sediste vec zamenjeno. Nabaci dobre bisage.

Ovo ces uvek lako prodati kad je izgustiras.

Ako si 22.08. u Srbiji, dodji u Ljubis. Tamo se tradicionalno okupljamo i vozimo po nasem kraju tri dana, i sve ce ti biti jasno. 

EXC je odlican motor , al nije za to sto ti hoces. Mozda ces ga kasnije kupiti, ako se pronadjes u tome. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L
Pre 2 sati, kepo je napisao:

Ako si 22.08. u Srbiji, dodji u Ljubis.

E samo zbog ovoga cu da registrujem motor posle 3 godine :)

 

Gajo, moj predlog je drz400 ili dr350. Dovoljno su laki i za teze terene, a moze se sa njima i na duzi put, recimo resis da vozis staru planinu, sednes na motor, popnes se na vrh i vratis se kuci, sto je sa exc450 nezamislivo zbog asfaltnog dela, a sa xt660 zbog zajebanog uspona na vrh stare planine. To je samo jedan od primera. Sa ovim motprima mozes da zagrebes po malo iz oba sveta (hard enduro i duze enduro voznje po makadamu), pa kad vidiš sta te vise greje, hard ili soft offroad, posle ces znati na koji sledeci motor da predjes.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Suzuki inace pocevsi od DR650 pa do hor spomenutog DRZ400, sva godista.

Strasni robusni i vrlo sposobni enduro ili vec dual sport motori.

XT600 imam ali DR650 npr zvjerka od motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4834 postova
  • Lokacija: Kosjeric
  • Motocikl: enduro
Pre 5 sati, aca-pn je napisao:

E samo zbog ovoga cu da registrujem motor posle 3 godine :)

 

Gajo, moj predlog je drz400 ili dr350. Dovoljno su laki i za teze terene, a moze se sa njima i na duzi put, recimo resis da vozis staru planinu, sednes na motor, popnes se na vrh i vratis se kuci, sto je sa exc450 nezamislivo zbog asfaltnog dela, a sa xt660 zbog zajebanog uspona na vrh stare planine. To je samo jedan od primera. Sa ovim motprima mozes da zagrebes po malo iz oba sveta (hard enduro i duze enduro voznje po makadamu), pa kad vidiš sta te vise greje, hard ili soft offroad, posle ces znati na koji sledeci motor da predjes.

Red je vec jednom da se pojavis, zaboravili smo kako izgledas :)

 

Coa, zamisli coveka 1.90 i 100 kg na dr 350 natovaren sa sve stvarima i sator za par dana.  :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks

I da ga preselimo u Srbiju zauvek, inače ništa od endura. :)

 

Gajo, ima tu još podpitanja koja utiču na izbor:

1. Putovaćeš sa tim motorom B-SRB-B?

2. Doćićeš sa njim do SRB i ovde će te čekati da se po malo provozaš kad god dođeš?

3. Kupićeš motor u Srbiji, i ostaće ovde?

 

Za prvu varijantu je odličan Kepin predlog (mada je taj primerak prodat u međuvremnu)

 

Za drugu varijantu su super DRZ400 i CRF250rally. Navijam za Hondu iz subjektivnih razloga.

 

Gledajući oglase gde si našao EXC-a, dosta su skuplji motori u Belgiji.

Samo jedna Tenere, a 800e skuplja od Kepinog predloga.

 

Lepa, ali skupa (klik)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Hvala, svima na sugestijama i predlozima, čak i ovaj za mršavljenje nije loš :takoje:, ideja je da kupim motor u Belgiji i da ga dovezem na prikolici u Srbiju, pa da tu vozim. Kupio bih motor i u Srbiji ukoliko je stvarno jeftinije.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Evo mala obnova teme, vozio sam enduro trening na nekoj hondi 250cc. U pocetku sam bio malo stegnut, kako je trening odmicao poceo sam da se opustam, malo da driftujem u krivinama, skontao da je zadnja kocnica glavna, naucio kako se kontrolise motor na usponu i kako se najlakse okrece, radili osmice sa kocenjem i driftom na sljunku. U principu lepo iskustvo, nema veze sa voznjom na asfaltu. Malo je bilo bezveze, sto su samnom u grupi bili neki malo preplaseni likovi pa su dosta gnjavili, u planu mi je jos jedan trening ali ovog puta u malo jacoj grupi i sa hondama 450cc, tu su na programu i skokovi, voda... Videcu posle tog treninga, sta i kako dalje. Uglavnom mogu reci da mi se ofroad svidja....

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja