Jump to content

Moto Zajednica

Sluđen oko kaciga :-)

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS

Ljudi, čitam i čitam i čitam, i što više čitam sve sam nesigurniji :ups:.

Ima mnogo brendova, postova i saveta na ovu temu, puno različitih iskustava. 

Kupujem prvu kacigu, pa mi je samim tim verovatno još teže, nemam nikakvog iskustva i predznanja. 

Verovatno je svima muka od tema ovog tipa, ali moram da zamolim za pomoć. 

 

Treba mi touring kaciga, voleo bi modularnu, tihu, naravno kao i svi što bezbedniju kao početnik. 

Ima li nešto što je najbolji odnos cena kvalitet za iznos od oko 350 - 450€, i naravno gde kupiti, koja prodavnica u BG?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Vojvodina - Kula
  • Motocikl: BMW R 850 R

Nema tu mnogo filozofije pogotovo za taj budzet. Touring kaciga, zna se da je integralna najsigurnija mada ja licno ne vidim greske ni ako se uzme Flip-up koju licno i koristim. Nisam iz Bg ali uvek i sta god da mi treba i tragam u Bg je najbolji izbor, razumljivo. Sto se tice prodavnica 5-10min google , marka- koliko para toliko muzike u sustini kao i u svemu ostalom, najbitnije staviti na glavu, probati vise modela, tu ti radnici mogu relativno pomoci sto se i ovde moze procitati pa i ne moras da ih smaras.Posle probanih par modela, samo ce ti se reci. Ili ako imas od koga da pozajmis ako bas odgovara pa ces tokom voznje jos vise znati.Pozz

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda XL650V Transalp

Shark Evoline 3, ima je u Yamaha Barel. Cena joj je solidna mada nije preterano skupa. Na Sharp testu ***** i ulazi u taj cenovni rang. Mozda je malo cudna jer nije klasicna kao ostale flipup kacige, jer joj "brada" ide skroz pozadi na potiljak. Kazu da je i vise nego dobra za te pare, relativno tiha, jedino joj je mozda mana to sto je malo "meksa" prilikom rukovanja, pa treba voditi racuna. Od flipup kaciga na nasem trzistu, mislim da je od tih jeftinijih jos jedino Caberg imao sa ***** na Sharpu (neka me neko ispravi ako gresim), za koju kazu da je mnogo bucna. Ja sam svojim Sharkom (fullface) za sada zadovoljan, evo 4 sezona, mada dolazi vreme polako da se ponovim pa je zato i ja merkam. Naravno ima i brdo drugih brendova, pa se mozda neko javi i prozbori koju iz iskustva. Sve u svemu, koja god da padne u izbor, obavezno proba u radnji, 15-20 min na glavi, jer ne pase svaka kaciga na svaku glavu, pa tek onda kupovina.

P.S. Trenutno u Louisu je Evoline 3 na akciji za mnogo manje para nego kod nas.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 206 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha MT-07
Shark-Spartan-Carbon-Skin-crvena-1.jpg
YAMAHABAREL.COM

Shark kaciga Spartan je full-face model dizajniran da omogući maksimalan užitak u vožnji. Reč je o elegantnoj i stilizovanoj...


Da sam na tvom mestu ja bih krenuo od Shark kaciga i Barela, probas nekoliko kaciga, pa onda mozes isprobati i ostale brandove u klasi.
Ima i jeftinija varijanta, na primer Shark D-Skwal, probaj i tu. ako odgovara ne moras davati 200e vise.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750 X DCT

Taj budžet, samo je jedan izbor:
shoei neotec, u Motoland-u
Mada bih ja preporučio
HJC RPHA 70 (ista firma)
:)
Srećno

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Београд Калуђерица
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Ја сам скоро купио прву кацигу и док сам размишљао о брендовима направио сам грешку коју вероватно праве доста људи који купују прву кацигу. Купио сам превелику. Убрзо сам је продао и и нашао своју величину, тако да ти саветујем да се мало распиташ о томе како да нађеш одогварајућу величину и облик. И имао сам проблема са тим да продавци нису знали да провере да ли ми је кацига велика већ су само гледали да продају. Једино у максмоменту сам добио праве савете од радника кад је величина добра. На крају сам се двоумио између Nolan N87 и Shark D-Skwal и купио Shark. Мада највише сам хтео HJC FG ST због 5 звездица али ми није легла како треба. За сад сам задовољан са Sharkom мада нисам много до сад возио и нисам је испробао на већим брзинама јер нисам возио брзо :jee:.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS

To i mene muči. Hvala na dobrom savetu. Razmišljam da je bolje da mi bude malo tesna, jer sam čitao da će se vremenom prilagoditi. U svakom slučaju probaću modele preporučene od kolega nabrojane u ovoj temi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Београд Калуђерица
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

Не треба да ти буде тесна јел ће ти пуцати глава после пола сата, пробај што више. Имаш на нету да одредиш која ти величина одговара. Треба да стоји уз главу али не сме да буде тесна. Ако сувише лако ставиш кацигу на главу одмах можеш да знаш да ти је велика. Ако можеш да ставиш кацигу на главу да не мораш да рашириш каишеве велика ти је. Када ставиш кацигу на главу и видиш да немаш места на глави где жуља него осетиш да притиска са свих страна подједнако, померај кацигу горе доле као да покушаваш да је скинеш, кацига мора да ти вуче кожу на челу. Ако те у образима мало стеже то није страшно јер ће се ту раширити, битно је да ти кацига стоји како треба у горњем делу главе јер се ту не шири много. Слободно носи кацигу по радњи 10ак минута да видиш да ли ће се појавити болна места или црвенило. Битно је да испробаш што више. А што се тиче HJC RPHA колико сам упућен то није туринг кацига већ спортска и није предвиђена за усправно седење.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda NC750 X DCT

HJC RPHA 70 je ST kaciga i 2017 i 2018 je bila najbolha kaciga u klasi. RPHA 11 je sportska kaciga. Jedino sto ta dva modela imaju zajednicko je vizir.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 35 postova
  • Lokacija: Nijmegen
  • Motocikl: R850R / R1200GS

Kolega KORNJACA mudro zbori... osnovno je da kaciga dobro pase... u boljim radnjama se kaciga moze ponekad i modificirati... ali baza mora biti dobra. HJC RPHA 70 ( M = 1450g) je odlicna kaciga... ja je koristim svakodnevno... sjedim relativno uspravno na motoru i nemam turbulencije od same kacige. RPHA 70 ima i ugraden vizir za sunce... 11 nema... 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Već je rečeno...bez probe ništa. Kako god da se zove.

Iskustva sa foruma ili preporuke, saveti prodavaca i sve to...to je ok, ali nije svačija glava ista.

Pride...zvučaće možda malo smešno, ali ima problema i u tom smislu....sve eventualne komande na kacigi, za vizir, ventilaciju i sl. trebalo bi da se aktiviraju bez problema prstima U RUKAVICI.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS
Pre 15 sati, pronto je napisao:

Već je rečeno...bez probe ništa. Kako god da se zove.

Iskustva sa foruma ili preporuke, saveti prodavaca i sve to...to je ok, ali nije svačija glava ista.

Pride...zvučaće možda malo smešno, ali ima problema i u tom smislu....sve eventualne komande na kacigi, za vizir, ventilaciju i sl. trebalo bi da se aktiviraju bez problema prstima U RUKAVICI.

To je dobro znati. Hvala. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS

Ako sam dobro video na sajtu HJC RPHA 70 su sve Full Face kacige? Ja bi voleo modularnu.

Shark Evoline 3 imaju 1.715 gr, da li je Shoei Neotec lakši, nisam uspeo da nađem podatak?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Rpha 90 je modularna.

 

Inače, ja bih, i uvek savetujem:
 

Jednobojne kacige bez grafike su u nekim slučajevima od 50 do 100 i više evra jeftinije u odnosu na našarane. Često su i na sniženjima, pa se dešava da kaciga iz premijum klase bude u ceni srednjeg ranga. Samo izbegni mat finiš.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Kaciga mora prije svega svojim oblikom pasati na oblik glave, tu postoji puno kombinacija.
Ja recimo ni pod razno na moju glavušu ne mogu stavit hjc bez obzira na model i veličinu.
Tako probavajući znam da na moju glavu bez Žuljana pašu schuberth, shoei i bmw kacige.

Veličina je jako bitna, ne smije biti tijesna da žulja i pritišće pa makar to mjesto bilo malo kao i najmanja kovanica.
U dugoj vožnji se to žuljanje pretvara u agoniju.
Isto tako ne smije biti ni velika, stavi kacigu na glavu, neka ju neko drugi bočno čvrsto drži svojim rukama. Probaj glavom micati lijevo-desno.
Glava se u kacigi ne smije okretati tamo-amo.

Kad probavam kacigu prodavači mi uvijek govore:
kažiprst ne bi smio moći olako zabit između svoje glave i kacige onda je to dobra veličina.
Ako ide lako ondaje prevelika a ako nemože nikako onda ti je malena.





Vozim motor, nisam bajker.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 127 postova
  • Lokacija: Beograd - Vidikovac
  • Motocikl: BMW F 750 GS

Drugari, hvala svima na pomoći i savetu. Na kraju sam kupio SHOEI Neotec II. Probavao sam kako ste savetovali i HJC RPHA 90, XL mi bila velika, L pretesna i nepodnošljiva na glavi. SHOEI L je negde između. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja