Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina malo starijeg motora?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Treba mi savjet da li da kupujem ili ne, sportski motor star 10-15 godina. Ne radi se o specificnom motoru sada vec o samoj ideji.
Naime zbog nekih propalih kombinacija i trenutne situacije najisplativije mi je da kupim nesto starije, ali koliko je pametno uzimati stariji motor (primjer yamaha r1) uzevsi u obzir sledece cinjenice koje me plase:
- ne znam kako je vozen, ne znam kako je odrzavan motor, dosta godina je proslo pa ko zna koliko se djikosa iskakalo po njemu i izdrkavali. Ranije sam uzimao par godina stare od poznanika pa nije bilo problema ali sada bih sa oglasa. Pregledao bih ja motor detaljno, poveo nekog mehanicara samom ako nadjem ali opet ne znam.
- u Srbiji postoji mnogo kradenih motora, i ok registrovan je 10+ god normalno al opet se plasim da odem negdje vani (tipa za koju god prepravim ga u motor za trke i ispane na kontroli nekoj da je kraden) pa me i ovo malo jebe.

Nisam pocetnik i samo sportske motore volim, ok i offroad za te stvari ali sada se radi o kupovini sportaka, 1000cc ali bih zavisno od konkretnog motora i isao nize na 750 ili 600 eventualno.

  • Haha 2
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Imaš primerke gde su motocikli stari deceniju ili dve u boljem tehničko optičkom stanju od znatno mlađih. Vidi, gledaj, proceni. Na papir stavi koliko koštaju gume, lančanici, servis prednjeg ogibljenja, kočnice... U SRB se motocikli voze uglavnom dok ne stanu pa se tek onda, čak i ne popravlja nego se krpači. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 2 sati, No_LiMiT je napisao:

Treba mi savjet da li da kupujem ili ne, sportski motor star 10-15 godina.

Bolje nemoj, sedi kući i uživaj.

  • Haha 4
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ima dobrih i pouzdanih R motora kod nas da se nadje.

Puno bajkera savesno odrzava to sto ima, nije bas sve u raspadnutom stanju. Sa srecom kupovina....

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7032 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Pa pola foruma vozi i starije motore od 15 godina, ukljucujuci i mene, i eto ceo zivot vozim starudije i nema problema, samo dobro pregledaj motor pri kupovini, ISKLJUCIVO od vlasnika i da je vec na DOMACIM tablama.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

Motor star 10godina je 2009g. To je sto bi se reklo nov motor ,ne vidim u cemu je problem...:neznam:

Pogledas ga samo dobro pre kupovine. Moze i 20god star da bude dobar

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Mogu da budu dobri i odrzavani ali realno, sportski motori se ne voze kao touring i neki drugi koji prezive x godina, generalno kod nas uzmu sportski, pretezno mladji ljudi, pa se izivljavaju nad njime, ne servisira i odrzava se ko sto Alekre rece i onda ga nasminkaju za prodaju i kupis go kurac. Naravno ne svi, mozda ni vecina ali tako je neko moje iskustvo do sada bilo.

 

Mogu ja i jos neko izvrsit detalju inspekciju, vidjet kako pali kako, se cuje sami motor, ali i povrh toga najvise me brine sta ako je stvarni problem prikriven, tj mogu li sa nekom dozom sigurnoscu uzeti taj motor jer to mi je sad glavna prepreka.
Ja sam jako pendantan oko odrzavanja, moji su uvjek bili u fabrickom stanju i odma bih sve potrosno zamijenio ali opet, aj i mimo divljacke voznje, neservisiranja, pred prodaju se sredi i utegne a ja ne znam koliko je stete napravljeno.

 

Mozda pretjerujem sa tim ali nisam sad ekspert za mehaniku da procijenim da li ima neki skriveni problem, znam i ja vidjet jesu li viljuske izduvale, pitam jesu li ventili podesavani, vidim ima li dje sta da toci, rdje u rezervoaru, ogrebotine skrivene i ne, pukotine na ramu, kako pali na hladno, zvuk itd, ali mimo toga spolja mislim i da nema nesto sto bih  mogao da utvrdim, mimo sto sam ja obsesivan da sve bude perfektno heh.

 

Sjecam se prije 10tak godina kada sam gledao neki motor, dovodi mi ga lik u papucama bez kacige niz neku polu makadam ulicu, tek upalio u crveno ga turira i po pijesku se zalijece, da ga kao cujem, i to jos drzi u redline-u par sek, auspuh neki probuseni cuje ga po grada, na sve strane vidim ogrebotine. I onda se sjetim toga i zamislim, e sad uzeo neko prefarbao plastike i prodaje ga kao odlicnog. To me plasi iako tu ako prodje neku detaljnu inspekciju nema sta drugo, svjestan sam, mimo da kupim nov motor ali eto zato pitam za misljenja drugih ljudi, plus da smire moju paranoju ako je neosnovana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 220 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati Multistrada 1260S GT / KTM SXF 350

Može da se nađe stariji motor u dobrom stanju ali treba vremena i strpljenja, takvi motori uglavnom koštaju i malo više.

Inače, uvek se vodim politikom kad kupujem polovan motor da odvojim još minimum 300evra za sređivanje.

Pre x godina kupio sam CBR F3 od dečka iz Rume, nažalost zaboravio sam ime i prezime, mislim da je i član foruma. Koštao je oko 200-300 evra više nego ostali u oglasima, bez obzira na to kupio sam motor i nisam pogrešio stvarno je bio perfektan. Lepo sam se izvozao sa njim dok se nisam slupao, nakon naplate novca od osiguranja, odlučim da ga stvarno vratim u fabričko stanje i nisam žalio novac jer mi se motor stvarno svideo....naivno.

Naravno, nikad ga nisam vratio u dobro stanje a uložio brdo para, a sve zbog naših bajnih majstora (časnim izuzecima). Prodao sam ga drugu za smešne pare koji je znao celu istoriju ali mu je to odgovaralo, onda je on prodao nekom tamo, i taj neko je mogao da ga našminka i lupi cenu uz komentar NOV NOV NOV, a realno motor ne vredi više od 1000evra.

Tad sam rekao sebi, ili nov motor ili polovan ali od nekoga koga poznajem, preporuka prijatelja, preporuka preko foruma i sl. Bolje strpljivo pa makar i mesecima čekao, nego da sezonu provedem po majstorima.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Pre dvadeset i kusur godina, motor i nije mogao da kupi svaki klinac. Danas, u vreme kredita, to je mnogo lakše, tako da bi se ja više plasio motora starih pet-šest godina, nego onih starijih, pod uslovom da ga poseduje vlasnik srazmernih godina. Tvrdim da je moj motor star 26 godina ispravniji i u boljem stanju od puno mlađih

Sent from my Coolpad R108 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Vojvodina - Kula
  • Motocikl: BMW R 850 R

Ja najvise volim uvoz. Pogledam slike, procitam komentar, razmenim par mail-ova i to je to. Kontam ako ga "primim" :grr: , lakse cu da podnesem  u tih par recenica nego ovde da me neko maze kao maslac na leb pa posle kajla u buljsona.

Ili kao sto rekose , na preporuku. A godine, nemaju ama nikakve veze ...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

I ja bih uzeo vani radije ali kad sam poredio cijene, najcesce su skuplji vani (ako poredimo ocuvani vs ocuvani), pa dodaj na to transport, carinu, pdv, i ostale troskove i izadje znacajno skuplje. Znam da ako pratis i sve naidje i tamo nesto jeftino al sad mi je poenta bila kako ne bih patio jos jedno ljeto da uzmem nesto relativno ocuvano, ako ima sta kozmeticki da se doradi eto, gume, servis, stariji i time jeftiniji i picim. Za par godina nece izgubit na cijeni ako nije do sad a i da izgubi ili nece puno ili ga mogu u track bike pretvoriti i eto

 

Nego eto zanimalo me najvise ako ima nesto sto ne  uzimam u obzir u ovoj racunici, znaci ako nadjem dobar primjerak nema frke i eto :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

Ne znam sa koliko para raspolazes,ovde na forumu se cesto pojave dobri motori pa mozda da napises sta bi kupio, pa neko mozda i ponudi :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 190 postova
  • Lokacija: BG/PG/BD
  • Motocikl: Honda CBR600RR

Budzet nije fiksan ali ono, sto manje to bolje pogotovo jer mi se neke pare ne povlace sad.  Kupujem sportaka 1000, 750, 600cc, manje vise svejedno, da ne pisem sad filozofiju i prednosti za mene svakog od tih jer nema potrebe, sve zavisi od konkretnog motora tog.

Ko za cijenu sto bih sto manje tako i za godiste sto nize haha, ali ono granica mi je tipa 2004 2005 moze to gore dolje samo da ne izgleda previse zastarjelo da kazem. r1 2005 6 mi je top npr, cbr i 600 i 1000rr moze koje god godiste itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2724 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Imas relativno jeftinih ZX6(9)R.

Kawasaki tih godina, tipa 15 god stari, su bas jeftini, a dobar primerak bi mogao da vozis verovatno par godina. 

Pre 6 sati, Motorcyclist je napisao:

I golf 2 ce da nadzivi mazdu rx7.

Pre bih vozio RX7 2 nedelje nego Golfa 2o godina. 

Da se malo nadovezem na temu generalno, stariji motor ne mora biti los. Dobra Yamaha yzf, cak i pre serije R, moze da te sluzi ekstra. 

Moj motor puni 2 decenije ove godine, a ko god ga vidi od ljudi koji se ne razume u motore, ne veruje da je stariji od 10ak godina. 

Stanje - odrzavanje su presudni.  

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Mislim da je nije loš potez pre same kupovine odraditi tehnički pregled motora, čisto da se proveri da li je sve regularno i da budeš siguran da te sutradan kad produžuješ registraciju ne sačeka neko iznenađenje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • GRASKO.N, 108 postova
  • Lokacija: Bezanijska kosa
  • Motocikl: BMW 650 CS- BIVŠA LJUBAV

Dobro proveri poreklo zujalice....

 

Secam se 2007,2008 pa do skoro dosta krupnih celavih likova koji voze zujalice na strane table....sada je vecina tih motora na domace, ali tesko sa njima mozes u roaming....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja