Jump to content

Moto Zajednica

Odabir kacige

Recommended Posts

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Linz
  • Motocikl: Pcx 125 2019

Meni je uvek bio problem odabir kacige jer oblik lobanje mi je netipican... Znam da velicina je bitna... Prevelika kaciga je opasna a premala.. Da neugodna... Dosta ljudi se ne razume u velicine koje pisu pa probaju i imaju dileme... Takodje za skutere je dilema koji tip kacige... Ali to orepustam vama ljudi da pokrenemo ovu temu jer bezbednost je na prvom mestu. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Linz
  • Motocikl: Pcx 125 2019
Pre 8 sati, vasa.93 je napisao:

Ako je bezbednost na prvom mestu, onda dileme vezano za tip kacige nema. :)

Nadam se da tvoja je valjano izabrana, da ne fali prostora msm. Uostalom vidim da vozis jaci motor... Mi skuterasi ne znamo nista pa pitamo :) moja je Uvexova. Imam je vec tri godine...    Za sada jos uvek je dobra... Velicina 53

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1228 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: Yamaha Tracer 700 Traveler 2

Ne, ne, ne, mislim da se nismo razumeli. Tip/snaga motora nije bitna ukoliko je bezbednost zaista na prvom mestu. Ili da parafraziram - jedino integralna kaciga ugra ulogu u tom slučaju. :)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Kad vidim skuteraše po gradu sa onim "nokširima" nije mi dobro. Ono je malo bolje od šlema JNA u slučaju pada.

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Naravno da je integralna najbolji izbor po pitanju bezbjednosti, i ja je nosim na skuteru.

Ali pitanje teme je kako izabrati oblik, veličinu, kako naći pravu udobnost, s obzirom da je napisao da ima nespecifičan oblik lobanje.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Konstatacija da je fullface bezbednija od jet kacige je skroz tacna, ali i rupa na saksiji. I dalje će većina po gradu, na 30+, voziti sa jet kacigom.

Ono najsigurnije je u totalno full opremi, ali ne idemo svi napucani kao Markez do neke gradske bašte na limunadu.

Činjenica je, ukoliko ispred prodavnice padnem na vilicu, da ću se proklinjati što nisam poneo fullface, ali isto tako može da se kaže i za kornjaču, a opet svesni smo da se često padne baš u blizini kuće...

Bem li ga, predostrožnost je bitna, ali to ima neku granicu. Lično, na motoru sam uvek sa fullface kacigom, commuting po gradu leti - uglavnom jet.

 

I da, kacigu uvek biraš da odgovara tvom obliku glave, da nema bolnih tačaka (mesta gde osećaš pritisak od čvrste konstrukcije kacige), a opet da ti deluje pola broja manje, u smislu da te stežu sunđeri (neka i malo jače, slobodno). Nikako da bude komotna. Sunđeri kasnije popuste pa kaciga bude kao salivena.

Najbolje je prvo nju staviti na glavu u radnji, pa onda sa istom lagano razgledati ostalu opremu. Petnaest - dvadeset minuta.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
1 hour ago, Midjo said:

Naravno da je integralna najbolji izbor po pitanju bezbjednosti, i ja je nosim na skuteru.

Ali pitanje teme je kako izabrati oblik, veličinu, kako naćui pravu udobnost, s obzirom da je napisao da ima nespecifičan oblik lobanje.

Probati vise proizvodjaca dok ne ubodes onog koji ti lezi. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4870 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Triumph Daytona 1000
5 hours ago, Nenadatom said:

Meni je uvek bio problem odabir kacige jer oblik lobanje mi je netipican...

Prvo pogledaj od ova tri oblika glave koji ti probližno odgovara...

 

 

Zatim izmeriš glavu što preciznije, najbolje krojačkim metrom

 

head-measurement.jpeg

 

 

Posle googlaj malo i vidi ko od proizvođača pravi školjke sličnog oblika i td....

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Covek pokrenuo sazvakanu temu da se pohvali carbonom od 500 evra,koju nosi vec 3 godine(prilozio i sliku):sampion:,a vi se palite...;)

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Linz
  • Motocikl: Pcx 125 2019
Pre 3 sati, MOTOM je napisao:

Prvo pogledaj od ova tri oblika glave koji ti probližno odgovara...

 

 

Zatim izmeriš glavu što preciznije, najbolje krojačkim metrom

 

head-measurement.jpeg

 

 

Posle googlaj malo i vidi ko od proizvođača pravi školjke sličnog oblika i td....

 

 

Hvala na liku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Linz
  • Motocikl: Pcx 125 2019
Pre 5 sati, Jozza je napisao:

Kad vidim skuteraše po gradu sa onim "nokširima" nije mi dobro. Ono je malo bolje od šlema JNA u slučaju pada.

 

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

 

 

 

 

Ne znam kako to izgleda, to je ono bez vizira... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Linz
  • Motocikl: Pcx 125 2019
Pre 4 sati, Singularitet je napisao:

Konstatacija da je fullface bezbednija od jet kacige je skroz tacna, ali i rupa na saksiji. I dalje će većina po gradu, na 30+, voziti sa jet kacigom.

Ono najsigurnije je u totalno full opremi, ali ne idemo svi napucani kao Markez do neke gradske bašte na limunadu.

Činjenica je, ukoliko ispred prodavnice padnem na vilicu, da ću se proklinjati što nisam poneo fullface, ali isto tako može da se kaže i za kornjaču, a opet svesni smo da se često padne baš u blizini kuće...

Bem li ga, predostrožnost je bitna, ali to ima neku granicu. Lično, na motoru sam uvek sa fullface kacigom, commuting po gradu leti - uglavnom jet.

 

I da, kacigu uvek biraš da odgovara tvom obliku glave, da nema bolnih tačaka (mesta gde osećaš pritisak od čvrste konstrukcije kacige), a opet da ti deluje pola broja manje, u smislu da te stežu sunđeri (neka i malo jače, slobodno). Nikako da bude komotna. Sunđeri kasnije popuste pa kaciga bude kao salivena.

Najbolje je prvo nju staviti na glavu u radnji, pa onda sa istom lagano razgledati ostalu opremu. Petnaest - dvadeset minuta.

Slazem se za "fullface". Kada sam birao kacigu ja o ovome nisam imao pojma... Svaki savet pomaze ljudima koji nikada nisu to radili. Usput, odrasto sam u Kg-u. Pozdrav veliki

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Skuteras, 3622 postova
  • Lokacija: Ivanjica
  • Motocikl: Suzuki Burgman 250

Ne znam iz kog razloga je tema za moto opremu u Scooter caffe podforumu kada postoji za to odgovarajuci podforum. Cak i slicnih tema u tom podforumu ima bezbroj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 224 postova

Svi se slazemo da je full face kaciga najbezbednija. Ali me interesuje za gradsku voznju tj. za skutere, kolika je razlika u bezbednosti sa kros kacigom? Da zanemarimo to sto kros kaciga nema vizir (mada ima i takvih). Pretpostavljam i da je sa kros kacigom ipak prijatnije na velikim temperaturama nego sa full face?

Vidim da ih retko ko pominje, uglavnom su jet kacige dominantne za skutere. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Tip motora odredjuje opremu. Ako voziš enduro motor nećeš nositi kožnu jaknu sa resicama ili kožnjak iz jednog dela za R motore. Ako voziš R motor, nećeš nositi kaubojske čizme :)

Da ne navodim druge primere.

Ako voziš skuter, on ti odredjuje i opremu. Pogledaj po netu malo, kazaće ti se samo. Na šta ćeš ličiti na skuteru sa kros kacigom?

Ona ima svoju namenu, moraćeš i naočare da nosiš. Dok sam vozio skutere, kacige bez vizira su bile problem. Nisam mogao brže da vozim a da mi oči ne suze.

Rešenje mi je bila jet kaciga Caberg koja je imala opasno dobru ventilaciju u gornjem delu a svakako je imala vizir i to dva, da menjaš, manji i veći. 

Tu je zaštita bila takva da je relativna, brada nezaštićena.

Ako misliš na svoju bezbednost onda full face. Ima lepih pa i posebno dizajniranih za skutere. Nije vruće u njima, malo podigneš vizir za jedan zub pa je ventilacija dodatna. Traži neku sa dobrom ventilacijom. 

Neki vole flip kacige, ja ne. A nosio sam je.

Biće još saveta, al i ti malo čitaj (pretpostavljam da si mlad), forum je enciklopedija. Mnogo diskusija, saveta oko kaciga ima, koristi i pretragu.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Sprint Prince 125

U zadnje vreme policajci cesljaju kacige da li imaju homologaciju, i ja spazim moju, a ona sve izbledela, ne vidi se nista. U prevodu placam kaznu 100% ako me zaustave. Pa evo razmisljam- da li nije bezveze fullface za vespu? Iskreno, najvise bi mi odgovarala, pogotovo ujutru zbog posla jer krecem 5-6, a na ovoj jet izmrznem, ne pomazu ni marame ni fantomke. E sad, kako izgleda sa strane vozac vespe sa ff kacigom.. sta mislite?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Mislim da bih te klepio šakom radi razbuđivanja.

 

Nema kaciga za ovo - ono, ima za glavu. Prva, jedina i prava kaciga je full face bez obzira na tip dvotočkaša izuzev kros kacige mada je i ona full face. Sve ostalo je kompromis i tvoja odluka koliko ćeš rizika da prihvatiš. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Za tvoju vespu pošto je matora, retro skroz, mogla bi da dodje u obzir kaciga Biltwell Gringo S koju sam ja kupio za po gradu uglavnom. Fullface je al duva ispod brade i oko vizira :)

Normalno, samo razmišljam pa dajem predlog.

Drugi predlog ti je neka kaciga jednobojna i da je isto obla a nikako šarena R sa krilcima za usmeravanje vetra ovo ono.

 

https://www.biltwellinc.com/collections/gringo-s

 

 

Vidim da i u Louisu ima retro AJS (kojeg je kvaliteta ne znam).

 

WWW.LOUIS.EU

AJS Vintage Full-Face Helmet at Louis. Secure payment ✓ Free returns ✓ 2-year right of return ✓ » Buy now!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Sprint Prince 125

Izazivam djavola- def.ovo uzimam

YAMAHABAREL.COM

Perfektna kaciga za sve tipove vožnje, pruža odličan fit i najnovije grafike po veoma pristupačnoj ceni. Veoma udobna unutrašnjost koja je lako skidiva i periva. MT kacige su testirane po najzahtevnijim standardima i zadovoljavaju sve međunarodne sertifikate bezbednosti.

Da me vide!
Iako je tema za bahate mamlaze, napisacu ovde, pre sat vremena da me obrise majmun lagano.
Semafor, 2 trake, ja desno za pravo, krecemo, a u levoj za pravo/levo mamlaz bez zmigavca i gledanja u kombiju(jer se ceka za levo a on ide pravo)se ukljucuje u moju desnu traku i za milimetar prolazi branikom iza mog zadnjeg kraja. Ne znam koliko je bilo. Uglavnom sam mislio da ce da me potkacio, skocio sam sa sedista napred. Srce lupa, preskace! I stanem, on se hvata za glavu kaze nisam te video, mrtav ugao. Odsekle mi se noge i ruke.

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900

Pozeleces da je promenis nakon prve vožnje na otvorenom.. Kao i svaku MT kacigu..

 

Imam istu samo flip up, đubre izuzetno..

HJC po meni malo skuplji brend, ali daleko bolji..

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Što su MT đubre? Ja bas gledao flip-up, sviđa mi se kako izgleda. Jel bučna?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1684 postova
  • Lokacija: BG-LE
  • Motocikl: Tracer 900
Što su MT đubre? Ja bas gledao flip-up, sviđa mi se kako izgleda. Jel bučna?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока


I ja sam je kupio jer je "lepa".
Tj. najviše zbog boje, hteo sam isključivo fluo kacigu i uvek ću nositi fluo, ali više nikada neću MT.
1. Nenormalno je bučna.
2. Kopča, tj ona traka kopče je krenula da se para ( kaciga kupljena na sajmu, mart, april, ove godine)
3. Sundjeri su izgubili čvrstinu.
4. Provetravanje jako loše.

Jedina dobra stvar je mehanizam za flip up i sunčane naočare, to radi posao savršeno.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja