Jump to content

Moto Zajednica

Bugarsko-Grčke hronike

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Da počnem dok je sve sveže,kad se oladi ko tastina dusa postane uspomena i preneti u slova liči na poeziju ulepšanu detaljima i opisom u nedogled.

Putopisac,poput grckog Herodota,krenuo malo do Grčke,prvi put,i koliko je loše prošao kreće za 20 dana i drugi put,mada prva ljubav zaborava nema,druge su tu da izleče prvu.

Nekoliko dana pre puta dobijam poziv od drugara,kaze muški putopis,destinacija Grčka,6 dana,jesi li za?

Pristanem ja na to,ali vremena polaska nismo mogli da spojimo nikako,zato sto sam ja nekoliko dana pre uzeo odmor a i vec pocetkom juna cekaju me obaveze,tako da se poklapamo samo u 3 dana,i zato ovaj putopis i pisem jer sam na kraju seo na motor i krenuo sam do Grčke,dok su se oni odlučili kolima,njih trojica,prase od 25kg zive vage,15 kg spremljeno u friz,2 litra domace i 3 gajbe velikog valjevskog piva.Pošto sam imao tehničku podršku u drugom delu putovanja od glave,stomaka i dalje rešim da krenem motorom 3 dana ranije bistre glave i da malo u svojoj režiji obidjem Bugarsku i deo Grčke obale dok se ne sastavimo i završimo na Tasosu.Moje lutanje se ispostavilo kao pun pogodak jer ispade onako kako sam zamislio i vise od toga sa tim da sam se na kraju morao vratiti ranije jer ranije sam i dosao jelte.

Dodje i taj 26ti ja uz jutarnji kofein jos nemam plan u glavi kuda,kojim putem da dodjem do Grčke,da li da idem na Bugarsku ili Albaniju,opcija Makedonija otpada jer mi nije ni palo na pamet da uzmem zelenu kartu.I rekoh ako neznam kuda cu znaju drugi,otvorim forum i listam i videh da je preko Bugarske i ski centra Banskog zanimljiv put.Odluka je pala samo jos da se upakujem i krecem.Dok se pakova ponesoh i previse stvari,idem prvo na planinu,posle na more,rekoh sebi trebace i tu mi se na dovilci zaglavi brava na koferu sa sve rancem unutra u dok sam ga otvarao ja pocepah oplatu.Sedim i gledam u pocepani bocni kofer,dal je dobar znak ili loš.Ma neka ide zivot,uzimam medicinsku traku,dosta jaku,i sa unutrasnje strane lepim kofer i konacno sastavljam sve i krecem pre podneva,nekako sve u zadnji minut,valjda tako to ide kad planiras usput jer tako bude zanimljivije,dok po planu krenem nikada nebude kako sam planirao,tako da vise planovi nisu opcija,pali,kreci,gas pa planiraj usput.

 

20190608_091951.jpg

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Autoput do Nisa dosadna klasika,ali sam se odlucio za njega da bih vise uzivao na stajnim tackama.

Skrenuh ka Pirotu na Dimitrovgrad kroz Sićevačku klisuru koja je fenomenalna za vožnju i uživanje u istoj i to mi je do Sofije bio najzanimljiviji deo puta,koji je u ekstra stanju celom duzinom.

Daklem u pauzi prema Dragomanu i graničnom prelazu vidim ja da sam poranio opet i smišljam gde pre Banskog,da zalazim u Sofiju nebih,grad kao grad,dosta mi muzeja i zdanja,nije to ovaj put plan i odlučim svratiti u Dekatlon.Greška u startu ali kad zacrtam nema nazad.Upadoh u špic i dobrih 2 sata se izvlačih na put za Bansko,ali za utehu uzeh kupaci koga naravno zaboravih,sve ponesoh i previse a glavno zaboravih,mada sam cuo da Tasos ima ekstra nudističkih plaža,pa ostaje ukoliko vreme dozvoli da zaokružim i taj deo priobalnog dela ostrva.

20190526_153847_compress77.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

U ski centar stigoh sa prvim mrakom.Nadjoh smestaj prethodno bukiran na pauzi pred BG iz prve,10e sa doruckom,sasvim pristojan dvokrevetni apartman sa velikom terasom i parkingom za motor u hodniku kucevlasnika,i posto je vec mrak ostavljam obilazak za jutro a dan zavrsavam sa hladnim pivom na terasi apartmana i pogledom na šareno Bansko.Noć je burna u mestu,gradić je aktivan do kasno ali nisam imao volje da bančim,valjda me slomila ona gužva kroz Sofiju.

Uskoro opsirnije i slikovitije..

20190526_234926_compress16.jpg

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Brzo svanu u Banskom spakovah se na brzinu i sidjoh u trpezariju objekta gde me gazdarica doceka sa domacim burekom i domacim kiselim mlekom,skoro sladje mi ne leže doručak.Uz par reci uputa i slicno pozdravih se sa domacinima koji su zaista za svaku pohvalu,u pitanju je pansion "Grachenovi"na samom ulazu u mesto i kompletan tretman za samo 10e je zaista za doci ponovo.

Kretoh ja tako na raskrsnicu pa gledam levo gledam desno,sezona u ski centru je završena,turista ima po koji prodje,i okrenem levo ka gondoli odnosno ski liftu koji ide do vrha gde je ski zona.

Tumaram po gradu kroz glavnu ulicu Pirin i rekao bih da je Bansko jedno simpaticno mondensko skijaliste. Kažu da je pandan Alpima,sa svojom duzinom žičare od 27km i 70km skijaških staza,daje mi povoda da ga posetim u sezoni. Na svakom ćosku se gradi, hoteli,pansioni i razne prodavnice su bas lepo uklopljeni u celokupnu sliku mesta. Iako je bila nedelja sve radnje rade i mesto je veoma živo iako je sezona prosla,govorim sebi ponovo da moram doći u sezoni.

Produzujem do vrha i ski zone opijen lepotom mesta i prelepom četinarskom šumom kroz koju put vijuga sve do vrha,ma nirvana u tragovima,sam, nigde nikog i neprimecujem da sam na debeloj rezervi vec gonim da vidim gde je kraj. Tek kad stigoh na vrh do ski zone osvestih se za čas kad videh nivo goriva u motoru a do dole ima dobrih 15 km. Sta cu gde cu okreci i hvataj ler,iako je bila niska temperatura znojio sam se fino dok neugleda grad i Gazproma u njemu.

Pauza uz kafu,tankanje i gas kroz nacionalni park Pirin prema GP Goce Delčeva.

Solo vožnja ima svojih draži ali nesto mi bilo mrsko vise da grunfam sam zato palim na morsko plavo da se snadjem 3 dana dok ortaci ne stignu,sezona dole počinje i dobijam osećaj da će biti selameta,a do sada me nikada nije prevario,ni onaj crveni sa levog ramena sa trozupcem ni onaj beli sa desnog sa kopljem:Sloper:.

20190602_153010_compress32.thumb.jpg.31bb6a9dcc4821f6eaf762c33e88d7dc.jpg

 

20190602_152956_compress6.jpg

20190602_153036_compress13.jpg

20190602_153049_compress57.jpg

20190602_171710_compress21.jpg

20190602_171726_compress44.jpg

20190602_171856_compress54.jpg

20190527_115404_compress31.jpg

20190527_115342_compress64.jpg

20190602_172028_compress58.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

I tako ja pregazih resto BG ko plitak potok i predjoh u Grčku.Na granici mi požele dobrodošlicu Mikelandjelo te sa jednim selfijem poslah ga dalje a ja produžih da vidim gde je ta Ejpril.20190527_135408.thumb.jpg.d36b413e5fec10fe1f5fa49e40ba94fb.jpg

Odvajanje na magistrali za Tesaloniki i brzo stigoh u Asprovaltu.

Produžih do sledećeg mesta,Nea Vrasne,jer sam prethodno u BG kontaktirao jednog drugara a ovaj njegovog drugara pa sam igrom slučaja,da ne mrsim ko luda pletenje,ubo smeštaj free i koliko god,pa je dogovor pao da ga cimnem čim dodjem u Vrasnu.

Nea Vrasna,here we go,stigoh i pravo na plažu,parkirah motor,videh restoran i naravno da se osvežim uz jedan Mitos,osmotrim okolinu i zabacim udicu i razmišljam o mamcu dok Mitosi ležu i sležu. U medjuvremenu poslah poruku agentu koga sam trebao kontaktirati i čekam dok se šetkam po plaži i upijam morske mudrosti o kojima ću vas kasnije smarati kad se prilagodim ambijentu. Prodje dobrih 2 sata ja ponovo se vratio ka Mitosu i počeo se smaram kao krtica u saksiji,od agenta nigde traga,na telefon se nejavlja pa okrenem ovog drugara da vidi šta je sa njim ili da krenem da tražim smeštaj dalje,jer već debelo popodne odmaklo. Nakon par minuta zove me čoek,Bobi Kerber,inače lik ipo i kaze nikakvu poruku nisam dobio nego me zvao drugar iz Srb i kaze ceka te covek na plazi,i kaze sedaj ti na motor i hajde za Asprovaltu, ja imam pola sata posla po nekim smestajnim jedinicama u mestu i stizem do pijace cveća gde smo se dogovorili naći. E dobro da se pocelo desavati nešto,u glavi vrzmam kombinacije da krenem dublje na prste,eci peci pec,prema Sitoniji i dalje,mozda spavajuci na plazi, pa nazad polako iz dana u dan,gde cu se naci sa ortacima ovde i produziti na Tasos.

20190527_162310.jpg

20190527_163300.jpg

20190527_162236.jpg

20190527_165257.jpg

20190602_203651_compress37.jpg

20190602_203635_compress79.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Na obalama Egejskog mora u Strumičkom zalivu,Nea Vrasna je jedno veoma simpatično seoce sa 1km peščanom plažom i vrlo uredjenim šetalištem sa širokim pristupnim ulicama i igrom slučaja ili prstom sudbine ponovo ću završiti u Nea Vrasni,no otom potom.

Nalazim se sa Bokijem na dogovorenom mestu i odlazimo do apartmana. Ispričasmo se ko rodjeni i reče mi da sezona polako kreće i da sačekam u dvorištu pod lozom da stigne gazdarica od apartmana da donese ključ a da on mora da pali dalje,ima zahtevne goste,i da ako treba bilo šta ga pozovem a pod obavezno sutra ga vičem da popijemo negde ladno grčko koje god. Pozdravljamo se i ja zaležem pod lozu da varim mitose čekajući gazdaricu da mi otvori dvore,kad odjednom....nastaviće se.

 

20190602_203611.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

I tako ja parkirah motor u hladu loze i zavalih se pored na klupu i ubacih mozak u ler gas posle Mitosana, kad odjednom čujem glas ženski negde odozgo,sa vrha kuće koja je na dva sprata sa 6 izdvojenih apartmana,sve nova gradnja i u fulu,samo se čeka internet danas-sutra da uvedu,"Dobro došao komšija". Ništa mi nije bilo jasno,gledam oko sebe pod lozom,nigde nikoga,kolika je tišina samo more čujem u daljini,kad ponovo začuh isto. Ja se promoli iz hladovine kad sa sprata i terase ugledah devojče sa uvojče. Rekoh bolje vas našao,hvala na dobrodošlici. Hajde na kafu dok gazdarica ne stigne da se ne dosadjuješ sam. Kako sam samo preleteo spoljne stepenice nadjoh se za tren na velikoj terasi gde se upoznasmo i poče priča o svemu i svačemu. Naravno umesto kafe prihvatih hladnog Tuborga da nebih stvarao obavezu novoj frendici sa kuvanjem na ovoj vrućini. Tijana,devojka sa hiljadu uvojaka u mini val fazonu(ista Ejpril),prijateljica od vlasnika agencije je došla 6 dana ranije tu sa ocem. Otac je poslovno otišao kući a ona je ostala još koji dan da uživa. Pita me jesi prijatelj sa vlasnikom,naravno rekoh:),u prolazu sam pa ostajem par dana da upoznam mesto i sklapam fige za dobru zabavu. Penzionerski stil odmora me još nije stigao pa me ne drži mesto. Tu saznajem još da su u susednom apartmanu u prizemlju dve njene zemljakinje došle sa drugarom,jedna planira da se zaposli u Asprovalti sezonski a druga i treći nešto love po moru,nisam ukapirao šta,neke posebne vrste algi tako nešto,no nije bitno za putopis da smaram o herbarijumu pa idemo dalje,samo mi pade jedna anegdota na pamet. Sutradan se alge sušile na stolu pod lozom a spremačica mislia da je krš i završiše u kanti,što je rezultiralo popizditisom i ponovnim lovom na iste,koliko sam se ismejao tome a i svi iz apartmana još pamtim. Posle pola sata prijatnog ćaskanja stiže i gazdarica koja me uvede u donji bočni apartman i uz želje za prijatan boravak reče da mogu ostati koliko hoću i kada krenem da ostavim ključ na dogovoreno mesto zbog čistačica koje svakodnevno obilaze. Malo mi sve to čudno bi,ostani dokle hoćeš, ali ok,došao sam najavljen pa ću detalje saznati kad se vratim,uživanje u raju polako počinje.

Obećavam više fotki u daljem putopisu,do sada je bilo samo uhodavanje do vrata raja;).20190602_205741_compress29.thumb.jpg.f267aa0f46e47515c5f52806cf77d209.jpg

Pozvonih ja,e sad dal će me Heron odvesti do Hada(onaj sa kopljem) ili Posejdona(onoga sa trozubcem) videću kako će ova zgoda ispasti,uglavnom agent Bobi kome je nadimak Kerber me je doveo dovde:),kakva slučajnost,ili ipak ništa u životu nije slučajno,videćemo..

20190602_210131_compress32.jpg

Pijaca cveća u Asprovalti,levo i desno,beskrajno,a iza apartmani i ogromni plastenici sa rasadama cveća koji su me komirali sa mirisima,nit Mito nit mistika nije pomagala,ovo je bilo pravo opijanje tim mirisima.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Konačno se smestih u lepe dvore,uskočih odmah u papuče i vratih se kod drustva na terasu da nastavimo čet dokle atmosfera traje. Nakon sata neobaveznog ćaskanja stigoše i ostali,i nakon nekog vremena pridružiše se i oni nama na terasi i tu poče takva zezancija do kasno u noć uz pivo i domaću mistiku. Vidim ja da posle celodnevne vožnje kapaciteti posustaju pa neću još dugo držati svest na nivou posle piva i vatrene vode,a nebih baš i da prespavam pola narednog dana, pa se dogovaram da mi sutra pokažu plažu i sve što ide uz taj komplet a zauzvrat predlažem da popodne zajedno odemo motorom u obilazak u neko drugo mesto. Ipak sam ja nov ovde i neupućen;)pa mi treba malo pomoći od strane starosedelaca, na šta oni sa zadovoljstvom pristaju. Super,sutra jedan buć i paljba dalje.

Negde oko 2 posle ponoći povukoh se ja u svoje odaje i zaspah u trenu.

Svanu novi dan,razmišljam,u još vodoravnom položaju, šta ima danas ovaj deo sveta istorijski da ponudi, da se malo kulturno edukujem i obidjem malo muzeja i arheologije, ko će ceo dan ležati na plaži i kvasiti se, kad začujem ispod moje terase,,,komšijaaa"prepoznah glas odmah i proleti mi kroz glavu jučerašnji dan. Odazvah se onako mamuran,kaže da ide na plažu a ja kad se razbudim da se pridružim,samo pravo nigde ne skreći. Skrenuh ja odavno ali ajd upravicu nekako. Sve to razbudi ko hladan tuš i ja se za cas nadjoh na plazi,medju praznim lezaljkama. Plaža ko plaža,varljivo leto 68,tako mi sve izgledalo,pusto,tek po koji turista i mi, Perica je bio kulturan i fin celo vreme, ma samo sam pokazao put do plaže:).

Nego da ne filozofiram dalje,kao Aristotel koji je rodjen u blizini ovog mesta,da nastavimo sa putopisom. Asprovalta ili ti bela dolina je lepo turisticko mesto sa veoma dugim kejom koji se spaja sa susednim mestom,Nea Vrasnom, ukrašenim drvoredom i velikim parkom u centru, velikom peščanom plažom i zasluženom plavom zastavom za predeo izuzetnih odlika.

Nakon nekoliko potapanja u još uvek hladnom Egeju kratki obilazak i gas dalje ka Stavrosu i Nea Vrasni, da se usput dopunimo negde sa kalorijama i dalje u obilazak.

 

20190602_205843_compress8.jpg

20190602_205917_compress9.jpg

20190602_210025_compress92.jpg

20190602_210100_compress77.jpg

20190602_210051_compress49.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Stavros,copy-paste,pored ostalog je i sedište opštine Volvi pa u sklopu njega ima i malu luku, sve je dosta slično prethodnom mestu,samo ima više zelenila,hlada na plaži i što duva ovde,izgoreh za čas na ovom vetru. Brzo se zavukosmo u hladovinu kafića na plaži i uz kofein pokušavam da dobijem Bobi Kerbera na telefon, da se kasnije nadjemo i da ga ispoštujem po pitanju hladne pive,ali bezuspešno,Kerber mora da vodi druge u Had,mene je već doveo:)

20190528_164949_compress28.jpg

20190528_165048_compress18.jpg

20190528_170138_compress4.jpg

20190529_002727_compress85.jpg

20190529_002923_compress79.jpg

20190529_003011_compress59.jpg

20190529_003235_compress81.jpg

20190529_003651_compress32.jpg

20190529_003710_compress20.jpg

20190529_002818_compress19.jpg

20190528_172919_compress4.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

U potrazi za dobrim suvlakijem svratih u Nea Vrasnu, ali opet završih na plaži uz nekog Mamuta. Ništa, kažem sebi, vise srece u drugom delu. Uzivah uz pivo na obali Egeja i razmišljah o produžetku boravka ovde za još koji dan, ali pošto me ne drži mesto a i nije poželjno dugo ostajati ovde, bolje ustati kad je najsladje, čvrsto sam rešio da ujutru begam na ostrvo pa dalje kako bude vrteći se u krug:na_glavi:.

20190528_183347_compress81.jpg

20190528_183219_compress0.jpg

krivo je more;)

20190529_002401_compress99.jpg

20190602_203321_compress40.jpg

20190528_182144_compress61.jpg

20190528_201223_compress96.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Brzo zadje sunce i na kraju od suvlakija ništa,dal sezona nije još krenula ili sta je nigde ga ne nadjoh kao ni giros, završih veče u finoj piceriji na keju Asprovalte.Opet to dobro dodje,postih ceo dan jer od sutra kreće mrs,drugari stižu i cepam dalje prema Tasosu da upoznam lepote Grčke iz više uglova. 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Video sa puta Kavala-Keramoti ubacujem čim se montira a za početak evo i trilera za filmić oko drugog dela puta,galebi su jeli hleba,nama se ladio klempać u gepeku:)a konacno je bilo i suvlakija nije da nema,nego klempaci otplivali na ostrvo,tamo ih nadjoh.

Ostajem dužan za oproštajno veče ali moramo putopis navesti na krivine i točkove jer to je prava stvar,a sa time ću se dopuniti posle,nije to sve gotovo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 485 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: A

Gde se meni misli denuše kad osta putopis napola dovršen. Da nije ove pošasti i da se ne vrti net češće nego u redovnom životu nikada ne bih ni bacio pogled na istoriju dogadjaja, u želji da je ponovo ispišem, ako okolnosti ove godine budu dozvoljavale. Elem, kao u filmovima, 24 sata ranije, u mom slučaju nekoliko meseci ranije nastavljam putopis tik tamo gde je zapelo, u oproštajnoj večeri hiljadu i jedne noći iz Asprovalte;).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja