Jump to content

Moto Zajednica

skretanje po kamencicma

Recommended Posts

  • U prolazu, 92 postova

Juce sam vozio po Fruskoj Gori,   na jednom mestu u krivini su bili sitni kamencici, osetio sam da je zadnji tocak u krivini kao proklizao , nisam jurio, jedno 40 sam usao u krivinu . Pitanje je da li je to proklizavanje zbog kamencica, i sta raditi u takvoj situaciji da li pokusati izbeci smanjiti jos vise gas i koliko tu ima opasnosti ako nije cist asfalt ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Немам неко велико искуство, али ту од помоћи постоји само Божја

Када видим прљав асфалт возим као девојчица од три године са помоћним точкићима, скрећем тако да ми је мотор скоро под правим углом у односу на пут. Квари ужитак, али мислим да би га пад покварио још више...

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3076 postova
  • Lokacija: Arandjelovac-Darosava
  • Motocikl: Suzuki GSF 1250 SA

Prošle godine vraćajući se iz Svilajnca sa skupa,sa Kawom,prema Topoli,po mraku,lakat krivina,rizle kolk'o o'š...dvoja,a možda i troja kolica:) prokliza možda metar je klizao dok nije guma uhvatila asfalt...primećena i memorisana rizla u toj krivini ali bio dan...da sam bio pod malo većim nagibom bilo bi pljas...što kaže kolega što uspravljenije i ako prokliza malo,a 'oće ,don't panic,nije strašno...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ako već ne mozes da izbegneš rizlu u krivini, tj. ako moraš da pređeš preko nje, najbitnije je da se ne uspaničiš i u krivini ne kočiš naglo ili naglo pokušavas da promeniš putanju, da ne bi ispravio krivinu ili previše opteretio prednji točak, jer je u principu dosta zaebanije kada prokliza prednji nego zadnji. U takvim situacijama generalno mislim da je najbolje da se prođe krivina uz lagano dodavanje gasa, uz eventualno blaaago korigovanje putanje da barem prednji točak ne krene da kliza, pod pretpostavkom da si ostavio sebi prostora, tj. da nisi uleteo u krivinu kao sivonja.


Dosta toga zavisi od još gomile faktora - količina rizle, brzina, nagib, kvalitet guma, asfalt, težina i tip motora, položaj vozača, vešanje itd.

 

Ne mora da znači da sam u pravu ali ja ovako radim.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Sve je to lutrija ja sam osvojio pun pogodak, lakat u gipsu, džabe teorija loš ugao delić sekunde i loše prizemljenje. Sve ti je džaba i korigovanje i držanje pravca, neko drugi drži džojstik ostaje samo rezultat na semaforu.

Poslato preko kolena

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Jedini spas moze da bude sto ispravljeniji motor i bez baglih pokreta (kao kad na trkama izlete u rizlu) , ako prostor dozvoljava. Ako si u krivini da je vozis kao po suvom i toplom danu, ubedjen da nema nista na asfaltu, jeo si ga. Utrcao sam par puta, ali se videlo iz daleka, pa nije bika frka. A jednom na putu za Kosovo smo nas dvojca utrcali u rizlu pri malo vecoj brzini, ali bese blaga krivina (svucena rizla sa letnjeg puta koji se spaja na magistralu, a takvo spajanje je bas retko u ostrim krivinama). 

Epilog je bio muda u grlu, puls 150+ ali bez posledica. Problem je bio sto me je tad drugar obilazio, krivina na levo a on blize beloj, a uleteli smo u rizlu skoro dok smo bili jedan kraj drugog. Kliznuli smo obojca po malo, ali smo obojca i ispravili malo motore kad smo videli. Najgori scenario bi bio da je on u klizanju stigao do mene pa da se cuknemo sa 60-70 km/h. 

Druga situacija je bila na putu sa iriskog venca ka Rumi. U najgoroj krivini nizbrdo, radovi i semafor. I rizla. E tad sam samo ispravio i bez kocenja obisao kolonu koja stoji na crvenom a i semafor sam prosao par metara. Da sam pipnuo kocnicu, zalepio bih se u prvi auto na koji sam naisao (poslednji u koloni) . Tu nisam mogao brzo da vozim, ali sam poprilicno peglao, koliko dozvoljava put. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Meni dodje da na motoru nosim metlu i djubrovnik,majke mi,da sledeci put mogu tu da prodjem normalno.Posto gde sam video rizlu i kamencice pre par godina tu stoji tako i danas.

Nece niko da pokupi:lol:A omlatio sam se 3x na kamencice prve godine sa motorom.Sreca sve u nekim pravougaonim krivinama pri maloj brzini.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
7 hours ago, Dzejev sin said:

 omlatio sam se 3x na kamencice prve godine sa motorom.Sreca sve u nekim pravougaonim krivinama pri maloj brzini.

pao si 3 puta?  znaci ti kamencici su smrt , a reci mi kada si pao jel motor pao na tebe ili si se odbacio ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Ма, његов мотор има 125 грама, а он човек у тренингу, са Путином вежбао 6 месеци, не осећа тај ништа

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 81 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: :(

Potpuno se slazem sa kolegama iznad. Najbitnije je ne paniciti i bez naglih pokreta tj. naglog dodavanja a i oduzimanja gasa. To je nesto na sta covek moze da utice dobrom pripremom i vezbom. Sve ostale stvari mislim da padaju u vodu u toj sekundi, osim ako vozac nije bas navikao na tako lose uslove puta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 117 postova
  • Lokacija: Bec
  • Motocikl: BMW F800GS

Zatvooris oci, pokrijes rukama lice i vristis kao curica!

 

Salu na stranu, desilo se samo jednom da me je pretekla grupa bajkera pre krivine pa sam primetio oblak iza njih. Odmah lagano kocenje i ko po ledu.

 

U krivini kad bih naleteo pod malo jacim gasom siguran sam da niti jedna teorija bi mi bila u glavi pa bih pribegao opisanom resenju iz prvog pasusa. :) 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

U ne preglednu krivinu se ulazi obazrivo kao u javni WC:jee:

Ja sam doživeo čeoni sudar u desnoj ne preglednoj krivini, mojom krivicom, ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 99 postova
  • Lokacija: Srem
Pre sat vremena, Živko je napisao:

Najbitnije je ne paniciti

U takvim situacijama ponasas se refleksno, hocu da kazem nema tu razmisljanja, ako si po prirodi panicar takav ces i biti u datim okolnostima. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

  Jedino što može da pomogne je pogled što više napred i praćenje situacije. Takođe pre vožnje treba malo i razmisliti o tome gde se voziš i u koje vreme. Ima tu još stvari osim kamenčića, prašina, pesak ( u blizini neke separacije peska ), žito, kukuruzi ( u vreme žetve ovde kod nas u Vojvodini ), blato ( u vreme vađenja šećerne repe ), a i lišće koje u jesen pada na put, pa ako još padne kiša - gore od leda ( u šumovitim predelima ) . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
3 minutes ago, markulja said:

Kupis neki enduro i vozi Misko :)

Ionako su nasi putevi kao poligoni za hard enduro :D

 

Sta to znaci , tockovi od endura bolje podnose kamencice, manja je sansa za proklizavanjem ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduro, 569 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Husaberg TE250 2013

Klizaju i tockovi od endura, manje zbog krampona, ali klizaju. Ali je polozaj na motoru drugaciji, klizanje je sastavni deo voznje, ionako se retko kada vozi pravolinijski.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova

Aha, hvala, razmisljao sam da stavim te enduro gume na Hornet, s obzirom da mi je 80% voznje po Fruskoj Gori, ali mi se svidja vise Honda i zbog zvuka, izgleda i ostalog .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf
Pre 5 sati, ekvador je napisao:

pao si 3 puta?  znaci ti kamencici su smrt , a reci mi kada si pao jel motor pao na tebe ili si se odbacio ?

Da,da,odbacio sam se,skacem na haubiiii!!!Vadim pistolj.Medjutim,oko mene se naslo mnogo ljudi....

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

:lol::lol:Da ne otpadnete sa vozila(au Zubo legendo:D) najbitnije su dobre gume.Stare,otvrdle ,plastificirane,pri skretanju-otpadate najverovatnije.

Otkako sam stavio napred Vee Rubberku nisam otpao nijednom,pu pu:vitez:a brzinu kretanja vozila po kolovozu sam povecao duplo.Sad znam i do 80 da ga spicim,na pravcu...kad nema nikog...veliki praznik pa svi kuci...i to gledam da vozim u vreme rucka:)

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: honda nc 750x

Da,sad je novi asfalt od Banstola do Venca.Ali ima puno sitnih kamencica po putu koji su nasipali sa strane.Ja pre neki dan umalo ne ljosnu.

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 88 postova
  • Lokacija: Ruma
  • Motocikl: Suzuki SV650, Honda VFR 800 Vtec.

@ducans

Znam da je bio presvucen put od Venca do tv tornja. Znaci sad vise nema kratera do Banstola, prosle godine sam kamenje u bubrezima pretvorio u pesak na tom putu... :na_glavi:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja