Jump to content

Moto Zajednica

Evropa i malo Azije, 14 dana i 9000 km solo tura

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Odličan putopis i lepa destinacija.

Meni će da bude od velike pomoći jer sam planirao za ovu godinu skoro identičnu turu (barem u prvom delu).

Niš, Istanbul, Tbilisi, Mahačkala, Astrakhan, Volgograd, Saratov, Voronjež, Kursk. 

A povratak zavisi od toga a li je moguće da se ide iz Rusije preko Ukrajne (ili će morati negde severnije).

U svakom slučaju ću da ti se obratim za neke savete kada bude sve spremno za put. I ja takođe idem sam. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1050 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: Suzuki Gsxs 1000

Bilo je putopisa iz ovih krajeva ali ovaj se vozio "kontra krug" pa je zanimljiviji.

A spoljna temperatura pred kucom-sta reci,svaka čast.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Bravo druže. Odličan putopis, odlična tura. Ledja su junački izdržala, BMW odličan.

Koliko je prosečno trošio RT?

Hvala !!! :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT

Hvala svima na lepim rečima. Dosta je vremena trebalo sve napisati i složiti fotke, pa me raduje da je neko imao dovoljno strpljenja da sve pročita uopšte, a posebno ako je još bilo i zanimljivo.

 

RT je trošio negde oko 8 L/100 km kada sam išao maksimalno u 6-oj brzini (oko 180 kmh). Uglavnom oko 7-7.5 L pri umerenijim brzinama na auto putu i kroz brda. Na nekim deonicama i 6.5, što je bilo najmanje. Inače je 2003 model, sa samo jednom svećicom po cilindru.

 

Ako nekog zanima nešto više u vezi ovog puta, vožnje u ostalim zemljama Evrope ili bilo kakav savet vezan za ovakve ture, slobodno mi se obratite ili u temi ili na PM.

  • Sviđa mi se 5
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Nisu mi baš jasni ljudi, i njihova smelost i hrabrost, kada sami pođu motorom na put, pa još na tako dug. Na kakve sve probleme čovek može da naiđe, pa da se ne vrati i ništa od putopisa. A dobro nismo svi isti.

Lep ti je putopis, prava avantura. Želim ti još puno srećne vožnje i da te motor uvek kući vrati nasmejanog :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Kapu dole skidam za avanturu, AMomcil, putovanje za respekt a hvala i za putopis! :care: Jedva čekam da dođem sa posla kući da dremnem jer sam noćas zaglavio čitajući, i to mi nije bilo dovoljno nego sam se navukao na neke istorijske prekretnice koje se spomenuo u putopisu (npr. Kurska bitka) pa sam malo i to "istraživao"... :jee:  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT
2 hours ago, djolji said:

Nisu mi baš jasni ljudi, i njihova smelost i hrabrost, kada sami pođu motorom na put, pa još na tako dug. Na kakve sve probleme čovek može da naiđe, pa da se ne vrati i ništa od putopisa. 

Nisu ni meni, to mora da su neki čudaci...

 

Hajd ovako, od 2008-e do sada ovo su mi bile neke duže ture (ne sećam se tačnih godina ni da li su hronološke), sve solo iz Osla:

  • Prva tura, čim sam dobio dozvolu, sa Yamahom Diversion 600, malo po Norveškoj, to sam i ovde opisao. Sve bilo glatko.
  • Druga tura, sledeće godine, isto Diversion. Skršio sam se u Belgiji, u Groningemu. Čekao 3-4 dana da mi skrpe motor, pretvore ga u naked, ali bez ikakvih instrumenata, samo ključ. Vozio tako do Berlina, tamo mi crkao akumulator. Vezao mi jedan ljubazan mehaničar akumulator od auta na zadnje sedište, tako se vratio nekako kući.
  • Tura preko Alpa i cele jadranske magistrale do Igala. Suzuki V-Strom. Dobio jaku upalu kolena, duplo se nadula. Nekako ih sredila terapija blatom. Posle preko Albanije do Beograda, pa onda i kući.
  • Opet V-Strom - tura do Beograda pa do Azurne obale, pa Alpi, Švajcarska. Tu se nešto otkačilo, neki šraf sa viljuške, sredio ga ljubazan majstor. Posle kući bilo OK.
  • Prvo do Beograda V-Stromom, pa onda do Rumunije. Pao u Srpskoj Crnji. Onda pao u Rumuniji, otišle neke ručice. To popravio u servisu u Kijevu, Ukrajini. Onda u Rusiju. Pukao mi leđni mišić kod Sankt Petersburga. U velikim bolovima i agoniji nekako odvezao 1000 km do kuće.
  • Žurio sam za Beograd, majka mi je bila teško bolesna. Skršio sam se sa Stromom u slovačkim planinama. Posle autobusima do Beograda, ispostaviće se na sahranu. Avionom nazad, motor došao kamionom tek posle nekoliko meseci, muka sa osiguranjem.
  • Opet V-Strom - Prvo do Belgije (1160 km, rekord u jednom danu). Onda u Veliku Britaniju. Crklo mi svetlo kod Kembridža. Onda Škotska, pa Irska. Tamo počeo Strom da pravi probleme sa paljenjem. Onda Vels, pa nazad u Francusku i kući. Sve bez svetla i sa kilavim paljenjem.
  • Zadnja tura (R1150RT) - oko Crnog Mora, uglavnom bez većih problema.

 

Dakle, problemi se očekuju, izenadim se kad ih nema. To je sve deo avanture. Ali definitivno za čudake...

  • Sviđa mi se 10
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05
On 30.5.2019. at 22:29, AMomcil je napisao:

Hvala svima na lepim rečima. Dosta je vremena trebalo sve napisati i složiti fotke, pa me raduje da je neko imao dovoljno strpljenja da sve pročita uopšte, a posebno ako je još bilo i zanimljivo.

 

RT je trošio negde oko 8 L/100 km kada sam išao maksimalno u 6-oj brzini (oko 180 kmh). Uglavnom oko 7-7.5 L pri umerenijim brzinama na auto putu i kroz brda. Na nekim deonicama i 6.5, što je bilo najmanje. Inače je 2003 model, sa samo jednom svećicom po cilindru.

 

Ako nekog zanima nešto više u vezi ovog puta, vožnje u ostalim zemljama Evrope ili bilo kakav savet vezan za ovakve ture, slobodno mi se obratite ili u temi ili na PM.

Velika potrošnja s obzirom da si sam na motoru. Čini mi se da ovi sa BMWjcima pomalo smanjuju kad pišu putopise :lol3::lol3::kafa:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 48 minuta, srbac je napisao:

Velika potrošnja s obzirom da si sam na motoru. Čini mi se da ovi sa BMWjcima pomalo smanjuju kad pišu putopise :lol3::lol3::kafa:

Upao i meni u oči prilikom čitanja putopisa ovaj podatak o potrošnji i baš sam bio iznenađen. Ova potrošnja je definitivno prevelika za ovaj motor.

Ja sam mojm motorom do sada prešao preko 52.000km i prosečna potrošnja na toj kilometraži mi je 5,56l/100km.

Pri tom mi je najmanja zabeležena potrošnja (između dva punjenja) 4,7l, a najveća 8,2l.

Na auto putu držim brzinu 120-140km/h (pri tome mi potrošnja bude oko 5,5-5,6l/100 km), na ostalim putevima 90-120 (sa potrošnjom 5,2-5,4l/100km) . U grupnim vožnjama (80-90km/h) potrošnja je ispod pet litara. Vožnja sa 170-180km/h potrošnja preko 8l.

Takođe mi je (u vožnji na otvorenom putu) potrošnja nešto manja kada imam suvozača nego kada idem sam. Na motoru uvek imam top case, a bočne kofere montiram po potrebi.

Po meni bi ovaj RT1150 trebalo da ima bar 10% nižu potrošnju nego što troši motor koji ja vozim.

p.s.

Zaboravih da napišem da mi je u zimskim uslovima vožnje potrošnja veća za oko litar na 100km i da je to dosta uticalo na ukupnu prosečnu potrošnju.

 

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT
1 hour ago, zika56 said:

Upao i meni u oči prilikom čitanja putopisa ovaj podatak o potrošnji i baš sam bio iznenađen. Ova potrošnja je definitivno prevelika za ovaj motor.

Sasvim moguće, prosek na celom putovanju je bio oko 7l. Zašto, ne znam.

Imao je nove svećice, podešene ventile i paljenje, filter za vazduh skoro nov. Doduše, ima ekstra veliki vetrobran, uglavnom na najvišoj poziciji. A uz mojih 115 kg, imao sam još jedno 30+ kila u opremi, koferima i prtljagu.

 

Inače, kad je hladno, po gradu na kratkim relacijama prosek bude i 9.

Makar nije potrošio puno ulja, najviše litar na zadnjih 7000 km.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

motor troši toliko koliko ga se brzo vozi. prijatelji ( na bmw raznih modela ) su uglavnom pricali o potrošnji nešto malo preko 5 litar a ( Unas na f 600 ili 800 neznam tocno ) spominjao je i oko 3 lit a tako i vecina. međutim nitko od njih nije " potezao " do viših okretaja nego kao da je svjetsko prvenstvo u tome tko ce manje potrošiti na 100 km. jednom a sa nekima i više puta smo se provozali na naš nacin ( e-mayl i ja ) pa su se cudili kako se potrošnja drasticno povecava. niti jedan moj motor ( veci ) nije trošio ispod 7 lit u turizmu a inace  je 10 pa i 12 lit. ponekad ali rjeđe bilo je i preko 12.

 

Promenio član mile fazer
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Fantastican avanturisticki putopis svaka cast,  hvala sto si podelio svoje dozivljaje sa nama.:sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Svaka cast na turi i hvala sto si podelio sa nema. Dobri opisi i manjak slika razvija sliku u glavi (mastu) havala na tome.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 103 postova
  • Lokacija: Oslo, Norveška
  • Motocikl: BMW R1150RT
On 6/2/2019 at 1:51 PM, Bruno 68 said:

Dobri opisi i manjak slika razvija sliku u glavi

Imam ja još dosta fotki, ubacio sam samo one koje se odnose direktno na priču.

Ako nekog zanima, mogu okačiti i ostale u neki online album...

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja