Jump to content

Moto Zajednica

Lanac problem - pitanje

Recommended Posts

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Södertälje, Sweden / Beška (Indjija) Srbija
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 ABS

Posle postavljanja scotoilera i predjenih 4000km lanac poceo da pravi cudan zvuk. Uskoro idem na servis na 18000km ovde u Svedskoj ali je 300evra zamena lanca i lancanika, pa sam mislio da proverim sa vama prvo dal je moguce da se istrosio lanac. Lancanici su kao novi, nisu pojedeni niti naostreni. A zvuk je skoro isti kao na ovom snimku: 

 

 

Ne cese lanac od plastiku niti ista, samo u napred kada vrtim tocak se cuje ocakvo pucketanje u nazad se nista ne cuje..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova

На овом снимку осим што је ланчаник очелавио ланац који је сув гребе о клизачу на горњој страни задње виљушке па то је примарни звук бар на видеу. А да ти снимиш један твој видео са свих страна па да ми видимо праву причу и дамо суд?

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Kada kao na snimku pomeras lanac unazad i cujes ovaj zvuk a necujes kada vrtis u napred, zvuk moze da dolazi jer ti je tada lanac opusten sa gornje strane i ima kontakt sa plasticnom stazom. Tj clankovi dodiruju stazu.
Kada vrtis unapred lanac je zategnut sa gornje strane i lepo kliza po stazi.

Proveri jos jednom zube na zupcanicima da nisu postali testerasti, tj da nisu lagano deformisani pa naginju na desno (gledano na gornji deo zupcanika)
Ako jesu, onda se zvuk cuje jer rolnica teze napusta prostor izmedju dva zuba, jer je onaj levi "grabi".

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

ili je lanac pretegnut ili misliš da nije a jeste.Da bi tačno znao staviš na štender ili guraš u nazad ili napred pa svakih 15 cm proveravaš zategnutost.Ako se lanac isteglio delimično moguće je da taj zategnut deo pokazuje puckanje .To nikako ne bi smelo sa 4000 km.Ako grebe po klizaču znači da je labav.Ako je jako labav oće u vožnji i da lupa po klizaču.

Od zimus sam čuo nekoliko puta o procesu degradacije gumica na ringovima lanca.Prvo krenu da se krune pa pucaju pa počne da se čije lanac.To je kod nas najpoznatiji proizvodjač lanaca kod nas a verovatno i u svetu,inače vrhunsgog kvaliteta.Proces počne oko 5000 km a kraj kad se jako čuje je oko 10000 km.Namerno neću da napišem koji je da mi neko ne bi zamerio jer i ja imam neke veze sa lancima.Ljudi su onda menjali lance i naravno rekli nikad više.Lanac i posle 40000 km nesme da ima nijednu oštećenu gumicu.Taj proizvodjač inače ima malo tanju gumicu od jednog italijanskog ali to ne bi trebalo da ima nikakve veze kao što i ranije nije bilo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Z750
1 hour ago, sasa ns 1 said:

ili je lanac pretegnut ili misliš da nije a jeste.Da bi tačno znao staviš na štender ili guraš u nazad ili napred pa svakih 15 cm proveravaš zategnutost.Ako se lanac isteglio delimično moguće je da taj zategnut deo pokazuje puckanje .To nikako ne bi smelo sa 4000 km.Ako grebe po klizaču znači da je labav.Ako je jako labav oće u vožnji i da lupa po klizaču.

Od zimus sam čuo nekoliko puta o procesu degradacije gumica na ringovima lanca.Prvo krenu da se krune pa pucaju pa počne da se čije lanac.To je kod nas najpoznatiji proizvodjač lanaca kod nas a verovatno i u svetu,inače vrhunsgog kvaliteta.Proces počne oko 5000 km a kraj kad se jako čuje je oko 10000 km.Namerno neću da napišem koji je da mi neko ne bi zamerio jer i ja imam neke veze sa lancima.Ljudi su onda menjali lance i naravno rekli nikad više.Lanac i posle 40000 km nesme da ima nijednu oštećenu gumicu.Taj proizvodjač inače ima malo tanju gumicu od jednog italijanskog ali to ne bi trebalo da ima nikakve veze kao što i ranije nije bilo

onda nisi trebao nista ni da pricas posto nemam predatavu kako sad da napravim razliku,mada u svakom slucaju hvala na informaciji. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

pa ideš sistemom eliminacije ,proveri da nije u nekom delu pretegnut  ,ili prelabav i pretegnut u isto vreme što je kraj životnog veka lanca.Ako je prelabav makar negde može da se čuje i klizač ali teško.Ovo sa gumicama se vidi vizuelno da su počele da pucaju i da se deformišu i otpadaju

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Lanac se retko kad ravnomerno istegne, skoro nikad. U tom slucaju moze da bude da je negde zategnutiji ili manje istegnut nego na nekom drugom mestu. Zato ga ocisti, zabelezi markerom i pomeraj po malo i meri istegnutost.

Kada ga podesavas / zatezes moras da meris na mestu koje je najmanje istegnuto.

A da ti ne kaci podmazivac?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Södertälje, Sweden / Beška (Indjija) Srbija
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 ABS

 

Evo i sa ugasenim motorom, stavljao sam i labav da bude i da je zategnut i uvek se cuje ovo, cujete kad je u nazad kad grebe po plastici da je drukciji zvuk, a kad grebe u napred ima dva zvuka. Kad sam objasnjavao u servisu dok sam zakazivao rekli su da je lanac verovatno istrosen posle tih 18 hiljada.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4345 postova
 
Evo i sa ugasenim motorom, stavljao sam i labav da bude i da je zategnut i uvek se cuje ovo, cujete kad je u nazad kad grebe po plastici da je drukciji zvuk, a kad grebe u napred ima dva zvuka. Kad sam objasnjavao u servisu dok sam zakazivao rekli su da je lanac verovatno istrosen posle tih 18 hiljada.. 
сликај правац ланца, линија задњег и предњег ланчаника

Sent from my SM-G903F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Södertälje, Sweden / Beška (Indjija) Srbija
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 ABS

Motor mi je kod roditelja ispred zgrade, ja sam u drugom mestu, u ponedeljak ide na servis i tek tada cu biti tamo da ga odvezem,nemam sada kako da slikam..

 

Vozim ga dve godine i prao sam ga 500x dok nisam stavio skotoiler pre puta za Svedsku, zatezao otezao i gledao sam dal je u ravni jedan sa drugim, sve funkcionise sto se toga tice.. Mislio sam da ima neko drugo objasnjenje, ako ne bude ovo sa gumicama sto je neko napisao gore, tacno mi to deluje logicki da se nesto sa njim pohabalo i da on sam po sebi zvecka.. 

Da sam u Srbiji sa garazom i alatom rastavio bi ja to sve i pogledao, a ovde nemam ni dostojnog mesta da ga drzim a kamoli da opravljam.. Garazu za kola cekam vec pola godine, zgrada nema slobodno mesto.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ovakav tj sličan zvuk je imao moj lanac pred zamenu.

Dešavalo se sledeće. Lanac , uvek u istoj tački, kad naiđe na vrh velikog zupčanika se malo odmakne od zubaca i sam lanac se dobro zategne.

U pitanju je bio deo od nekih 4-5 članaka. Taj deo lanca se istegao više u odnosu na ostale članke.

Rešenje - zamena lanca i lančanika, sad samo šumi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Södertälje, Sweden / Beška (Indjija) Srbija
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 ABS

Ostaje da vidimo u servisu jos sta ce reci, al 90posto da ce se menjati sve komplet.. 

 

I evo jos jedna stvar sto sam saznao ovde, u Novom sadu u ovlascenom servisu od kavasakija na 12k kilometara je trebao veliki servis da se odradi sa menjanjem svecice i jos kojesta, taj servis mi je odradio samo ulje i filter, cak nisu znali ni far da spuste da ne baca u druge vozace kratko svetlo i naplatili 100evra. Kad sam pitao ovde kada je trebalo sve to da se menja jer sam presao 18k sada, rekose na tom servisu sto je radjen dole. I jos nije unet servis u online bazu kawasakija kad se pogleda na netu. Tako da mi ne bi priznali ni garanciju da je nesto bilo motoru dok je bio u istoj.

Tako da savet da se izbegava taj servis u N sadu, cak su mi predlozili da ga tuzim posto imam racun sa pecatima i svim u servisnoj knjizici.. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 69 postova
  • Lokacija: Södertälje, Sweden / Beška (Indjija) Srbija
  • Motocikl: Kawasaki Versys 650 ABS

Evo da ne ostanem duzan odgovor, lanac se na jednom mestu kao zaglavljuje na spoju i on pravi taj zvuk sto lupka. Kazu da ne nora jos da se menja, al u skorijoj buducnosti bi trebalo. 

E sad mene jako nervira taj zvuk krljanja tako da sam zamenio sve komplet i lanac i lancanike.. 

Pozdrav iz "tople" Svedske.. 

  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova
On 16.5.2019. at 2:05, Milan007 je napisao:

Ostaje da vidimo u servisu jos sta ce reci, al 90posto da ce se menjati sve komplet.. 

 

I evo jos jedna stvar sto sam saznao ovde, u Novom sadu u ovlascenom servisu od kavasakija na 12k kilometara je trebao veliki servis da se odradi sa menjanjem svecice i jos kojesta, taj servis mi je odradio samo ulje i filter, cak nisu znali ni far da spuste da ne baca u druge vozace kratko svetlo i naplatili 100evra. Kad sam pitao ovde kada je trebalo sve to da se menja jer sam presao 18k sada, rekose na tom servisu sto je radjen dole. I jos nije unet servis u online bazu kawasakija kad se pogleda na netu. Tako da mi ne bi priznali ni garanciju da je nesto bilo motoru dok je bio u istoj.

Tako da savet da se izbegava taj servis u N sadu, cak su mi predlozili da ga tuzim posto imam racun sa pecatima i svim u servisnoj knjizici.. 

ti si samo jedan od mnogih,a on se samo širi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja