Jump to content

Moto Zajednica

Stelovanje ventila, odrzavanje motora

Recommended Posts

  • Drug član, 2319 postova
  • Motocikl: Yamaha Xt 600 2kf

Kod majstora ako udjes i kazes:"Dobar dan,moje postovanje,ja sam taj i taj" ko da si usao gologuz namazan tovatnom.

Al ne mogu sebe da nateram da udjem u stilu:"Alo,rodjo,radis li ti sta ovde il sviras kurcu,kake su ti ovo skule po avliji hehehehe".

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 144 postova
  • Motocikl: Kawasaki KLX650

Ma nema teorije da covek nadje sve na jednom mestu, da bude kvalitetan majstor, tacan, brz i jeftin. :D 
Tamo gde se ceka malo duze uglavnom je guzva, ali nije bez razloga. Radije cu sacekati par dana, ako nije hitno, nego da me neko oljušti kao pecenjak sto bi rekli kod mene. :D  
Nije ni problem da platim malo vise, ako ce da ga uradi kako treba.  Imao sam situaciju sa autom koju moze da resi jedino ovlasceni jer niko drugi to ne radi, 3x vozim auto, svaki put uredno naplate satnicu, a nista ne urade, radi 5 dana pa opet isto. Tako da ni cena nije merilo kvaliteta. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Pa nije merilo, ja sam cekao, osurio me i opet nije radilo. Nisam vozio kod nikog u mom gradu zato sto svi iz mog grada salju karburatore kod njega. A ako mi je neki deo potrosen moze majstor da nazove pa da kaze pa da se dogovorimo, ako mi se ne isplati da kupujem nove delove sklopi, placam ti za ruke i zdravo dovidjenja. Ovaj majstor mi je odglavio taj elektroventil i uzeo 15 evra za to, sto mislim da je mnogo ali ajde. Problem je u tome sto mi je to rekao kad sam otisao po motor i rekao mi je da moze da radi bez toga ali ce duze trebati motoru da se zagreje. Nije me pozvao u nijednom trenutku da mi kaze da je to zaglavljeno i da je 15 evra da mi odglavi. Jer da me je pozvao ja bi mu rekao da ne dira to i ne bi mogao da me opeljesi za jos 15 evra.

Poslato sa JSN-L21 uz pomoć Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS
Pre 2 sati, x-man je napisao:

opeljesi za jos 15 evra

Van sebe sam. 

Znaci tebe je neko odrao za 15 evra (sto je otprilike pola radnog sata u servisu) i smatras da je to razlog zasto neko ne treba da ide kod majstora. 

Ne kontam... ponasas se ko onaj sto je kod majstor Zivote dosao i trazio stare delove da ponese kuci. Kao ipak je to moja imovina...

Majstori majstori...

  • Haha 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Da, bas tako, opeljesi me. Bilo bi uredu da me je pozvao i rekao ej ovo ti je zaglavilo, motor ce lepo da ti radi i tako ali ce slabije da se zagreva. Ako hoces mogu da ti odglavim, kostace te 15 evra. Taj ventil je toliko prost da bi ga sam odglavio i sacuvao jednu moju dnevnicu. Ne mogu a da ne pomenem njegovo insistiranje da mi zameni ulje. Bila je prica provera i eventualno stelovanje ventila, i provera i eventualna zamena lanca, stelovanje karburatora i da mi resi problem sa rupom u gasu. Ok je da ti kaze, posavetuje i predlozi ali da nesto uradi bez tvog znanja i to posle naplati nije. A ako je 15 evra pola majstorjske satnice onda je sat 30 evra a za te pare ne rade majstori ni u najskupljem delu evrope. Znaci majstori u Srbiji ekstra zive.

 

I naravno da je uredu da ti mastor ponudi stare delove i pokaze. To je dokaz da ih je zamenio. Ne mogu da kazem, ovaj mi je pokazao stari filter i rekao da ga nosim ako hocu.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 12 sati, Jelenko Vilotic je napisao:

Van sebe sam. 

Znaci tebe je neko odrao za 15 evra (sto je otprilike pola radnog sata u servisu) i smatras da je to razlog zasto neko ne treba da ide kod majstora. 

Ne kontam... ponasas se ko onaj sto je kod majstor Zivote dosao i trazio stare delove da ponese kuci. Kao ipak je to moja imovina...

Majstori majstori...

Sveo si diskusiju na sit gladnom ne veruje,a samo neki post pre si napisao kako je i tebi bilo skupo nesto kad si vozio mz-a,eto covek je sad u toj situaciji u kojoj si ti bio pa ga razumi da je njemu 15 evra za nesto sto nije trazio da mu se uradi mnogo i bilo bi korektno da ga je obavestio.

Na zalost zivimo u takvoj zemlji da se prica o 15 evra i plati od 300,a sto je jos tuznije niko se ne buni,ali da ne nastavljam izbrisace me.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /
On 15.5.2019. at 15:37, Motorcyclist je napisao:

...

Da li u Srbiji postoji uputan servis znaci, treba mi to i to, koliko kosta -da unapred znas, bice gotovo tada i tada, fiskalni, dovidjenja?

 

On 13.5.2019. at 13:42, PremieRacing je napisao:

Preporuka za majstora, ma šta majstor - doktor Mile Kalčo (Kraljevo valjda), približno isto udaljen od Požarevca kao i Pazove...

 

A imaš i onog stranca, Irac beše, negde još bliže tebi u centralnoj Srbiji. Ja bi PRVO njega kontaktirao.

 

 

 

Postoji. Čitaj sve postove u temi, samo tako nećeš biti bez informacija...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Jelenko, mene su odrali do sada stotine evra, evo nisu za 15 evra nego za najmanje 1500 al I mnogo vise. I sta sad? Jel bitno dal je 15 ili 1500 evra? Od tih para sto sam placao I jos ih pritom castio bar 45% toga nisu uradili bas kako treba. 

 

Iskreno ne zelim ti nista lose, al voleo bi da osetis majstorske ruke kao sto smo mi osetili pa ces onda moci da pricas. Do tad, nemamo dalje mnogo sta da pricamo. Iskustva su razlicita. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4229 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Nazovi Zareta ba 064 184 2511 slobodno mu reci da sam ti ja dao broj.

Mislim drugari stvarno nema smisla. Kao damomak želi da se drogira, a ne da našteluje ventile pa ga odgovarate  

  • Sviđa mi se 3
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS
On 17.5.2019. at 21:53, ivica744 je napisao:

O tome se ne prica:) covek vozi bmw

O cemu pricate? Pa ja sam i sam priznao da moj serviser uzima 30 evra na sat. 

Sto se tice bmw, tu ti je varijanta, vozis i molis Boga da se ne pokvari. Kad se pokvari, ili prckas sam i to kosta i vremena i para, ili samo para (mnogo vise) za majstora.

Druze Pingvine, ja sam vecinom osetio svoje majstorske ruke i najvise su me kostale ;)

Ako ti smeta sto pricam, mogu da pevam, nije problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

To da ništa ne bi trebalo dirati ako sve funkcioniše, jednostavno nije tačno. Svake godine moji motori idu na generalni pregled pred sezonu. Jedino sam tako siguran da sa njima krenem na neki duži put.

Pre nekoliko dana su i Yamaha i Honda stigle od majstora, sa štelovanja, na Yamahi čišćenje i sinhronizacija karburatora, razne provere itd.

Yamaha je i pre pregleda kod majstora radila odlično, palila fenomenalno, do 150km/h vukla odlično, ali sam krajem prošle godine primetio da nakon te brzine, kao da nema snage za još. Majstor me zafrkavao da je matora kljusina, jer on i njegov burazer navijaju da ostavim Hondu, a da prodam Zelenka. LM, kada je majstor skinuo karburatore radi čišćenja, primetio je da je jedna dizna skoro ispala, plastična račva malo naprsla i da je tu vlažilo gorivo.Ni njemu nije jasno kako je lepo radio. Nakon štelovanja ventila, čišćenja i sinhronizacije karbova, ponovo je zver.

Dakle, po mom mišljenju i kada sve radi nije zgoreg prekontrolisati. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Problem je u tome sto vecina ljudi u Srbiji (ukljucujuci i mene kada sam ziveo tamo) vozi motore iskljucivo iz strasti, a ne zbog toga sto to finansijski mogu da isprate. 

Kada u startu pri samoj kupovini motora prodas kucu na selu, babinog pezejca i pozajmis od komsije Zelenka jos pet stoja, onda naravno da ti je mnogo kada i pomislis da pre sezone treba jos nesto da ulozis, a kamoli ako sve radi dobro. 

I onda imas po oglasima polovne gume koje trebaju da se cepuju po 20 evra komad posto nova kosta 200 i tako dalje. I ljudi to trpaju na motore koji idu 200 plus na sat po principu dobra je, ima saru, teraj. 

Problematika motorciklizma u Srbiji lezi u tome sto po standardima Srbije mi bi trebali ko u Indiji i Bangladesu da vozimo one kineze od 150 kubika, ali smo kao narod drcni (sto je dobro) i ne damo se pokoriti bedi, pa se protezemo i zelimo da prozivimo sto bolje i osetimo od zivota sto vise, bez obzira sto su plate i uslovi kukaj majko. 

To nam treba skinuti kapu za takav mentalitet. 

Ipak, servis je servis i to kosta. Motor je skupa zabava.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 23 sati, Jelenko Vilotic je napisao:

O cemu pricate? Pa ja sam i sam priznao da moj serviser uzima 30 evra na sat. 

Sto se tice bmw, tu ti je varijanta, vozis i molis Boga da se ne pokvari. Kad se pokvari, ili prckas sam i to kosta i vremena i para, ili samo para (mnogo vise) za majstora.

Druze Pingvine, ja sam vecinom osetio svoje majstorske ruke i najvise su me kostale ;)

Ako ti smeta sto pricam, mogu da pevam, nije problem.

Ajde,ajde,malo se salim,jedan si od retkih koji priznaje da je bmw motor ko i ostali:)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 986 postova
  • Lokacija: Beograd

Da ti majstor pregleda motor, dotegne, utegne, podmaze, ostavis ga kod njega u garazi preko zime i za to platis 100 evra.

 

Meni to ok zvuci, nekome mnogo, nekome malo. Neko ne veruje majstoru, a neko nema uslove u garazi. Ima nas raznih, msm majstora. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Vremena se menjaju, sve je manje majstora koji rade na minutažu i najčešće se obračunava na unit rate. Zamena ulja košta toliko, filter vazduha toliko, malo servis toliko, tako da mušterija zna unapred koliko ga može ceh izaći na kraju.
Jedino dijagnostika je malo nezgodna pa sem iščitavanja sistema sve ostalo je teško odrediti unapred potrebno vreme. Tu su pretežno originalni dileri u prednosti jer iako imaju skuplji satnicu, generalno bolje poznaju (svoja)vozila od univerzalnih majstora pa im treba manje vremena često a dijagnoza bude kvalitetnija.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova

Savane unit rate je zapravo norma radni sat i svaki servis ga ima (pricam o velikim servisima) i uglavnom proizvodjac vozila odredjuje koliko vremena je potrebno za neku intervenciju. Problem u Srbiji je sto korisnici usluga servisa posmatraju cenu popravke u odnosu na vrednost vozila odnosno to rade i kod tebe u Holandiji samo kada vide da je svaka popravka 5-10% vrednosti vozila oni to prodaju nama a sebi kupe novo.

 

Svima koji "kukaju" na cene servisa citat one babe sa pijace kada je novinarka rekla "malo vam je skup taj paradajz" a baba na prvu "nije cerko paradajz skup nego si se ti lose udala"

 

Da ga ne tupim delovi za motor od 1500 eur i za motor od 10.000 eur kostaju slicno, vreme potrebno za zamenu je isto, alat potreban za zamenu je isti tako da ne vidim zasto bi servisna usluga trebala da bude jeftinija.

 

Potpuno drugi par rukavica je strucnost majstora u to ne bih da ulazim. Nekom je jedan majstor bog a taj isti je nekom drugom prvi na listi za odstrel.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova
On 15.5.2019. at 15:37, Motorcyclist je napisao:

Tako je.

 

Da li u Srbiji postoji uputan servis znaci, treba mi to i to, koliko kosta -da unapred znas, bice gotovo tada i tada, fiskalni, dovidjenja?

Postoji dosta njih jedino negde hoces negde neces dobiti fiskalni. U svim ovlascenim ces dobiti fiskalni kod ovih drugih ces dobiti odstampan racun.

 

Po ovom pitanju recimo smem da preporucim Saleta iz Temerina. Ne preporucujem rad jer ne znam da li ces biti zadovoljan ili ne, ja jesam, nego prporucujem odnos sa musterijom. Nema nenajavljenih popravki bez saglasnosti vlasnika nakon sto je upoznat sa cenom. Rokovi se postuju i dogovor se postuje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
11 hours ago, dvlns said:

Savane unit rate je zapravo norma radni sat i svaki servis ga ima (pricam o velikim servisima) i uglavnom proizvodjac vozila odredjuje koliko vremena je potrebno za neku intervenciju. Problem u Srbiji je sto korisnici usluga servisa posmatraju cenu popravke u odnosu na vrednost vozila odnosno to rade i kod tebe u Holandiji samo kada vide da je svaka popravka 5-10% vrednosti vozila oni to prodaju nama a sebi kupe novo.

 

Svima koji "kukaju" na cene servisa citat one babe sa pijace kada je novinarka rekla "malo vam je skup taj paradajz" a baba na prvu "nije cerko paradajz skup nego si se ti lose udala"

 

Da ga ne tupim delovi za motor od 1500 eur i za motor od 10.000 eur kostaju slicno, vreme potrebno za zamenu je isto, alat potreban za zamenu je isti tako da ne vidim zasto bi servisna usluga trebala da bude jeftinija.

 

Potpuno drugi par rukavica je strucnost majstora u to ne bih da ulazim. Nekom je jedan majstor bog a taj isti je nekom drugom prvi na listi za odstrel.

E tyo, norma. U sustini musteriji nije bitno kolika je satnica niti koliko ce neko minuta provesti na tvojoj masini. Krajnji racun je bitan i u tom dugu je bitno da ima transparantnost obracunavanja, pre izvrsenih radova a i naravno posle. 

 

Razliku izmedju novog i starog jedino moze da se razlikuje ako poredis babe i zabe. Ako smatras da je za novo neophodan diler koji iz opravdanih razloga ima vecu cenu usluge nego neki majstor koji radi u lokalu ispod kuce, a za staro vozilo zadovoljava i taj majstor ispod kuce sto radi, onda je logicno da ces dobiti manju cenu za zamenu ulja kod tog drugog. Takodje neces dobiti mozda originalni filter ali ako to sve nije bitno onda moze da to bude povoljnije. Ako pak treba nesto 'konkretno' na automobilu/motoru da se napravi diler moze da bude i jeftiniji na kraju. Primere stotine a konkretno moj drugar je resavao problem sa agregatom kod majstora ispod kuce. U medjuvremenu je radio generalku kod tog majstora, pa posle toga nije bilo ok pa je zamenio agregat, opet nesto cackao, isao na cipovanje, opet nesto treslo i na kraju i dalje nije resen problem niti znaju sta je tacno. Kad se sabere sve, reparacija kod dilera bi bila jeftinija i imao bi garanciju i mirnu glavu da je sve u redu. Ovako nije zavrsio posao a potrosio dosta novca.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova

U ovlascenom servisu ocekujem adekvatnu dijagnostiku (mislim tacnu), zamenu delova novim originalnim i racun u skladu sa tim.

 

Kod lokalnog majstora ocekujem dijagnostiku "na uvo", ili "znam to imao sam takav slucaj", ponudu "polovnih a dobrih delova" ili zamenskih, popravku po sistemu "to ne treba to su ugradili zbog ekologije i otimanja para" i cenu u skladu sa tim. 

 

Kod ne ovlascenog majstora kojem je stalo do reputacije ocekujem sve kao u ovlascenom uz savet za deo drugog proizvodjaca sa objasnjenjem zasto je isto kao originalno i cenu u skladu sa uslugom i cinjenicom da nije ovlascen.

 

Meni jednostavno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
On 20.5.2019. at 19:27, dvlns je napisao:

Kod ne ovlascenog majstora kojem je stalo do reputacije ocekujem sve kao u ovlascenom uz savet za deo drugog proizvodjaca sa objasnjenjem zasto je isto kao originalno i cenu u skladu sa uslugom i cinjenicom da nije ovlascen.

Ima i nekih majstora koji su koji su skuplji,opravdano ili ne:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5733 postova

@ivica744 znam da ima i siguran sam da je za neke opravdano pogotovo ako su se profilisali za odredjenu problematiku recimo ogibljenje, tjuning, ili sta znam ali generalno sam pisao iz ugla odrzavanja vozila a ne popravki ili nadogradnje

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja