Jump to content

Moto Zajednica

Stelovanje ventila, odrzavanje motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

Razumem ja sve sto vi pricate, ali majstori postoje da bi sredili ono sto treba da se sredi. Mozda bih se ja drndao sa manualima i rasklapao svoj motor da ne radim od 12h do 22h...tako da svaka cast vama samoukima, ja nisam takav i nemam vremena za to, iako bih mozda nekad voleo da naucim, sada jednostavno nemam vremena i ne vidim da ce se situacija menjati u narednih par godina jer sad gledam da steknem sto vise mogu umesto da izucavam kako sam da popravljam svoj motor koji pritom nije ni pokvaren. Motoru su pocetkom 2018 sredjeni karburatori, lanac bregaste, nov filter vazduha, lanac i lancanici, sajle kvacila i gasa i to sve kod bokilica. Ventili ne znam kada su poslednji put stelovani i zbog toga hocu da ih proverim. Ako u manualu pise da se ventili proveravaju na 20-30k km to nista ne znaci jer nikad nemas pojma kako je prethodni vlasnik to odrzavao. Tako da ta provera manuala i na koliko se to radi pada u vodu potpuno jer je ovo ipak motor star 20 godina i ko zna kada je temeljno proveren.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Kakvi crni majstori, većina je fušeraj. Proceni te odmah da li sme i koliko može da frcne. O.K nije problem da se plati ali da se uradi. Ja sam imao iskustvo da sam oterao ispravan motor i platio da ga preuzmem neispravnog. Od tada, TDM te fušljare da vidi neće. 

 

Beži od motora koji je srpska ruka dirala, reče jedan meni drag čovek.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
4 hours ago, ivica744 said:

Kako moze da veruje coveku koga ne poznaje, a @x-man nemoj mi reci da nemas majstora blizeg od 160km?

 

Prica o maloj diverziji a ne o MZ

Da pricam o XJ 600 diversion. Verovatno mi i dalje pise na profilu mz etz 150 pa zato i mislite da je mz u pitanju , a ne mogu da vidim preko tapatalka da li sam promenio. Inace majstora za MZa ali da ga uradi kako treba mislim da tek nema mnogo u Srbiji. Ja sam mog isto radio sam

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /
Pre 14 sati, x-man je napisao:

...

Jedini ako mi treba neki alat koji ne mogu da priustim moram da platim majstora.

 

Recimo štelovanje ventila, kompijuterska dijagnostika, štelovanje ubrizgavanja, pa čak i jebena zamena lanca i lančanika pošto nemam ni alat za spajanje lanca ni pneu pištolj da odvrnem mali lančanik... Onda zamena semeringa, zamena ležajeva, sve oko struje osim zamene sijalica pošto se ne razumem i nemam alat, zamena i balans guma pošto nemam pajsere i teško mi je da se drkam pod stare dane, i slično...

 

Sve ostalo radim sam   :lol3:   :lol3:    :lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
On 13.5.2019. at 22:59, Alekre je napisao:

Kakvi crni majstori, većina je fušeraj. Proceni te odmah da li sme i koliko može da frcne. O.K nije problem da se plati ali da se uradi. Ja sam imao iskustvo da sam oterao ispravan motor i platio da ga preuzmem neispravnog. Od tada, TDM te fušljare da vidi neće. 

 

Beži od motora koji je srpska ruka dirala, reče jedan meni drag čovek.

Ne bih se u potpunosti slozio sa ovim.Ja poznajem 4-5 majstora u Valjevu i svakome od njih bih mogao da oteram motor.Naravno,svaki od njih je specifican na svoj nacin,svaki majstor ima svoje vrline i mane,svako od NAS pravi greske itd.Zasto da radim motor kod majstora u svom gradu?Pa bas zbog toga da ako se sutra pojavi neki problem mogu odmah da reagujem a ne kao  @x-man da mu je skuplja reklamacija od prvobitnog posla.Postoji jos jedan problem koji sam primetio poslednjih vise od 10 godina,masa ljudi ne zna (ili se pravi da ne zna )bas nista oko mehanike,pravimo sami od sebe i dece debile(decko 20 godina ne ume da zameni probusenu gumu na autu).Kad pricamo o stelovanju ventila,majstor nasteluje "nezadovoljna "musterija kaze nije dobro los majstor,a musterija (koja ne poznaje bar malo mehaniku)nema pojma u kakvom su stanju ventili,lanac bregaste,bregasta,a majstor je uradio najbolje sto se moglo.
Tako da @Mladen990,ja bih trazio majstora koji mi je blizu,ja poznajem jednog u Majilovcu ali nikoga nikome ne preporucujem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1163 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z750 nigga rabbit edition
1 hour ago, ivica744 said:

... a majstor je uradio najbolje sto se moglo...

Ako je majstor majstor, a ne fušer, onda će kad krene da radi vidjeti šta je u kakvom stanju i treba da tebe kao vlasnika motocikla/auta koji servisira/popravlja da obavijesti i kaže ti da to i to može da uradi/sredi, a da ovo i ono ne može da uradi/sredi i da ti da objašnjenje zašto ne može - da li je u pitanju starost, potrošenost, nečija prethodna brljotina ili šta već. Ti trebaš kao vlasnik toga nečega da doneseš odluku šta da se uradi, šta da se dira, šta da se ne dira, šta da se zamijeni/popravi, a šta da se uzme novo iz originala ili zamjensko. Ako ovo gore nije u stanju da uradi i nije u stanju da otkloni kvar, onda nije majstor. Sorry, but jebiga.

 

Kod održavanja postoji samo jedan ispravan način - onako kako treba i kako je fabrika propisala da se uradi. Druga priča je ono što može da se preskoči da se uštedi, jer nije neophodno - tipa filter goriva na svakom drugom servisu, kućište separatora uljnih para na svakom petom, zamjena ulja u mjenjaču/diferencijalu, ...

 

Prosječan balkanac radi "onako kako mora", a to je veoma različito od onoga kako treba.

 

Najbolje što se moglo je adekvatno za "sijeci uši, krpi dupe" model, a onda je u tom stanju i predmet održavanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Apsolutno si u pravu,ALI 
 

Pre sat vremena, castor je napisao:

vlasnik toga nečega da doneseš odluku šta da se uradi, šta da se dira, šta da se ne dira,

kao sto napisah,mnogo je vlasnika koji se slabo razumeju pa na kraju ispadne los majstor,ili kad uradi sve po propisu bude "odrao me majstor".Razumem ja i majstore,tesko je od babe napraviti devojku a da to ne kosta a ako budu tako odbijali svaku musteriju ostadose bez posla.
 

 

Pre sat vremena, castor je napisao:

Najbolje što se moglo je adekvatno za "sijeci uši, krpi dupe" model, a onda je u tom stanju i predmet održavanja.

Nazalost,vecinom je tako pa su i majstori "primorani" da se prilagodjavaju ovoj tvojoj 100% tacnoj konstataciji.
Ili sam ja imao srece da sa mojim majstorima imam dobar odnos pa se konsultujemo oko popravki i kad nesto nije u redu vrlo brzo to sredimo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
On 5/13/2019 at 10:59 PM, Alekre said:

Kakvi crni majstori, većina je fušeraj. Proceni te odmah da li sme i koliko može da frcne. O.K nije problem da se plati ali da se uradi. Ja sam imao iskustvo da sam oterao ispravan motor i platio da ga preuzmem neispravnog. Od tada, TDM te fušljare da vidi neće. 

 

Beži od motora koji je srpska ruka dirala, reče jedan meni drag čovek.

Tako je.

 

Da li u Srbiji postoji uputan servis znaci, treba mi to i to, koliko kosta -da unapred znas, bice gotovo tada i tada, fiskalni, dovidjenja?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 2 sati, Motorcyclist je napisao:

Tako je.

 

Da li u Srbiji postoji uputan servis znaci, treba mi to i to, koliko kosta -da unapred znas, bice gotovo tada i tada, fiskalni, dovidjenja?

Pitanje ti nije na mestu.vrlo dobro znas da je to malo slozenije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 19 minuta, Motorcyclist je napisao:

Pitao sam sasvim lepo, da li postoji ili ne?

 

Platner?

Naravno da postoji a tvoje pitanje i dalje nije na mestu jer:zoves servis i trazis regler.imaju dodjes.zamene .posle dva dana pljas.ne radi.Naravno da ne radi jer ne valja alternator i ko je kriv za to?Servis?Zato sam i napisao da je sve to malo slozenije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
30 minutes ago, ivica744 said:

Naravno da postoji a tvoje pitanje i dalje nije na mestu jer:zoves servis i trazis regler.imaju dodjes.zamene .posle dva dana pljas.ne radi.Naravno da ne radi jer ne valja alternator i ko je kriv za to?Servis?Zato sam i napisao da je sve to malo slozenije

Ja sam rekao na uslugu, znaci znam sta hocu. Zamenu lanca i lancanika, primarnog lanca, karika, ciscenje karburatora, stelovanje ventila. Koliko, kada, racun. Kraj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Sve to otprilike ovako izgleda: Ophodiš se prema motoru kao što treba, redovno radiš servise i znaš tačno kad i kako si odradio. Imaš istoriju svake intervencije. Takav motor traje i nema nekih iznaneđenja.

Druga strana: kupiš motor, nemaš pojma ništa o njemu (mislim na prethodne servise), nije te ni briga, voziš, arčiš, točkarenje, pucanje, ulje i nemaš nameru da menjaš, voziš dok nešto ne crkne. A tada kažeš, našteluj ventile, zameni lanac i lančanike itd. A kad pregledaš takav motor, samo za opravku sjebanih delova treba da izdvojiš više nego da kupiš drugi motor. Nevalja majstor, mislim na pravog majstora, koji ukaže na sve te nedostatke, jer odmah dere, nevalja majstor koji otkloni kvar koji tražite pa posle nije mi opravio motor, još mi je vratio neispravan, i niko nikom ne valja. Ko će kome ugoditi u ovoj ludoj zemlji. Ja izgubih dve nedelje da prekontolišem svoj motor pre sezone i ako je sve ispravno, jer ne želim da stavim svoju glavu na kocku zbog neke sitnice. Zaključak, ili vozi nov motor, ili budi spreman na troškove održavanja. A i kod novog imaš troškove ako želiš garanciju, što je tek čisto dranje

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre sat vremena, Motorcyclist je napisao:

ciscenje karburatora

Odlican primer.a @drtommy je vec dao deo odgovora,majstor otvori i vidi napukla membrana,dizna u kurcu.....Sta sad?Ne valja majstor ako to sve sklopi,cena ne moze biti ona ako zameni sve sto treba,zato na tvoje pitanje nije moguce dati tacan odgovor

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
2 minutes ago, ivica744 said:

Odlican primer.a @drtommy je vec dao deo odgovora,majstor otvori i vidi napukla membrana,dizna u kurcu.....Sta sad?Ne valja majstor ako to sve sklopi,cena ne moze biti ona ako zameni sve sto treba,zato na tvoje pitanje nije moguce dati tacan odgovor

Pa valjda te pozove nakon sto ostavis broj. Kaze da samo ciscenje nije moguce tj. jeste ali je napukla membrana. Imamo/nemamo na stanju, toliko iznosi ako imaju, toliko se ceka ako nemaju. 

Znaci neki profi odnos, postovanje vremena/rokova, racun sta je sve zamenjeno itd. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 2 minuta, Motorcyclist je napisao:

Pa valjda te pozove nakon sto ostavis broj. Kaze da samo ciscenje nije moguce tj. jeste ali je napukla membrana. Imamo/nemamo na stanju, toliko iznosi ako imaju, toliko se ceka ako nemaju. 

Znaci neki profi odnos, postovanje vremena/rokova, racun sta je sve zamenjeno itd. 

Naravno, tako i treba da se radi. Ali imaš puno primera da se onda druga strana buni, jer neće da plati dodatne troškove, a ti izgubio svoje vreme. Zato sam i prestao da se komercijalno bavim opravkama.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 3 minuta, Motorcyclist je napisao:

Pa valjda te pozove nakon sto ostavis broj. Kaze da samo ciscenje nije moguce tj. jeste ali je napukla membrana. Imamo/nemamo na stanju, toliko iznosi ako imaju, toliko se ceka ako nemaju. 

Znaci neki profi odnos, postovanje vremena/rokova, racun sta je sve zamenjeno itd. 

Bas tako,tako i rade majstori,i zato ti i kazem da na ono tvoje pitanje nije moguce odmah odgovoriti i da pola stvari ne mogu znati dok ne otvore i ne pocnu da rade,nece znati ni konacnu cenu ni rok kada ce biti gotovo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
1 minute ago, ivica744 said:

Bas tako,tako i rade majstori,i zato ti i kazem da na ono tvoje pitanje nije moguce odmah odgovoriti i da pola stvari ne mogu znati dok ne otvore i ne pocnu da rade,nece znati ni konacnu cenu ni rok kada ce biti gotovo

To razumem potpuno, kao i da je nesto najgore raditi sa ljudima. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

@ivica744 cuo sam za tog u Majilovcu, ali ne bih da se igram jer ne znam nista o njemu. Teracu kod Bokilica ili kod Joce iz Barajeva, sa kojim nikako da se cujem jer nemam vremena od posla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
pre 6 minuta, Mladen990 je napisao:

@ivica744 cuo sam za tog u Majilovcu, ali ne bih da se igram jer ne znam nista o njemu. Teracu kod Bokilica ili kod Joce iz Barajeva, sa kojim nikako da se cujem jer nemam vremena od posla.

A sta znas o Bokilicu ili Joci?Da me ne shvatis pogresno,(naravno nemam nista lose da kazem o tim ljudima)poenta mog pisanja je da gradis odnos sa nekim majstorom koji ti je u blizini da bi uvek mogao da ti izadje u susret,da mozes brzo da resis problem kad se pojavi,poverenje se stice vremenom. A Peca dugo vozi CBR,pa sam ga zato pomenuo(ne preporucio jer ja ne znam nista o tvom motoru ni o njegovom radu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

@ivica744 O Joci ne znam nista, ali covek ima brdo stranica ovde na forumu i vidi se da je pedantan majstor, Bokilica ceo forum hvali na sva usta i nigde losu rec nisam procitao, meni je to dovoljno.

Sto se motora tice, radi perfektno, nema nikakvih problema. Hocu samo da ga proverim jer smatram da treba da se prekontrolise. Volim kad mi je motor maksimalno utegnut.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja