Jump to content

Moto Zajednica

Stelovanje ventila, odrzavanje motora

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

Drustvo, zna li neko da preporuci dobrog majstora u okolini Pozarevca? Ili makar gde bi najblizi dobar majstor bio blizu Pozarevca?

Nista nije hitno, hocu samo da isproveravam ventile, lanac bregaste i cisto da mi majstor preceslja ceo motor i sredi sve sto ima da se sredi. 

Masina radi bez problema, samo smatram da preventiva mnogo znaci :).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Ako dobro radi nema zvukova cudnih, nista ne curi, ima normalnu potrosnju odziv na gas I paljenje nemoj da precesljava nista. Moze da dodje posle do kontra efekta, verovao il ne ;)

 

 

Preventiva je dobra, ali ne po svaku cenu kod bilo koga. 

 

Ako je honda cbr u pitanju pozajmi od nekog unimer premeri malo struju I punjenje i nista vise. Bar bih ja tako uradio. 

 

Pozdrav

  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Apsolutno se slazem sa kolegom, nema mnogo dobrih majstora za motore u Srbiji a kamoli u nasem kraju, tj okolina Pozarevca. Ako ti sve lepo radi ne diraj nista da posle ne bi bilo gore.

Poslato sa JSN-L21 uz pomoć Tapatoka

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

U pravu su kolege, ako dobro radi, nemoj ni ulje menjati, jer ko zna, mozda se nesto pokvari. 

Boze moj, kakvi su ovo saveti, da te glava zaboli. 

Ako je covek kupio motor i ako zeli da ga vozi nekoliko godina, a ne da ga proda za 2 meseca, najnormalnija stvar je da ga odnese kod majstora koji moze da odradi ono sto po servisnim intervalima sledi.

Ako ne postoji detaljna istorija o servisima motora koji imas, preventiva se podrazumeva. Kontrolisanje ventila je najnormalnija stvar i ne mora motor da klepece kao motokultivator da bi isao na stelovanje. 

Obicno kada se nesto cuje, tada je vec kasno i to je znak da ga je vozio neko po principu ne cuje se nista, ne treba mu servis.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS
Pre 1 sat, Pingvin37 je napisao:

Ako dobro radi nema zvukova cudnih, nista ne curi, ima normalnu potrosnju odziv na gas I paljenje nemoj da precesljava nista. Moze da dodje posle do kontra efekta, verovao il ne ;)

 

 

Preventiva je dobra, ali ne po svaku cenu kod bilo koga. 

 

Ako je honda cbr u pitanju pozajmi od nekog unimer premeri malo struju I punjenje i nista vise. Bar bih ja tako uradio. 

 

Pozdrav

Covek vozi f4 na kom je resen problem reglera i punjenja. I tu upravo i vazi pravilo koje si sam postavio, ako sve radi kako valja, ne treba intervencija. 

Naravno, slazem se da ne treba bilo kome nositi motor, ali govoriti da se moze desiti kontra efekat od redovnog servisa sto pri odredjenoj kilometrazi podrazumeva to sto je covek i naveo, je u najmanju ruku nebulozno.

 

I da odgovorim na pitanje. 

Ja bih se na tvom mestu provozao do majstor Bokilica u Novoj Pazovi. To nije daleko, covek je forumas i pre sve ljudina. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

Cuo sam se sa Bokilicem vec nekoliko puta, covek prva liga + nas covek sa foruma. Da ostavljam motor dok se nesto ne cuje i pocne da lupa mi ne pada na pamet, jer ako se to desi, onda tesko da cu ga takvog terati kod majstora. Hocu samo preventivno da pregledam motor koji je kupljen prosle godine u Francuskoj. Naravno da nemam pojma kod koga je i kako odrzavan i zato hocu mirne glave da budem kad ga vozim.

Ja sve svoje motore i stvari odrzavam unapred i proveravam bas zbog toga sto ne zelim da bilo sta lupa i da se cuje. Zamenio bih lanac bregaste, pregledao ventile i to je to, a ako ne mora da se dira nista onda super.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 37 postova
  • Lokacija: lazarevac
  • Motocikl: cbr 1000f kle 500

Ventili su specificna rabota....ako se poveca zazor onda ce imati povecanu buku tj. zveckanje...to nije opasno...medjutim druga varijanta je opasna..ako se smanji zazor i i cak ga nestane...ventil ne dodiruje glavu i nagori...posle dzabe stelovanje kad nece nikad dihtovati i jedini lek je skidanje glave....kad nema zazora nema nikakvih zvukova zveckanja i sl...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 94 postova
  • Motocikl: gs500,honda hornet

Kolega ja sam iz Pozarevca i nikad nisam vozio motor kod nekog naseg lokalnog majstor... Motor odrzavam iskljucivo u Bgd kod Radeta Kocke. 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Proveriti motor treba uvek, svake godine pred sezonu. Da li treba da se nešto popravi ili ne, samo redovnom proverom se može utvrditi. 40 godina vozim i održavam motore, namerno kažem održavam a ne popravljam, jer kako neko neko reče u prethodnom postu, nema dobrih majstora u Srbiji. E, pa ima majstora, al nema ko da plati detaljno sređivanje, svi bi hteli za malo para... Nije provera samo agregata, jeste li prekontrolisali ležajeve točkova, amortizera, kočnice... Ja to uradim na mom motoru početkom svake sezone i imam razlog za to - vozim se sa suprugom i ne želim da ugrozim zbog gluposti njenju sigurnost

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

@stilihon Ne pada ni meni na pamet kod ovih nasih da ga karabudzim. Videcu da ga odvezem kod @bokilic kad se budemo dogovorili pa da se sve lepo isproverava. @drtommy ima para ima i majstora, zato je i postavljena tema. Potpuno se slazem da treba da se proveri sve na motoru i tako ce i biti, samo da vidimo kod kog strucnjaka i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 171 postova
  • Lokacija: Pozarevac
  • Motocikl: Aprilia SL1000 Falco

@Motorcyclist Hoces da kazes da ce mi manual pomoci da sam proverim, rasturim motor i nastelujem ventile na svom motoru? I posle sve to da sklopim bolje nego neki majstor koji se time bavi ceo zivot? Ne razumem sta si hteo da kazes kolega?

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
2 hours ago, Mladen990 said:

@Motorcyclist Hoces da kazes da ce mi manual pomoci da sam proverim, rasturim motor i nastelujem ventile na svom motoru? I posle sve to da sklopim bolje nego neki majstor koji se time bavi ceo zivot? Ne razumem sta si hteo da kazes kolega?

Hteo je da ti kaze da iscitavas malo Manuel. Mozda ce ti neke stvari biti jasnije vremenom. Nije rekao da preko noci postanes majstor. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
21 hours ago, Jelenko Vilotic said:

Covek vozi f4 na kom je resen problem reglera i punjenja. I tu upravo i vazi pravilo koje si sam postavio, ako sve radi kako valja, ne treba intervencija. 

Naravno, slazem se da ne treba bilo kome nositi motor, ali govoriti da se moze desiti kontra efekat od redovnog servisa sto pri odredjenoj kilometrazi podrazumeva to sto je covek i naveo, je u najmanju ruku nebulozno.

 

I da odgovorim na pitanje. 

Ja bih se na tvom mestu provozao do majstor Bokilica u Novoj Pazovi. To nije daleko, covek je forumas i pre sve ljudina. 

Sto se tice majstor Bokilica, cuo sam samo sve najbolje, I dobio bar 20 preporuka za njega, tu nemam sta dodam. 

 

Moj odgovor se odnosio na to da ne treba ni preterivati sa previse redovnih servisa a pogotovo ne kod svakakvih majstora pa samim tim I to moze da izazove kontra efekat. 

 

Nisam ni znao da ne zna nista o motoru u zadnjih par godina ni kako ni sta je radjeno, to je tek posle rekao. 

 

Al u principu to su dobre masine, tako bar iskusniji od mene govore. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Preporuka za majstora, ma šta majstor - doktor Mile Kalčo (Kraljevo valjda), približno isto udaljen od Požarevca kao i Pazove...

 

A imaš i onog stranca, Irac beše, negde još bliže tebi u centralnoj Srbiji. Ja bi PRVO njega kontaktirao.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4303 postova
5 hours ago, Mladen990 said:

@Motorcyclist Hoces da kazes da ce mi manual pomoci da sam proverim, rasturim motor i nastelujem ventile na svom motoru? I posle sve to da sklopim bolje nego neki majstor koji se time bavi ceo zivot? Ne razumem sta si hteo da kazes kolega?

Ne, nego da vidis posle koliko km se proverava zazor ventila.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
Proveriti motor treba uvek, svake godine pred sezonu. Da li treba da se nešto popravi ili ne, samo redovnom proverom se može utvrditi. 40 godina vozim i održavam motore, namerno kažem održavam a ne popravljam, jer kako neko neko reče u prethodnom postu, nema dobrih majstora u Srbiji. E, pa ima majstora, al nema ko da plati detaljno sređivanje, svi bi hteli za malo para... Nije provera samo agregata, jeste li prekontrolisali ležajeve točkova, amortizera, kočnice... Ja to uradim na mom motoru početkom svake sezone i imam razlog za to - vozim se sa suprugom i ne želim da ugrozim zbog gluposti njenju sigurnost

Druze, majstori za motocikle ne da naplacuju nego rasturaju sa cenama, cast izuzecima. Znaci to su neke nerealne cene. Bio sam i ja tako kod nekog majstora koji je mnogo hvaljen imao mnoge preporuke. Isao 160km od kuce ostavio motor i vratio se. Sto znaci da sam cimao i jos nekog da me vozi i platio gorivo i za njega. Pre toga sam se dogovorio sa majstorom da mi nasteluje karburatore i prekontrolise ventile i da mi kaze koji dan da dodjem da bi odmah poceo da mi radi motor. Rekao mi je da ne moze za dan to da zavrsi jer ima mnogo posla oko toga tako da sam morao nekog da cimam da me vozi. Ali dosao sam taj dan kada mi je rekao da dodjem da bi on meni rekao da ce da radi motor tek sl nedelje. Ok tu sam progutao knedlu. Inace covek ima dobru pricu i tacno on zna koji zazor gde koliko treba da bude. Prosla je i ta nedelja dosla i sledeca niko ne zove, ja zovem kaze imam guzvu otvaram ga sl nedelje, cutim i gutam knedlu. Dosla je i ta nedelja nema ga da zove. Cekam malo zovem ja opet da bi poceo da mi kuka da on ima zivot i da ima toliko posla da ne izlazi iz radionice i da nece tako da zivi. Opet gutam knedlu i cutim. Sl nedelje me zove da dodjem po motor. Ja dodjem, kaze prao, stelovao, sinhronizovao karburatore, odglavio elektroventil koji pusta ulje u karboratore to je 15 evra za ruke, menjao filter vazduha (koji i nije bio za menjanje) to je 30 evra, otvarao poklopac ventila- izduvna bregasta malo kasnila, namestio kako treba. Sve ukupno 160 evra, ili otprilike polovina moje plate. Ok, dam ja to reko neka radi samo kako treba, probao malo motor, motor bolje radi, medjutim kad se zagrejao na putu kuci opet ista stvar.

Zvao ga kad sam dosao kuci on mi je rekao da doteram motor, nisam hteo. Da je hteo ili znao da namesti on bi namestio. A ja da pucam opet pare za put i da mu opet ostavljam motor na mesec dana dok sezona prolazi ne pada mi napamet.

Dao sam znaci 160 evra sto je otprilike 15% vrednosti mog motora (xj600 1992) coveku koji mi nije popravio motor. Neko to zaradi u srbiji za 3 nedelje mukutrpnog posla a on je uzeo za po njegovim recima 2 dana (posle sam skapirao da je to posao za jedan radni dan). A uzeo je te pare za nista. Osecao sam se ko ovca, ja sam radio pola meseca ko idiot da bi njemu dao to za nista. Znaci kao sto rekoh to je posao jedan radni dan (znam da jeste), znaci on je 160 evra zaradio za jedan dan. Moj drugar radi u VW ovlascenom servisu kao serviser u Stochlomu za dnevnicu od 100 evra. Znaci da se u Srbiji dobro zivi ako si majstor fuser.

Sta sam ja uradio posle? Nista, tako ogorcen, skinuo manual, prostudirao dobro i pogledao nekoliko snimaka na yt. Skinuo poklopac ventila i video ono sto on nije video ili nije znao da i usisna bregasta ranije otvara ventile, namestio kako treba. Nastelovao karburatore kako treba. Motor radi kako treba sad. Preko manuala i yt sam sam zamenio lamelu kada je pocela da slajfuje, radi super. I uradicu sve sto budem mogao sam.

Inace zamrzeo sam majstore svih vrsta zbog jos drugih nekih iskustva iz oblasti koje nisu vezane za motocikl.

Izvini druze na off, morao sam da podelim moje iskustvo.

 

Poslato sa JSN-L21 uz pomoć Tapatoka

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova

Uglavnom kada pitas majstore zasto su postali majstori, mnogi od njih, al bas veliki broj odgovore da su postali majstori zato sto niko nije dobro radio svoj posao, drao ih, zavlacio ih, pa su morali sami da popravljaju da bi bilo kako treba. E, vremenom oni postaju ti koji deru, zavlace al ne popravljaju kako treba... Cast izuzetcima, ima ih i u to cvrsto verujem. 

Kolega @x-man potpuno te razumem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 26 minuta, x-man je napisao:

Preko manuala i yt sam sam zamenio lamelu kada je pocela da slajfuje, radi super. I uradicu sve sto budem mogao sam.

 

 

 

 

Podržavam potpuno da što više možeš naučiš i sam odradiš. Bar znaš šta si uradio. Razlog zašto ja ne radim komercijalno opravke je taj što si upravo  naveo. zato radim sebi i dobrim prijateljima, gde nema pritiska, cenjkanja ni nervoze. Nemam neku korist od toga, jer i ne naplatim im ništa, ali imam zadovoljnog prijatelja za ceo život (i pivo naravno). Samo napred i ne plaši se da radiš sam, uz malo truda i odgovarajućeg alata uspeh će doći sam po sebi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Hvala. Poceo sam da se vodim filozofijom ako pokvarim nesto pokvaricu sam, necu nikom da platim da mi pokvari. Drugi put cu da znam gde sam pogresio pa cu da sredim.

Jedini ako mi treba neki alat koji ne mogu da priustim moram da platim majstora.

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS
pre 52 minuta, x-man je napisao:

Hvala. Poceo sam da se vodim filozofijom ako pokvarim nesto pokvaricu sam, necu nikom da platim da mi pokvari. Drugi put cu da znam gde sam pogresio pa cu da sredim.

Jedini ako mi treba neki alat koji ne mogu da priustim moram da platim majstora.

 

 

 

 

Prijatelju, iskreno nisam iscitao tvoj roman od posta i iskustvo sa majstorom. 

Nemoj ovo pogresno shvatiti, ali tvoje poimanje o odrzavanju motora verovatno umnogome zavisi i od motora koji vozis. 

Ja kada sam vozio mz150 i kad mi se odrzavanje motora svodilo na podesavanje zazora na platinama, bilo mi je jako skupo da platim 50-60 evra da mi neko nesto radi na motoru. Nije srazmerno, jer sam motor vredi par stotina evra i time je tvoje razmisljanje zdravorazumsko.

Ali ako vozis motor od 6, 7 i nagore hiljada evra i pritom cakcanjem mozes da napravis stetu koju ces posle morati platiti mnogo, onda ti 100-200 evra za servis nije mnogo. 

Odneses onima koji se time bave i kojima verujes i oni ti odrade. 

Ja licno sve sto mogu radim sam ali pre toga provedem sate na netu da se uverim da znam sta radim i ako imam neku sumnju radije cu platiti majstora nego da sam vezbam po principu ako pokvarim, sta sad... jer steta nije mala.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 988 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Da umesto ovog motora koja mu je cena negde oko cca 1200 evra imam motor od 6-7000 evra verovatno bi opet gledao da ako mogu nesto da uradim sam, a ako bi video da postoji opasnost da zeznem nesto skupo onda bi pazljivo birao majstora i verovatno insistirao da budem tu dok on radi.

Poslato sa JSN-L21 uz pomoć Tapatoka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Dorcol
  • Motocikl: zx12r
Pre sat vremena, Jelenko Vilotic je napisao:

Prijatelju, iskreno nisam iscitao tvoj roman od posta i iskustvo sa majstorom. 

Nemoj ovo pogresno shvatiti, ali tvoje poimanje o odrzavanju motora verovatno umnogome zavisi i od motora koji vozis. 

Ja kada sam vozio mz150 i kad mi se odrzavanje motora svodilo na podesavanje zazora na platinama, bilo mi je jako skupo da platim 50-60 evra da mi neko nesto radi na motoru. Nije srazmerno, jer sam motor vredi par stotina evra i time je tvoje razmisljanje zdravorazumsko.

Ali ako vozis motor od 6, 7 i nagore hiljada evra i pritom cakcanjem mozes da napravis stetu koju ces posle morati platiti mnogo, onda ti 100-200 evra za servis nije mnogo. 

Odneses onima koji se time bave i kojima verujes i oni ti odrade. 

Ja licno sve sto mogu radim sam ali pre toga provedem sate na netu da se uverim da znam sta radim i ako imam neku sumnju radije cu platiti majstora nego da sam vezbam po principu ako pokvarim, sta sad... jer steta nije mala.

I ti si napisao roman, samo malo kraci. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I have limited knowledge to make room for faith..., 435 postova
  • Lokacija: Padova, Italy
  • Motocikl: R1200GS

Jesam, u pravu si. Mogao sam to i krace da srocim.

Nego totalni off, x-man jel moze neke slike od tog mz 150 za 1200 evra? Jel si ozbiljan? Taj motor nov nije kostao toliko...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 2 sati, Jelenko Vilotic je napisao:

kojima verujes

Kako moze da veruje coveku koga ne poznaje, a @x-man nemoj mi reci da nemas majstora blizeg od 160km?

 

pre 18 minuta, Jelenko Vilotic je napisao:

Jesam, u pravu si. Mogao sam to i krace da srocim.

Nego totalni off, x-man jel moze neke slike od tog mz 150 za 1200 evra? Jel si ozbiljan? Taj motor nov nije kostao toliko...

Prica o maloj diverziji a ne o MZ

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja