Jump to content

Moto Zajednica

Zastita sluha i uha

Recommended Posts

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Tema jednog neskusnog motorcikliste kao i savet Savana istom o zastiti sluha pokrenula me je da napisem nesto o tome i podelim svoja iskustva o zastiti sluha.

Ima nas raznih a moj posao je vezan za masine u industriji koje proizvode buku iznad 80 dB.

Boravak u takvoj okolini doprinosi veoma ozbiljnim glavoboljama a vremenom i do pomeranja granica slusnosti pa i glasnosti u komunikaciji.

Pocinjes da se deres jer sam sebe ne cujes.

"Prolupao ti auspuh nista se necuje!"

"Prolupao mi auspuh nista se necuje!"

Iako volimo da cujemo zvuk svog motora ili bolje reci auspuha, nakon duze izlozenosti efekat je isti kao u nekoj teskoj industriji.

Dopizdis i sam sebi a i drugima (onima iza tebe).

OK, ima i supermena kojima nista ne smeta.

Kao sto ima i onih sto slusaju muziku ili zenu iza sebe. Jel to gore ili bolje od buke?

Nisam doktor ali mislim da povreda srednjeg uha dovodi do gubitka ravnoteze.

Gubitak ravnoteze na motoru?

Naravno u zastiti ne treba preterati pa da izgubis kontrolu slusnosti jer je ista veoma bitna u saobracaju.

Ja sam pre dvadesetak godina napravio umetke prema svojim rupicama. Nisu bile jeftine, stotinak evra sa lekarskim pregledom. 

Naravno za takvu akciju prevashodno je potrebno da nepostoji nikakva upala ili trenutna deformacija u usnoj skoljci.

Kroz umetak ide cevasti filter koji omogucava da sasvim normalno cujes govor, dok su sumovi i buka necujni.

Interesantno je kako se cuje rad motora.

Naravno cuje se i sirena.

Na duzim voznjama a narocito pri vecim brzinama (iznad 100km/h) zastita pokazuje pravo zadovoljstvo. Nema zujanja u glavi. Nema nervoze.

Vrede svaku paru.

Na Alpina internet stranici moze se dosta toga videti o zastiti usiju za razne potrebe i uslove (motorciklizam, plivanje, putovanje, spavanje itd.)

WWW.ALPINEHEARINGPROTECTION.CO.UK

To minimize wind noise on the motorcycle, Alpine has developed the ideal filter earplugs. These dampen harmful...

 

zastita sluha.jpg

zastita sluha1.jpg

zastita sluha2.jpg

zastita sluha3.jpg

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne radi komunikator preko njih. Ali imaju filteri koji propuštaju dobro zvuk sa zvučnika iz komunikatora, to su namenski bas za motoriste koji koriste komunikator. Imaju i sa drugim filterima koji smanjuju buku za 28dcb (u odnosu na 20dcb onih prvih) ali oni slabije propuštaju zvuk sa komunikatora.
Sad pogledah na sajtu gde sam ja kupio moje, sve sa uzimanjem mera i kalupa, one sto su pogodne za komunikator su 160€ a ovi drugi 110€.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Ja sam moje radio u Oelde Westfalia.
Ne znam da u Srbiji rade po meri.
Mozda neko zna.

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Go BIG or Go home, 413 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: honda CB 1000 - Big One

Nesto mi se cini kad bi imali fabricke izduve, ne bi ti to ni trebalo. Zamisli das 200 eur za neki top, pa onda jos 150 eur da ti ne bi smetao... Hahahahahaha....

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 3
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Rade se i kod nas po meri

 

   

WWW.AUDIOBM.RS

Distribucija slušnih aparata, baterija, pomoćnih slušnih uređaja dijagnostičke opreme.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Верујем да је Роар у праву, али ја чујем неко зујање када сиђем са мопеда (а понекад и док сам на истом), а заиста сам љубитељ оригиналних ауспуха и користим их.

До душе, могуће је да нема везе са звуцима, већ са притиском, можда се тело "малкице" буни против 40 кг вишка

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Zvuk pravi pritisak...a "treperenje" posle vožnje motora hoće da se desi i od vibracija, spoljne temperature, adrenalinskog šoka...itd.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Верујем да је Роар у праву, али ја чујем неко зујање када сиђем са мопеда (а понекад и док сам на истом), а заиста сам љубитељ оригиналних ауспуха и користим их.

До душе, могуће је да нема везе са звуцима, већ са притиском, можда се тело "малкице" буни против 40 кг вишка

Zuji od buke pod kacigom. Glasan auspuh čuješ samo dok voziš gradsku vožnju. Na otvorenom se ne čuje skoro nikako. Tad je vetar problematičan i sustanje.

Obavezno cepici.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Ja imam bas jak akrap,ali sto kaze Savan,ne cujem ga nista na duzim putevima,a vozim ga otvorenog.Samo sustanje.Pistim posle kao posle koncerta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova

Ja ne kontam ove cepove, osim ako nisi na gp trci.

Meni kaciga zvizdi, pisti i svasta nesto pa mi ne smeta. Pa necu da vozim motor a da imam osecaj kao da sam u kabini automobila?

Auspuh nije bucan pa mi to ni ne smeta uopste, vise cujem to pistanje nego njega.

Pitanje: zasto ne stavite db killer umesto tih cepova onda ako vam smeta?

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Sa 100km/h imaš otprilike buku u vrednosti od 94dcb kojoj ne bi smeo biti izložen duže od 15min ukoliko ne zelis oštećenja sluha.

Na 120km/h je to 98dcb i tu ne bi smeo biti duže od 7min izložen toj buki.

Naravno buka koja je nastala od vetra a ne od akrapa npr.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
Pre 12 sati, drumskalisica je napisao:

 Rade se i kod nas po meri

 

   

WWW.AUDIOBM.RS

Distribucija slušnih aparata, baterija, pomoćnih slušnih uređaja dijagnostičke opreme.

 

Poslah im mail da vidim cenu...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Zaista sam probao sve i svasta sto se zastite od buke tice. Kako od profi stvari koje se koriste na strelistima pa do raznoraznih cepica (anatomskih, silikonskih, od pene...) Najzadovoljniji sam sa 3M cepicima od specijalne pene. Ima ih raznih, za svaciji ukus i potrebe, razlicitih oblika i specifikacija. Oni su jedini koje satima neprekidno mogu da nosim ispod kacige a da ne pocnu da me zuljaju. Zastita je takodje izvanredna i postoje modeli koji su vise ili manje restriktivni. Ima ih i na Ebay-u, cena je pristojna pogotovo ako se kupe veca pakovanja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 549 postova
  • Lokacija: Skopje
  • Motocikl: SV650A

Posto i ja sam ostetio sluh, sada koristim slusalice koje se "uguraju" u usni kanal. Buka nije vise problem, zvuk muzike na trecinu je sasvim dovoljno.  Ipak, zajebancija je stavljati ih i sa kablovima koji znaju da izvuku slusalice, ako moras da pricas sa nekima vadis kacigu, moras biti i tri puta oprezniji zbog velikog prigusenja spoljasnih zvukova. Na put uvek sa njima. Ako zelis da probas, uzmi sony mdr 15. nisam nasao manje od njih.

Kad sam ih koristio prvi put, nisam verovao koliko uticu na umor u pozitivnom smislu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 99 postova
  • Lokacija: Srem

Nisam nikad ni razmisljao o zastiti za usi dok nisam naisao na ovaj forum. Dobro je, zapisacu u svesku pod obavezno. Hvala autoru teme i ucesnicima na informacijama. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Poslah im mail da vidim cenu...
 

I?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Od tada nosim slusalice i slusam muziku dok vozim ali se vetar i dalje cuje pri brzinama preko 100 km/h. Cepice sam jednom probao i batalio sam ih odmah iz razloga sto sa slusalicama mogu da regulisem glasnocu muzike, tako da kad sam u gradu jednostavno smanjim i cujem saobracaj. Sa cepicima je to nemoguce, bukvalno svaki zvuk blokiraju, sto je lose.


Ako uzmeš namenske cepice za motoriste koji u sebi imaju filter koji će da smanji buku za nekih +- 25dcb a ujedno će da propuštaju bitne zvukove. Ja sam u zadnja 2 dana prešao nekih 800km sa čepovima u ušima a svo vreme sam pričao preko komunikacije u kacigi.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova

Auspuh je najmanje bitan jer ga preko 100km/h jedva i cujes zbog vetra.  Ima u Mitrosu onih za muziku, nisu bas jeftini, isti je oblik kao i ovi za motore...

Za grad ti i ne trebaju, nema nesto vetra do 50km/h

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Imam db kiler i do 100km je ok, nakon toga kreće da mi zuji u ušima.  Posle celog dana vožnje mi se i vrti u glavi.

Koristio sam one žute čepove iz Wobi house-a, nešto su džaba, reda 100 din.

U zadnje vreme stavim slušalice i slušam muziku. Probao sam razne i na kraju su mi najbolje:

aa84010cb95ee0ed4af9ccb851ac8245?fmt=pjp
WWW.SONY.RS

Pogledaj šta nađoh na sony.rs

Kupljene kod bate.

Malo su nezgodne kada se stavlja i skida kaciga, ali zvuk je odličan i često ih nosim i bez muzike, umesto čepova.

 

Video sam da @piki za čepove ima neki vosak koji se prilagodi uvetu, možda može dati neki komentar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4301 postova
1 minute ago, mradomir said:

Imam db kiler i do 100km je ok, nakon toga kreće da mi zuji u ušima.  Posle celog dana vožnje mi se i vrti u glavi.

Koristio sam one žute čepove iz Wobi house-a, nešto su džaba, reda 100 din.

U zadnje vreme stavim slušalice i slušam muziku. Probao sam razne i na kraju su mi najbolje:

aa84010cb95ee0ed4af9ccb851ac8245?fmt=pjp
WWW.SONY.RS

Pogledaj šta nađoh na sony.rs

Kupljene kod bate.

Malo su nezgodne kada se stavlja i skida kaciga, ali zvuk je odličan i često ih nosim i bez muzike, umesto čepova.

 

Video sam da @piki za čepove ima neki vosak koji se prilagodi uvetu, možda može dati neki komentar.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Ja već decenijama koristim čepiće pri svakoj vožnji, imam ih u svakom džepu po par novih i prošlog vikenda su spasili mene i ćeru od ozbiljnog oštećenja sluha na jbn svadbi gde je muzika bila  :lud: glasna...

 

Probao sam svašta i najbolji su mi iz apoteke oni jeftini 'sunđerasti', kao neka memorijska pena. Koštaju cca. 1eur svuda. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 13 sati, mradomir je napisao:

Imam db kiler i do 100km je ok, nakon toga kreće da mi zuji u ušima.  Posle celog dana vožnje mi se i vrti u glavi.

Koristio sam one žute čepove iz Wobi house-a, nešto su džaba, reda 100 din.

U zadnje vreme stavim slušalice i slušam muziku. Probao sam razne i na kraju su mi najbolje:

aa84010cb95ee0ed4af9ccb851ac8245?fmt=pjp
WWW.SONY.RS

Pogledaj šta nađoh na sony.rs

Kupljene kod bate.

Malo su nezgodne kada se stavlja i skida kaciga, ali zvuk je odličan i često ih nosim i bez muzike, umesto čepova.

 

Video sam da @piki za čepove ima neki vosak koji se prilagodi uvetu, možda može dati neki komentar.

Ovi moji su neka kombinacija voska impregniranog sa vatom.Drugar doktor iz Beca mi doneo-austrijski neki.Dobro se oblikuju i lepo stoje u uvetu.Dosta prigusuju,ali ono sto treba da se cuje cuje se.Najvise mi prija to sto priguse vetar,a josimura se ionako preko 90 na sat i ne cuje:neznam:(vetar preovlada).

Ne rade nikako kad sam u sobi na putu sa nasim drugom Djokovicem.On hrce kao i @lalajko u onom njegovom putopisu.Znaci dzabe cepovi-jos nisu takvi izmisljeni da ne cujem njegovo hrkanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja