Jump to content

Moto Zajednica

Неискусан возач

Recommended Posts

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Uvek i u svakom trenutku imaj kod sebe nekoliko ispravnih kondoma. Nikada ne znas kada ce ti i za sta zatrebati.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

I kad sve proćitaš i naučiš - pašćeš na neki glup naćin, na primer penješ se ne neki trotoar skroz polako, popneš prednji toćak, zadnji ti je još dole na kolovozu, a motor ti se ugasi. Noge u vazduhu i ode ti dole ( dva puta sam pao na taj način, a motor vouim 40 godina ) . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ako nemas osecaj za ritam, dzabe zelja i vezba. :na_glavi:

Isto i za motor. Vodi se instiktom, poslusaj savete, filtriraj, i lagano... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Samo nemoj da padneš na još gluplji način od penjanjanja na trotoar...

Npr moj ortak je prošlu sezonu presedeo sa nogom u gipsu, a desilo se to da je sedeo na motoru ispred zgrade u kojoj živi i dunuo je malo jači vetar pa oborio njega i Transalp-a... Jbg gluplje nije mogao

 

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Dobri univerzalni saveti za bezbednu vožnju na motoru su samo osnova za sedanje na motor, upravljanje istim i učestvovanje u saobraćaju. Kilometraža je ono što te unapređuje kao vozača, i to sve pod uslovom da motor voziš "sa razumevanjem", odnosno da aktivno učestvuješ u sagledavanju saobraćaja, potencijalnih opasnosti, kao i mesta na kojima se kritične situacije najčešće događaju, a isto tako da počneš da učiš kako se motocikl kojim upravljaš ponaša u pojedinim situacijama. Stav "ja ću voziti polako, ne razumem ljude koji voze brzo" neće pomoći unapređenju tvojih vozačkih sposobnosti. Nikad ne reci nikad, jer za koju godinu, možda ti se to brzo dopadne, pa promeniš film.

 

Samo više prakse, manje teoretisanja, i sve će biti u redu. Ljudi su i ranije, kada nije bilo internet foruma, vozili motore, i to veoma dobro, a nije bilo mnogo ljudi koji su mogli da ih posavetuju.

 

I da dodam, svi smo mi različiti. Nekima neke stvari idu od ruke čim to prvi put urade, nekima treba malo vežbe, a neki nikad ne nauče, ali ni to ne znači da ne mogu bezbedno da voze motor. Kad kreneš malo više da se voziš, brzo ćeš shvatiti u kojoj si kategoriji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08
20 hours ago, Kornjaca said:

Мало ме иритирају ликови кад ми кажу много се бринеш само седи и вози. Или узми било који мотор све се исто вози, важно да имаш кочницу у глави. Мислим да човек никада не може да буде превише опрезан. Приметио сам да су мало чудни мотористи које сам упознао. Не знам зашто њима вожња мотора мора да подразумева брзину већу од прописане, агресивну вожњу у кривини, провлачење између кола, јурцање од семафора до семафора, претицање преко пуне. Као да не важе иста ограничења као за кола. Једног таквог кад сам питао што вози тако одговорио ми је ,, зашто сам онда куповао мотор?".  Мислим да вожња мотора треба да буде уживање а не лечење комплекса. Тако да ми је драго да могу да видим да има пуно људи који уживају у безбедној вожњи и да вожња мотора није никакво такмичење. И то што имам жељу да возим опуштене вожње је уствари како треба.

 

Možda je kako treba, ali tebi. Svako ima svoje razloge zašto seda na motor, neko da se izduva, neko da obiđe svet, neko da čilira 40kmh, a neko da ga vide. I svaki od tih razloga je legitiman, ne postoji ispravan, pravi, kako treba. To što ti nešto ne razumeš, ne znači da to nešto nije ispravno, nego da se ti u tome ne pronalaziš, i to je skroz ok, tako da ne vidim razlog da te tako nešto "iritira", kako ti kažeš.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 19 sati, Kornjaca je napisao:

провлачење између кола

Kada si u gradu, crveno na semaforu, nikad nemoj stajati iza automobila ali bas nikad jer automobil koji dolazi iza tebe vrlo lako moze da te spuca odpozadi jer te ne vidi tj gleda kroz tebe, fokus mu je stopaljka ovog ispred tebe.

 

Pre neku godinu u B. K. Aleksandra, kod Vukovog spomenika u desnoj traci sam stao iza automobila uredno, cekam da se otvori zeleno svetlo na semaforu.

Nisam nigde zurio pa reko ajd da se ne guzim napred, 2-3 automobila ispred, nije frka.

 

Semafor je nesto duze drzao, ipak odlucim da se provucem napred, pogledam u levi retrovizor i krenem lagano..... u roku od 2sec cujem skripu guma, 3-ca sekunda automobil koji je isao iza mene udara u ovog koji je bio ispred mene.

 

Kroz glavu mi je mometalno proslo "jbt ala bi najebo da sam ostao" i od tad nikad vise, niti cu cekati u koloni. Skroz lagano pored kavezara prodji i miran si.

 

Inace sva oprema ce ti trebati, od glave do pete bukvalno, asfalt ne prasta kad se ljosne, tvrd je i zna jako da boli.

 

Moj moto za voznju dvotockasa je sledeci..... dal vozio u gradu, magistrala il autoban...... oprema uvek, ukljuci sva moguca cula, sve moguce radare, nema opustanja i procenjuj situaciju, upoznaj motor do maximuma i njegove sposobnosti, vozi brzinom od 3 do 5 sekundi jer djavo nikad ne spava.

 

3 do 5sec je "prostor" koji si ostavio sebi za brzo donosenje odluke, odluka koja ce ti spasiti glavu bez obzira dal je tvoja il tudja greska jer kad se zivot izgubi tad vise nije bitno ko je kriv.

 

Cuo si milion puta "jbt zivot mi se preokrenuo u sekundi"..... e tako ti je i ovde za sekundu te nema. 

Ako nabrijes gas odma si u - sa vremenom ili ti nema trika cupanja, tad te samo neko Odozgo mozda ali mozda moze pogledati, drugi rodjendan slaviti ako preteknes..... pamet u glavu, mogo se gine!

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000
Pre 3 sati, Štef je napisao:

Jbg gluplje nije mogao emoji23.png

Cuti,ja pao u rikverc u sopstvenoj garazi,sreca pa izvuce nogu na vreme:lud:

Sve su ti vec rekli ispred,samo da dodam kad steknes iskustvo i kad naucis da vozis i kad pomislis kako sve znas i najpametniji si,taj dan nemoj da vozis;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Београд Калуђерица
  • Motocikl: Yamaha XJ600 Diversion

@Satelis   Јасно ми је шта хоћеш да кажеш. Треба да будем мудар и избегавам опасне ситуације. То што ћу само поштовати правила не значи сам сигуран, јер их често други не поштују. Боље је бити мудар и предвиђати ситуације него само мислити ја поштујем правила и ништа ми се неће десити.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Kao prvo "naoružaj" se dobrom opremom (kaciga, kornjača ne ti nego ona što štiti kičmu, ostali štitnici za ramena, laktove kolena, obuća). Sve ovo je daleko jeftinije od gipsa, konaca, šrafova, pu,pu...

Onda, motor obezbedi da bude ispravan i oktiga da izgleda kao "luster", da te svi vide.

Zatim vežbaj na poligonu osmicu i kada uzastopno uradiš 10 puta, a da nisi stao ili pregazio liniju i pri tom se nisi oznojio, možaš u saobraćaj.

Nađi iskusnog drugara bajkera i vozi iza njega i prati šta on radi.

Želim ti da te motor uvek kući vrati nasmejanog;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: HONDA CTX700 DCT
Pre 14 sati, Savan je napisao:


A? Šta si rek’o?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

rek'o je da je kasnoooo ... za mene već odavno ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 329 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: HONDA CTX700 DCT
Pre sat vremena, Savan je napisao:

Neeee cujeeeem ...!

 

Sta si reko? Da je nesto masno, curi ulje?

 

:D

jeste ... burek ... masan - curi ulje :givemebeer:... i gajba piva crnog ... al' mlakog ... :BJBmoto:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 149 postova
  • Lokacija: Srbija
  • Motocikl: Harley Davidson

Поред свега овога што си прочитао, а и прочитаћеш још  много тога, мораш запамтити и прихватаити још једну истину од ових милион , а то је СТРАХ. Страх ти је савезник у вожњи мотора, он те чува како од себе тако и од других учесника у саобраћају. Он ти је пријатељ или добра риба ( читај рибетина од које застаје дах) који ти пружа задовољство у једној природној количини Адреналина. Због тога и возимо моторе! 

Када тог страха више не буде, а најпаметније је да никад не нестане, тада се дешавају грешке, падови и далеко било, веће повреде. Никад, али НИКАД тај страх немој гасиш коришћењем недозвољених супстанци. На Алкохол у било ком облику заборави, не убијај страх  Алкохолом. Страх те чува! 
Толико од мене и памет у главу!
 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

A šta misliš da nadješ drugi hobi, većina nas ovde na forumu su zavisnici od motora i mirisa benzina. Jako zajebana zavisnost.. Jednom kad te uhvati gore je od droge.

Dobio si dobre savete od kolega. A to sto kazes da ćeš uvek da voziš mirno i polako, to ću da te pitam za 5-6 godina :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT
17 hours ago, Savan said:

Ma sve me bitno, ako zelis stopala da sacuvas kupi dobre čizme koje te neće zuljati i tako te navoditi da ih ne nosiš.
Ako zelis ruke da sacuvas, kupi dobre kvalitetne rukavice. Ništa iritantnije od unutrasnjih savova koji te zuljaju dok voziš. Jednom, dvaputa ćeš istrpeti, treći put će djavo već poceti da te nagovara da ih ne nosiš jer neće se sigurno desiti ništa. Možda i neće, ako budes sedeo ma trosedu ali ako sednes na motor - rizična si grupa ;)
Isto sve to važi i za svu ostalu opremu.

Jedan deo opreme koji je jako potcenjen i jako često zaboravljen, a jako bitan. Cepovi za uši, ako voziš bez njih moje pitanje hoćeš li već je samo pitanje kad će poceti trajno i konstantno da ti zuji u ušima. A tu nema povratka, ko izgubi sluh neće ga nikad više povratiti, bar ne u ovom životu. Sleduje samo slušni aparat.
Cepovi nisu skupi ali oni koji trebaju motoristima nisu ni jeftini. Trebaju ti oni koji filtriraju buku ali propuštaju zvuk. Znaci, nije poenta da napunis uši glinom kako bi izolovao sav zvuk, tad previše ne čuješ okolinu i postaješ ranjiv. Dobri cepovi imaju već za 10-15 eura. Kod nas u Srbiji možda i jeftinije.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Dvadesetak godina koristim "ALPINE" profi zastitu koja ima filter kanal i necuje se buka ali se sasvim normalno cuje govor,sirena itd.

Sa lekarskim pregledom i izlivanjem prema mojoj usnoj skolji kostalo je 120 eur ali vredi svaku paru.

Interesantno je kako se lepo cuje rad motora.

zastita sluha.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Elacin

Sad tek videh da im je istekao rok prošle godine u oktobru!

0b9eb01ebea6b347864d53fa2f2a989a.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 450 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: otisao...

Svi moticiklisti kad tad overe asfalt, sad dal ce to biti u pokretu u saobracaju, ozbiljno ili ne, ili komican pad u mestu, sto ume da se desi, desice se kad tad, cinjenica hobija jednostavno. Ali takodje o tome ne treba previse razmisljati i opterecivati se, isto kao i sa drugim zivotnim stvarima koje nisu pod tvojom kontrolom, ne treba bas osedeti i otici sa zivcima prerano.

Samo uzivaj u voznji, naravno pazljivo i sa 4 oka otvorena i bice ok, a na forumu imas brdo tema o raznim saobracajnim situacijama, uzmi citaj i svasta ces nauciti. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Uzasan, ali edukativan je deo iscitavanja crne hronike. Saznas na koje nacine ljudi gube zivot na motociklima, i to ti moze dati smernice sta i kako da izbegavas. 

Strah kao strah mislim da nije bas prijatelj, ja to dozivljavam kao strahopostovanje. Isto kao i prema vodi kad plivas. Treba doza straha, ali da nije paranoja. Ako si paranoican, bices u grcu, a to nije dobro. Nego lagano i uz veliku dozu predostroznosti. Onda dozivis da edukujes unuke i naucis i njih kako da voze bezbezbedno. ;) Motocikl je jedna predivna sprava, stvorena za uzivanje i lucenje hormona srece u ogromnim kolicinama. Jednom kad se navuces, tesko se skinuti. Ko ume da se iskontrolise, postuje osnovne principe fizike i mehanike, a pri tom je svestan ranjivosti, ima ogromne sanse da ne bude jedan od onih koji su doziveli pad sa vecim posledicama. Nekad nista ne bude u nasim rukama, ali u velikoj vecini sami pravimo scenario. 

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja