Jump to content

Moto Zajednica

A koji je ovo motor?

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Drustvo, moze li neko pomoci u identifikaciji ovog motora? Slika najvjerovatnije potice iz cca 1933., motor drzi moj deda, a na motoru sjedi moj ujak. Slikano u Derventi:

 

hamza110.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Svaka čast za sliku... Izuzetna uspomena. A rekao bih da je možda Zundap KS 750 ili njegova prvobitna verzija koja je nosila oznaku mislim 350.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Meni se po slici cini da JESTE V-masina, ali da ima stitnik od vjetra za koljena pa da on djelomice zaklanja pogled na jedan od cilindara

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Pitao sam isto pitanje na motori.hr i tamo je neko sugerisao isto HD Flathead s pocetka 1930-ih:

 

56563258_2188680884545537_25411403486886

 

Ali ne mogu da nadjem slike iz tog perioda Flathead-a sa duplim farom naprijed i stitnicima za noge, kao na mojoj slici, vec sam kod kasnijih - npr. WLA Flathead, vojni, iz 1942?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
Pre 1 sat, dragan d je napisao:

Svaka čast za sliku... Izuzetna uspomena. A rekao bih da je možda Zundap KS 750 ili njegova prvobitna verzija koja je nosila oznaku mislim 350.... 

Mislim da Cindap nije radio motocikle sa V motorom. Pre će biti da je neki Harli, što je najverovatnije ili možda Indijan ili Henderson što je malo verovatno..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Jos jedna sugestija sa motori.hr: "Baš sam malo potražio stare Harleye po internetu,Harley Davidsoni DL45 i 30V su imali duple farove,a 30V je imao i štitnike za koljena,možda je onda to taj sa slike."

 

56553674_2188756311204661_14806152944046

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2805 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Koliko jedna fotka otkriva o tom vremenu, reklame,proizvodi, konobar ili mozda pekar koji sluzi, kako je majstorski odradjena fasada na zgradi, cirilica latinica i to kako dobro ispisana...

Svaka cast sto si podijelio sa nama

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
pre 28 minuta, FFBikerSar je napisao:

Jos jedna sugestija sa motori.hr: "Baš sam malo potražio stare Harleye po internetu,Harley Davidsoni DL45 i 30V su imali duple farove,a 30V je imao i štitnike za koljena,možda je onda to taj sa slike."

 

56553674_2188756311204661_14806152944046

 

To je taj motocikl sa fotografije iz cca 1933.god. Medjutim meni je interesantan taj podatak da je fotografija nastala u Derventi? Posto se poklapa sa pricom moga djeda koji je bio trgovac u to vrijeme, ali u Modrici, a moja baba je bila iz Dervente. On mi je pricao da je sa drugom trgovcem ( mozda je bas bio tvoj djed :) )  isao na Velesajam u Zagreb tih godina u nabavu robe i da su umjesto robe kupili Harkey Davidson. Inace poslije WWII moj djed je zivio u Derventi do smrti. :popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Možda da pokušaš da odeš u arhiv Sarajeva, pa da vidiš po registracionom broju. U to vreme je bilo malo motocikala i nisu registrovani po gradovima već po regionima ( republikama ). U Srbiji su nosili oznaku " S " pa broj. Verovatno su u Bosni bili sa " B " . Raspitaj se . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
3 hours ago, Bigor said:

Koliko jedna fotka otkriva o tom vremenu, reklame,proizvodi, konobar ili mozda pekar koji sluzi, kako je majstorski odradjena fasada na zgradi, cirilica latinica i to kako dobro ispisana...

Svaka cast sto si podijelio sa nama

To je bio decko, kalfa u radnji.

A i nase bake su sapun za pranje rublja zvale "Schichtov sapun", "Albus" je onaj za brijanje... Deda je imao i benzinsku pumpu uz radnju, zato reklama Mobiloil - oni su bili vlasnici rafinerije u Bosanskom Brodu. Moja majka (1939. godiste) sjeca se bombardovanja rafinerije u ratu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
3 hours ago, Branko said:

 

To je taj motocikl sa fotografije iz cca 1933.god. Medjutim meni je interesantan taj podatak da je fotografija nastala u Derventi? Posto se poklapa sa pricom moga djeda koji je bio trgovac u to vrijeme, ali u Modrici, a moja baba je bila iz Dervente. On mi je pricao da je sa drugom trgovcem ( mozda je bas bio tvoj djed :) )  isao na Velesajam u Zagreb tih godina u nabavu robe i da su umjesto robe kupili Harkey Davidson. Inace poslije WWII moj djed je zivio u Derventi do smrti. :popovanje:

Znam pricu o tome kako bi moj deda na motor namontirao i prikolicu, u nju moju baku, i tako bi isli da gledaju trke na Preluki - blizu danasnje staze na Grobniku. A baka je nosila veo na motoru.

 

Deda je imao i hotel i apoteku do ove trgovine, te pilanu. Vrlo je lako moguce da su njih dvojica isli... Poslije je prodao motor i uzeo auta, imao je prvo dva Forda Model A (jedan sa 2, drugi sa 4 vrata) - tu sliku na zalost vise nemam. Kasnije Opel Olimpiju, i Horch-a - najluksuzniji njemacki auto, nesto kao njihov Rolls Royce.

 

Iza rata je morao bjezati u Sarajevo... Bio je uhapsen od strane partizana kao ratni dobitnik (premda je sve to naslijedio i stekao prije rata) i sve mu je oduzeto, pa onda pusten, a od rodjaka koji je bio u partizanima cuo je da mu rade o glavi i da je bolje da nestane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
1 hour ago, drumskalisica said:

Možda da pokušaš da odeš u arhiv Sarajeva, pa da vidiš po registracionom broju. U to vreme je bilo malo motocikala i nisu registrovani po gradovima već po regionima ( republikama ). U Srbiji su nosili oznaku " S " pa broj. Verovatno su u Bosni bili sa " B " . Raspitaj se . 

Bojim se da se registracija ne vidi dovoljno dobro... Nemam negativa, nego samo jednu sliku

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Ja koliko vidim, broj je dvocifren - 16. Ako postoji nešto u arhivu iz te godine, trebalo bi lako da se nađe . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre sat vremena, FFBikerSar je napisao:

Znam pricu o tome kako bi moj deda na motor namontirao i prikolicu, u nju moju baku, i tako bi isli da gledaju trke na Preluki - blizu danasnje staze na Grobniku. A baka je nosila veo na motoru.

 

Deda je imao i hotel i apoteku do ove trgovine, te pilanu. Vrlo je lako moguce da su njih dvojica isli... Poslije je prodao motor i uzeo auta, imao je prvo dva Forda Model A (jedan sa 2, drugi sa 4 vrata) - tu sliku na zalost vise nemam. Kasnije Opel Olimpiju, i Horch-a - najluksuzniji njemacki auto, nesto kao njihov Rolls Royce.

 

Iza rata je morao bjezati u Sarajevo... Bio je uhapsen od strane partizana kao ratni dobitnik (premda je sve to naslijedio i stekao prije rata) i sve mu je oduzeto, pa onda pusten, a od rodjaka koji je bio u partizanima cuo je da mu rade o glavi i da je bolje da nestane.

 

Ovo vec pocinje dobijati smisao, jer je moj djed pominjao i prikolicu. Kao sto rekoh moja baba je iz Dervente i udala se za djeda i zivjeli su u Modrici do drugog svjetskog rata, kada su ih ( imali su vise srece nego pameti :jee: jer su dopustili da ih pokupe ) zajedno sa mojom majkom koja je tada bila dijete, Ustase protjerale u Srbiju - Beograd gdje su docekali oslobodjenje. Po povratku u Modricu sve im je bilo oduzeto, radnja , kuca, zemlja kao kapitalistima od strane Narodne vlasti, pa je djed sa porodicom morao u tazbinu - Derventu. ::) Eto slucajnosti, mozda su nam djedovi bili drugari? :popovanje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
1 hour ago, drumskalisica said:

Ja koliko vidim, broj je dvocifren - 16. Ako postoji nešto u arhivu iz te godine, trebalo bi lako da se nađe . 

Da nije losa ideja. Mozda da pokusam opet preskenirati u visoj rezoluciji (ovo je 300 dpi), eksperimentisati sa svjetlije/tamnije, kontrastom...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
5 minutes ago, Branko said:

 

Ovo vec pocinje dobijati smisao, jer je moj djed pominjao i prikolicu. Kao sto rekoh moja baba je iz Dervente i udala se za djeda i zivjeli su u Modrici do drugog svjetskog rata, kada su ih ( imali su vise srece nego pameti :jee: jer su dopustili da ih pokupe ) zajedno sa mojom majkom koja je tada bila dijete, Ustase protjerale u Srbiju - Beograd gdje su docekali oslobodjenje. Po povratku u Modricu sve im je bilo oduzeto, radnja , kuca, zemlja kao kapitalistima od strane Narodne vlasti, pa je djed sa porodicom morao u tazbinu - Derventu. ::) Eto slucajnosti, mozda su nam djedovi bili drugari? :popovanje:

Ne znam imas li jos koga starijeg u familiji, meni je stara ziva, mogu nju pitati. Kako je bilo prezime?

 

Moj deda je po dolasku u Sarajevo postao trgovacki putnik i onda od toga zivio. U Derventi je bilo jos ponesto ostalo sto nije oduzeto, polovica kuce gdje je bila radnja i hotel, nesto zemlje iza... To smo nedavno prodali. Ova slika sa motorom slikana je tu - ugao danasnjih ulica 1. maja i Vlade Suputa:

 

https://www.google.com/maps/@44.9797322,17.9121006,268m/data=!3m1!1e3

 

A evo dede i sa Olimpijom...

 

hamza210.jpg

 

I Horchom... Znak Auto-Uniona, dakle danasnji Audijev

 

hamza311.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova

@FFBikerSar

Na zalost nemam, jer je moja pokojna majka bila jedinica u porodici, a baba i djeda su umrli 70-tih godina prosloga vijeka. Mislim da je baba bila iz Derventske porodice Radic, pa bi mozda mogla tvoja majka znati? Tvoja majka bi mogla znati Sadzake i Grbice iz Dervente jer je to generacija ( vjerovatno ) tvoje i moje majke, a nasi dobri prijatelji. Moja majka je bila 30-to godiste. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
16 hours ago, drumskalisica said:

Možda da pokušaš da odeš u arhiv Sarajeva, pa da vidiš po registracionom broju. U to vreme je bilo malo motocikala i nisu registrovani po gradovima već po regionima ( republikama ). U Srbiji su nosili oznaku " S " pa broj. Verovatno su u Bosni bili sa " B " . Raspitaj se . 

Ja koliko vidim na ovim registracijama AUTA od prije II svjetskog rata, tablice uopste nisu imale slova nego samo godinu, broj ispod nje i broj vozila (cijela Kraljevina Jugoslavija je, mislim, oko 1940. imala nesto oko 20.000 automobila). Nakon podjele na banovine 1929 više nisu ni mogli imati oznaku Bosne ili Srbije jer su ove prestale postojati kao teritorijalne cjeline:

 

Banovine_Kraljevine_Jugoslavije_1929%E2%

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre 1 sat, FFBikerSar je napisao:

Moja majka je otisla iz Dervente 1948, sa 9 godina, ali upitat cu je... 

 

Pitaj je onda jel se sjeca Nikolic Nedeljka-Nedo i Veselinke-Vese i njihove cerke Nadezde-Nade? To su moji djed, baba i majka. Cudo jedno koliko se puta ponovi ona izreka da je svijet tako mali. Bas bi mi bilo drago da se prica moga djeda Nede poklapa sa tvojom i da su nam djedovi bili drugari. Ja bas tacno ne znam djedovo "kretanje" do II SV rata, tj. znam da je imao roditeljsku kucu sa trgovinom u centru Modrice-Srpska varos gdje ga je zatekao rat sa porodicom. To su drzali on i njegov brat koji je emigrirao poslije rata u Italiju ( Bergamo kod Milana ) i tamo otvorio Robnu kucu. Moja pok. majka je rodjena u Derventi i znam da je imala ujka ( Radic )posto sam kao dijete cesto isao u Derventu kod djeda i babe.  Djed je radio kao trgovac, ali sad kod Narodne vlasti. ;) Ali ta njegova prica o drugaru sa kojim je dosao iz Zagreba na Harleyu se uklapa u pricu o tvom djedu. E sad kako sam ja cuo od njega tu pricu: Kad sam ja htjeo kupiti svoj prvi  motor CZ350 1975. moja majka je bila protiv i on je da bi nju udobrovoljio da popusti ispricao tu pricu o tom Harleyu u Derventi. Poslije koje je on nju ubijedio da me pusti da kupim motor i u tome uspjeo. :moto3:

 

P.S.

Znam da je moja pok. majka spominjala Dzonlagice iz Dervente, posto je imala kolegicu na poslu u Tuzli gdje je radila. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Pa sad ima profesor iz Tuzle Mirsad Djonlagic (to je "meko" Dj, ne "tvrdo" Dz) koji je zastupnik u Parlamentu BiH, to je dalja rodbina.

 

A najsmjesnije je da sam JA ovu djedovu sliku koristio kao argument kad su mi roditelji bili protiv toga da nabavim prvi motor, iza rata u BiH 1997. Tada sam jos zivio s njima - do rata 1992. sam studirao i nisam imao vlastitih prihoda (a oni nisu htjeli ni cuti da trehnu lovu za motor), iza rata dobio posao kod UN-a i imao bolju platu nego oni. Nakon godinu dana sam ustedio dovoljno para da odem i kupim BMW R 100 RT iz 1979. u Dubrovniku - dovukao ga na UN-ovom pick-up dzipu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja