Jump to content

Moto Zajednica

Iz Slovenije "pofočkat se" do Grčke i nazad - 2019

Recommended Posts

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Za uvod malo Wikipedije ... "Pofočkati se" je slovenačka reč za deo igre žmurke. Onaj, ko je u igri pronađen trči do dogovorene baze (zid, bandera, auto, ujna, ...) i trudi se da prvi stigne, to jest takne bazu pre onog koji žmuri.  Kad se takne, u žargonu on se pofočka. Znači pofočkati jest toliko da takneš neku tačku, u primeru ovog planiranog putopisa destinaciju.

 

U tom putopisu, pofočkati se u Grčkoj je samo prva polovina plana. Druga je da se živi i zdravi pofočkamo u svojim kućama, nekih 8 dana kasnije.

Plan je pao, da sredinom maja trojica mušketira sa recimo malo više sportskim nego touring motorima krenemo iz Ljubljane do Parge, koja se nalazi na zapadnoj obali Grčke. Pičimo kroz celu jadransku magistralu, koja još uvek važi za jednu najlepših deonica za vožnju motorom. U maksimumu izbegavamo autoputeve, jutrima krećemo oko osam i na destinacije stižemo od prilike oko pet popodne. Nekad ranije, nekad kasnije. 

Gledajući na tip motora i planirani ritam vožnje, pakiranje i prtljag bit će test našeg asketskog razmišljanja i mogućnosti, da se nekim stvarima odreknemo ili nađemo druge načine, kako zadovoljiti potrebe "grupe" i pojedinaca. To je uvek interesantan deo priprema i samo što nije počeo.

 

Naravno, pred sam put neće biti mnogo materiala da se piše u toj temi. Čak sam se nećkao, da li da postavim temu već sada ili da sačekam, da se živi i zdravi vratimo. Eto, vidite kako sam odlučio. A najviše zbog toga jer imam bar jedno pitanje oko ture.

 

Deo puta od kuće pa tamo do negde do Budve ili verovatno Ulcinja dosta je jasan i nema nekih planiranih alternativa. Ali deo od Ulcinja pa do Grčke (Parge) mogao bi da se modifikuje. Google Maps ima nekih par varianti. Kao što rekoh, izbegavaćemo autoputeve, ali ako se na račun neke kraće deonice autoputa rešimo neke baš mučne deonice po lošim ili neatraktivnim putevima Albanije, to bismo mogli da provarimo.

Kakvi su vaši predlozi? Da li je Ulcinj - Skadar - Drač -  Vlore - Sarande - Parga najatraktivnija varianta ili bi bila interesantna i opcija negde kroz unutrašnjost Albanije? Predlažete li koji deo da se ide autoputem? 

 

Svakako su vaši dobronamerni predlozi iz prakse veoma dobrodošli i cenjeni ;) 

A ja vam obećavam putopis kad se, daj Bože, živi i zdravi vratimo kući sa svojim vrancima. Ah da, i kući se vraćamo istim putem, tako da već očekivane provokacije nekih meni jako dragih kolega sa ovog foruma, da se tura prema kući provede malo severnije, nažalost ovaj put neće pasti na plodna tla :D 

 

Nije rad' mene :P 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Od Skadra do Vlore je nesto sto podseca na autoput, ali nije...jos uvek je u izgradnji godinama, ima ukljucenja sa strane i slicno, ali je ujedno najbrzi nacin da se predje ova ne tako zanimljiva deonica. Mislim da sa vasim motorima nema potrebe da istrazujete nista sa strane na tom delu puta. Od Vlore obavezno preko NP Llogara...fenomanalna voznja, pogled sa planine na more, nekoliko zanimljivih manjih gradica...Od Sarande preko Ksamila pa skelom preko moreuza...

Inace Vlora ima jedno od najlepsih setalista uz more dugo kilometrima.

 

20180915-103624.jpg

 

20180915-103833.jpg

 

20180914-134807.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Parga... što baš Parga? Mora da bude neka markantna lokacija... OK, razradićemo put.. mogli bi da svratite na Krf, barem...

 

A da nije to nešto poput Zrća? Vi mladi ste  nenadmašljivi...

Promenio član nemo
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Parga je lep i veoma ziv gradic. Stotine radnjica i kafica. Nije za odmor, velika guzva a plaza mala. 

Ako cete posle Parge odmah da okrenete ka kuci onda imate lepu magistralu duz albanske granice, Papingo - Kastorija - Bitolj. Ako pak hocete do Meteora onda Arta - Trikala preko Pindos planina, meni jedan od najlepsih puteva u Grckoj. 

Svako dobro

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Kao što je razvidno iz naslova teme, plan je samo taknuti Grčku, to jest pofočkati se. U ovoj turi nema velikog razgledanja i turistike jer smo vremenski dosta ograničeni.

A izbor Parge nažalost nema baš neke velike veze sa našom "mladošću" @nemo :) Preporuka nekog, ko zna Grčku veoma dobro i te predele ceni kao predivne pa eto ... Gledajući na termin, ne očekujemo velikih gužvi.

Ali verujem da posle toga Grčka dolazi na svoj račun u nekom širem asortimanu, koji verovatno i zaslužuje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black
pre 24 minuta, mile fazer je napisao:

ako startate 24.5. idem sa vama do Makarske. kod nas se to pofockati kaže " bando za mene "

24-og već sam pofoćkan ili kao što kaže Sajbergastarbajter, "zapljuvan" nazad kod žene. Svoje. Ali pre toga @mile fazerskupi proverenu Istarsku delegaciju i na bandu do nas u Ljubljanu na pripreme ;)

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

kroz cijelu Albaniju ima dosta saobracajne policije i radara, ali ne zaustavljaju strance, narocito motoriste, ponekad samo daju znak rukom da smanjite brzinu, a to znaci ..... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

Saranda je uz obalu jako lijep i moderan turisticki gradic, zaledje je katastrofa. Prije nekoliko godina sam nocio u hotelu Grand na samoj obali oko 50e apartman za cetvoro sa doruckom. Tako, ako vas noc uhvati u Sarandi....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure
kroz cijelu Albaniju ima dosta saobracajne policije i radara, ali ne zaustavljaju strance, narocito motoriste, ponekad samo daju znak rukom da smanjite brzinu, a to znaci ..... 
Pa nije baš tako. U videu 3:10 min. me zaustavljaju. U početku je kazna bila 150€, ali smo se "našli" na 40€. Istina da je bila puna linija i ograničenje 40.





  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Fat and furios, 579 postova
  • Lokacija: Budva
  • Motocikl: bev 500 cruis

onda se izvinjavam ne zelim da dajem pogresne informacije, narocito ne skupe :) iskreno, ovo je prvi put da cujem za ovakvo iskustvo. Cesto odem u Albaniju jer mi je blizu, makar do Skadra na ribu jer je puno jeftinije nego kod nas. U svakom slucaju, hvala ti, ubuduce i ja opreznije sa gasom jer njihovi putevi traze malo jace zavrtanje. Doduse bezbjednost je bas bas losa.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

i ja sam se opustio u kamionu kad ono naletim na nekog bajkera iz Pule kako mu panduri naplacuju kaznu a ono e-mayl.

istina je da manje zaustavljaju ali zaustavlja se svugdje. po mom iskustvu CG je kraljica policijskog zaustavljanja stranaca pogotovo onih na motoru.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
Pre 18 sati, e-mayl je napisao:

Pa nije baš tako. U videu 3:10 min. me zaustavljaju. U početku je kazna bila 150€, ali smo se "našli" na 40€. Istina da je bila puna linija i ograničenje 40.

 

Pre 7 sati, mile fazer je napisao:

i ja sam se opustio u kamionu kad ono naletim na nekog bajkera iz Pule kako mu panduri naplacuju kaznu a ono e-mayl.

istina je da manje zaustavljaju ali zaustavlja se svugdje. po mom iskustvu CG je kraljica policijskog zaustavljanja stranaca pogotovo onih na motoru.

E, moj Mile :popovanje:. Sa kakvim amaterom (Zokijem) ti krećeš na put :nanana:

A kleo sam se u vas.:ups:

Kakav danak neiskustvu :nanana: To nekom sa Yamahom (ili Hondom) ne bi moglo da se desi :lol: 

Ne staneš, niko nije lud autom da te juri.

Provereno.

A provereno i u razgovoru sa saobraćajcima. Snimaju te samo ako slučajno uletiš, inače motore izbegavaju da snimaju. A i ne kreću za motorima.

Radari snimaju od napred (tablica pozadi). Ako staneš, kazna ti ne gine. 

 

CG je posebna priča, patrole na par km, ne isplati se plaćati obe. A to je važna privredna grana :jee:

 

P.S. Ovim nikoga ne pozivam na manijačenje, naprotiv, apelujem na sve kolege da smanje doživljaj da bi smo još dugo godina uživali u vožnji, ali za par km preko ograničenja, glupo je plaćati 40 evra.

 

Joco, puno sreće na putu, da se lepo provedete i uživate, pa se vidimo da mi uživo sve preneseš :zdravo: 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT
Pre 6 sati, Šumadinac je napisao:

E, moj Mile :popovanje:. Sa kakvim amaterom (Zokijem) ti krećeš na put :nanana:

ma pusti spasio me Zoki tada inace bi još bio tamo i lutao negdje po Prokletiji.

voli policija ove platiše sa BMW.a, za njih poseban cijenik.

Promenio član mile fazer
  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Bolje da ja malo zaključam ovaj teaser za putopis. Kad se vratim iz Grčke ima ovde da nađem nekih 250 stranica novog masiranja za beemvejaše :D:D:D 

 

A što se tiče platiša, policije i cenovnika za BMW ... @e-mayl šta kad bi ti sa nama, da svalimo cenovnik sa Dukca na tvog Bavarca? Trebao bi nam jedan sa propelerom i budžetom :D 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 97 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: R1200GSA LC
Pa nije baš tako. U videu 3:10 min. me zaustavljaju. U početku je kazna bila 150€, ali smo se "našli" na 40€. Istina da je bila puna linija i ograničenje 40.





A sta ovi Albanci nemaju ablend?

Poslano sa mog SM-N950F koristeći Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Vlora is godine u godinu lici na Francusku obalu (San Trope).

Posto vam je interes da se samo "zapljunete" (izraz u zmurkama ovde kog nas, "puj pass za sviju nas") ja vam predlazem da iz Sarandea prevozate jos malo Albanskih brdskih krivina do granicnog prelaza Kakavija i spustite se do Joanine (Janjine ili Ioannine) gde vam predlazem da prenocite i zabavite se.

Janjina je prevashodno poznat sto je unuverzitetski grad pa je i populacija interesantna (puko akvarijum). Ima jezero, tvrdjavu, pecinu itd.

Mnogo je interesantnija od Parge.

Nazad - povratak, bi mogao da bude kako je predlozio "spredrag" sa malom izmenom ( da ne idete preko Konitse, prekrasan stari most na reci Aoos) 1948468389_Grcka2017.png.9cc3561c93a4104ee9b5eb79d237a802.pngda opalite preko Metsovo pa na Kastoriju i Ohrid.

Moze starim putem koji je pun krivina i vidika a moze i novim auto putem sve do Kastorije.

Kastorija je takodje na jezeru ali je poznata po krznarskoj robi.

Iz Ohrida za Elbasan -Tirana-Skadar

Konitsa most 1.jpg

13321957_10209924254372449_7380939484682208398_n.jpg

13344754_10209900375655496_8500522033567771736_n.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Verujem da već Albanija sama zaslužuje svojih par dana ali ovaj put je u preletu. Ruta će u principu izgledati tako:

 

image.png.51978a5c8cb32aadddfb3a8b02a9aead.png

 

I praktički istom rutom prema kući sa jednim pit stopom na Pagu.

 

Slušajući vaše predloge, po Albaniji plan je sledeći:

 

image.png.2478313bf67746c0335d8cdd1fabb3ea.png

 

image.png.6ebb2fa811611a2784875f1353780721.png

 

Ako ima neki "smart hint" sa strane vas, koji ste ovde prolazili, ... zahvaljujem ;) 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja