Jump to content

Moto Zajednica

Prototip svih sport touring motora

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

BMW R100RS iz 1976 - motor sa kojim je sve krenulo: prvi serijski sport touring motor sa full oklopom, razvijenim u aerodinamičkom tunelu.

 

Kad usporedim ovu bezvremensku eleganciju s nakazama koje danas izlaze iz BMW-ova dizzajnerskog odjeljenja (K1200R, GS modeli i slično sa asimetričnim svjetlima i gomilama šarenih plastičnih "zakrpa" sa strane), ostane mi samo da sjednem i plačem...

 

BMW%20R100RS%20SE%2078.jpg

 

BMW%20R100RS%20%201.jpg

 

r100rs.jpg

 

bmw7.jpg

 

bmw-r100rs-1977-poster.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

U jesen 1976. godine pojavi se u Nišu devojka u belom šortsu, beloj majci i belim čizmama do iznad kolena, sa belom ful face kacigom na belom BMW u R100RS. Registracija motora iz Amerike.

Proveze se tako kroz grad, izazove uzdahe (kod nekih zbog njenog izgleda, a kod nekih zbog motora) i nestane.

Trajalo to tako nekih petnaestak dana, dok jednog dana ne vidim parkiran motor u mom komšiluku, a ubrzo vidim i poznatu komšinicu (koja je inače bila koju godinu starija od mene, akoja je par godina pre toga otišla za Ameriku i tamo radila kao profesionalni džokej).

A ona se inače zabavljala sa jednim našim drugarom padobrancem iz aero kluba.

I posle par dana dođe taj drugar na skakanje (zajedno sa mojom komšinicom) na aerodrom tim motorom. Dok smo čekali da počne skakanje nekoliko nas dobilo je šansu da po aerodromskoj stajanci malo isproba motor. 

Vozio sam pre toga svašta (sve daleko slabije mašine i neke krševe), a ovo, kako daješ gas tako ide odmah ko mećava. Neponovljiv osećaj!

Jednostavno u to vreme to je bio vrh i nije bilo ništa sa čim je moglo da se upoređuje (ili bar nama, običnim smrtncima to nije bilo poznato).

Tada sam obećao sebi da ću nekad da imam takvu spravu. 

Nikada nisam više seo na BMW R100RS, ali ipak sam (doduše skoro četiri decenija nakon toga) sebi nabavio nešto slično što me podseća na ta vremena.

 

Promenio član zika56
  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 477 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Prije njega se pojavio i R90S, koji je bio više "raketa", već je ovdje opisan u "MOTORI koji su jos za zivota usli u LEGENDE", ali manje praktičan jer još nije imao puni oklop. No sa onom zlatnom bojom definitivno za uzdahe...

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/2272-motori-koji-su-jos-za-zivota-usli-u-legende/&page=2

 

BMW%20R90S%20%203.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3485 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre 1 sat, FFBikerSar je napisao:

Prije njega se pojavio i R90S, koji je bio više "raketa", već je ovdje opisan u "MOTORI koji su jos za zivota usli u LEGENDE", ali manje praktičan jer još nije imao puni oklop. No sa onom zlatnom bojom definitivno za uzdahe...

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/2272-motori-koji-su-jos-za-zivota-usli-u-legende/&page=2

 

BMW%20R90S%20%203.jpg

 

BMW R90S imao je naš (pokojni) klega sa foruma bogi41. Kupio ga bio novog sredinom sedamdesetih i vozi do zadnjeg dana (poginuo pre godinu ipo dana kao pešak).

Zadnja vožnja ovog motora je bila na čelu kolone kada smo deda Bogija ispraćali na večni počinak, a dok smo ga spuštali u raku i "Bendža" je odbrojavao svoje zadnje taktove.  Sada je (praktično u fabričkom stanju) parkiran kod bogijeve udovice u selu Donji Ljubeš.

  • Tužan 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Јахач змајева, 1537 postova

@FFBikerSar...

Mišljenja sam da sve ima svoju određenu vrstu ljepote, pa tako i fiat Multipla :lol::lud:.

 

Ovaj motor koji si opisao je lijep na svoj način, jednako kao što je S1000RR na svoj.

 

BMW je asimetričnim svjetlima kupio mnoge koji su tražili nešto posebno u pojavi samog motora, a sada sa novom serijom kupili i one koji ga baš zbog toga nisu željeli...

 

Samo primjer...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3125 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
pre 16 minuta, GuMi5 je napisao:

 

Mišljenja sam da sve ima svoju određenu vrstu ljepote, pa tako i fiat Multipla :lol::lud:.

 

 

multiplu mi ne diraj.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja