Jump to content

Moto Zajednica

MZ 251 ETZ , restauracija

Recommended Posts

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Pozdrav drugari !   Dosao sam u posed jednog ETZ-a 251, kada sam slucajno sa vlasnikom usao u njegovu garazu, gde sam u cošku ugledao isti, zatrpan svim i svacim .  Stajao je podignut na nogaster ,kao nemi svedok prolaznosti vremena. Odmah mi se probudila zelja da ga otkupim i pokusam vratiti ga na drum , da bude onakav kako pamtim MZ-a , masinu mog detinstva .

Kada sam ga malo bolje pregledao video sam da prema motoru nije bilo puno milosti , satovi i pojedine komponente su vezani cak i zicama . Generalno malo sta ima da nije potrebno zameniti ili popravljati , a jos vece iznenadjenje je bilo kada sam shvatio da je motor bio poplavljen vodom do polovine fara.  Uglavnom, rekao bih da je ram jako dobar , sto bi rekli da je u centru, kao i da ima papire i dostupnog vlasnika :)  Vidim da delova uglavnom ima . Vecinu cu stvari ocistiti, ofarbati , zameniti sam jer volim to da radim, dok za struju i mehaniku ce morati kod pravog majistora.   :)  Mozda neko pomisli da mi je prvi motor pa sam napaljen , to svakako nije. U pitanju je neki oblik nostalgije :)  Evo i slicice

55680143_1227132180786373_4710967009267941376_n.jpg

55845414_923134204553529_4751716181503639552_n.jpg

55861178_393586798121996_2503729843510706176_n.jpg

55865199_367007517236650_8900710509913833472_n.jpg

55910081_279070809682080_775468676143906816_n.jpg

56165114_356319951649260_5325698127791915008_n.jpg

56165159_784981211880490_7259209773575307264_n.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Platio sam simbolicno. Znam sta mi govorite , ali zar ne mislite da bi bila grehota jednostavno ga ubaciti u beli kombi sa zvucnikom.  Ovih motora iz godine u godinu sve manje ima .  Moram pokusati .

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nije ovo za beli kombi! Čak mislim da sa malo ulaganja i više rada može da ispadne lep i dobar primerak. Prešao samo 7800 km, manje više kompletan ( fale mu samo retrovizori ) - da se to lepo srediti . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Hvala vam ljudi na podrsci i preporuci majistora, znao sam da cu ovde dobiti prave savete i za neki deo ako zaskripi .   Gotovo da sam ga skroz raspremio, sutra skidam masinu pa cu poceti sa pripremom i  farbanjem , levo deklo je u fabrickoj boji pa cu po toj boji ofarbati ostatak.  Zatim planiram da krenem od upravljaca, komandi, koje cu kupiti zatim prednje vile i točka , pa tako ostatak motora .  Ne zurim sa radom , koliko budem imao novca tako cu i kupovati delove od svake plate po nesto. Masinu sam mislio da ostavim za kraj . 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Možda ne bi bilo loše da prvo probaš da ga upališ i čuješ kako radi ( pošto je bio potopljen ), pa kad već skidaš mašinu - središ i nju ako za tim ima potrebe. Ovako, ako samo ofarbaš mašinu i vratiš - možda ćeš kasnije opet morati da je skidaš, pa da ne radiš dva puta isti posao . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Mislio sam da masinu skinem i ne vracam je dok je ne pregleda majstor, a da za to vreme dobro operem ram , saniram eventualne ogrebotine koroziju oko mesta srafljenja  zadweg tocka, mozda i ofarbam ceo ram. Pazljivo da zastitim instalacije , da ih ne skidam jer ko ce to posle vratiti. A na farbanje sam mislio rezervoar i one bocne limene maske gde je filter vazduha i akumulator.   Postavljacu slike kako sam sta uradio . U rezervoaru sam primetio malo korozije, ubacio sam rizlu i pesak pa muckam na suvo da se sve lepo skine. Ne znam samo cime da isperem, da li je vodom pametno pa pustiti da se dobro osusi na suncu. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Tu sam pogresio , ubicu se od ispiranja.  A sada razmisljam da imam tanak lancic okovratnik sto mi je ostao od psa.   Cuo sam da je dobra stvar neko plastificiranje nakon ciscenja.  Imam preporuku da posaljem nekom liku u Zrenjanin.  Da li postoji neka opcija uradi sam ili ne. Cuo sam pricu da je dobro lak za camce sipati ,promuckati , visak prosuti i ostaviti da se osusi.  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Hvala ti Auslander, cuo sam za coveka ali nisam znao da to radi. Ispiram rezervoar pa pravac kod Stampara.   Reci mi samo burazeru da li nisam pogresio podforum, da li sam sa ovakvom temom trebao ici na onaj popravke i stelovanja.  Da se neko ne naljuti :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 153 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Kawasaki KLE 500 :) ETZ 125 ;P

Svaka čast "Pane", samo napred, tvoj primerak MZ je u ok. stanju. Ja takođe radim na tome da u život vratim jedan ETZ 125, samo ovaj moj je bio baš za kombi sas zvučnikom a sada mal po mal dobija pravo lice, mašinu sam već sredio(generalna) sada mi ostaje farbanje, čak sam uspeo i papire da mu nađem njegove(kupio sam ga bez papira i od 10 vlasnika) i tako to. Biće slika al kad sve okončam i ja imam olakšajuću okolnost jer imam pomoć kolega sas foruma koji su mi u komšiluku(pozdrav za njih), sa srećom "Pane" !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Hvala "Juga". Danas sam dosta stvari skinuo sa motora , prakticno su na ramu ostale samo instalacije, točkovi i masina .  Ram je prilicno dobar , na par mesta ima malo korozije i ogrebotina i njega sam prvog mislio da pripremam za farbanje. Vec sam danas odvojio delove koji su za bacanje , a ima ih dosta ;)   Medjutim ,malo pre sam skinuo karburator da ocistim. U gornjem delu sa klipom je sve ok, ali kada sam otvorio onaj rezervoar ispod sa plovcima, unutra sam zatekao  katastrofu.  Pun je , ali biukvalno pun nekog belog oksida nalik na so . Kompletna unutrasnjost je oksidirala i nema nikakve svrhe je cistiti.  Prenerazio sam se kada sam to video . Nisam se uplasio zbog karburatora jer cu lako naci drugi, brine me pomisao sta je u masini ako je ovako stanje u karburatoru. Ko ce ziv docekati vikend da skinem masinu i da je otvorim. Bas sam se sto bi rekli smorio..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

To ti je normalno za karburator. To što si našao u njemu se stvorilo od benzina koji je ostao u tom lončetu pa ispario. Odnesi to kod Štampara da ti to sredi .

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
Pre 14 sati, pane je napisao:

Ovo normalno ?

 Skoro da jeste.  Pre tridesetak godina, kupim ja u mađarskoj nov karburator za moju ČZ 350 koju sam hteo da prodam, a vozio sam je sa Dellortom koji sam hteo da skinem i sačuvam za neki drugi motor. Sticajem okolnosti, naletim na neki BMW koji pazarim i krenem da ga vozim, a ČZ - u zamenim taj karburator, stavim taj potpuno nov, pustim gorivo u njega ( da vidim dal plovak lepo zatvara ) i ostavim tako da stoji kao rezervni motor. Stajao je tako nekih 6 godina na suvom i toplom mestu - soba u stanu,  ja u međuvremenu promenio nekoliko motora  , bila kriza pa ja rasprodao sve motore i rešim da opet aktiviram čezetku. Prvo nije htela da upali, skinem karburator i zateknem stanje skoro isto ko ovo kod tebe, a karburator potpuno nov, nikad nije radio, samo je jednom bilo pušteno gorivo u njega - jedva sam ga očistio ( tad nije bilo servisa za karburatore sa ultrazvučnim kadicama ) .  Tako da je ovo za mene manje - više normalno. I tvoj motor je dugo stajao, a bio je i poplavljen . . . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Pre sat vremena, Ausländer je napisao:

Негде у неком градићу, на периферији, у задњој улици, један се циго насмешио у сну...

Kao da gledam da cu uskoro traziti da vidim beli kombi , da mu mahnem rukom ;)

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251

Drumska lisice , hvala ti na pojasnjenju , malo si me odobrovoljio. Nadam se da u masini necu zateci takvo stanje.  Sve cu da slikam pa cemo prokomentarisati sta i kako.  Boze moj ako nesto nije za popravku sta sad , ali bas bi bila steta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 12 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: mz 251
Pre 14 sati, The_juga je napisao:

Svaka čast "Pane", samo napred, tvoj primerak MZ je u ok. stanju. Ja takođe radim na tome da u život vratim jedan ETZ 125, samo ovaj moj je bio baš za kombi sas zvučnikom a sada mal po mal dobija pravo lice, mašinu sam već sredio(generalna) sada mi ostaje farbanje, čak sam uspeo i papire da mu nađem njegove(kupio sam ga bez papira i od 10 vlasnika) i tako to. Biće slika al kad sve okončam i ja imam olakšajuću okolnost jer imam pomoć kolega sas foruma koji su mi u komšiluku(pozdrav za njih), sa srećom "Pane" !!!

Drago mi je da napredujes sa radovima, vidim da si najbitnije  sredio.    Cekamo slike, pa mozda se jednoga dana motorima i provozamo zajedno .  takodje srećno !!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 234 postova
  • Lokacija: Parage
  • Motocikl: MZ 251,suzuki rmz 250,cf moto 450l i naravno tomos automatik

Pratim pricu,steta bi bila da ovaj mz ode u staro gvozdje. Sto se tice rezervoara kao sto su te vec uputili obrati se stamparu. Za mz-a delova ima,potrebna je samo volja i malo novca da ga dovedes u neko pristojno stanje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L

Све ово колега Штампар може да ти среди да буде као нов. Јако добра основа за рестаурацију. Само напред!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja