Jump to content

Moto Zajednica

Evo koliko treba da izdvojite novca da bi imali moto opremu koju koristi Valentino Rossi

Recommended Posts

  • U prolazu, 45 postova

Ovaj tekst sam preveo preko Google translate,ispravio neke greške i dodao slike

 

 

MotoGP je vrhunski sport u kojem vozači imaju na raspolaganju neke od najboljih dostupnih materijala. Da bi vozili brzinom vrtnje, vozači se moraju takmičiti sa najboljom sportskom opremom na tržištu, gdje je isti materijal izrađen kako bi se spriječilo da određeni vozač dobije određenu povredu.

Počevši od kacige, vozači poput Valentina Rossija imaju neke od najlakših kaciga širom svijeta. Za to, brandovi koriste slojeve od ugljenih vlakana kako bi kacigu učinili svjetlom i sigurnom, a ima aerodinamičan dizajn koji nudi najmanji mogući otpor vazduha. U slučaju Rossija, vozač se trenutno takmiči sa Agv Pista GP R , gdje mu je izvorna cena oko 1200 €.

Osim kacige, odijelo je jedna od najvažnijih komponenti koju vozac može imati. To ublažava kontakt s tlom, zbog sustava vazdusnih jastuka koji im je ugrađen. Rossijevo trkaće odijelo uvedeno je prošle godine, a njegova sposobnost zaštite je bio jedan od najistaknutijih trenutaka.

Ovo umetničko djelo se samo meri i taj se rad provodi izravno u Italiji. Za se to i još mnogo toga, trkacko odelo je vrlo slično onome što Rossi koristi po ceni od 4000 eura.Postoji verzija i bez vazdušnog jastuka košta u pola manje.

Međutim, između tela vozača i njegovog zaštitnog odela mora postojati komad koji sprečava nakupljanje vlage / znoja i osigurava pravilnu transpiraciju vozacevog tela. Ovaj se komad koristi tokom cele godine, bez obzira na vremenske uslove, gdje je cilj pružiti maksimalnu udobnost. Konačna cena !? Oko 100 €.

Pre razmišljanja o rukavicama i čizmama, vozači imaju na raspolaganju radnu komponentu koja ih štiti u slučaju nesreće. Ova zaštita ne samo da jamči slobodu kretanja, već se i prilagođava telu vozača u bilo kojem trenutku. Sve ove trenutne pogodnosti su po ceni od 100/200 eura, ovisno o odabranim verzijama.

Kada je reč o zaštiti, vozačeve ruke nisu iznimka! Rukavice za trkanje odlikuju se ergonomijom, udobnošću i, naravno, zaštitom. Izrađene od titana, ugljičnih vlakana i malog kevlara, par vrhunskih rukavica može koštati oko 300/350 eura.

Konačno, posljednji element: čizme! Izrađene od istih materijala kao i rukavice za trkanje, čizme štite vozačeve noge u opasnim situacijama, i pretvaraju se da su udobne za korisnika. Kao i ostali spomenuti delovi, cena nekih čizama nije jeftina i može doseći 400/500 €.

Stvarajući matematiku, Valentino Rossi nosi set vredan ne manje od 6100/6350 €.

 

76dac60eca016d68090a19f443d7783e.thumb.jpg.68bbc7942f7abccbeddfd71bc432ea61.jpgScreenshot_2019-03-19-16-37-14.thumb.png.7aecd789475f380627aa76d6f3421d78.pngmotogp-2016-yamaha-motogp-unveil-2016-valentino-rossi-yamaha-factory-racing.thumb.jpg.8bf5b0cf7451fdb2063d9c5494e68ef9.jpgScreenshot_2019-03-19-16-36-42.thumb.png.58cd711863a39647089e1d1ceb4feda6.pngIMG_20190319_164434.JPG.27f323dd353497e66e538058c43142e7.JPGScreenshot_2019-03-19-16-37-45.thumb.png.9c286c068af3556f0ba28e192e2eea1c.pngdeff31a84ca63f06d0f016931b43d6b9.jpg.22e932a18b652947a93d395c54060a4f.jpgScreenshot_2019-03-19-16-38-23.thumb.png.2321f98df80ee2893eb9c61dab3c44a8.png

Ostalo 

Screenshot_2019-03-19-16-39-05.thumb.png.93113b9eed8693c532ce98445118609f.pngScreenshot_2019-03-19-16-39-41.thumb.png.e9483e831892fb3c99aadfc00472a3eb.pngScreenshot_2019-03-19-16-40-17.thumb.png.92942f1fbd8486afab2ba9901c678b64.png

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

Za razliku od motora koji koštaju preko milion evra ovo nije uopšte skupo.Alpinestar što koriste Marquez,Lorenzo,Crutchlow i ostali još manje košta od Dainese

Shoei kaciga oko 850e

Odelo 3000e

Rukavice su isto 360e

Čizme su malo skuplje oko 500

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Oprosti sad moram da te pitam, ti od skoro imas motor i gledas opremu? 

 

Ni jedna od ovih stvari koje si okacio nije ni blizu onoga sto nose Moto GP vozaci. Jeste model taj, jeste slicno ali ni blizu. Taman je isto koliko i recimo Yamaha R1M iz salona sa onom iz WSBK (ili bilo koji drugi motor). 

 

Ovo sto si naveo je vrhunska oprema za nas smrtnike a samo kada bi tu istu opremu umesto konfekcijskih velicina porucio po meri cifra ide x2 verovatno. Delovi koze koji idu na njihov kombinezon su daleko kvalitetniji od ovih sa Mugello kombinezona a na njemu su premijum u odnosu na ostale. 

 

Alpinestars se prodaje odvojeno kombinezon odvojeno air bag. Svi ostali kombinezoni u Moto GP imaju Alpinestars Tech Air air bag jer vise niko ne pravi svoj a obavezan je u Moto GP. 

 

Uvek sam za kupovinu sto bolje opreme a imas Dainese Misano sa Air bag-om za manje od 2000 (mislim da moze i za 1600 da se nadje) 

 

Dodatno svaki Dainese posle ispaljivanja air bag moras ceo da saljes u fabriku da bi ga vratili u prvobitno stanje a alpinestars ne. 

 

U temi oko kaciga a i ovoj ovde sam video da lutas i bez potrebe gledas preskupe stvari. Kupi dobru opremu poznatog brenda ali ne ovo za stazu. Oca oprema ne stiti na ulici nista bolje od prosecne ova oprema je dizajnirana da izdrzi klizanje po asfaltu pri velikim brzinama a da se ne raspadne i ne ostavis svoju kozu umesto kravlje ili kengurove na stazi. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova

Tako sam pročitao na tom sajtu da njihova oprema košta oko 6500e 

Za alpinestars sam računao kombinezon 2000+1000 tech air 

 

Ima i bolji izbor za air bag to je helite gp air košta 750e a ima bolju zaštitu za vrat i leda od D-air i tech-air plus ne moraš da vraćaš u fabriku.

 

Ovde sam napisao samo koliko kosta Rosijeva oprema,nema veze sa ulicom.

Nema veze sa mojoj temom za kacigu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Sve je korisno ili kao sto kaze Lene 

Gutovic ne moze da skodi a ako ne skodi onda je korisno samo realno mrzece te da to sve stavljas i skidas na kratkim relacijama a sranje ne bira relaciju. U tom smislu kazem uslovno receno bacices pare. 

 

Air bag uglavnom stiti kljucnu kost i donekle rebra i kicmu savisi od proizvodjaca u uglavnom te stiti od pada na asfalt i tumbanja. U saobracaju postoji mnogo prepreka i faktora gde je nemocan. 

 

Nemoj se time toliko opterecivati vec prilagodi voznju. Ne treba oprema da ti ulije visak poverenja pa da paznja popusti. Moras je imati ali zaista nema potrebe toliko ulagati. 

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Air bag ne moze da skodi, osim naravno da pruzi visak psihicke sigurnosti pa da zavrces gas vise nego sto bi trebalo i onda eto sranja..Air bag menja kornjacu na ledjima, koristi kao potpora za vrat, stiti grudi, rebra, ceo predeo stomaka i u nekim slucajevima i kljucnu kost ( osim pada na lakat, tada puca kljucna kost bez obzira na airbag). Po meni zaista sjajna stvar ukoliko se vozac kontrolise i ne dobije lazno samopouzdanje zbog posedovanja airbaga.  Licno posedujem 2 komada marke helite, jedan ugradjen u tekstilnu jaknu, drugi se nosi kao prsluk preko jakne. Jedina velika mana je vrucina, jer smanjuje protok vazduha, pa je na preko 30c bas toplo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Ako vec gledas air bag baci oko na ovo, moze da se nadje i za oko 400 evra(imam ga pa ako te zanima nesto pitaj), i ako se ne daj Boze aktivira, mozes ti odmah da mu zamenis punjenje i spreman je opet, ne mora da se salje nazad u fabriku. 

E sad postoji debata sta je efikasnije, ovaj se kaci za ram motora i moras se odvojiti od motora odredjenom silom da bi se aktivirao.

Tech air bag detektuje pa se sam aktivira, ali opet i to koliko je efikasno...

 

Svakako ne postoji 100% efikasan nacin zastite, ali od viska ne boli glava, ali da slozicu se svakako da je nenormalan smor stalno sve to navlaciti, no dobro navikne se covek udjes u rutinu i posle cepas samo.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
1 hour ago, dvlns said:

 

 

Air bag uglavnom stiti kljucnu kost i donekle rebra i kicmu savisi od proizvodjaca u uglavnom te stiti od pada na asfalt i tumbanja. U saobracaju postoji mnogo prepreka i faktora gde je nemocan

 

 

 

Tacno, i najveca benificija je, nazalost ono od cega mnogo ljudi strada ili ima trajno ostecenje, ne znam strucan naziv, ali to je kad ti glava ode  skroz pozadi. Airbag kad se aktivira ti ustvari fiksira celu glavu i kacigu i pri tumbanju ona ostane fiksirana, znaci nema mrdanja levo/desno/nazad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Samo kad "skliznes u krivinu" moze da doceka bandera, saobracajni znak, moze da se prilikom tumbanja povredi vrat.. Ko ima sredstava, definitivno dobra stvar. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Ja imam taj Helite GP Air i vozim s njim na stazi od prosle godine. Cak sam imao priliku i da padnem s njim, kada sam prosle godine u aprilu na stazi Ales izgubio prednji tocak.  Odradio je posao da se manje izbubecam pri okretanju na sljunku, jedino sam morao da menjam kacigu i uzmem novu.

Moze da se vidi u drugoj temi kad okrenes kameru na mojim snimcima sa staze koji su 360° .

 

Na ovoj fotki se vidi izgreban deo (jes da nosim kombinezon iz dva dela, ali je dobar i za onaj sa grbom - samo ceka u ormanu da malo smrsam) :jee:

 

2019-03-20-110611.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
Pre 1 sat, СајберГастарбајтер je napisao:

Ja imam taj Helite GP Air i vozim s njim na stazi od prosle godine. Cak sam imao priliku i da padnem s njim, kada sam prosle godine u aprilu na stazi Ales izgubio prednji tocak.  Odradio je posao da se manje izbubecam pri okretanju na sljunku, jedino sam morao da menjam kacigu i uzmem novu.

Moze da se vidi u drugoj temi kad okrenes kameru na mojim snimcima sa staze koji su 360° .

 

Na ovoj fotki se vidi izgreban deo (jes da nosim kombinezon iz dva dela, ali je dobar i za onaj sa grbom - samo ceka u ormanu da malo smrsam) :jee:

 

2019-03-20-110611.jpg

Gledao sam snimke i zadivim ti na kakvim stazama voziš :)

Dali posle pada zemenis ovo na sliku i koristis air bag normalno ili još nešto ima?Screenshot_2019-03-20-12-48-20.thumb.png.83bfba3e4e41b29719956b53619e5293.png

 

Koliko kosta track Day na nekoj stazi kao što je Ales ili Valencia?

 

Od kad si počeo da voziš na stazi i da li voziš i po ulici?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Da, odmah se zameni bombica (20 evra), inace nema svrhe.

Track days imaju razne cene, zavisno od staze.

Uglavnom su cene po Francuskoj od 100 do 140 evra po danu, s osiguranjem od stete prema trecim licima (RC), sto je obavezno ako nemas trkacku licencu (za nas amatere).

Za velike staze - Dijon, Magny Cours ti je oko 200.

Ales je 120, a Valensija je bila 230 po danu, s osiguranjem (RC) za nelicencirane.

Sto se tice staze, isao sam jedan ili dva puta godisnje pocevsi pre 6-7 godina, ali sam od 2017 odlucio da predjem na stazu i evo ovo je treca sezona. Prestao sam da vozim po ulici prosle godine i odlucio da samo vozim enduro, s vremena na vreme, plus voznja na stazi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Kada smo se vec raspisali o opremi da nastavimo jos malo. Ovaj Helite je najprostija moguca varijanta koja se kaci mehanicki sa motor. Nisam siguran sta se desava kada stanes i na primer zaboravis da raskacis air bag i krenes da silazis sa motora :)

 

Dainese i Alpinestars su potpuno druge i daleko naprednije tehnologije koje osim sto rade preko GPS imaju i data logger u sebi i mozes da analiziras i krugove koje si vozio i nemam pojma sta jos (mrzelo me da istrazujem).

 

Inace znam da puno ljudi gresi i misli da spoljasnji plasticni ili titanijumski stitinici na jaknama ili kombinezonima sluze kao dodatna zastita a to im nije namena bas kao ni plasticnim slajderima na dlanovima rukavica. Namena je da na tim mestima gde nam je telo dosta slabije zbog zglobova ovi spoljasnji stitnici/slajderi omoguce da se sto lakse dovedes u stanje klizanja po asfaltu sto vecom povrsinom tela kako bi sile koje deluju na telo sto pre bile odvedene sa zglobova koji se lako lome i tesko zarastaju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 6 minuta, dvlns je napisao:

Kada smo se vec raspisali o opremi da nastavimo jos malo. Ovaj Helite je najprostija moguca varijanta koja se kaci mehanicki sa motor. Nisam siguran sta se desava kada stanes i na primer zaboravis da raskacis air bag i krenes da silazis sa motora :)

 

 

Silazak 20 evrica...:sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

@dvlns Pa namestena je duzina kaisa (a i rasteze se) taman da se kreces na motoru dok vozis.  Kad sidjes morao bi bukvalno da odskocis metar od motora da bi se aktiviralo. Ne aktivira se to na dasak vetra. Sto se tice tih sa senzorom, pricali smo ovde i imamo tipa koji je ispitivao razne air-bagove kao test vozac i imao je dva tri puta da senzori nisu reagovali, dok ovaj mehanicki uvek reaguje. Jedan od elemenata zasto sam uzeo tada. Sada su verovatno bolje odradili te senzore (u svakom slucaju se svi proizvodjaci ogradjuju u manuelu od nefunkcionisanja).

Sto se tice zaboravljanja, desavalo mi se u pocetku da zaboravim da otkacim, ali posto je kais elastican samo me pritegne kad se odaljim previse od motora. Sad tih problema nemam.

 

@sashac dobra fora :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Meni se redovno desava da sidjem sa motora i povuce me samo, posle 100 zatezanja ni jednom ga nisam aktivirao, tako da je ipak potrebna jaca sila za aktiviranje.

Svako neka istrazi temu i neka odluci, ja se ipak ne bih oslanjao na senzor i gps za ovo, helite ima svoja ogranicenja ali znas bar sta ce uvek da radi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 45 postova
Pre 2 sati, filipfg je napisao:

Meni se redovno desava da sidjem sa motora i povuce me samo, posle 100 zatezanja ni jednom ga nisam aktivirao, tako da je ipak potrebna jaca sila za aktiviranje.

Svako neka istrazi temu i neka odluci, ja se ipak ne bih oslanjao na senzor i gps za ovo, helite ima svoja ogranicenja ali znas bar sta ce uvek da radi.

Zato sam i napisao da je po meni helite najeftiniji i ujedno najbolji air bag.

malo duže sam gledao na YouTube i video da tech air ne štiti vrat a d-air štiti vrat ali ne kao helite

Helite ne moraš da vraćaš u fabriku kad se otvori već zamenik onu bočicu za 300 

 

Dok alpinestar posle dva otvaranja air bega moraš da vraćaš u Italiji i to te košta od 350 do 600e 

 

A i kao što kažeš znaš da će se helite sigurno otvoriti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5724 postova

Svakako da je taj Helite dobar izbor za ulicu ako se naviknes na njega. Moje misljenje je da za stazu nije dobar je jednostavno sto tako navucen preko kombinezona zapravo povecava sansu da klizanje pretvori u tumbanje a kod tumbanja se dobija efekat krpene lutke pa udovi mogu pretrpeti gadne traume. 

 

 

Zapravo samo hocu da preciziram da nije ista namena mada moze da se koristi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja