Jump to content

Moto Zajednica

Detailing motocikala

Recommended Posts

  • Drug član, 1091 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: /

Podrzavam u potpunosti, samo sto si u Sabacu... :gaa:

 

Imam neke gadne fleke po zadnjoj viljusci od tih nekih 'beskontaktnih' odmascivaca i slicno. Kako to da saniram?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
20 minutes ago, bocca_bastard said:

1 motor - ceo dan u najboljem slucaju

 

A kolega je poznat kao detaljista pa mozda i vise :)

Hvala kolega. :) 1 dan od jutra do mraka u najboljem slučaju a poželjno je da ostane za drugi dan. Deluje da je motor lakše od auta srediti, ali baš zato što je sve manje i nepristupačno je malo teže. Na autu velike površine, veliku sunđeri pa je lakše.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Online, 952 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Kalkhoff
pre 22 minuta, bocca_bastard je napisao:

1 motor - ceo dan u najboljem slucaju

 

A kolega je poznat kao detaljista pa mozda i vise :)

Da mu udarimo presiju malo…

Mislim da ako ne radi 3-4 dana to nije dovoljno temeljno, moj @Dudic90 :nanana:

 

Imaćeš TDMa da lickaš ali tek sledeće proleće. ;)

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
9 minutes ago, PremieRacing said:

Podrzavam u potpunosti, samo sto si u Sabacu... :gaa:

 

Imam neke gadne fleke po zadnjoj viljusci od tih nekih 'beskontaktnih' odmascivaca i slicno. Kako to da saniram?

Najbolje je da okačiš sliku. Najbrži i najjeftiniji savet ti je kupi neku običnu pastu za poliranje metala (PUROL ili slično, mislim da je oko 300-400 dinara), malo grublja mikro fiber krpa i napred-nazad, gore-dole dok ruke ne zabole. :) Ako uspe, odlično, ako ne - zatrebaće pasta za nešto drugo... Gora opcija je poliranje vunom ili prvo 2000 vodena šmirgla pa poliranje. Ali s obzirom da je to aluminijumska viljuška, kontam da je prva opcija i malo vremena  sasvim dovoljno. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
6 minutes ago, nikvuksa said:

Da mu udarimo presiju malo…

Mislim da ako ne radi 3-4 dana to nije dovoljno temeljno, moj @Dudic90 :nanana:

 

Imaćeš TDMa da lickaš ali tek sledeće proleće. ;)

Tebi je najbolje da mi dovezeš TDM-a da stoji kod mene do sledeće godine i imaće verovatno i duži tretman. :P Neću ga mnogo voziti, samo malo da ne izgubi rutinu. :jee:

  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 207 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec + BMW R1200GS

Sve mi to odgovara, voznja, malo posla, posle na Savu malo pecanja taman.... nego kad se otvara radnja i koji sam na listi cekanja? Saljem slike kako mi je VFR neko ranije zanemario.

 

Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nezgodno je kod motora često moraš da skineš auspuh, deo repa, blatobrane, točak da se demontira zadnji... Meni kada perem motocikl ako nanosim vosak i tako to, treba oko 4 sata. Da radim detailing, pa ceo dan bez diskusije. Pogotovo što motor mora hladan da bude i da se opere lanac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
9 minutes ago, Alekre said:

Nezgodno je kod motora često moraš da skineš auspuh, deo repa, blatobrane, točak da se demontira zadnji... Meni kada perem motocikl ako nanosim vosak i tako to, treba oko 4 sata. Da radim detailing, pa ceo dan bez diskusije. Pogotovo što motor mora hladan da bude i da se opere lanac.

Unutrašnja strana auspuha i tako ti nepristupačni većim sunđerima detalji se u velikoj meri i bez skidanja mogu srediti sa ovim:

 

 

Jedan set sam već dobio, drugi sam naručio pa neka stoji, 'leba ne jede. Ima i skuplja opcija Autotritz Nano polisher ali za te pare može 4 ova seta sa sve sunđerima da se dobiju a 4 puta nije bolji Autotritz to je sigurno. Moram priznati da sam prijatno iznenađen sunđerima (na dodir naročito cut sunđerima i vunom, nisam ih još probao ali ću uskoro). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Neke hemije sam skoro potrošio. Pre zime sam voskirao i zaštitio plastike pa imam fore jedno tri meseca da prikupim kozmetiku ali ovaj put nešto ozbiljnije. Već imam listu pa komentarišite.

 

Vosak - Collinite 845

 

Trajeće dosta dugo za površine motocikla. Vidim da ga ljudi hvale.

 

Za crne plastike - Sonax Profiline plastic protectatant

 

Pre sam koristio sprejeve ali mislim da je ova tuba od litar na krpče bolja varijanta i trajaće koliko hoćeš.

 

E sad, za pranje sam kupio pet litara nekog klinera iz Louisa ali me zezaju felne još uvek. Ja ih očistim krpom i petrolejom pa stavim vosak za felne mada nikako da ih očistim kako treba, pogotovo zadnju.

 

Ram, rukohvate, čizme viljuške pređem sa brzim voskom u spreju. Voleo bih da čujem preporuku za ove delove.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue
Cime odrzavati mat boju? Zastita, uklanjanje sitnih ogrebotina isl?

 

Lakiraš to i ćeraj...

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 597 postova
  • Lokacija: Loznica
  • Motocikl: Ducati Multistrada V4S
On 28.3.2019. at 22:37, mali_veseljak je napisao:

Cime odrzavati mat boju? Zastita, uklanjanje sitnih ogrebotina isl?

Imas Motul sprej za mat povrsine

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
On 3/28/2019 at 10:37 PM, mali_veseljak said:

Cime odrzavati mat boju? Zastita, uklanjanje sitnih ogrebotina isl?

Poliranja mat boje nema. Jer su baš te neravnine u farbi i (ne)refleksija svetlosti ono što je odvaja od lakirane i sjajne površine. Tako da poliranje tu neće pomoći u uklanjanju ogrebotina, samo bi se dobila masna i polusjajna površina.  Iako lično nikad nisam imao mat boju a samim tim ni održavao, mislim da tu samo neki polimeri mogu da pomognu i dužem "radnom" veku boje. A svakako mislim da je novo farbanje mat delova uvek dobra opcija.

 

 

On 3/30/2019 at 7:51 PM, Alekre said:

Neke hemije sam skoro potrošio. Pre zime sam voskirao i zaštitio plastike pa imam fore jedno tri meseca da prikupim kozmetiku ali ovaj put nešto ozbiljnije. Već imam listu pa komentarišite.

 

Vosak - Collinite 845

 

Trajeće dosta dugo za površine motocikla. Vidim da ga ljudi hvale.

 

Za crne plastike - Sonax Profiline plastic protectatant

 

Pre sam koristio sprejeve ali mislim da je ova tuba od litar na krpče bolja varijanta i trajaće koliko hoćeš.

 

E sad, za pranje sam kupio pet litara nekog klinera iz Louisa ali me zezaju felne još uvek. Ja ih očistim krpom i petrolejom pa stavim vosak za felne mada nikako da ih očistim kako treba, pogotovo zadnju.

 

Ram, rukohvate, čizme viljuške pređem sa brzim voskom u spreju. Voleo bih da čujem preporuku za ove delove.

 

 

845 je za pohvalu. Ja sam kupio nekih par keramika malo jeftinijih pa ću ih testirati na perifernim delovima, tako da mislim da to može biti bolja zaštita za felne i ram od voska u spreju. Čekam review za Sonax, nisam ga koristio... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Da okačim review novih proizvoda koje sam kupio pre nekih 15-tak dana:

- Kwazar foamer 2lit
- Condor chemical - Car red šampon za beskontaktno pranje

 

Već duže vreme mi je želja/potreba bila za penomatom. S obzirom da je FJR crn, svako zrno prašine se poznaje. Da ne bih samo zbog prašine  i poneke mrlje stalno trljao i pravio swirlove na farbi, beskontaktno predpranje/pranje penom se nameće kao idealno rešenje a već probano na jednoj samouslužnoj perionici u Šapcu. E sad, pošto dok ja dođem do te perionice, motor je već vruć i nije dobro tada ga prati, jedina ispravno je da imam takvo rešenje kući. Pošto mi je potrebno jedino za motor (auto perem penom na perionici), smatrao sam da je 2lit sasvim dovoljno pakovanje. A i prvo da probam 2 lit, pa ću lako kupiti još jedan od 6 lit.  

Za razliku od penomata na perionici, pena je za nijansu slabija ali sasvim dovoljno gusta da sredstvo ne ostane previše dugo na motoru, a opet kada se koristi kao sredstvo za pranje, ima dovoljno "play time" da možeš da istrljaš motor rukavicom. Zapremina od 2lit je i više nego dovoljna za motor. Tačnije, 1 lit vode je sasvim dovoljan. U proseku je potrebno 6-8 puta napumpati da bi se čitav motor prekrio debelom penom. Prethodni put kada sam koristio nastavak za "wet foam" dovoljno je bilo 3-4 puta napumpati. 

Garancija na posudu je 3 godine, na mehanizam ne piše. Posle svake upotrebe, obavezno je isprati ga čistom vodom i propustiti kroz sistem.

Sredstvo koje sam izabrao je u principu poprilično pristupačno. Mislim da je 400 dinara litarsko pakovanje. Proizvođač iz Italije, Condor chemical sa kojim se prvi put srećem. Razblažuje se 2% u odnosu na vodu. Poprilično je jako i odlično je za predpranje i pranje. Jedina mana je što pre porudžbine nisam znao da se ne preporučuje za motore. Ali po isporuci sam odlučio da rizikujem i probam. U principu, uvek sve prvo probam na svom vozilu pa ako zeznem, zeznuo sam sebi. 

Odlično skida polutvrde fleke po farbi. Iza sebe ostavlja čistu površinu ali koliko sam primetio, ima i odlična svojstva odmašćivanja što u slučaju češćih pranja a ne voskiranja između, je definitivan problem. Takođe, upozerenje da se ne koristi na motorima je na mestu, jer na aluminijumskim delovima ostaju neke fleke. Na crnim delovima mogu da se izbrišu ali na ručicama i fuzasterima ne, tako da je poliranje obavezno. Na ramu, viljuškama, izduvima, agregatu nema promena. Gumeni delovi su takođe ok.

Sve u svemu, penomat je odlična stvar ali uz manje agresivno sredstvo koje je bezbedno za motore. U narednih par dana ću odlučiti koje ću sredstvo kupiti pa ću okačiti informacije. 

 

 

 

 

20190429-123238.jpg

20190429-123321.jpg

20190429-123341.jpg

20190429-123659.jpg

20190429-123718.jpg

20190429-123732.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 512 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki SV 650N, TDM900

Molio bih za savet kako najlakše da otklonim/zamaskiram par sitnih ogrebotina na plastičnoj površini, tj. blatobranu. Boja je sjajno crna.

 

Čuh nekada da postoje neke paste za kola koje služe baš tome ali nisam nikada probao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

I danas malo detaljisanja sa "3M Perfekt it" programom:

 

Početno stanje, lak sa dosta ogrebotina i neverovatno mnogo swirlova:

 

20190518-201543.jpg

20190518-201933.jpg

 

Ono što tkzv. zeleni čep uradi - krupne ogrebotine smanji i od velikih swirlova napravi manje:

 

20190518-202545.jpg

 

Žuti čep koji od malih ogrebotina i swirlova pravi još manje koje kasnije plavi čep (3m Ultrafina) iskoreni do kraja:

 

 

20190518-202803.jpg

20190518-210522.jpg

 

 

Pošto je izuzezno teško i sporo postići dobru korekciju laka sa "nano polisher" i  sunđerima koji nisu prvoklasni kao 3M, za desnu stranu ide teška artiljerija:

 

20190518-210839.jpg

 

I za kraj - keramička zaštita:

 

 

20190518-214757.jpg

20190518-220043.jpg

 

 

I za slučaj da se neko pita šta sam sad koji đavo polirao kad sam pre zime sređivao motor a prešao čitavih 400km ove sezone, zadnji kraj držač nisam sređivao jer zahteva mnogo vremena za razliku od prednjeg koji je sređen. :) A i crni motor, svaka sitnica se vidi a ja imam OKP... :jee:

 

Inače, sve ovo je trajalo oko 3h bez pauze....

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Za taj hobi moraš bit malo bolje “opičen”
.....


Vozim motor, nisam bajker.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Za crne spoljne plastike dugo godina koristim sonax gel, postojan, ne sljasti, lako se nanosi (pisao sam o njemu 2009god na forumu)... Sve ga teze nabavljam i prodavac mi danas kaze "probaj Motip sredstvo" kosta trecinu cene sonaxa (kosta inace 600din) a ima ga pola litra!

Pazarim odmah!

Probao sam i na bazi silikona, ma mazao sam i cist silikon! "Kornjaca" gel takodje... Sonax extreme za klasu iznad, po svemu...

Bitno mi je da plastika ne sija kao uljem mazana, vec da ima neku polu mat jasnu cistocu, da bude kao nova (to svi zelimo, zar ne?) :D

Kupim ovaj "presto" sa slike, uz put i par sundjera...

Klincu pustam sonic na YT da gleda a ja brzinski da probam! Kod mene nema ono "opusteno", uvek je drill i sve mora odmah! :D

Nemam slike pre/posle, ovako je neki efekat i sonax gel imao (koji je inace bas gel, polu transparentan, kada se promucka izgleda kao vazelin u glicerinu)...

Presto je crne boje, zift, kao tecni imalin za obucu... 

Ne izgleda lose ali ostavih za kraj ono naj bitnije...

....sredstvo smrdi na fekalije!!! 

Da, na feces mesojeda, smrdljiv i odvratan... 

Smrde plastike 15min po mazanju evo, sacekacu jos malo, ako ne izvetri moram oprati... Nema druge!

7038421_00a1bd662ac2cee93b12513c046e615d.jpg

20190527_140036.jpg

20190527_140130.jpg

20190527_140208.jpg

20190527_140604.jpg

20190527_140711.jpg

20190527_140721.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ja sam pre koristio sprejeve. Teže je da se lepo i ravnomerno nanese a i čini mi se da nije toliko postojano.

 

Sledeće će biti nešto u boci što se nanosi sunđerom. Dvoumim se između ova dva. Imaću i jedan u spreju čisto za neke mesta gde je teže dospeti. Tipa kablovi, sajle itd.  Koristio sam taj PRESTO u spreju. Onako... Skuplja mnogo sitnu prašinu i lepi. Možda ja to nisam lepo obrisao. Posle sam kupio Arexons, ima lepši finiš i vrlo malo lepi.
koch-chemie-nano-magic-plastic-care-1870

210300.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovo iz boce je posle brisanja skroz suvo na dodir, evo upravo sam prstom trljao i ne skida se/ne ostavlja trag nikakav... Ni na prstu ni na plastici...

Smrducka jos po malo inace, bas neprijatno..

Izgled mi se svidja, polu mat, pise da je i antistatic... Videcu "sta kaze" :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Test posle keramičke zaštite:

 

1. Aktivna pena:

 

 

 

2. Ispiranje vodom:

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
1 hour ago, Alekre said:

Ovo je već ozbiljno. Ja se svakako ne bih usudio da radim keramiku.

U principu, nije teško. Površina mora biti besprekorno odmašćena i maksimalno sređen lak koliko je to moguće. Na ravan panel je lako naneti, malo je zeznuto na ovaj zadnji deo gde je mali prostor i ima prepreka, i ja sam napravio malu "krmaču" kad sam nanosio ispod rukohvata ali nije strašno. I mora da se lepo osuši, da nema prašine, 24h da se ne kvasi.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Da, to jedan način zaštite ali kao što kažeš zahteva besprekoran lak i uslove. Nije za raditi ispred kuće i bez iskustva. Početnici trebaju da krenu sa prirodnim voskovima. Da se neko ne zezne da stavlja keramiku ko nema iskustva. Ako zezneš skidanje šmirglom, bukvalno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja