Jump to content

Moto Zajednica

Detailing motocikala

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8241 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

U startu nisam skapirao :D

Keramik premaz ima hidrofobne karakteristike ali fizicka ostecenja ne moze spreciti.

Zbog toga svoju sam Hondu "presvukao" keramik lakom u dva sloja!

Dubina boje neverovatna, postojanost i zastita takodje....

500eura me je zadovoljstvo kostalo....

 

post-4737-0-02622400-1333023018.jpg

post-4737-0-71869700-1333022922.jpg

post-4737-0-77246900-1333022994.jpg

post-4737-0-98093200-1333023043.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Keramička zaštita može da štiti od fizičkih oštećenja i grebanja. Zbog toga je napravljena i sa razlogom se tako zove. Istini za volju, u zavisnosti od samog kvaliteta iste (raspon od 1.5e do 100tinak eura) i načina aplikacije, štiti od UV zračenja (ove od 1.5e-2e npr.) pa do nastanka swirlova prilikom nestručnog pranja, od lakših tipova ogrebotina kao što su nokti, sitno granje (ove skuplje)... Naravno da ne može da štiti od ključiranja, udaraca kamenčića i slično...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

Једно питање за колегу @Dudic90 ,извини ако ми је промакло,колико си платио и где си купио пумпицу за пену?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
15 minutes ago, VR46 said:

Једно питање за колегу @Dudic90 ,извини ако ми је промакло,колико си платио и где си купио пумпицу за пену?

venus_super_hd_foamer_alkaline.jpg
WWW.DETAILINGOPREMA.RS

Kwazar Venus Super HD Foamer Alkaline 2L

 

Ali koliko vidim sad nije na lageru.

 

Imaš i ovde, ali nisam je probao:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
3 hours ago, N.F.S. said:

Sve jedno, rado bih tvoj motor vozio! :takoje::care:

Jooj, vozio bih ga i ja ako mi veruješ, ali vremena imam samo za lickanje. ;) Ove godine samo 500km...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Promijeni prioritete.
Prvo vožnja pa onda lickanje.


Vozim motor, nisam bajker.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Evo nešto rada:

 

Collinite 845, malo pre sam naneo drugi sloj. Malo je teži za nanošenje ali zadovoljan sam krajnjim rezultatom. Čini mi se da K2 vosak ima dublji sjaj. Koch Nano Plastic Care odličan, mada ima isti miri kao Arexons. Možda je isto. Lakše je aplikatorom naneti ga. U spreju koristim za kablove, sajle, itd.

 

Za metal, Collinite 850. Vrhunska stvar! Bukvalno sam prešao auspuhe u jednom potezu i druga priča. Da sam se zaluđivao bili bi ogledalo. Mnogo bolji od Autosol paste a ima ga koliko hoćeš. Na zimu ću demontirati nosače fuzastera i poslaću kod @Dudic90 da ih ucakli mašinski. Platim naravno $$$.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
1 hour ago, Alekre said:

Evo nešto rada:

 

Collinite 845, malo pre sam naneo drugi sloj. Malo je teži za nanošenje ali zadovoljan sam krajnjim rezultatom. Čini mi se da K2 vosak ima dublji sjaj. Koch Nano Plastic Care odličan, mada ima isti miri kao Arexons. Možda je isto. Lakše je aplikatorom naneti ga. U spreju koristim za kablove, sajle, itd.

 

Za metal, Collinite 850. Vrhunska stvar! Bukvalno sam prešao auspuhe u jednom potezu i druga priča. Da sam se zaluđivao bili bi ogledalo. Mnogo bolji od Autosol paste a ima ga koliko hoćeš. Na zimu ću demontirati nosače fuzastera i poslaću kod @Dudic90 da ih ucakli mašinski. Platim naravno $$$.

Da platiš, nego šta ali samo brzu poštu koja će ih doneti.  ;)  A onaj univerzalni čistač iz Louisa što smo pričali, valja li čemu, da naručujem ili da tražim nešto drugo?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Dobar je, bolji od prošlog u gel formi. Bukvalno sam pumpicom naprskao ceo motor i sprao crevom, prebrisao i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Konačno sam oprao motor kako treba, posle više od godinu od kako je kod mene i opet me je iznenadio izgledom i to više nego kad sam ga prvi put prao nakon kupovine:

 

20191014_120526-2.jpg.ba2197e6f74d77ad79d37ef50dceaf89.jpg

 

Pošto osim deklova i ćoškova kreš bara, nema ničega za popravljanje, odlučio sam da uradim mali kozmetički tretman i pažljivo sam pročitao temu od početka. Već više godina, za pranje koristim višenamensko sredstvo koje nije agresivno za bilo koji materijal, odnosno podlogu. Sipano 6 čepova litarskog pakovanja kantice, kao što je od ulja, na 2 litre vode, rasprskivač je srpski proizvod i jako je kvalitetan, od relativno mekane plastike je i neće da puca od udarca, pada itd. Skinute su šust ploče da bi se oprao i karter, malo manje od jednog punjenja je dovoljno da se svuda nanese sredstvo, gde je potebno i malo više, potom odmah spiranje hobi peračem koji je nešto jači nego nižerazdredni Kerheri i njemu slični, ali nije kao ozbiljni uređaji, pre svega, nema mogućnost širokog rasprskavanja velikog pritiska, što u suštini nije ni loše jer je rizik oštećenja osetno manji i komotnije je za rad, ali ode više vremena. Odmah još jedno špricanje deterdžentom i puškiranje i na kraju obilno ispiranje ručnom prskalicom. 

 

Pranje je osnov svega. Ima ona reklama sa pranjem tanjira gde se jedan proizvod reklamira da može da opere nekoliko puta više tanjira od drugih i za manje vremena i sasvim je logički da se takav proizvod više vrednuje. Jednako važi i za sve masovnije samouslužne perionice, tamo gde se za jedan žeton može oprati, se smatraju boljom, a isto se gleda i na ručne, da bude što kraće a sve oprano. Tu leži kvaka, da bi se to postiglo, sredstva moraju da budu vrlo agresivna i ne retko se prekoračuje koncetrovanost. Vrlo često slušam, " tu i tu, za jedan žeton, fenomenalnooo sam opro auto il motor", a niko se ne pita otkud toliko žutih farova, oguljenih branika a ne retko i krovova po automobilima, pregorelih boja,  po gradu već posle nekoliko godina starosti. Svi predpostavljaju da je to od tih brzih pranja, ali se ne može ustanoviti direktna veza jer se pere po različitim mestima i načinima. Uz moj motor sam dobio još jedan vizir koji je potamneo od nekog pranja i pitanje je hoću li ga povratiti, predhodni vlasnik je kupio drugi i verovatno ga je to koštalo skuplje nego da je prao gde i kako treba.

 

Sva hemija je uglavnom podređena automobilima koji osim felni, nemaju ništa od aliminijuma i legura, a i točkovi se brzo spiraju, sem toga, obično su prilično umazani slojem prašine od samih kočionih pločica pa sredsvo praktično slabije prodire do osnovnog materijala, ali i oni propadaju, često se viđaju prelepe i skupe felne sa ružnim degradacijama. Kod motora je potpuno obrnuta situacija, puno alumijuma, pocinkovanog gvožđa i plastike, ono što je hromirano takođe nije imuno na hemikalije, posebno su skoloni propadanju žičani točkovi. 

 

Svojvremeno sam radio talijansku Mafru, profi proizvodi i nema ih uopšte u maloprodaji, od njih sam vrlo decidirano upozoren na pogubno dejstvo sredstava, pogrešna namena, prevelika koncentrovanost i neadekvatno spiranje, sva ova visoko efikasna  hemija zahteva spiranje puškom a ne crevom i bilo kojom baštanskom prskalicom. U davnašnjoj temi, ima link na početku, po njihovoj preporuci sam koristio Privoš samo, znači, ni jedan od šampona za auto nije prikladan za motorcikl i tako je verovatno kod svih proizvođača manje više, pregledao sam nekoliko sajtova i ne nađoh ništa adekvatno, odnosno, sigurno.  Svojvremeno sam trošio neki šampon, Mlazmatik, domaći proizvod koji ne dira aluminijum, ali ne znam jel ga ima danas. 

 

Danas sam dobio malo detailnig kozmetike, ruski Gras kao jeftinju opciju Hemikal Gajsa, pričao sa drugarim i klijentom koji se upustio profi u te vode. Akcenat je bio na završnoj obradi i izgledu, a i sam sam malo istražio. Svakako je keramički nanos ispred svih ostalih, ali vrlo zahtevna priprema, ako ostane neka fleka na podlozi, to se vidi, zato to mora i da košta, a tek cene tih nanosa su paprene, kineske varijante ne traju dugo iako su prvi rezultati da kažem, jednaki, međutim, trajnost je oko 6 meseci sa post efektom od možda godinu, jasno sam video njegov motor nakon godinu dana, izgleda i dalje odlično ali se jasno vidi oslabljen izgled. Dalje, pored zahtevne pripreme, problem je eventualnih popravki na podlozi od oštećenja, keremički sloj se skida isključivo brušenjem tako da ušpricavanje fleka bojom nije moguće praktično, već bi se cela razdelna površina morala raditi. Moj neki zaključak da je ipak racionalnije koristiti neki od normalnih voskova koji se lako odmašćuju i ne zahtevaju nikakvu posebnu predhodnu pripremu, naravno, traju znatno kraće ali sve ukupno je lakše to raditi na svakih 6 meseci i uz simbolično koštanje. Naravno, problem je iznaći dobar vosak u današnjoj hiper ponudi proizvoda i reklama, demostriro sam mu na crnom motoru kako izgleda Mafrin vosak, par pokreta krpom i deo rezervoara kao da je tog časa izašao iz vrhunske lakirnice. Sutra zovem da vidim  jer ostalo nešto od starih dobrih poslovnih odnosa, a voleo bih da pročitam još nečija iskustva, dragoceno mi za Motip, već sam bio nameran da ga naručim sutra. Sonax od uvek uživa ugled, svojvremeno je uvoznik dolazio subotom na pijacu u Bubanj Potoku, prođoh prošle al mi nije pao na pamet, ali jeste bio voljan da izađe u susret pre nekoliko godina i ako je tako danas, naći će se nešto adekvatno.

 

Sutra uzimam ametersku polirku, hoću pomenuti vizir da pokušam da oživim, dugo se nešto ne piše o saniranju pleksiglasa za koji sam poslednji put koristio Fareklu, ima li šta danas a da nije na kilo i da toliko i košta?

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dobijeno zeleno svetlo za Mafru, asortiman ponude  uvećan kao i same raspoložive zalihe u Srbiji i nije ni malo lako se snaći. Dobiću neka interna usmerenja, ali nebi bilo loše da neko iznese iskustvo ili link jer se ipak radi o profi proizvodima i malo ih ima među "sam svoj majstor"-ima.

 

 

Ko što najavih, "urađen" vizir koji je požuteo nakon pranja u nekoj brzoj perionici, a imao je i tragove zuba vremena:

 

20191019_133103.jpg.d6bd1b12840612c5fb9ba01a5393960d.jpg

 

20191018_093523.jpg.f56ef7c5db348afc2d7384cf8af29a40.jpg

 

Neka gruba i dublja oštećenja su izvučena ciklinom pa potom sve prebrušeno na suvo malom vibracionom brusilicom šmirgom na mekanoj podlozi, deklarisane na 400 ali je praktično analogna hiljadarci na mokro:

 

20191018_135127.jpg.79d07487ce19f7339f95f60f29d2b602.jpg

 

Drugo brušenje sa istom ali nazivnom 600:

 

20191018_140822.jpg.1758d0cd07614c29d13d9d125c2ad906.jpg

 

Potom vibracionom na mokro sa vodenim brusnim papirom 1.500 pa 2.000, zatim ručno vodenom 2.000 i 2.500, pa tek onda pastama. Prvo ide "grubo" brušenje, dva puta  diskom od oštre jagnječe kože, potom izrezbarenim belim sunđerastim, potom brisanje vizira pa sa finom pastom i ljubičastim diskom 2 puta, tad se vide promašaji pa korekcija i na kraju završni, crni disk, pa brisanje detailnig mikrofiber krpom. Dodatno je nanet lak vosak, ali izgleda da ga nisam dovoljno istrljao, blaga zamućenost zato. Ima strukturnih linijica unutar samog materijala od samog zamora, vide se pod nekim uglom ali su funkcionalno nesmetane. Ostala je nijansa žutog na beloj pozadini:

 

20191019_132922.jpg.d9076be94125b916622132870c2b1609.jpg

 

I vidi se razlika uporedno, mada je ta zamućenost od voskiranja:

 

20191019_133103.jpg.d6bd1b12840612c5fb9ba01a5393960d.jpg

 

Kupljen pribor, "Makita" polirka za 25€, radi sasvim dobro, ima regulaciju brzine ali ne valja preko 2, pasta je uljna, al zaboravih proizvođača, gruba i fina i set navedinh diskova različite finoće. Ima tu još sortiment vodenih šmirgli i specifičnih abraziva koji su univerzalne namene, sve profi pribor osim mašine, relativno skup paket a sam posao višesatan, sumnjam da će vizir koji ide na prodaju, pokriti polovinu sve ukupno.

 

20191019_133311.jpg.9d4f539b202505709afdba5f2704298f.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Što se tiče Mafre, daću sebi za pravo da kažem da je poluprofesionalna kozmezika. Da ne bude zabune, kod mene se na 6 polica detailing opreme a svaka ima po 1m dužine, 50% nalazi Mafra koja uključuje proizvode koje nećete naći u Srbiji kod ljudi koji je prodaju nego sam je direktno iz Italije dobio i bukvalno je trošim na gram. To dovoljno govori da je najviše cenim. Ali ipak profi kozmetika su Meguiars, Chemichal guys, Sonax. Proizvod koji niko nema bolji od Mafre je definitivno Pulimax (za dubinsko pranje) a koristio sam i Meguiras APC, CG Non sense... Kada sam prao "davljenike iz Obrenovca" jedino sam sa Mafrinom kozmetikom uspeo i ja da budem na dobitku a da opet dobijem dobre rezultate:

 

10447395-10202639341806944-8188473325970

 

10639558-10202639341406934-5709872122252

 

10640986-10202639348127102-6597670951876
 

 

Fun fact: to leto sam potrošio negde oko 350 lit  (slovima: tristotinepedeset litara) Pulimaxa samo za davljenike iz Obrenovca. :)

 

Nažalost, profi proizvode kod nas nema ko da plati (tačnije ne može da se naplati ljudima kojima se radi usluga detailinga) a za sopstvene potrebe su preskupi ako uzimamo čitavu paletu proizvoda. Ja se lično držim poluprofesionalnih za većinu slučajeva i po neki artikal profi za svoju upotrebu.
Konkretno i tu rusku Gras hemiju sam probao iako sam odmah stvorio barijeru zbog cene koja je bagatela. Naručio sam ostranjivač katrana, insekata, 2 vrste mleka za plastike, univerzalni čistač i ne znam šta još. Negde oko 6-7 proizvoda za probu. Sjajno mleko za tablu i ostranjivač mušica su OK kvalitet. Ovo ostalo može da se potroši kad baš nema ništa drugo.

Takođe sam probao i Condor chemical. Onako, ništa specijalno. 

 

Paste a da nije "od kilo": lično koristim "3M perfect it" program. 3 paste, gradacija po čepovima (zeleni za cut, žuti za polish, plavi za antihologram i sjaj) sve upareno sa sunđerima iste boje, istog proizvođača. A da, poenta je 250ml imaš pakovanja da kupiš.
Vosak: Collinite 845 ali sad ću da naručim Fusso coat da probam. Po preporukama su oni trenutno najbolji.
 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Došlo vreme za zimsko konzerviranje FJR-a. Ove godine je zgazila "čak" 3000km a poslednjih mesec dana nije ni upaljena i bila je prljava i prašnjava od poslednje vožnje. Slike "pre" su izostale.

Motor je prvo čistom vodom spran:

 

20191110-124942.jpg

 

Na felne prvo ide odstranjivač katrana:

20191110-125006.jpg

 

 

Nakon odstranjivača katrana, Meguiars APC se nanosi:

20191110-125136.jpg

 


Isti postupak i za plastiku na podrepu:


20191110-125457.jpg


20191110-125512.jpg

20191110-125609.jpg

20191110-125723.jpg

 


Potom to i na koritu:


20191110-130243.jpg


20191110-130316.jpg

 


Na prednju masku, štapove, farove i vizir Grass odstranjivač insekata:


20191110-130430.jpg


20191110-130453.jpg


20191110-130535.jpg


20191110-130838.jpg


Predpranje CAR RED aktivnom penom:

 

20191110-131056.jpg

 

20191110-131101.jpg

 

20191110-131103.jpg

 

20191110-131318.jpg

 

20191110-131327.jpg

20191110-131551.jpg

20191110-131649.jpg

20191110-131655.jpg

 

20191110-131707.jpg

 

20191110-131722.jpg

Potom pranje DoDo rukavicom od vune:
20191110-132712.jpg
 

 

20191110-132813.jpg

Motor postavljen na sto, osušen, izbrisan i pokriven gde će u toku zime biti odrađena dekontaminacija laka, touch up gde treba, korekcija laka i keramička zaštita:

 

20191110-134119.jpg

 

20191110-134837.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ih što volem testo s makom.., 583 postova
  • Lokacija: Sremska Kamenica
  • Motocikl: Suzuki V-Strom 650cc

Sunce ti, ja sam mislio da sam ja bolesnik po pitanju lickanja...ali gledajući vas ovde ja sam savršeno normalan :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Za felne sam otkrio magično sredstvo. Isprobano na autu gde je bar jedno 3-4 godine ostalo naslaga od kočnica u onim ćoškovima gde četke ne mogu priči. Samo sam naprskao dobro, pustio malo da odradi i iako kažu da ne treba cetkati ja sam ipak malo jer je bas bilo muški zateklo a rezultat je bio kao da su nove felne tj kao da sam ih svaki put detaljno čistio.

b8e940cbad8f65f3251ef5dde48b8e67.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
28 minutes ago, Savan said:

Za felne sam otkrio magično sredstvo. Isprobano na autu gde je bar jedno 3-4 godine ostalo naslaga od kočnica u onim ćoškovima gde četke ne mogu priči. Samo sam naprskao dobro, pustio malo da odradi i iako kažu da ne treba cetkati ja sam ipak malo jer je bas bilo muški zateklo a rezultat je bio kao da su nove felne tj kao da sam ih svaki put detaljno čistio.

b8e940cbad8f65f3251ef5dde48b8e67.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Nažalost, kod nas PBW kozmetiku je nemoguće naći. A rekao bih da je vrlo kompetentna  i da je u rangu sa Gtechnic, Autoglym i sličnima koje koristim. Mada, istini za volju, pre par godina sam se dokopao DA polirke od Poorboys-a i šljaka odlično...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moram da primetim uvek te jedno te isto, motorcikl na sebi ima gotvo sve materijale i sa različitim završnim estetsko zaštitnim slojevima, aluminijum, eloksirani aluminijum, magnezijum legure, nerđajući čelik, ili inox, ili prohrom, koji pa može biti da nije kiselo otporan i oće blago da korodira, hromirani čelik, gde je sloj hroma vrlo tanak i nije nešto preterano otporan, niklovan čelik, pocinkovane delove, uglavnom čelik, mesing, livenu plastiku u boji, farbanu plastiku, plastifikovane delova u boji ili u providno, farbano u boji ili nanet bezbojan lak, te farbano jednokomponentnim sprejevima kao naj slabijim nanosom boje. Otprilike ovako sam dodatni sastavio upit nakon prvog odgovora da imaju bezbednu hemiju za alumijum, našta je prodacac Conrad hemije rekao da bi sad mogli oboje da kukamo i da će potražiti, sredstvo za aluminujm jede neke druge materijale, a nije se posle nikad javio, očito da u ponudi nema bezbednog sredstva za nevedeno moguće.

 

Točkovi su uvek nekako lošnjikavi i zapušteni, to je zato što se teško održavaju, em su uz zemlju em se prsti izlome, em mora da se okreću pri čišćenju, pa se nekako ovlaš uvek operu uz ono, sledeći put ću, a to ne bude po ko zna kolko godina. Zato je svima opran točak veliki uspeh, a sredstvo magično. Felna je danas skoro uvek od neke legure aluminijuma i magnezijuma, po pravilu je nanet zaštitni sloj u vidu eloksaže koja može imati sjaj od polu do punog, može biti ofarbana u sivo pa nanet sloj bezbojnog laka u isto tako gradusanoj sjajnosti, takođe može biti i plastifikovana sa istim varijacijama, može biti hromirana ili ofarbana bojom sa efektom hroma. Ima, ali ređe, čeličnih točkova farbanih, plastifikovanih i hromiranih,  pa  praktično ispada da jedno te isto može imati niz potpuno različitih podloga po pitanju delovanja hemije. Naziv, "Wheel cleaner", ne podrazumeva unevrazalonost u pogledu bezbedne neagresivnosti, jasno stoji šta ne nagriza, nije sadržan aluminijum recimo.

 

Svaka magija kod sredstava za pranje, proističe iz njihove efikasnosti, odnosno, agresivnosti i tu nema neke mudrolije. Problem je što je većina zaštita imuna kraće ili duže  nepovoljne uticaje i sigurno neće reagovati u vidu propadanja prvi li nekoliko narednih puta i to često zavede i onda iznenađenje kad se pojavi oštećenje. Čak i hemije koje su deklarisane kao bezbedne za nešto, to podrazumevaju ako se koristi striktno po uputstvu, bilo da se radi o vremenu izlaganja, bilo da je u pitanju koncentracija rastvora ako se tako meša, a redovno sve to traži obilno ispirane pod pritiskom ili dalji tretman nekim proizvodom, to niko ne čita. 

 

Ovo je recimo jedna od tema gde su prikazana i oštećenja, slike koje sam ja okačio se ne vide dobro, na njima je aluminijumski točak koji je hromiran a potpuno oronuo. Jedna felna je fabrički farbana i nije imuna na ovlaš brisanje nitro razređivačom, postoji ista takva ali plastifikovana i koja je prilično stabilna, na oko ih ja skoro ne razlikujem. Prskanjem felne Wheel clenar-om je nakvašen i auspuh i na njemu ostadoše trajne fleke:

 

 

Dudic90, ima perfektno Mafrino sredstvo za natur plastiku, Faspoiler, nikad ga nisam koristio jer je bio u velikom pakovanju, sad ga ima i u hobi malom, čuo sam da je perfektno.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice
7 hours ago, đunta said:

Moram da primetim uvek te jedno te isto, motorcikl na sebi ima gotvo sve materijale i sa različitim završnim estetsko zaštitnim slojevima, aluminijum, eloksirani aluminijum, magnezijum legure, nerđajući čelik, ili inox, ili prohrom, koji pa može biti da nije kiselo otporan i oće blago da korodira, hromirani čelik, gde je sloj hroma vrlo tanak i nije nešto preterano otporan, niklovan čelik, pocinkovane delove, uglavnom čelik, mesing, livenu plastiku u boji, farbanu plastiku, plastifikovane delova u boji ili u providno, farbano u boji ili nanet bezbojan lak, te farbano jednokomponentnim sprejevima kao naj slabijim nanosom boje. Otprilike ovako sam dodatni sastavio upit nakon prvog odgovora da imaju bezbednu hemiju za alumijum, našta je prodacac Conrad hemije rekao da bi sad mogli oboje da kukamo i da će potražiti, sredstvo za aluminujm jede neke druge materijale, a nije se posle nikad javio, očito da u ponudi nema bezbednog sredstva za nevedeno moguće.

 

Točkovi su uvek nekako lošnjikavi i zapušteni, to je zato što se teško održavaju, em su uz zemlju em se prsti izlome, em mora da se okreću pri čišćenju, pa se nekako ovlaš uvek operu uz ono, sledeći put ću, a to ne bude po ko zna kolko godina. Zato je svima opran točak veliki uspeh, a sredstvo magično. Felna je danas skoro uvek od neke legure aluminijuma i magnezijuma, po pravilu je nanet zaštitni sloj u vidu eloksaže koja može imati sjaj od polu do punog, može biti ofarbana u sivo pa nanet sloj bezbojnog laka u isto tako gradusanoj sjajnosti, takođe može biti i plastifikovana sa istim varijacijama, može biti hromirana ili ofarbana bojom sa efektom hroma. Ima, ali ređe, čeličnih točkova farbanih, plastifikovanih i hromiranih,  pa  praktično ispada da jedno te isto može imati niz potpuno različitih podloga po pitanju delovanja hemije. Naziv, "Wheel cleaner", ne podrazumeva unevrazalonost u pogledu bezbedne neagresivnosti, jasno stoji šta ne nagriza, nije sadržan aluminijum recimo.

 

Svaka magija kod sredstava za pranje, proističe iz njihove efikasnosti, odnosno, agresivnosti i tu nema neke mudrolije. Problem je što je većina zaštita imuna kraće ili duže  nepovoljne uticaje i sigurno neće reagovati u vidu propadanja prvi li nekoliko narednih puta i to često zavede i onda iznenađenje kad se pojavi oštećenje. Čak i hemije koje su deklarisane kao bezbedne za nešto, to podrazumevaju ako se koristi striktno po uputstvu, bilo da se radi o vremenu izlaganja, bilo da je u pitanju koncentracija rastvora ako se tako meša, a redovno sve to traži obilno ispirane pod pritiskom ili dalji tretman nekim proizvodom, to niko ne čita. 

 

Ovo je recimo jedna od tema gde su prikazana i oštećenja, slike koje sam ja okačio se ne vide dobro, na njima je aluminijumski točak koji je hromiran a potpuno oronuo. Jedna felna je fabrički farbana i nije imuna na ovlaš brisanje nitro razređivačom, postoji ista takva ali plastifikovana i koja je prilično stabilna, na oko ih ja skoro ne razlikujem. Prskanjem felne Wheel clenar-om je nakvašen i auspuh i na njemu ostadoše trajne fleke:

 

 

Dudic90, ima perfektno Mafrino sredstvo za natur plastiku, Faspoiler, nikad ga nisam koristio jer je bio u velikom pakovanju, sad ga ima i u hobi malom, čuo sam da je perfektno.

 

Apsolutno se slažem sa problematikom različitih materijala na motoru u odnosu na automobil. Recimo K2 AKRA je odlično budžet sredstvo za motor auta. Ali je jako korozivna i nije dobar izbor za ofarbani agregat motocikla. E sad, kad malo razmišljamo i o tome i o ostalim delovima kao što su felne, auspusi, ručice, ram...postavlja se pitanje šta je pametno?  Stalno tražim na netu, čitam, gledam, probam i na kraju shvatim da je običan univerzalni čistač najbolji za duže staze. U mom slučaju Meguiars APC ili Pulimax uz kombinaciju četki i trljanja. 
Čitam i po ovom forumu čime sve ljudi sređuju i peru motore. Uzdržavam se komentara jer na kraju svi dobiju čist lanac, čiste auspuhe, ručice, agregat, felne i većina ljudi samo to vidi. Kad pokreneš temu da li taj benzin npr. ili šta već oštete lanac, krene polemika u nedogled. Ili da li je na duže staze ta hemija dobra za neki materijal odgovor je mahom: ja sam kupio motor, nije on mene; prodaću ga sledeće godine; nemam ja para za te gluposti-bolje da ih dam na gorivo i provozam se... 
Jedan moj drug koji radi dubinsko za par uvoznika auta, sedišta pere sa sredstvom za predpranje vozila. Jednostavno mu je isplativije, dobije čisto sedište a to što se vlakna oštete, nikog nije briga. Sve u svemu polemika u nedogled.
Što se tiče generalnog pranja motora svakako je bolje manje agresivno sredstvo i par četkica različite mekoće i polako. Onaj ko razmišlja o tome da li je neko sredstvo agresivno za određeni deo ili ne, neće mu biti bitno što će malo više da trlja... Ili ako je agresivno sredstvo, što češće zaštitu i kraj.

 

Što se tiče Condor hemije, Car red je odlično sredstvo. Ali agresivno za alumijum. Prvi put kad sam ga koristio, na ručicama su bile fleke posle njega. Ram je bio ok, fuzasteri ok, auspusi ok. Ispolirao sam ih, stavio keramiku na njih i više nemam problema. Takođe, idem razmeru 1:100 (špric od 20ml na 2lit vode). Ali svakako ni jedno sredstvo do sada koje sam probao za penomat, nije bike friendly.


Probao sam Faspoiler i jeste dobro. Ali se još uvek držim Autoglym gela za spoljne plastike... 


Sledeće sedmice idem u Sloveniju, pa ću svratiti da kupim neka nova sredstva i testirati na mom motoru. Pisaću ovde o tome. Mislim da će među njim a biti i alkalno sredstvo za penomat ali bike friendly... Ukoliko ostane budžeta, naravno. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 3 sati, Dudic90 je napisao:

Apsolutno se slažem sa problematikom

 

Ovo je lepa konstatacija, ali potpuno nebitna jer se radi o zakonitostima i tu ema dal se ko slaže ili ne.

 

Pre 3 sati, Dudic90 je napisao:

Čitam i po ovom forumu čime sve ljudi sređuju i peru motore. Uzdržavam se komentara

 

Tako je bukvalno za sve, neviđena potreba, malte ne strast, da se čini, primenjuje, radi,...sve samo ne ono kako i šta treba.

 

Pre 3 sati, Dudic90 je napisao:

Sve u svemu polemika u nedogled.

 

Don Kihot.

 

Pre 3 sati, Dudic90 je napisao:

Ali svakako ni jedno sredstvo do sada koje sam probao za penomat, nije bike friendly.

 

Da, to je problem, mada možda grešim, efekat pene lepo izgleda zaista, bolje se vidi gde je naneto sredstvo, ali ne znam dal to ima uticaja na kvalitet procesa samog pranja, nekad su deterdženti imali antipenušav aditiv, no, namerio sam se na ručni penomat. Mafrin "Silver pre wash", bi trebao da pravi neku penu i uz striktno pridržavanje uputstva nebi trebao da bude agresivan, bar mi je tako rečeno i koristio sam ga, nisam primetio bilo kakve nus pojave, ali upotreba nije bila ne znam kolko duga, da bi smeo sa sigurnošću da tvrdim. Mafra ima bike friendly šampon, međutim skup naspram kolko se troši, pa sam ga eliminiso čim sam potrošio prvu bočicu. Imam svežu listu ponude, preko 200 artikala i nema ga, niti pak ništa za pranje svrstano u odeljak moto programa. Vidim da ima neki Kerherov u kome stoji da je i za motorcikle, a ja već godinama koristim Fuch-sovo sredstvo za pranje generalno, kad neko izjavi brigu za svoj motor a vidim da voli da licka, poklonim bocu.

 

Baš mi je drago, a nada sve, vredno što si se kao profesionalac uključio u temu, malo je sagovornika zaista, jer:

 

Pre 3 sati, Dudic90 je napisao:

ja sam kupio motor, nije on mene; prodaću ga sledeće godine; nemam ja para za te gluposti-bolje da ih dam na gorivo i provozam se... 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Ove sedmice se išlo u brzinsku nabavku. Sledeće sedmice ako budem imao vremena, idem na tenane... :) 

Dugo sam tražio zamenu za Collinate 845. Izbor je pao na SOFT99 Fusso F7. Razlog je taj što je aplikacija kao klasični vosak i nije u toj meri razblažen sa vodom da bi bio sprej. A opet sve to jer kad je proizvod na bazi vode ili razblažen sa vodom, on ne može da ima toliko izražena hidrofobna svojstva kao proizvod bez iste. Takođe, SOFT 99 proizvodi su japanski, i na svim testovima su se pokazali kao ubedljivo najizdržljivija zaštita ukoliko izuzmemo keramiku. Ja lično obožavam i preferiram kompletnu Meguiars liniju proizvoda ali Fusso F7 mi je posle opsežnog istraživanja bio izbor pre Meguiars Hybrid ceramic wax-a (koji kupujem sledeći put). 

Apropo priče o proizvodu koji je alkalni a opet bezbedan za aluminijum na motorima, Valet pro snow foam combo 2  je dobar izbor. Mana: izuzetno je jak i odmašćuje površinu na kojoj je. Dakle, nije za svakodnevno pranje (osim ako posle svakog pranja ne voskirate motor). Ja sam uzeo ovo pakovanje ali ću ga koristiti za pripremu površina pre korekcije laka. Isti proizvođač ima i proizvod koji nije toliko agresivan i mogao bi da se koristi za penomat za pranje motora ali to ću kupiti sledeći put i ostaviću utiske.

 

20191127-130108.jpg

20191127-130125.jpg

20191127-130156.jpg

20191127-130702.jpg

20191130-160357.jpg

20191130-160405.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Imam jedno pitanje... Obzirom da motor držim na pokrivenoj terasi, svakodnevno (neminovno) pada prašina na njega. Negde sam pričitao da nije dobro brisati prašnjav motor suvom krpom jer dolazi do efekta šmirgle, tj. vremenom se oštećuje lak. Pranje motora svaki drugi-treći dan ne dolazi u obzir (pogotovo ako je samo malko prašnjav). Postao sam popriličan perfekcionista (od kad sam počeo da "lickam" svoje motore) pa mi ta prašina stvarno "bode" oči... Hteo bih da se motor svaki dan sija, a da ne oštetim lak. Čime bi vi i kako obrisali prašinu sa motora, a da se ne pere...?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja