Jump to content

Moto Zajednica

Detailing motocikala

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6709 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ako se ne varam, nemamo temu o detailingu?

Verujem da ima još ljudi poput mene koji vole detailing. To nije samo pranje motocikla već aktivnost da se isti dovede do maksimalno čistog stanja, tj. do detalja. Znam da to voli @N.F.S. i @Dudic90

 

Ja sam počeo tako što sam kupio ajde kao neki sprej za spoljašne plastike da prskam kofer. Onda sam prskao sve plastike i gume. Posle, ajde kao neki vosak pa sam gledao na Youtube razne stvari i sad sam se navukao. Kako mi se šta troši, tako gledam da kupim naredne količine ali neke kvalitetnije preparate. Ovo je trenutno stanje:

IMG_20190317_110552.thumb.jpg.385439eb0704f89a5ca400985218fe8c.jpg

 

Međutim, gledam da standarizujem. Treba mi neki dobar vosak i ovaj put ću probati Collinite Insulator Wax. Njega mogu da koristim za lak i trebalo bi da može na felne i alu ram pošto je kod TDM-a veliki i vidljiv. Do sada sam za to koristio brzi vosak u spreju. Za crne plastike, Arexons, radi posao ali više ide na sjaj a ja bih hteo da se više crni.

 

Sve u svemu, pucajte sa predlozima, tehnikama, itd :)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 199 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha MT-09 2018, Yamaha MT-07

Moja preporuka ti je Chemical Guys odlicna hemija, koriste je momci iz Titaniuma kod nas za detailning kola. Koliko znam kod njih moze i da se kupi, ja sam 3 automobila vozio kod njih na detailing i odlicni su preparati, postojani.

 

lep pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Bas me zanima kako to izgleda na motoru


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 1 sat, Savan je napisao:

Bas me zanima kako to izgleda na motoru

Baci pogled, pratim davno ove momke, ima po koji dvotockas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8237 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kada se od bare iznerviras i penjes vozilo na trotoar, blato te navede da se okrenes i vratis, otisci rodjenog deteta na farbi motora budu veliki NO,NO!

Znas da si tada postao "Advanced detali user of vijakl" :D

 

To je kod mene iz akutnog preslo u hronicno, smeta mi u voznji i ugodjaj ubija... Drzi fokus na pogresnim stvarima i sklanja poentu "biti slobodan" voznje...

Pored spoljnjeg stanja izuzetno mi je bitno i unutrasnje, agregat po kupovini ispiram uljem tako sto smanjim period zamene na 200/300km prvih par puta... Oduzima mi opsesija puno vremena i novca.

U mom slucaju "detaling" nije kompliment vec dijagnoza.

Treba ostati u "normalnom" stadijumu, cisto i pedantno ali da ti ne smetaju prljave gume kao meni!

Iskrenije nije moglo...

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Haha 3
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Uh, kako lepa kutija sa preparatima, meni je velik plezir glancanje, ali se izgubio silom prilika, već odavno ne vozim ništa novo, poslednji je bio skuter i od tad ostalo ponešto od preparata:

 

 

Danas za pranje koristim Fuchs-ovo sredstvo za odmašćivanje kojim inače perem i delove, potpuno neagresivno na bilo koju podlogu i biorazgradivo u vodi. Prelisto sam svoju temu i videh da se pominje kućna hemija, Graso, pa moram da skrenem pažnju. Kamaru točkova sam video koji su upropašćeni takvim "magičnim" hemijama, a i nekoliko vizira. Motorcikl, za razliku od automobila, ima mnogo raznorodnih materijala koji su otvoreni i nepokriveni bojom, mnogo džepova na kojima zaostaje tečnost i to vremenom biva degradirano, primer je obična gas sajla, a i kod auta se posle niz godina, ili posetom nekoj brzoj perionici i upotrebom nekog izreklamiranog sredstva, javi degradacija nečega, masovno plastike farova i otpadanje laka. Šta god da se bira, valja da se detaljno proči sastav i način upotrebe da bi se izbegla oštećenja koja u velikom broju slučajeva nije moguće sanirati kad se dese.

 

Dugo sam van tokova, predpostavljam da je talijanska Mafra i dalje jedna od vodećih za profi upotrebu, ali bih uslovno preporučio preparate čiji efekat sam lično video i zabezeknuo kako izgleda motor pomislivši da su ofarbani i oklopi i točkovi, sam agregat i kardan...na BMW-u i tako izgleda skoro već godinu dana. Mislim da sredstva nisu jeftina i da su prevashodno namenjena profi upotrebi, ali uz prijateljske relacije, verovatno se mogu nabaviti na neki način ili količini.

 

WWW.CHEMICALGUYS.RS

Profesinalna Auto Kozmetika - Chemical Guys Srbija

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Samo da dodam, iako je mali broj ljudi u mogucnosti, sapunanje sredstvom za pranje sudja i ispiranje kisnicom.

Dok sam vozio crni auto pitali su me zar me ne mrzi da ga svaki put posle pranja poliram, takav je efekat.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Bolestina,ne postoji druga rec,kad se setim jos kao klinac perem kola i trazim od keve cackalice,kaze zena sta ce ti cackalice jel ne peres auto,reko kevo perem za auto mi i trebaju:na_glavi:.Ja sam pacenik koji je polirao svaku zbicu na biciklu.Masina mora uvek da je tehnicki spremna u svakom trenutku.Ljudi ne vodi to nigde,samo postajes sve gori i gori,na kraju vise zivota provedes u lickanju nego u voznji.Mislim da sam na putu izlecenja tek sa 40 godina,mada mi se desi kad prodjem pored motora i vidim nesto izvucem majicu iz pantalona i obrisem fleku,zena se krsti kad to vidi,pa sam sad oprezniji,to radim kad me niko ne gleda.Bolest verujte,ali postoji lek,mada se neki nikad ne izlece(juce sam brusnim runom polirao unutrasnjost rupe auspuha i na motoru i na kolima-sreca pa mi nijedno vozilo nije smrdljivi dizel,ne znam sta bi radio:lol3:)Batalite ovo i uzivajte u zivotu:takoje:.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad
1 hour ago, bdada said:

Samo da dodam, iako je mali broj ljudi u mogucnosti, sapunanje sredstvom za pranje sudja i ispiranje kisnicom.

Dok sam vozio crni auto pitali su me zar me ne mrzi da ga svaki put posle pranja poliram, takav je efekat.

Da nije sredstvo za suđe malo agresivno za tu namenu ? Ja svoj auto, a bome i bicikle, perem isključivo šamponom za kosu. Ne gledam kojim, samo da je ph neutralan... Motor dok sam imao jedino sam prao da bih skinuo blato sa njega (endurko). A kad se blato skine, izgledao je čisto, tako da nisam osećao potrebu da ga više lickam... :D

 

Kišnicu nisam u prilici da koristim, a kako je voda ovde jako tvrda, obavezno je skinem nakon pranja onim silikonskim brisačem... Sećam se kad sam ga pazario, gleda me komša, pa će : "A bre komšijo, pa do malopre ga pra, što ga sad dereš ?" :D

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 4 minuta, RaS je napisao:

Da nije sredstvo za suđe malo agresivno za tu namenu ?

Obican tecni deterdzent, odlicno odmasti.

Nisam mislio na Vim :lol2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Sredstva za pranje posuđa sadrže ogroman procenat soli. Tako rastvaraju masnoću. Možete zamisliti u koje se sve rupe i falceve ta slana vodurina zavuče, pogotovo na automobilu.

Ja već duže vreme kola perem na uslužnim perionicama. Ispiranje demi vodom i blista. Nikad kad sam prao na ruke nisam dobijao takav efekat.

Motor u proleće ispoliram pastom koja sadrži vosak i posle ga samo brišem magičnom krpom.

Ako pokisnem, onda opet perionica, samo ovlaš, ono što je baš kaljavo.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Sad kad re;e perionice, pominjalo se svojevremeno i beskontaktno pranje tj.

samo voda pod pritiskom da se ne ošteti lak. Mislim da poliranje može

imati i negativne efekte jer tanji lak i stvara ogrebotine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Kad se radi samo sa pastom, onda su u pitanju mikroni. Još mi se nije desilo da je lak najebao zbog poliranja. 

Ako se radi sa šmirglom pre poliranja treba biti oprezan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8237 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Idemo nanovo! Rasturanje, kontrola kontakata, prskanje plastika silikonom iznutra.... Porucene gume, ulje i filter... Nastavimo sa detaljisanjem drugari 337877a15904f95a83b8f0ded6880cc5.jpg

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

preko leta kuci razvucem kablove i creva po dvoristu,ukljucim karcher , pripremim kantu sa vodom napravim dobru sapunicu sa ferijem onim za sudove. Prvo dobro sperem pod pritiskom,onda sapunica da se zabeli,pa opet spiranje pod pritiskom. Na kraju obavezno jelenska da se prebrise ceo auto,jer ostane kamenac po njemu od "ciste"vode.

 

Ovako jako cesto perem u samousluznoj na zetone,prvo idem vruca voda sa penom,onda ispiranje,pa ispiranje voskom i na kraju ispiranje osmoznom vodom...

 

Iskreno za osmoznu vodu nikad nisam cuo i mislio sam da je neka sarena laza,ALI,objasnise mi i pokazase u perionici radnici...

 

Ima ogroman rezervoar sa tom vodom(obicna cesmovaca koja prolazi kroz neke silne filtere).

 

I onda mi demonstirase,ima neki mali uredjaj koji meri cvrstocu vode(tako nesto), naspemo cesmovacu i ubacimo taj uredjaj pokaze vrednost od 753 necega(neznam koja je merna jedinica),onda izvadi u casici vodu osmoznu iz tog rezervoara i ubaci uredjaj pokaze 17,neverovatno... 45 PUTA je meksa voda

 

I kad se spere sa tom osmoznom vodom,ne sme da ostane ni jedna tackica ni suza bela od kamenca. Samo speres i ostavis na suncu crn auto za 10min se cakli...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1648 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs
Idemo nanovo! Rasturanje, kontrola kontakata, prskanje plastika silikonom iznutra.... Porucene gume, ulje i filter... Nastavimo sa detaljisanjem drugari 337877a15904f95a83b8f0ded6880cc5.jpg&key=6c55171fd673ceaab727ef843eeaf6293b9756bf9ae31e93fd5a237675a64dff

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk


Iiii Nenade kad ce satelis na prodaju. . Ako ga Dare vidi razbolece se. Da je imao 400 ili 500ccm nikad nebi Hondu uzeo.

Послато са HTC One A9s уз помоћ Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8237 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Heheheee, njega sam za savete pre kupovine i zvao!
Cek' da zamenim gume i tecnosti, malo provozam... Ako mi se ne svidi ode u oglas

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 13 sati, bocca_bastard je napisao:

@đunta

 

Dosta se razlikuju nemci od ostalih, bmw konkretno. Bas sam gledao dosta oko detailinga na netu i za njih vazi da imaju tvrd lak, treba vise znanja ali bas zbog tvrdog laka krajnji efekat je fenomenalan!

Mislim da isto vazi i za britance

 

Da, keramički, ne ušpricava se fleka jer ne može da se polira, već mora cela površina da se lakira upravo zbog velike tvrdoće. Moj 19-godišnji Golf srebrni, izgleda fantastično iako ga nisam prao par godina jer je polupan, prosto neverovatno.

 

Kod motorcikala nisam siguran da se rade ovakvim lakom već poliuretanskim koji je isto tvrd ali i elastičan zbog plastičnih oklopa, nešto je mekši i može da se polira.

 

Svaki završni sloj ima neku svoju adhezivnu masnoću koja se skida abrazivom, ali i agresivnim hemijama, ne uvek odmah ali nakon duže upotrebe jednostavno usahne sjaj što se primeti po curotinama vode za razliku kad je kako treba,  stvaraju se kapljice i praktično je to znak da je potrebna nega. Većina sredstava sadrži neki procenat abraziva, neki su u mikronskim veličinama ali ipak imaju stružuće dejstvo, to je čak i kod preparata koji se deklarišu kao vosak, ređi su koji nemaju nimalo granula i oni samo navlače zaštitni sloj i čine sjaj. Ne radi se ni o kakvom vosku već o tvrdom parafinu kog nazivaju kojekakvim marketinškim imenima, mada ima nekih sa prirodnim voskom, "carnauba" il tako nekako. Naveo sam gore Mafrin sprej, "Metal care", on nema nimalo abraziva, ne iziskuje gotovo nimalo istrljavanja i ne ostavlja tragove ako se osuši, a daje visoki efekat saja i na njemu ne ostaju tragovi od prstiju, po mom saznanju, svi autombili na sajmovima se njime tretiraju, izdržava više meseci atmosferije. Postoje sredstva koje isto ne sadrže abrazive, traže malo više truda pri tretmanu ali i duže traju, no, van tokova sam pa osim gornjeg linka nemam pojma šta sve ima, ali jesam svojvremeno koristio nešto na tu temu i bilo je baš i efektno i dugotrajno.

 

Veći su problem uslovno goli metali, bilo da se radi o čistom ili eleksiranom aluminijumu, zaštićenom čeliku, cinkovanjem, niklovanjem pa čak i hromiranjem, posebno je nezgodan i ružno izgleda kad propadne crni nikl ili tamno pasivizirano cinkovanje. Ništa od tih prevlaka ne trpi ni abrazive ni hemije i vrlo često se tu jave prva oštećenja, primer  šrafova. Zato pri izboru sredstava valja pažljivo da se pročita njegovo dejstvo i pridržava uputstva za upotrebu, ali kod nas se čita tek kad se nešto pokvari, a tad je obično kasno.

 

Generalno je beskontaktno pranje dobro jer nema grebanja sunđerom ili krpom pri sušenju, ali su ta sredstva jako agresivna i opasna pri prekoračenju doze, a tak ako se koriste neproverena i slična ali nenamenska, recimo, Mafra za kamione i automobile se drastično razlikuje. Na ovu temu, pena koju je istino lepo videti, nema nikakav značaj osim na oko, tako da se ne treba time povoditi. Sva ta sredstva traže spiranje pod pritiskom, znači, crevo i neka mlaznica nisu dovljni.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Kod mene je slučaj baš prost... Maxi je kupljen takav da svaka plastika svoju politiku vodi, malo učvršćena sa svih strana, apsolutno me ne zanima lickanje, operem ga kada stignem, bitno da je tehnički ispravan i da se vozim...

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Mislim da će ovo biti jedna od čitanijih tema. Kanio sam se par puta da pregledam da li ima i da je otvorim ako nema ali nikad to nisam uradio, tako da svaka čast Alekre. :takoje:

 

Mislim da sam do sada dovoljno puta u raznim temema kačio slike sređivanja motora a oni koji čitaju ovu temu, verovatno su ih i videli, tako da ne bih previše oko "prošlosti". A sadašnjost i budućnost izgledaju tako što sam pre 15 dana počeo da pravim sebi radionicu za motor ali više u stilu detailing studija nego klasične radionice (mada ću je svakako koristiti za svoje potrebe i za opravke i nadogradnje svog motora). Uglavnom, 15tak kvadrata pod led reflektorima i belim sendvič panelima radi bolje osvetljenosti, sto sa dizalicom za motor, sve moguće ekstenzije za poliranje i backing plateovi i sunđeri svih mogućih veličina da se priđe i najzabačenijem delu na motoru pomoću kojih ću podići kvalitet svog rada. U planu je još mnogo toga da se prinovi kao što je aparat za penu za predpranje i slično... Kako budem stizao, kačiću slike detaljno i radova oko garaže i sve opreme koju sam nabavio u poslednjih 2 meseca ( a ima je za oko 250e). Stay tuned. :)

20190315_115805.jpg

20190317_151312.jpg

20190317_173102.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 274 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha TDM 900 (u srcu), FJR 1300 ispod guzice

Da ne citiram svaki post posebno, molim vas nemojte prati bilo koje vozilo deterdžentom za posuđe (osim ako ga ne smatrate za šerpu). To možete samo ukoliko posle toga radite poliranje i zaštitu voskom, sealantom ili keramikom mada i tada ima dosta sredstava koje mnogo bolje odrade posao kao što su univerzalni čistači i odmašćivači. Podržavam deterdžent i sapunicu samo kada se radi dekontaminacija laka glinom pa se to koristi kao lubrikant.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja