Jump to content

Moto Zajednica

Članak iz MOTORRAD-a o problemima s ABSom

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

MOTORRAD je još 2017 objavio dobar članak o problemima s BMW-ovim i ostalim ABS-ovima, sa adresama radionica koje rade reparature kao i nekim savjetima kako probleme pokušati spriječiti. S obzirom da je ABS mnoge vlasnike pogotovu GS-ova zavio u crno i malne im ogadio korištenje tog sistema koji inače spašava i život i kosti, nije se loše upoznati...

 

https://www.scribd.com/document/401370779/Ausfall-Erscheinungen-ABS-Reparaturen-MOTORRAD-19-2017 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Malo si preterao u proceni kolicine problema sa ABS uredjajem kod BMW. U tekstu se opisuje uredjaj sa servo pojacivacem koji je ukinut 2007-me godine, a cak ni njegova popravka nije toliko traumaticna. Taj sistem imam i ja na svom motociklu (kuc kuc kuc).

 

Znam zaista puno ljudi sa ABS uredjajem ali ne znam nikog medju njima da ima problema sa njim. O tome na srecu samo citam na netu.

 

Ps: tekst u clanku je na nemackom, malo ko ce ista razumeti....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 10 sati, lalajko je napisao:

Znam zaista puno ljudi sa ABS uredjajem ali ne znam nikog medju njima da ima problema sa njim. O tome na srecu samo citam na netu.

 

Ja sam lično ostao potpuno bez kočnica pri test vožnji pre jedno 3 godine, jesenas je jedan motor imao oscilacije u kočenju, drugi vrlo slabu efikasnost, a ni tvoj sadašnji motor nije bio cvećka svojevremeno.

 

Pre 10 sati, lalajko je napisao:

a cak ni njegova popravka nije toliko traumaticna.

 

Nije ni kod jednog serva sa elektro motorom, zamene se četkice,  međutim, problem hidraulike i elektronike nije da nije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Momak koji je jedan od najboljih mehanicara za BMWe na podrucju cijele bivse Jugoslavije, Zlatko iz Kastela kod Splita, moze price pricati o problemima sa tim ABS-ovima. Popravka jest traumaticna jer ga nisu napravili tako da se moze mjenjati pojedine dijelove, vec se mijenja cio blok - a jako su skupi (ili se uzme reparirani od RH Electronics, isto nekih 950 EUR). Evo ja Zlatku trazim polovan hidroblok za R 1150 GS koji popravlja na eBay, nista ispod 600-700 EUR plus shipping, engleski Motorworks ga nema. GS-ova ima i po Sarajevu i dosta ih je imalo problem sa ABS-om, a momak koga znam i koji je najbolji elektricar za motore u Sarajevu je samo proslog ljeta pomagao nekoliko stranih turista kojima je "riknuo".

 

Clanak jeste na njemackom, ali posto je PDF moze ga se "proturiti" kroz Adobe Acrobat da se dobije Word text, i onda kroz Google Translate. To sam i ja napravio i onda korigovao gluposti koje Google nekad napravi, ko hoce moze mi se javiti na PM pa cu mu poslati prijevod

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Moze - RH Electronics radi set za to, i to se spominje u clanku. Set nakon koga se motor ponasa najnormalnije kao da je kupljen bez ABS-a, znaci rade sve lampice sto trebaju raditi itd.

 

Ovdje je taj kit (na vrhu stranice se moze odabrati da je prevede s njemackog na druge jezike):

 

https://rhelectronics.de/rh-second-life-kit-ab-sofort-lieferbar/

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

i taj šit košta sedamsto evropskih novaca. .....


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

BMW servo ABS kočioni sistem je tehnološki star već 2 decenije, bio je ugrađivan 6 godina i od tad do danas više nije, to govori samo za sebe. Činjenica je da na većini motora radi besprekorno više stotina hiljada kilometara, susreo sam se nedavno sa jednim koji je jedva radio ali radio, nije menjano ulje više od decenije, posle servisa radi ko čuka. Sa druge strane, ljudi su pisali po netu da je bilo otkazivanja na nekoliko hiljada po kupovini novog, iznosili silne dogodovštine od kojih neke i vrlo komične, zuji motor sve dok se ključ ne izvuče iz kontakt brave. Ko što sam više puta iznosio svoje iskustvo od pre nekoliko godina, bez najave sam ostao  bez kočenja u probnoj vožnji na nizbrdici i morao sam da se zaustavim šaltanjem u niže prenose do prve i gašenjem na panik dugme, od tad, kad god sednem na takav motor pred svako predvidljivo kočenje predhodno pipnem kočnicu da bi se uverio da radi, imam jednostavno strah. Sve što se sklopi, može da se rasklopi pa ponovo spakuje, sve se kvari i sve može da se popravi, barem teoretski. Svojevremeno je traženo od podproizvođača neka instrukcija ili mogućnost nabavke nekih delova, solomonski je odgovoreno da se ABS modul ne remontuje već menja novim. Američki Modulmaster je u nekom trenutku prekinuo remontovanje pod navodom da  nešto čekaju, ne znam da li ponovo rade, ali sam zaključio da su odustali i da je to samo izgovor.

 

Svojvremeno sam se baktao ovom problematikom, napravio potreban alat, nekad uspevao,  nekad ne i nisam našao šta tu drnda i zašto neki rade ko taj što mu nikad nije menjana tečnost, a po tuđim navodima su novi crkavali, četkice elektromotora izuzimam kao uzrok. Rezon mi je jednostavan i iznosim ga na upit. Ako se problem javi jednom, verovatnoća je recidiva bez obzira ko i kako ga remontovao, sve navedeno ukazuje na to, počevši od samog BMW-a.

 

Nije problem u iskakanju modula ko što je kod predhodnih i kasnijih modela BMW-a, kod njih, kad  ABS otkaže, nema gubitka funkcije i efikasnosti kočenja već samo ne radi deblokiranje točkova, dok kod servo modula pri njegovom ispadanju kočnica postaje Barni i Kremenko, jednako ko što i kod automobila  se to dešava sa ugašenim motorom, tu bar ima za jedno kočenje dok se ne potroši akumulirani hido pritisak, kod elktro pojačivača je gibitak sile trenutan.

 

Po meni, kad se javi ekstreman problem i prođe se srećno, da se ne desi ništa, ili kupiti nov što je preskupo, ili  vaditi napolje i premostiti hidrauliku u običnu prostu kočnicu koja funkcioniše perfektno,  a elktroniku rasplesti i ugasiti blinkanje na cajgeru, ima ustalom tih godišta motora koji fabrički nemaju uopšte tu skalameriju. Net, forumske teorije, YT itd. ne vrede mnogo kad dođe do jojojoj...., ko što se meni desilo. Radi taj servo ABS već više godina, no vlasnik je upućen da ako se ponovi bilo kakva anomalija, da bi to trebalo da se izbaci, nema garancije za razliku od svega ostalog. Uzgred, redovan servis, na 12 meseci, radim uz predhodnu izričitu saglasnost o skidanju odgovornosti ako dođe do otkazivanja tokom postupka, traje više časova uz isključivanje od spoljnog sveta, YT klipovi sa lepom muzikom ne piju vodu, "kog zmija ujede i guštera se boji", to mi je bio treći put u dugodišnjem iskustvu da sam ostajao potpuno i trenutno bez kočnice, predhodna dva puta bar bila ručna do zadnje šoferšajbne, tad tabani. 

 

 

 

 

  • Tužan 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 487 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: Harley-Davidson SuperLow 1200T

@đunta a šta se konkretno desilo na tom motoru što ti umalo dođe glave? 

kako se kočnica ponašala, jel kao kad je ugašen motor ili je propadala poluga do kraja ?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 6 minuta, Darko Floyd je napisao:

@đunta a šta se konkretno desilo na tom motoru što ti umalo dođe glave? 

kako se kočnica ponašala, jel kao kad je ugašen motor ili je propadala poluga do kraja ?

 

 

Ne, nije propala ni jedna komanda već jednostavno nije bilo sile kočenja, odnosno, bila je toliko mala da na nizbrdici nije imala nikakav efekat, 3, 2,1 i panik dugme sa stiskanjem kvačila da ne bi preleteo preko vizira, noge i Kremenko. Kasnije u garaži i probom po parkingu je čas radila čas ne. Bilo mi je rečeno da kočnice nisu rađene, po oštrom komentaru na to što se desilo, vlasnik je priznao da ipak jesu  u jednom servisu ali da nije imao problema, iako je upravo zbog kočnica i došao, tako da pravu činjenicu nisam nikad saznao niti otkrio  uzrok jer sam odmah servisirao.

 

Imam prijatelje elektroničare, razgovarao sam i sa ljudima koji se profesionalno bave problemima ove vrste generalno, hidrauliku i mehaniku poznajem prilično, čitam i ja net, jednostavno sam zaključio da je enigmatično i da postoji rizik čak i pri redovnom održavanju  i uopšte se ne upuštam u diskusiju. Čisto sam se uključio da ponovo iznesem svoj doživljaj i zaključak na osnovu još nekih ličnih iskustava, te kako bi ja uradio za sebe, što naravno nije nikakva zakonitost, tako da od mene, nema nikakve fajde.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

Ovaj članak se bavi i problemima s ABS-om i na drugim motorima, kaže kod Japanaca (iako rjeđe otkazuju) je još problematičnije - i skuplje - rješiti

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS

 

Ja sam tekst preskenirao, .pdf fajl proturio kroz OCR softver da ga dobijem kao Word dokument na njemačkom, onda kroz Google Translate (dosta dobro radi za Njemački > Hrvatski ili Srpski, za Bosanski navalja gluposti) i onda korigirao što je Google zeznuo da koliko-toliko ima smisla.

 

Evo rezultata (za tekstove uz slike i tabelu, jbg, snalazite se s Google-om):

 

POJAVE KVAROVA

 

ABS je najvažnija, najstarija i najčešća sigurnosna funkcija modernih motocikala, međutim, defekti u ABS kontrolnim jedinicama mogu vas uznemiriti: oni su kontraproduktivni, komplicirani i skupi za popravak. BMW je osobito često pogođen, što je često uzrokovano dijelovima vrijednim par feniga.

 

"Članak koji je usmjeren samo na probleme bez hvaljenja milijuna vozila koji ispravno rade, pomalo je pristrasan", napisao je Uwe Dörner, o pozivu čitateljima MOTORRAD-a da prijavljuju nedostataka u ABS opremi. On je prešao 55.000 bezbrižnih kilometara na BMW-u R 1150 GS do 2016. Kao i mnogi drugi vozači na mašinama sa ABS-om. Nema sumnje o ogromnoj važnosti protublokirajućih kočionih sistema na motociklima, oni sprječavaju nezgode i spašavaju vaše kosti. BMW R 1100 S s ABS-om lijevo na slici ostaje potpuno stabilan pri kočenju na klizavim cestama, a desnom bez ABS-a potrebni su podupirači da ne padne.

 

No, čitatelj Mare Sille doživio je trenutak šoka na svom BMW R 1200 GS iz 2007. godine: "Odjednom je nakon samo 13.800 kilometara ABS otkazao, u gradskoj vožnji pri opasnom kočenju. Osjetio sam kako je stražnji kotač blokiran, i tek tada sam vidio ABS upozoravajuće svjetlo." Mare Sille je poznavao motocikle bez ABS-a, pustio je kočnicu i još uvijek mogao izbjeći prepreku. "Ipak, ova situacija se mogla okončati na drugačiji način, budući da se oslanjamo na ABS." Mare Sille je ranije imao kvar ABS-a na svom BMW K 1200 S, također iz 2007. godine.

 

Bez ABS funkcije postaje neugodno i skupo. Na tehničkom pregledu motocikl ne prolazi glavnu inspekciju prema članu 29. zakona. Da ABS više ne radi pokazuju indikatorska svjetla na instrument tabli, ovisno o prirodi kvara s različitim frekvencijama treperenja. Tako je propisano. Kao i naši čitatelji (vidi opise na idućim stranicama), BMW-ovi trgovci i neovisna servisna preduzeća često prijavljuju probleme s BMW-om. Za to postoji mnogostrani razlozi: njemački pionir ABS već je 1988. godine ugradio najvažniju sigurnosnu tehnologiju. Takvi K-modeli s "ABS I" sada su već oldtajmeri, rezervni dijelovi za njihov ABS više nisu dostupni. Također su se Bavarci već rano oslonili na visoku stopu ABS-O: Tako je F 650 GS iz 2000. godine dugo bio jedini motocikl srednje klase s ABS-om!

 

BMW nije prodavao ni jedan novi model vjoš od 2013. godine bez ABS-a. Ipak, ili možda upravo zbog toga, neki od ponekad vrlo složenih BMW sistema upravljanja  pokazuju tipične obrasce pogrešaka nakon godina. Osnovni princip ABS-a je uvijek isti: Senzori na točkovima, obično vijenci sa 100 ili 120 signala po okretaju, mjere trenutnu brzinu točka. Ako brzina kočenja padne previše naglo pri kočenju u usporedbi s drugim točkom, postoji opasnost od blokiraanja. Upravljačka elektronika preko ventila, klipova i pumpi regulira pritisak kočnice na čeljusti tako da se točak nastavlja okretati i može preuzeti bočne sile skretanja.

 

Kod "ABS II" iz 1992. godine, BMW-ovi dobavljači počeli su kombinirati elektroničku upravljačku jedinicu s modulatorom pritiska za prednji i stražnji točak u centralno postavljenom hidro bloku ili hidrauličkoj jedinici: ABS upravljačka elektronika kao i pumpe pogonjene elektromotorima sjede u jednom kućištu. U sistemu za pojačavanje kočenja, dvije pumpe povečavaju pritisak kočenja do 120 bara na kočione čeljusti, dok elektromotor održava povratni pritisak na ručici kočnice, tako da današnji ABS više ne pulsira tokom potpunog kočenja. No često upravo elektromotori predstavljaju problem. Posebno kod BMW integralnog ABS-a II od Continental Tevesa iz 2006. godine (MK 60/61), istroše se kolektori, četkice motora.

 

"Nadalje mogu se stvoriti naslage grafita od četkica i, u ekstremnim slučajevima, uzrokovati blokadu, kratki spoj ili spaljen tranzistorski izlazni stepen u upravljačkoj jedinici", kaže Rainer Hutterer, voditelj specijalista za ABS firme RH Electronics, koji popravlja u 90 posto slučajeva BMW komponente. "Namotaji elektromotora izrađeni su od čistog bakra, mogu oksidirati s kisikom i vodom." Kao i elektronske ploče, četkice se ne mogu mjenjati, poklopac elektromotora u obliku čaše čvrsto je pričvršćen na hidro blok a ako su četke istrošene, cijeli hidro blok mora biti zamijenjen. Kod 1200 GS-a Mare Silles je dijagnostika prijavljivala grešku "Napajanje strujom motora pumpe (kodovi SDFO i SDF1)." Čest slučaj, priznaje čak i BMW.

 

Defekti kod ABS-uređaja

 

Novi dio, uključujući troškove ugradnje, košta zavisno od radionice preko 1.500 eura. Za popravke uskaču specijalisti u branši: stručno otvaraju uređaje s CNC strojevima, popravljaju i remontiraju zahvaćene sklopove i djelomično zapečate elektroniku. To košta od oko 300 eura, plus poštarina, demontaža i montaža. "Ovo je kao operacija na otvorenom srcu, ali samo za apsolutne specijaliste", kaže Felix von Sparr iz radionice Reitwagen Motorrad Hamburg.

 

Rainer Hutterer: "U BMW-ovom Integralnom ABS I s elektrohidrauličkim pojačivačem kočenja nalazi se samo na dnu hidrobloka šest ventila za odzračivanje teško pristupačno ispod rezervoara. Ako ne radite dovolno oprezno, staro kočiono ulje će uvijek zaostati u sistemu.

 

Problemi u stvarnom životu: Izvadci iz mnogih iskustava čitalaca

 

Do nas su došla pisma čitatelja sa 141 kvarova ABS-a, s kilometražom od 800 do 392.000 kilometara, u prosjeku oko 49.000. Među njima je bilo 121 BMW, 85%. ABS kvar je zadesio čak 39 vozača R 1200 GS s prvom registracijom od 2006. do 2008. (sistem Conti Teves). Niko nije opisao nedostatke na BMW-ovim F-modelima (650 s jednim, 800 s dva cilindra). Svi pokvareni bokseri i K-tipovi s tri i četiri cilindra prvi put su registrovani su prije 2010. godine. Mlađi su toliko pouzdani ili još nisu dovoljno stari za nedostatke. 20 drugih mašina s ABS problemima (uključujući i mlađe!) dolaze od Aprilije (jedan), Honde (šest), Kawasakija (šest), Suzukija (četiri) i Yamahe (tri).

 

Voda koja je prodirala u mojoj Suzuki Bandit 1200 S iz2006. dovela je nakon 24.000 kilometara u 2015. godini, do korozija konektora ABS jedinice: zelena skrama je prekinula protok struje. Uzrok je bila neispravna zaptivka između kablovskog svežnja i ABS jedinice. Ispad ABS-a pokazao se nakon zimske pauze porukom o pogrešci na instrument tabli. Popravak je koštao s polovnom ABS kontrolnom jedinicom oko 500 eura (120 eura za polovnu umjesto 1.500 eura nova), uključujući potrebno punjenje i odzračivanje kompletnog kočionog sistemaa. Sada je još bilo potrebno zamijeniti  cijeli kablovski svežanj, jer se zaptivka na upravljačkoj jedinici ne prodaje odvojeno. (Bastian Riebesell)

 

Kupio sam Kawasaki Versys 650 krajem 2010. u Tajlandu. Provjerena je i održavana na dugim putovanjima (ja sam diplomirani inženjer mašinstva). Kočione tekućine su se uvijek mijenjale. Ipak, ABS je otkazao 2016. godine nakon 49.574 kilometarO: Pedala je bila iznimno kruta, zadnji točak je blokirao pri naglom kočenju. Neuspješno smo pokušavali kod prodavača da dobijemo ventile hidroblokova. Tako sam uređaj promijenio, za oko 600 eura plus ruke. Od drugih vozača i mehaničara čuli smo da je pogotovo pogođen krug zadnjeg točka Bosch ABS-a i nakon tri do četiri godine se pokvari. (Torsten Schumann)

 

BMW K 1200 R Sport, 39.000 km, 8,5 godinO: "Modulator pritiska neispravan." Zamjena košta 1.500 eura, samo rezervni dio 1.280 eura. Moj brat i moj prijatelj voze K 1200 S, imaju isti problem. Izgleda da je to kod K serije standardni kvar. Prema BMW-ovim trgovcima, RH Electronics popravlja modulator tlaka za 415 eura plus instalacija / demontaža. (Stefan Schirra)

 

Na mom BMW-u R 1100 S s integralnim ABS I, otkazala je prednja kočnica u 2013. godini. Razlog tome bilo je kočiono ulje koja je ušlo u posebno zatvorenu upravljačku jedinicu. To mi se dogodilo čak i kad sam odzračivao šest krugova, čiji se vijci nalaze neposredno uz elektroniku. Popravak u RH Electronicsu koštao je 850 eura, zajedno s poboljšanjima u području elektronike. Od tada, ABS radi iznimno pouzdano i sa znatno boljim kočionim dejstvom nego na mom drugom "S" bez ABS-a. (Winfried Riegert)

 

Za mene je česti ispad ABS upravljačkih jedinica / modulatora kod BMW-a očigledan. Kod mene je bio K 100 RS sa ABS I iz 1989. (popravak koštao 2.000 eura) i moj  R 1150 GS iz 1999. već čak dva puta pogođen (popravak: jednom 1.070 eura, jednom besplatno u garantnom roku kod RH Electronics). (Joachim Breunig)

 

Već sam imao dva defekta ABS-a na BMW-u, prvo s novokupljenim R 1150 GS 2002. godine, šteta je nastala 2008. godine nakon oko 69.000 kilometara. Drugi kvar bio je 2016. godine s R 1200 GS 2007. godine, s kilometražom od oko 32.000 (Norbert Reiser)

 

Na mom BMW-u R 1150 GS, prva registracija 2003 s djelomičnim integralnim sistemom, pokvarili su se je nakon 392.000 kilometara, ABS pozadi i pojačivač kočionog pritiska. Regulator je poslan od strane rpodavca RH Electronics na remont. Nadalje, zbog pojave dima

se morao zamjeniti kablovski svežanji. (Hannes Wienands)

 

 

Defekti kod ABS-uređaja

 

"Ona je higroskopna, veže vodu iz okolnog zraka. "To može uzrokovati hrđu koja oštećuje osjetljive hidrauličke pumpe od keramike i metalO: "Imaju samo nekoliko mikrona hoda i brzo stradaju." Yamahin trgovac Dominik Klein upozorava na zamjenu kočione tekućine: "Samo specijalni čepovi i dijagnostički testeri simuliraju kontrolni raspon ABS upravljačke jedinice - tek tada rade svi klipovi i ventili, potpuno ispumpavajući staru kočionu tekućinu napolje." Stoga redovita zamjena tekućine za kočnice u ovlaštenim ovlaštenim servisnim radionicama predstavlja od A do Z za dug vijek trajanja hidrauličnih jedinica prema tvorničkim specifikacijama. Iako ni to ne jamči 100% sigurnost od oštećenja.

 

Jednako je važno i redovito korištenje ABS-a! To pomaže u zadržavanju klipova i ventila kako bi se spriječilo njihovo buđanje. Nerijetko se nakon zimske stanke javljaju greške u najsloženijim kočionim sustavima, jer gotovo 315.000 puta ugradio je BMW Integral ABS I od firme FTE od 2001. godine. Ovdje su dvije pumpe i motori u isfrezanomkućištu. Čista cijena rezervnog dijelO: oko 1.700 eura.

 

 

Šta je kad došlo: Mala historija BMW-ABS

 

ABS i BMW pripadaju zajedno od 1988. godine. Prvi je bio "ABS I"  u četverocilindričnoj K-seriji. U to vrijeme, upravljačka elektronika i tada dva odvojena modulatora tlaka s klipnim pumpama sjedili su odvojeno na motociklu. U modernim sistemima, elektronička upravljačka jedinica i modulator tlaka kombiniraju se u "Hidrobloku".

 

 

Defekti kod ABS-uređaja

 

Ukupno uključujući instalaciju i demontažu do 2.500 eura. Za 15-godišnjeg R 1150 to je gotovo vrijednost u oglasima. RH Electronics popravlja ove osjetljive uređaje praktički ekskluzivno za oko 950 eura, uključujući dvogodišnju garanciju. Osim toga, postoje troškovi lokalne radionice - demontaža i montaža uređaja.

 

Rainer Hutterer: "Smatram da je mjerna površina keramičkih senzora pritiska prečnika četiri milimetra premala za prisutne tlakove." Ova uzrokuje naprezanja i oštećenja osjetljivih mjernih mostovO: "Tlak je sila po površini." Nadalje s vremenom ostare u uređajima s pojačivačem snage kočenja oko 50(!) ugrađenih zaptivki i brtvi. "Ako tekućina za kočnice istekne, ona može uništiti elektroniku na senzoru." U slučaju električnog, hidrauličkog ili mehaničkog kvara, servo sistem se spušta u funkciju zaostale kočnice preko obilaznih ventila. "U središtu autoceste u Francuskoj, upozoravajuća svjetla ABS-a mojeg BMW-a R 1150 GS odjednom su počela brzo bljeskati", kaže Readers Thomas Hellmann. "Osjećao sam da je 90% snage kočenja izgubljeno."

 

Thomas Hellmann je sada morao vući polugu poput vola. Jasno: "pojačalo kočnice naglo je ispalo. Njezina dva e-motora se inače čuju kad se paljenje uključuje svaki put kada se poluga kočnice pritisne.

 

ABS defekti na japanskim mašinaima manje su uobičajeni, ali su tada skuplji. Na primjer, za Yamahu FZ6 hidroblok stoji oko 1.600 eura, za FJR 1300 čak 2.700 eura, plus instalacija i uklanjanje. Skupi simptomi neuspjeha. Ipak, ako vam nekad stvarno ustreba ABS, isplatilo se.

 

 

Intervju:

„Senzori pritiska i četkice mgu otkazati.“

Gerhard Lindner. BMW-glasnogovornik zauzima stav nakon razgovora s inženjerima.

 

P: Kako je poznato BMW Motorradu, javljaju li se ponekad se u nekim ABS sistemima kočnica nedostaci?

 

O: Kod većine ABS sustava nisu nam prijavili nedostatke. Zahtjevi za rezervne dijelove za prvu generaciju Integrai ABS-a (FTE) su zbog senzora tlaka koji su podložni izlasku iz mjera tolerancije s povećanjem starosti. Ako je to slučaj, sistem se vraća u funkciju preostale kočnice bez pojačivača kočnice. Čak i u tom stanju kočnica i dalje doseže propisane vrijednosti kočenja zakonodavca. (Napomena urednika: 5,8 m / s2 kada se aktiviraju obje kočnice, 4,4 m / s2 s prednjom kočnicom). Međutim, takvi se nedostaci otkrivaju vrlo rano tijekom održavanja. U drugoj generaciji lntegralABS (Continental Teves) su se jednim dijelom u prvim mjesecima proizvodnje javljale neispravne četkice u elektromotoru.

 

P: Jesu li neki ABS sistemi u BMW Motorradu češće pogođeni kvarovima od drugih - ključno pojačivač kočnice?

 

O: Po svim saznanjima, odlučujuće je stanje održavanja. Dakle, ovdje ne postoje specifične abnormalnosti sustava.

 

P: Mogu li parametri kao što su starost motocikla, kilometraža, vrijeme promjene tekućine za kočnice i redovito ili rijetko dostizanje ABS kontrolnog raspona utjecati na učestalost oštećenja?

 

O: Ako su zadovoljeni zahtjevi za održavanjem BMW Motorrad, nismo svjesni nikakvih uvjeta koji bi mogli skratiti vijek trajanja. Svaki tehnički sistem dobar je koliko i njegovo održavanje! Kako bi se osiguralo da su sistemi protiv blokiranja točkova uvijek u optimalnom stanju, preporučujemo da se pridržavate propisanih intervala provjere i održavanja.

 

P: Zašto su zamjena i popravak hidrauličnih jedinica izuzetno skupi kod modela s pojačivačem kočnice?

 

O: BMW Motorrad predstavio je prvu generaciju sistema s pojačivačem kočnica još 2001. godine i bio je pionir ABS-a na dva točka. Zbog male proizvodnje rezultiralo je to visokim troškovima. Tijekom cijelog devetogodišnjeg proizvodnog razdoblja, ukupno je proizvedeno 314.575 motocikala s pojačivačima kočnica do 2010. i distribuirano diljem svijeta. Dugačko vrijeme izgradnje je zbog okolnosti da smo nastavili razvijati jedan ili drugi (maloserijski) model do kraja serije. Međutim, većina sistema instalirana je samo do uvođenja sistema Conti 2006. godine. Trenutno se za potrebe rezervnih dijelova proizvodi samo vrlo malo komponenti, što neizbježno vodi do visokih cijena.

 

P: Što savjetujete vozačima koji imaju problema s ABS upravljačkim jedinicama / hidrauličnim jedinicama, posebno ako su motocikli već stari između 10 i 15 godina?

 

O: Kupcima koji ustanove problem s ABS sustavom savjetujemo da se posavjetuju sa svojim BMW Motorrad partnerom, budući da tamo postoje potrebni dijagnostički sustavi i stručnost. Tamo se također može provjeriti u kojoj mjeri vozilo može biti popravljeno kao čin dobre volje distributrera („Kulanz“).

 

Savjeti i djela: savjeti i adrese servisa na temu problem ABS kvarova

 

Moguće sprečavanje oštećenja vozača ABS motocikala:

 

             Zamijenite tekućinu za kočnice najkasnije svake dvije godine, ili bolje svake godine za BMW s pojačivačem kočnice (oko 200 eura!). To moraju obaviti ovlaštene servisne tvrtke - s posebnim alatom / dijagnostičkim testerom za složeno odzračivanje.

 

             Ne ostavljajte vozilo predugo da stoji kako biste izbjegli oštećenje od ležanja.

 

             Kočenje nekoliko puta godišnje u rasponu ABS kontrole. Najbolje je to učiniti na slobodnom, ravnom potezu (obratite pažnju na saobraćaj otpozada!),pParkiralištima ili sigurnosnim treninzima. Za tipove s odvojenim upravljačkim krugovima uvijek aktivirajte ABS na prednjoj i stražnjoj kočnici.

 

             Za BMW s pojačalom kočnice, pad napona ugrađene baterije može uzrokovati ispad ABS / BKV ("Reset") Voditi računa o tome ako je baterija slaba, pri vožnji nizbrdo ili dugim treninzima.

 

             Bolje je da motor ne čistite visokotlačnim uređajima (Kärcher): voda koja je prodrla može dovesti do korozije i neispravnog kontakta.

 

             Ako je ABS neispravan, obavezno posjetite markiranu radionicu i kontaktirajte odgovarajuće stručnjake.

 

             Prilikom ugradnje akumulatora motocikla nikada ne mijenjajte polove! Pri punjenju ugrađene baterije u vozilu (s velikim punjačima za automobile) mogu se pojaviti vršni naponi koji oštete upravljačku jedinicu ABS.

 

             Nikada nemojte sami popravljati ABS hidraulične jedinice i upravljačke jedinice!

 

Lista provjere za kupce polovnih motora sa ABS sistemom:

 

             Je li plan održavanja u potpunosti ispunjen? Jesu li svi pregledi obavljeni po datumima ili kilometraži? Je li motocikl održavan u ovlaštenom servisu?

 

             Dobra odvagati: Da li stvarno mora biti upravo taj tip motocikla? U slučaju kvara na ABS-u, BMW-ovi s pojačivačem kočenja i integralom funkcijom kočenja su posebno skupi i zahtjevni za popravak. Isto tako, svi F-modeli (!) kao i Boxer i K modeli iz 2010. barem do danas prouzrokuu mnogo manje problema.

 

             Budite oprezni kada su ABS motocikli stajali dulje vrijeme: mogu se odmah nakon ponovnog pokretanja oštetiti.

 

             Razmišljanje iza ugla: Vjerojatno je da motor koji rse edovito servisira s većom kilometražom manje je izložen rizicima od ABS-a neg jedan s manje kilometara, ali dugim vremenom stajanja.

 

ABS-specijalisti i radionice za opravak:

 

             RH Electronics, profesionalci za kontrolne jedinice više od 25 godina i tržišni lider, renomirani stručnjak za sve tipove ABS motocikala  s ekspresnom uslugom; telefon 08145/997650, www.rhelectronics.de

 

             Glaubitz GmbH / ECU Zittau, popravak kombiniranih instrumenata (instrument tabli) različitih tipova BMW-a i nekih ABS upravljačkih modula, telefon 0 35 83/55 47 80, www.ecu.de

 

             ABS upravljačke jedinice, specijalizirani za BMW Integral ABS II MK 60/61 od 2006. (Conti), popravak uključujući poboljšane vodilice za četkice: oko 299 eura, telefon 0162/44 736 31 (Laatzen / Hannover), www.abs-steuergeraete .com•

 

             ACtronics GmbH, s uredima u osam europskih zemalja, koji isporučuje samo radionicama i trgovcima, telefon 0 59 24/78 34 99, www.actronics.eu/en

 

             "Radionica" specijalista za BMW motocikle u Kölnu 50739, specijaliziran za BMW-Integrai-ABS II (Conti) uključujući visokokvalitetnčetkice od bronze, popravak samo kada se isporuči kompletan motor, www.motorrad-reparaturen.de

 

Intervju:

"Upadljivo često podložan kvarovima: Integral-ABS I"

Rainer Hutterer, 45, je majstor informatičke elektronike i osnivač RH Electronicsa. Njegova firmaa godišnje popravlja hiljae ABS ECU-ova za kupce širom svijeta - za BMW i Japance.

 

P: Koja se vrsta oštećenja ABS-om zapravo događa?

 

O: Mnoga dolaze u obzir, šteta može biti elektronička ili električna, hidraulička i mehanička. U svakom motornom vozilu postoje velike temperaturne fluktuacije, kondenzacija i kod motocikala također jake vibracije. Kvarovi na elektroničkim pločama obično se temelje na defektima kod lemljenja, oksidaciji ili savijenim pinovima - kontakti na št6ekerima su osjetljivi na savijanje. U hidro blokovima sjede fini kuglični ventili. Ovaj filigranski mehanizam može korodirati kao i ABS-klipovi - osobito ako ima vode u kočionoj tekućini. Općenito, ključna je uloga vode: u BMW-u K 1200 S i R, na primjer, uređaj se nalazi u području prskanja vode od stražnjeg točka, ali nije optimalno zadihtovan. Naravno, to potiče koroziju i potencijalne kratke spojeve.

 

P: Zašto ne mogu utjecati vozači jednostavno instalirati polovne ECU-ove?

 

O: S polovnom opremom kupujete mačku u vreći, ne znate porijeklo i predhistoriju. Da li se kupljeni uređaj stvarno uklapa u moj motocikl? Je li njegov softver kompatibilan? Uređaji se moraju kodirati na vozilu. Jeftini Ebay ne donosi ništa, ako ne znate radi li ili nakon dva mjeseca opet uzrokuje probleme. Posebno neugodne su sporadične pogreške koje se događaju samo povremeno.

 

P: Namještate li često neispravne elektromotore s komponentama koje ne zahtijevaju održavanje?

 

O: Ne, optimiziramo, ako je moguće, kvalitetnijim trenutnim komponentama. Ali ne smijemo prerađivai opremu: to bi bila tehnička promjena i morala bi biti atestirana od strane KBA (operativna dozvola). Za elektromotore koji su remontirani kod nas očekujemo duži vijek trajanja od šest do osam godina.

 

P: Koliko košta popravak u RH Electronicsu?

 

O: Ovisno o ABS sistemu, kvar i troškovi testiranja popravljene opreme obično 300 do 850 eura, plus isporuka i instalacija / uklanjanje. To je sve u redu fer popravak vrijednosti. Ako se ABS-modul više ne može popraviti, još uvijek imamo oko 400 obrađenih zamjenskih jedinica na skladištu, sortirane prema vrsti. Upadljivo ranjiv je kompleksni integralni sustav ABS I s elektrohidrauličkim pojačivačem kočnica (BKV): Neki kupci su već imali drugi ili treći popravak, unatoč dvogodišnjoj garancijina zamijenjene dijelove. Stoga sada nudimo tri kilograma lakši "Plug & Play" komplet za konverziju za 939 eura, za konvencionalno kočenje bez integralne funkcije, ABS i BKV.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Kod "ABS II" iz 1992. godine, BMW-ovi dobavljači počeli su kombinirati elektroničku upravljačku jedinicu s modulatorom pritiska za prednji i stražnji točak u centralno postavljenom hidro bloku ili hidrauličkoj jedinici: ABS upravljačka elektronika kao i pumpe pogonjene elektromotorima sjede u jednom kućištu. U sistemu za pojačavanje kočenja, dvije pumpe povečavaju pritisak kočenja do 120 bara na kočione čeljusti, dok elektromotor održava povratni pritisak na ručici kočnice, tako da današnji ABS više ne pulsira tokom potpunog kočenja. No često upravo elektromotori predstavljaju problem.

 

Ovo nešto nije kako treba, iz tih godina, ABS nema pojačivač kočenja a elektromotor koji se u njemu nalazi, služi da preko ventila rastereti pritisak kočenja i tako praktično spreči blokiranje točka.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

voditelj specijalista za ABS firme RH Electronics, koji popravlja u 90 posto slučajeva BMW komponente.

 

Ovo je rizik koji sam napomenuo, da li je procenat popravke od 90% statistika samo sa probnog stola ili ukupna, što bi značilo da jedan broj od tih 10% nepopravljenih može da bude registrovan kao kvar nastao nakon njihove reparacije, što niko ne bi želeo da mu se desi u vožnji  na bilo koji način, jer to može biti ne samo gubitak funkcije deblokiranja točkova već i potpune efikasnosti.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Ovo je kao operacija na otvorenom srcu, ali samo za apsolutne specijaliste", kaže Felix von Sparr iz radionice Reitwagen Motorrad Hamburg.

 

Apsolutno, ima klipova na kojima se "remontuje" u potpuno neregularnim uslovima što vodi u zabludu da je sve "PD" i da svaki "napredniji" diy to može.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Rainer Hutterer: "U BMW-ovom Integralnom ABS I s elektrohidrauličkim pojačivačem kočenja nalazi se samo na dnu hidrobloka šest ventila za odzračivanje teško pristupačno ispod rezervoara. Ako ne radite dovolno oprezno, staro kočiono ulje će uvijek zaostati u sistemu.

 

Jednako, na YT klipovima i uz lepu muziku sve izgleda šala i očas posla, a nije, naveo sam svoj način već, to staro ulje može i da blokira neki od pomenutih ventila prljavošću.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Do nas su došla pisma čitatelja sa 141 kvarova ABS-a, s kilometražom od 800 do 392.000 kilometara

 

Ovo je ta nepouzdanost o kojoj sam pisao, izražena kod Servo modula, ne zna se kada će se desiti i navedene kilometraže to potvrđuju, zato je i izbačen taj sistem zaključno sa 2006-tom godinom. Ono što se meni desilo je bilo motoru sa nekih šezdesetak hiljada.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Mlađi su toliko pouzdani ili još nisu dovoljno stari za nedostatke.

 

Od 2007, modeli bez pojačanja sile kočenja i nisu više tako mladi i zaista retko prave probleme da bi se pojedini  smatrali tipičnim ili alarmantnim, već su kvarovi kao i za bilo koji sklop, sve se kvari ko što je i navedeno za druge marke motora.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Defekti kod ABS-uređaja

 

"Ona je higroskopna, veže vodu iz okolnog zraka. "To može uzrokovati hrđu koja oštećuje osjetljive hidrauličke pumpe od keramike i metalO: "Imaju samo nekoliko mikrona hoda i brzo stradaju." Yamahin trgovac Dominik Klein upozorava na zamjenu kočione tekućine: "Samo specijalni čepovi i dijagnostički testeri simuliraju kontrolni raspon ABS upravljačke jedinice - tek tada rade svi klipovi i ventili, potpuno ispumpavajući staru kočionu tekućinu napolje." Stoga redovita zamjena tekućine za kočnice u ovlaštenim ovlaštenim servisnim radionicama predstavlja od A do Z za dug vijek trajanja hidrauličnih jedinica prema tvorničkim specifikacijama. Iako ni to ne jamči 100% sigurnost od oštećenja.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

jednako je važno i redovito korištenje ABS-a! To pomaže u zadržavanju klipova i ventila kako bi se spriječilo njihovo buđanje. Nerijetko se nakon zimske stanke javljaju greške u najsloženijim kočionim sustavima,

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Kočenje nekoliko puta godišnje u rasponu ABS kontrole. Najbolje je to učiniti na slobodnom, ravnom potezu (obratite pažnju na saobraćaj otpozada!),pParkiralištima ili sigurnosnim treninzima. Za tipove s odvojenim upravljačkim krugovima uvijek aktivirajte ABS na prednjoj i stražnjoj kočnici.

 

Ovo je osnovno za bilo koji ABS, mora da se redovno menja tečnost i to na adekvatan način, kod Servo modela naročito, ona pomagala za brzu izmenu nisu baš celishodna. Eelementarno je da se motor iskočuje, više puta sam to naglašavo i svakom vlasniku na to ukazujem, na prazan i ravan parking sa dvadesetak kmh treba zabadati komande da se ABS aktivira da radi, ima ljudi koji nikad nisu stisli kočnice do krajnjih vrednosti, mnogi uopšte ni ne koriste zadnju u vožnji, što je potpuno pogrešno i sa aspekta tehnike vožnje.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

O: Po svim saznanjima, odlučujuće je stanje održavanja. Dakle, ovdje ne postoje specifične abnormalnosti sustava.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Svaki tehnički sistem dobar je koliko i njegovo održavanje!

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Savjeti i djela: savjeti i adrese servisa na temu problem ABS kvarova

 

Moguće sprečavanje oštećenja vozača ABS motocikala:

 

             Zamijenite tekućinu za kočnice najkasnije svake dvije godine, ili bolje svake godine za BMW s pojačivačem kočnice (oko 200 eura!). To moraju obaviti ovlaštene servisne tvrtke - s posebnim alatom / dijagnostičkim testerom za složeno odzračivanje.

 

Postoji negde bilten gde se preporučuje zamena na 365 dana, mislim da u Repromu stoji da se u radnom krugu radi na godinu a u inicijalnom na dve, mada sam negde pročitao da BMW generalno preporučuje na godinu i kod automobila.

 

Pre 23 sati, FFBikerSar je napisao:

Upadljivo ranjiv je kompleksni integralni sustav ABS I s elektrohidrauličkim pojačivačem kočnica (BKV): Neki kupci su već imali drugi ili treći popravak, unatoč dvogodišnjoj garancijina zamijenjene dijelove. Stoga sada nudimo tri kilograma lakši "Plug & Play" komplet za konverziju za 939 eura, za konvencionalno kočenje bez integralne funkcije, ABS i BKV.

 

To je to što stalno naglašavam, ako se javi jednom anomalija, postoji verovatnoća recidiva i zato je zaključak navedenog teksta takav.

 

.................................

Jedan savet za Srvo ABS, prilikom skidanja kočionih klješta zarad zamene guma recimo, klipovi bivaju potisnuti više ili manje u minus u odnosu na radni položaj, pri vraćanju na motor, ne uključivati  kontakt i nestiskati komande tad, već čisto mehanički drukanjem na suvo dejstvovati da se pločice primaknu do diska, u protivnom može doći do izbacivanja tečnosti na rasteretnom odušku i pada nivoa u sistemu i može u nekom trenutku doći do nestabilnog rada, na stranu danguba zarad dizanja tanka ili oklopa kod RT-a za dopunu. 

 

Kako god šta ko mislio, rad sa kočnicama je zahtevan generalno i iziskuje vrlo veliko znanje, umeće, strpljenje, iskustvo, pedanteriju,... a to se ne stiče po forumima i gledanjem YT klipova ili uličnim simpozijumima, naročito kod ABS sistema, pogotovu ovog vrlo problematičnog sa pojačanjem sile, papir trpi sve a praksa ne prašta uvek.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 476 postova
  • Lokacija: Sarajevo, Bosnia-Herzegovina
  • Motocikl: BMW K1100RS
1 hour ago, đunta said:

 

Ovo je rizik koji sam napomenuo, da li je procenat popravke od 90% statistika samo sa probnog stola ili ukupna, što bi značilo da jedan broj od tih 10% nepopravljenih može da bude registrovan kao kvar nastao nakon njihove reparacije, što niko ne bi želeo da mu se desi u vožnji  na bilo koji način, jer to može biti ne samo gubitak funkcije deblokiranja točkova već i potpune efikasnosti.

Ja sam razumio ovo da je 90% uređaja koji im dolazi na opravku od BMW motora, a samo 10% od drugih

 

1 hour ago, đunta said:

Ovo je osnovno za bilo koji ABS, mora da se redovno menja tečnost i to na adekvatan način, kod Servo modela naročito, ona pomagala za brzu izmenu nisu baš celishodna. Eelementarno je da se motor iskočuje, više puta sam to naglašavo i svakom vlasniku na to ukazujem, na prazan i ravan parking sa dvadesetak kmh treba zabadati komande da se ABS aktivira da radi, ima ljudi koji nikad nisu stisli kočnice do krajnjih vrednosti, mnogi uopšte ni ne koriste zadnju u vožnji, što je potpuno pogrešno i sa aspekta tehnike vožnje.

 

Pa oni navode da imaju specijalni uređaj koji "prevari" ABS sistem da "misli" da je motor u pokretu i da se koči, kako bi ispumpao svo zaostalo staro kočiono ulje.

 

1 hour ago, đunta said:

Postoji negde bilten gde se preporučuje zamena na 365 dana, mislim da u Repromu stoji da se u radnom krugu radi na godinu a u inicijalnom na dve, mada sam negde pročitao da BMW generalno preporučuje na godinu i kod automobila.

E ,moj poznanik koji je stari BMW-eaš (čak mu je otac nekad vodio privatni BMW servis za motore u Sarajevu), ubio se ubjeđujući me da ulje za kočnice nje potrebno mjenjati ni svake 2 godine kako BMW preporučuje, "ako nije potamnilo". Blaženo neznanje...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Manir  mentaliteta sa našeg podneblja je da se "pamet" iskazuje nadgornavanjem čak iako je to u suprotnostima sa proizvođačkim instrukcijama ili opštim tehničkim kriterijumima, bespredmetno. Ukratko, kočiona tečnost pije vlagu, pri radu se javlja kavitacija i mehuranje koje se pojačava pri zagrevanju uz same frikcione površine, pa se praktično degradacija fluida dešava van vidljivosti, u samim kočionim cilindrima, klještima i u prvim desetinama santimetara creva, dok u lončetu bude i dalje sve čisto dok se i tu vremenom ne pojavi promena boje, isprva blaga zamućenost i ona uglavnom prođe kao neprimećena i misli se da je sve odlično, na stranu da ima tečnosti tamnije i drugojačije boje.

 

Navedeni procenti reparacija, mogu da se shvate i kao broj BMW jedinica u odnosu na ukupnost, nije to pokazatelj kvaliteta već to prističe iz masovnosti pošto BMW još odavno serijski ugrađuje ABS sisteme u gotovo sve motorcikle. Zaključak na kraju, u vidu kita za izbacivanje modula i prelazak na osnovnu konstrukciju sistema kočenja, kazuje sve po pitanju pouzdanosti i uspešnosti repariranja.

 

Sva elektronika je nadogradnja uslovno proste mehanike koja čini neki rad, tako da je njena moć prenaglašena, nekad nemoćna ili čak pogrešna, ali svakako korisna no ne i isključivo jedina metoda, famozni GS 911 ima opciju iniciranja ABS bloka. Ali, ako sistem iz nekog razloga nije stabilan, teško da će ga dovesti u savršen red, jednako važi i za izmenu kočione tečnosti što je u suštini običan hidromehanički proces. 

 

Za bilo koji sklop je bitno da radi, makar povremeno. I običan semering propiša ako nema rotacije u njemu, jednostavno se ukruti, tako i hidraulična gumica napravi otisak na košuljici dugo stojeći na istom mestu, zato mora da se natera kočioni sistem u realne uslove rada, čak i ne samo zbog ABS sistema kome to prija, da nekažem, zahteva, zato, drndanje kočnice, ništa joj ne fali, naprotiv, pogotovu posle dugog stajanja ko što je protekla zima.

 

.........................

 

Da dodam napomenu, lično iskustvene. Sa dosta sam se susreo, još više razgovarao i zaključio sam da ima previše uplitanja u ovaj složen servo ABS i to je opasno. Jedan od primera, slab radni pritisak i flkutoirajući, tečnost u sudu kristalno čista kao i on sam, međutim, u sistemu dalje potpuno druga boja i sa penušanjem fluida. Rađeno pa izbrljano i jednostavno lonče očišćeno i naliven nov  fluid, vlasnik nije znao ili hteo da ofira, na moje pitanje da je sigurno imao smenjenje efikasnosti kočenja i možda potpuni gubitak u barem jednom krugu, tajac, radio mu je prijatelj il poznanik koji je prećutao, neznajući da to može biti pogubno. Ovkve stvari su nedopustive i nevidim ikakav razlog da se prećuti kiks koji je sasvim ljudski, pogrešio, pa šta, ali nije nimalo bezazleno "mudro" ćutati uzdajući se u puku sreću da se valjda neće ništa desti, na sreću nije, al pitanje je neki drugi put.

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

3 motora lane sa traljavim rađenjem kojekuda Servo ABS-a a da vlasnici nisu znali, primetili ili zaključili da nešto nije u redu sa kočnicama, pa nisu ni prijavljivali ništa pri opštem navođenju nedostataka, što je ogroman broj obzirom na frekventnost. Generalno, vlasnici BMW-a idealizuju brend i svoje primerke smatrajući ih izuzetnim sa jedne strane, a sa druge krajnje jednostavnim, što je  zabluda.

 

Ovu temu sam donekle shvatio na neki način kao pojednostavljenje problematike bilo da se radi o servisu bilo o reparaciji, moj stav je potpuno suprotan i to se sasvim sigurno mnogima ne dopada. "Prozvan" sam da mračim u tamo nekoj BMW temi, moje znanje je minorno u odnosu na izneto u tekstu od ljudi koji se profesionalno bave ovom materijom, ali dovoljno da se složim sa svim navodima bez izmišljanja rupe na saksiji. Zamera mi se da mistifikujem nedeleći savete, možda, mada je to lična volja. Opeko sam se nekoliko puta deleći svoje skromno znanje zato što nije ispoštovano  to što sam navodio, bilo da je nešto izostavljeno, bilo da nije bio redosled radnji po zadatom sledu, pa ja uslovno kriv, pošto uvek mora to neko drugi da bude. Koliko god da je i znanje i rezultujuće iskustvo, ipak je ograničeno da bi se smatralo refrentnim i obnarodovano kao takvim, ima tema gde se to nešto radi po prvi put a predstavlja kao postulat. Naravno, postoji i lično autorstvo i po tome se mi svi manje ili više razlikujemo.

 

 

 

   

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS

Mmmmm da...super kad ljudi pisu TOLIKO, znaci da imaju mnogo slobodnog vremena :)

 

abs blokovi prvih generacija su podlozni repariranju cisto zato jer nije bilo tehnoloskog resenja da se urade tako da NE BUDU spremni za opravljanje. 

Zato ovi sada nisu sto je odlicna stvar jer je sistem kocenja, uz motor (masinu) centralni deo svakog transportnog sredstva i reparirani abs blok je isto kao i koristeni no opran u masini i sa omeksivacem kurton.

Podignite ruke vi koji koristite 1 prezervativ 2 i vise puta.

 

vau, kakva shuma ruku....

 

Ne znam za ostale marke (pretpostavljam da je isto, nisam se bavio drugima toliko kao i BMWom) ali kvarovi u abs blokovima kod motocikala bmw su uglavnom zbog nepravilnog odrzavanja. Malo ko od servisera zna da je potrebno da se prilikom zamene kocione tecnosti (ili ulja, kako kome) ispere i abs blok. ispiranje bloka se radi prinudnm pustanjem u rad elektromotora (modulatora pritiska) u samom bloku i kako pokazuje praxa ovaj proces je potrebnu raditi delomicno.

 

Pojasnjavam - tecnost za ulje je hidroskopicna tj skuplja vlagu i nakon odredjenog vremena pocinje da gubi svoja hidraulicna i temperaturna svojstva. Sto je vec % vlage to je niza temeperatura vrenja u kocionom sistemu i smanjuje se efektivnost rada kocione tecnosti. Zato se i vrsi zamena iste po odredjenim servisnim reglamentima. kod motocikala stvar je malo slozenija jer je kolicina kocione tecnosti manja nego kod automobila i samim tim "kvarenje" iste proizilazi brze. Jedan od procesa "kvarenja" kocione tecnosti je i razlaganje iste na frakcije iz koje se ona sastoji i prilikom tog procesa u opstoj masi kocione tecnosti poconji da se stvaraju cestice tvrde materije koje lice na cestice prasine, peska (vidi foto u prilogu), zelatinasti talog a u extremnim slucajevima i na zobene pahuljice. Ovo poslednje i jeste osnovni razlog kvara abs blokova.

 

U rezervoarima kocione tecnosti bilo kakva proma iste se lako vidi - promena boje, talog i tome slicno. A u crevima i zatvorenim blokovima se ne vidi nista. I dok creva imaju odredjeno opstenje sa rezervoarima za kocionu tecnost blok abs nema i cesto - VEOMA cesto - se u tom bloku nalazi ona tecnost koja je zalivena jos na fabrici. Ta kolicina tecnosti koja se tamo nalazi je dovoljna za nesmetani rad bloka i konstruktivno blok je takav da se "sveza" tecnost iz ostalog dela kocionih magistrala gotovo i ne dodiruje sa onom koja je u bloku, tu i tamo sistem sam kontrolise pritisak u bloku i ukoliko je potrebno dodaje odredjenu kolicinu u blok no to je toliko retko da je gotovo zanemarljivo. I tecnost koja se nalazi u samom bloku hemisjki s eponasa nesto drugacije od onog svog dela koji je u ostatku sistema i dugo, dugo, dugo moze da radi nesmetano NO - u trenutku kada pocne njeno razlaganje na frakcije talog koji se nakupi oko modulatora pocinje da se odvaja i krece proces slican aterosklerozi - slojevi necistoca pocinju da se odlazu na zidovima ulaza i izlaza bloka suzujuci kocione kanale sto neminovno dovodi do slabog (ili preteranog, desava se i to) pritiska u sistemu bez obzira na to da li je kociona tecnost sveze zamenjena ili ne - u bloku je ona ostala ista.

I kao kod svake duge ateroskleroze na kraju balade nastupa infarkt - delic necistoce nakupljene na kanalima se odvoji, napravi se svojevrstan "tromb" i negde u sklopu bloka napravi se zagusenje. senzor na izlazu ne vidi povecanje pritiska, motor i dalje radi i povecava pritisak unutar bloka, kocnice ne rade u trenutku kad bas-bas treba da rade, blok se kvari na ovaj ili onaj nacin itd itd itd.

A nakon nekoliko km rezidualni pritisak ipak protera "tromb" i kocnice prorade same od sebe i iz cista mira upravo onda kada ne treba da rade.

To je prvi slucaj.

Drugi - u abs bloku postoji senzor polozaja (ugla) radilice modulatora. Desava se da se necistoce skupe na glavi senzora i isti ne ocitava kako treba te dolazi do samoproizvoljnog pustaja u rad kocionog sistema. Ovaj problem je uklonjen u Gen II blokovima kod motocikala bmw.

 

Zasto sam ja licno protiv repariranih blokova ABS? Zato sto unutar bloka postoji nekoliko konstruktorskih resenja koja je nemoguce dovesti u prvobitno stanje. Npr sva elektronika je zasticena hidrozastitom i svako otvaranje bloka vuce za sobom povredu te zastite i samim tim ponovno njeno nanosenje i ovde nije red samo i dihtungu izmedju kucista i poglopca nego i o smolama kojima su presvucene odredjene komponente. Sve se to skida posebnim razredjivacima, naravno, ali ja do sada nisam videi nijedan reparirani blok na kom je ovo uradjeno kako dolikuje.

Drugo, na ulaznim i izlaznim ventilima ima nekoliko dihtunga koje (cast izuzetcima ali ja ih do sada nisam video) oni koji opravljaju blokove ne menjaju ili menjaju na dihtunge istih dimenzija ali iz drugog materijala. Dihtunsi su profilisano sa obe strane i sve ovo igra odredjenu ulogu u formiranju potrebnog pritiska i pravilnog rada samog bloka i sistema u celini.Napominjem da je kociona tecnost veoma agresivna prema raznim vrstama guma i plastika i svasa moze da bude na kraju cene te price. Da ne pominjem o bacenim parama.

Trece - unutar samih ventila postoji nekoliko tipova filtracionih mrezica koje su deo ventila i ne mogu da budu zamenjene. Postavlja se pitanje sta je onda u tom repariranom bloku "novo" a sta je staro ;)

takodje, kucista ventila su profilisana odradjenim kanalima kako spolja tako i iznutra i ako spoljni deo moze da se ocisti unutranji bez secenja ventila uzduz - ne moze.

 

Postoji nekoliko resenja ovog problema.

1. redovno prinudno ispiranje abs bloka prilikom svake zamene kocione tecnosti

2.  usled kvara abs bloka - zamena bloka na novi

3. ukoliko je zamena bloka preskupa - prerada kocionog sistema sa ABS na kocioni sistem bez ABS 

 

da izbegnem nepotrebnu diskusiju - kapiram da ima ljudi koji voze sa repariranim blokovima "godinama, bez problema" ali nije sigurno. Blok ABS konstruktorski nije zamisljen kao nesto sto je podlozno servisiranju. To je moje misljenje osnovano na 20 godina rada u i sa BMW vozilima.

 

I ne zaboravite ono o koristenom qrtonu.

DSCF2369.JPG

DSCF2375.JPG

DSCF2378.JPG

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
11 hours ago, đunta said:

Sva elektronika je nadogradnja uslovno proste mehanike koja čini neki rad, tako da je njena moć prenaglašena, nekad nemoćna ili čak pogrešna, ali svakako korisna no ne i isključivo jedina metoda, famozni GS 911 ima opciju iniciranja ABS bloka. Ali, ako sistem iz nekog razloga nije stabilan, teško da će ga dovesti u savršen red, jednako važi i za izmenu kočione tečnosti što je u suštini običan hidromehanički proces. 

 

 

 

 

 

911 samo prinudno ukljuci motor da istera ustajalu tecnost, tako je.

Postoji nacin da se uradi kalibracija istog ali ovo je inzenjersko resenje, zahteva sasvim drugu aparaturu i softver i ukljucuje u sebe ulaz u kocioni blok i kakcanje po programskim redovima i rucno ustelavanje parametara.  I tu nema 100% garancije da ce sve da bude kako treba da duge staze.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 2 minuta, A.J. je napisao:

Mmmmm da...super kad ljudi pisu TOLIKO, znaci da imaju mnogo slobodnog vremena :)

 

Ako je to na moj račun, izašao sam sinoć iz "radionice" iza 22h, pa imam pravo da jutranju produženu kafu  podelim sa virtuelnim prijateljima i ćerom koja je juče položila desetkom predposlednji ispit na medicini, ali više nemam vremena za ćaskanje, u Srbiji se mnogo radi da bi se zaradilo malo.;)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
5 minutes ago, đunta said:

 

Ako je to na moj račun, izašao sam sinoć iz "radionice" iza 22h, pa imam pravo da jutranju produženu kafu  podelim sa virtuelnim prijateljima i ćerom koja je juče položila desetkom predposlednji ispit na medicini, ali više nemam vremena za ćaskanje, u Srbiji se mnogo radi da bi se zaradilo malo.;)

naravno da nije. Ja nemam dlake na jeziku pa kad imam nesto da kazem na neciji racun - ja prvo oslovim coveka :)

Mislio sam na sam clanak koji je, po meni, dosta netacan i nestrucan. Da li ej zbog prevoda i dorade ili je takav u originalu - ne znam, morao bih da vidim original.

 

Slazem se skoro sa svime sto si napisao povodom kocnica.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 20 sati, A.J. je napisao:

Mislio sam na sam clanak koji je, po meni, dosta netacan i nestrucan.

 

Mora neko i priče da prodaje. :popovanje:

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 198 postova
  • Lokacija: Moscow/Beograd
  • Motocikl: R1200GS & R1250GS
6 hours ago, đunta said:

 

Mora neko i priče da prodaje. :popovanje:

 

 

ja imam par drugara koji rade u raznim casopisima (motoMagazine, ride, MCN) i kazu ljudi da se nista od textova ne placa a i fotografije se reeeetko kad placaju. textopiscima to sluzi za samopromociju a same novine zive od reklame.

odoh i ja na kafu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Od ne znam koliko servisiranih motora sa I-ABS sistemom, zalomilo mi se 6 problematičnih, pet su rešena, uključujući i pomenuti na kom sam ostao bez obe kočnice ,svi rade već nekoliko godina bez greške. Šesti, kom nije menjan kočiona tečnost nikada, po intervenciji je radio ko čuka, na moje iznenađenje, međutim, svega par dana i možda stotinak kilometara i to oštre gradske vožnje. Pri paničnom kočenju zbog klasičnog isecanja, iskočio je prednji krug dok zadnji radi nesmetano. Uprkos dogovoru o izuzimanju odgovrnosti, naravno da sam pokušao da otklonim kvar, dva dana na sve moguće trikove ali bez rezultata. I-ABS se inicijalizuje uredno, varira brzina kako se pojačava pritisak na obe komande, zadnja gura tečnost ko Kerher dok prednja pomeri jedva stub u crevu za 4-5cm i ni makac više, dok mehanički, sa isključenim sistemom, ima krajnje normalan kapacitet. Po aktiviranju bilo koje komande, ostaje uključena pumpa i gasi se samo preko kontakt ključa, a lampica tiltuje stalno, prebacivanje u off road mod ne prihvata, što bi omogućilo standardnu jednostavnu kočnicu. 

 

Prelistavao sam malo neke stare, a i nove linkove, ne bi li našao nešto spasonosno, uzalud. Naišao sam na članak iz 2005 godine, ugrađeno je od 2001 godine  260.000 komada, desila se jedna pogibija zbog otkazivanja kočnica, bilo je nastojanja da se uradi opoziv, istraga, ali se sve praktično završilo izbacivanjem iz ugradnje naredne 2006-te godine. Ima niz iznetih dogodovština, tema na advrider-u je dostigla 239 strana u toku jedne kalendarske godine.

 

Danas se ceo dan vrteh dvoumeći se da ga raskupusam, međutim, postavio sam sebi pitanje odgovornosti, šta ako se kvar ponovi za godinu ili više i ne završi se srećno. Ne bi to imalo direktne veze ali lično bi osećao teret. Motor ide sutra sa preporukom, nov modul ili premošćenje, što smatram jedino sigurnim, a ebay i đuntisanje kojekuda, čak i kod nemačkog reparatera, ne bi komentarisao.

 

Preduslov za ispravnost kočnica je redovna zamena tečnosti, dospeli su abrovi da ono, ma može na 2 godine, gde su dve, biće i tri pa redom do 16. Napisano je u jednoj temi da je zamena na dve godine, jasno piše u manualima i BMW RepRomu, na 12 meseci i mora se pridržavati uputstva, ako treba, postaviću fotografije.

 

Mnogi će se osetiti pogođenim, imam nekoliko  bliskih  sa ovim kočionim sistemom, sve predočeno i njima  i što je do mene, redovna izmena i kradomice pipanje komandi i izokola propitivanje jel sve radi kako treba, nema izvinjenja.

 

Još jednom,  i na najmanju anomaliju treba reagovati i ne ignorisati one naše umotvorine, "uvek postoji prvi put,", ili, "krčag ide na vodu dok se ne razbije".

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja