Jump to content

Moto Zajednica

Alat i ostale (ne)potrebne stvar(cic)e

Recommended Posts

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Taj set za krpljenje dal pomaze samo kod tubelles ili moze za obe varijante. Moje su ova druga, iskreno kad idem na duze jedino me to plasi, prosle god sam bio nabio neki ekser u zadnju gumu pa sam vozio do vulkanizera nagnut nad kormanom pola sata da rasteretim zadnji tocak sto vise.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
pre 5 minuta, brdy je napisao:

Taj set za krpljenje dal pomaze samo kod tubelles ili moze za obe varijante.

Za tubulles, za gumu sa unutrašnjom obične flekice ili parče stare gume i lepak, al opet ti treba brdo alata i pajseri da skineš točak, pa gumu. Upravo to i pokušavam da kažem svo vreme. Slažem se da treba alat ali zavisi koji tip motora se vozi. Kod čopera i nejkeda, i enduro, sve ti je na dohvat ruke, lako možeš i na putu da opraviš puno stvari, ali kod sportaka i turinga, ne ide to  baš tako

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Velik kvar-žica

Mali kvar-uzica

 

Kažu moji Sremci i ja se tog pridržavam. Nosim klešta sa bezbroj alata na njima ispod sedišta, paljenu žicu i plastične vezice. Jedan imbus kluč za skidanje bočnih plastika oko akumulatora i običan ključ za skidanje rezervoara.

Inače, vizuelna kontrola je mama. Dobro osmotrim motor sa svih strana, pogledam da li je muško ili žensko, da li mi je nešto sumnjivo pre nego što krenem. 

Jedino nemam, a imaću, set za krpljenje guma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Onaj kog tehnika ne zanima i ko ne ume (ili ne želi) da koristi alat ne treba ni da ga nosi. A takođe smatram da takvi ljudi nemaju razloga ni da učestvuju u ovakvoj temi, jer šta bih recimo ja tražio u temi u kojoj se komentariše o operi ili o uzgoju krokodila?

Za one koji su spremni da legnu pored motora i isprljaju se, dovoljan je osnovni alat za sanaciju guma, zamenu nekog creva, osigurača, ili konektora na provodnicim. Isto tako zamena sijalice ili neke sajle može da se obavi na putu.

Ja nosim set za sanaciju tubeles guma, klešta, mala "smrt" klešta, klešta za "papučice", velika pinceta, nož, šrafciger za izmenljivim dodacima (za gedore do 13mm, torh, ravni šrafcigeri, krstasti, imbus), plastične vezice, provodnici, šelne, viljuškasti ključevi (8-13, plus 17 i 19) i uz to i osnovni fabrički alat. Nosim i unimer (amper klešta).

Gotovo redovno na okupljanjima na kojima budem dešava se da nekom od kolega treba da se nešto pomogne ili popravi i onda se zna ko ima alat (a normalno, to ima svoju cenu izraženu u pivu).

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Procjena rizika je ovdje osnovna stvar i naravno istorijski faktor. Šta se meni dešavalo, olabavi šaraf na retrovizoru, treba primjeniti akumulator, treba dotegnuti teg na kormanu, zaglavi kofer, problemi sa gumama, promjena sijalice, ispadne komad plastike... sve su to manje više sitnice, ali ako nemaš osnovni alat teško je promjeniti ili nemoguće.

 

lično ne znam koristiti komplikovan alat, ali brate šarafciger, imbus, klješta, ključ...to znam i trebalo mi je i nosim. Osnovni fabrički alat + vezice + izolir traka za ono što ja znam i mogu to je dovoljno i pokriva 98% realnih problema koji mi se mogu desiti.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Svaka fabrika uz motocikl daje komplet alata sa kojim se mogu otkloniti sitniji kvarovi. Uz to se može dodati još po neka alatka koja može potrebati. Ja uz to nosim još i rezervne sajle gasa i kvačila, nekoliko osigurača, parče licnaste žice, nekoliko vezica i rezervne svećice. Stoji to da treba redovno servisirati motor ( što ja sam radim ), ali desilo mi se jednom da mi je pukao porcelan na svećici ( Joška bio prisutan ), nemam poima od čega je pukao, ali da nisam imao rezervnu svećicu - glupo bi bilo da ostanem na putu zbog tog, ili na primer - popusti se šraf na retrovizoru pa on počne da se pomera u vožnji - nije baš bitna stvar, al nervira . 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 239 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: VN1500A 88 Clasic

Ja kanda imam problem :D:D
ko ce nabrojati sta sve stane tu...

1.thumb.jpg.a03f9ce1a543dcbd89032dd2da943c48.jpg

2.thumb.jpg.a570fd4f269598022b206e1bdedc56d8.jpg

3.thumb.jpg.413fa72ec302a4557fbe02ade67b0bd1.jpg

4.thumb.jpg.6ef66a8c94fce81ca3106826daac13cb.jpg

 

Wd40,pumpa,dezedorans,nivea,prenosivi punjac,antifriz (tdm ima obicaj da pusta pa dok se ne sanira.. :D ) ,naocare za sunce,gurtne...

noz,prsluk,torbica za alat...a u torbici,sta reci sem da vucem naviku od kad sam vozio cz175...svega kljucevi,srafcigeri,klesta,univerzalnih alata,zice,kalaja...
 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 239 postova
  • Lokacija: Kikinda
  • Motocikl: VN1500A 88 Clasic

bdada

Sipano neko repsolovo skupo pa skoro da i ne trosi, al zato menjac los do bola... 

Alekre

Pa kazem ja da mi ostala navika... Vozali se krsevi po njivama (nit para nit dozvole) pa se moralo imati... 

A sad ostala navika... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 537 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda CBF 1000

Ako se vozam van kruga od 100-200 km od kuce nosim torbicu sa alatom koji mislim da umem da koristim - par kljuceva, kljesta, metar, noz i kako god se zvao onaj set srafcigera sa promenjivim glavama. Plus fabricki alat.

 

Od delova set sajlica, set za reparaciju gume, 1 rezervnu svecicu, set rezervnih sijalica, crevce za benzin, izolir traku, zicicu, par vezica, duct tape (za ono što se mrda, a ne bi trebalo) i wd (za ono što se ne mrda, a trebalo bi).

 

Tako sam manje više radio otkako sam počeo da vozim i taman kad sam počeo da uviđam kako sam paranoičan i da mi je vukljanje tolikog alata suvišno, pre par godina na Navaku stade mi motor u sred stinta na stazi. Posle dva sata drkanja nadjem da je crkla pumpa goriva, skinem, prespojim i upali motor. Čak sam stigao da odvezem i poslednji stint, doduše preko qrca, ali bar nisam morao da jurim šlep od Subotišta nit da cimam druge ljude koji su došli da se voze, a ne da popravljaju moju kantu.

 

Od tad na sve malo dalje vožnje uvek nosim nešto alata, nek se nadje.

 

Just because you're paranoid doesn't mean that they're not after you. :jee:

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Beograd

zanimljiva tema i baš sam tražio ovako nešto na pretraživaču, hteo sam da vidim da  li se više praktikuje set za reparaciju ili sprej ili i jedno i drugo ...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sprej i par holsrafa razlicite debljine...  Ako je rupa na gumi vidna ili je "cujem" zavijem holsraf (sa pljosnatom glavom) i nadujem gumu sprejom.... Odmah kretanje da se sadrzaj iz boce koji je u gumu usut rasporedi...

 

P.S. Cek" da slikam, imam sprej pod sedistem :D

P.P.S. Nije pod sedistem vec u pregradi maske...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Na skuteru a uz rukavice i podkapu staje u pregradu na prednjoj strani. Malo je veci gabaritom ali 14ticu auto gumu pumpa na 2.4bar. Nisam ga na svom motociklu koristio ali sam prijatelju uz put istim prednju gumu na r6 sanirao, presli smo jos 200km bez problema do kuce. Oko 700din kosta.6fdc419cc7239cb4e6bc42be27072e0a.jpg4fa807659471ad96df06ed7f79ac3488.jpg

Sent from my SM-J330FN using Tapatalk
 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 27 postova
  • Lokacija: Beograd

korisno, uzeću ovih dana da se nađe, pošto planiram vikend ture i ove sezone, oko 400-500 km u jednom pravcu. 

pored osnovnog imam par pvc vezica, švajcarac, duck tape, izolirku, crevo smotano, šelnice,malo žice...

 

I još pre puta izguglam motoservise u blizini i kombi prevoz, da se nadju za svaki slučaj...:oda2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1644 postova
  • Lokacija: Paracin

Korisno je imati u motoru super lepak i kesicu sode bikarbone. Ja sam "zavario" kutiju sa osiguracima tako. Verujem da bi pomoglo i ako negde curi nesto. Nalije se lepak gde treba i odmah nasoli soda bikarbona i lepak odmah "zakove". Mislim da sa inace to bas na forumu procitao a sa kutijom sa osiguracima i probao, nalio lepak u kanalu gde se spajala kutija i nasolio sodu, ekstra uhvatilo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 436 postova
  • Lokacija: Čačak City
  • Motocikl: Suzuki Gz 250 Marauder

Pročitao sam na preskok, a sutra ću do detalja, ali sada me najviše zanimaju te ampule za duvanje guma,

to mi je totalna nepoznanica.

Sprejeve sa kupovao, za njh znam.

Guglao sam ali ne nađoh, pa bih vas zamolio za odgovor,

gde imaju da se kupe te ampule, koja im je cena imaju li rok upotrebe?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ovo i ja imam u motoru, samo sam dokupio dodatne ampule ako zatreba. Sprej za krpljenje takođe imam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8242 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja