Jump to content

Moto Zajednica

Alat i ostale (ne)potrebne stvar(cic)e

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 159 postova
  • Lokacija: Republika Srpska
  • Motocikl: Honda CBR 600 F2

Jbg, nisam znao koji pametniji naziv teme da stavim a nisam znao ni gdje da je stavim, tako da neka neko prebaci ako sam promasio.

 

Interesuje me, koji bi minimum alata i stvari preporucili da se nosi na motoru. Posto vecina nas nema puno prostora (ja sam ostao bez kofera, tako da sam prilicno ogranicen sa prostorom), onda treba dobro organizovati i smisliti sta nositi sa sobom. Naravno, ovde prvenstveno mislim na one stvari koje su na motoru za svaki dan, otici do grada na kafu ili se provozati kracom rutom oko grada. Znaci ovde ne mislim na pribor i opremu za duza putovanja, jer nas vecina ipak odradjuje relativno krace destinacije.

 

Ja od alata trenutno imam samo jednu svicarsku cakiju, nista posebno, ali planiram da prosirim. Posto nemam vise kofer na motoru (pukao mi nosac, tako da ga u skorije vrijeme necu vracati) a u medjuvremenu mi je stigla tank torba, onda zavisim od nje i njenog prostora, jer su idioti na mojoj Hondi ostavili manji prostor za alat ispod sjedista, ali da bi dosao do njega, treba ti alat. :) Tj, treba jedan srafciger da se odvrne vijak koji drzi bocnu plastiku. Prilicno komplikovano i nepotrebno komplikovano rjesenje.

 

Od ostalih stvari imam malo pakovanje vlaznih maramica, dezodorans, sajlu za zakljucavanje kacige (ona sajla za bicikl, sa kljucem), magicnu krpu, sprej za ciscenje ekrana (za ciscenje kacige, tj, buba sa vizira), jedne obicne maramice i malu prvu pomoc (ne znam sta ima u njoj, nisam je nikad raspakovao). A imam i jedan manji ruksak koji povremeno nosim u kojem imam rezervnu majicu, kisno odijelo (najobicnije htz kisno dvodijelno odijelo), toalet papir, baterijsku lampu i jos po neku sitnicu.

 

Ali stalno razmisljam sta sve od alata da ubacim. Mislio sam jedan onaj multitool, moze i najjeftiniji, sa pijace, onda jedan srafciger, po mogucnosti onaj sto ima i ravni i krstasti. Trebalo bi mi i par kljuceva, ali ne znam sta da stavim od najbitnijih...

 

Ideje? Iskustva?

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Mostar
  • Motocikl: Fazer 8

Sa sobom nosim sprej za reparaciju gume za koji se nadam da mi nikad neće trebati, malu čakiju i najbitnije, napunjen telefon. Trudim se da motor maksimalno pregledam prije puta.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Uvek pod sedistem, britvica, par osiguraca, 30/40cm crevo (za gorivo kupis tipski, po modelu motora), par metalnih selni, plasticne vezice, brzu spojku za lanac, 3metra zice, par holsrafa za drvo razlicitih debljina (zavijes u busnu gumu i vozis do vulkanizera npr.), sajlu bez krimpanog burenceta (ako te od kvacila npr izda ume da put pokvari, provuces je kroz postojeci buzir pa dole fiksiras stezaljkom iz luster kleme), lepljiva traka i par co2 ketridza za dopumpavanje guma... Sve nabrojano stane u malu torbicu velicine muskog nesesera. Alat od motocikla se podrazumeva pod sedistem!

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Flat tire repair 
images?q=tbn:ANd9GcRHGHqjcVRvlo1cEjMgB9f

Kupio dva komada u Uradi sam i stalno su mi u rancu. Nadam se da nikad necu odgovoriti na pitanje kako rade i da li sam zadovoljan :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1308 postova
5 hours ago, blackbeast said:

Naravno, ovde prvenstveno mislim na one stvari koje su na motoru za svaki dan, otici do grada na kafu ili se provozati kracom rutom oko grada. 

Dovoljan je srafciger, po mogucstvu krstasti. A dobar je i za grad kafice i birtije. 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Uvek pod sedistem, britvica, par osiguraca, 30/40cm crevo (za gorivo kupis tipski, po modelu motora), par metalnih selni, plasticne vezice, brzu spojku za lanac, 3metra zice, par holsrafa za drvo razlicitih debljina (zavijes u busnu gumu i vozis do vulkanizera npr.), sajlu bez krimpanog burenceta (ako te od kvacila npr izda ume da put pokvari, provuces je kroz postojeci buzir pa dole fiksiras stezaljkom iz luster kleme), lepljiva traka i par co2 ketridza za dopumpavanje guma... Sve nabrojano stane u malu torbicu velicine muskog nesesera. Alat od motocikla se podrazumeva pod sedistem!

Od svih nas ovde, tebi najmanje treba bilo kakav alat za usput.

Sve sto mozes napraviti na motoru, ti si to sve već odradio unapred. Tako da resi se tog alata i smanji težinu motora i time uštedi koji dinar na gorivo.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Sviđa mi se 1
  • Haha 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
Pre 10 sati, blackbeast je napisao:

Naravno, ovde prvenstveno mislim na one stvari koje su na motoru za svaki dan, otici do grada na kafu ili se provozati kracom rutom oko grada.

Do kafića ti je dovoljan telefon.

 

Za dalje nosim:

- male gedorice,

- komplet ključeva,

- ravan i krstak šrafciger,

- komplet inbusa,

- kombinirke,

- izolirka,

- 2 metra trožilnog kabla,

- šimano sajla za biciklo sa luster klemom,

- klupko kanapa,

- vezice,

- nožić,

- baterijska lampa,

- sprej za gume,

- mala bočica za ulje (ako vozim na lanac :)),

- ...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic

broj od AMS i njegove šlep službe.....za sve ostalo je mastercard.....:P

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

^  ^^  kad vozite BMW :P

 

edit: da ne bude kako samo dobacujem, za dalje imam kofere sa duplim dnom za skladistenje ulja a od alata krpica za brisanje meraca. :lol3:

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kukulelel sta se sve nosi........

Ko je korak ispred motora, moze nositi recimo set za reparaciju gume.

Ko je korak iza motora, razmislja sta mu je sve potrebno :)

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 13 postova

Multi tool, nosim u kojima ima klesta krstak, ravni ,ibmusi,a za dalje sto rece kolega gore, amss, i sto evra viska, ovo pricam iz uskustva, idem sa mora, poneo gro alata ali ne i rezevnu svecicu(za pentu nosim :)) kisa me pratila ostalo znate.Ovim putem pozdravljam Bozu iz Gornjeg Milanovca koji mi jej jako pomogao odnevsi motor kombijem kuci i i zamanivsi svecicu.Ali najbitnije je pun telefon ili usb punjac na motoru, eto ktratko.U pricnipu treba dobra logistika .

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

Neki kao da se spremaju za apokalipsu... :lol:

Fabricki alat,cepovi za gume,univerzalne rezervne sajle. Sve stoji ispod sjedista. Nikad mi nije nista zatrebalo od ovoga...za sada. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Neki kao da se spremaju za apokalipsu... 
Fabricki alat,cepovi za gume,univerzalne rezervne sajle. Sve stoji ispod sjedista. Nikad mi nije nista zatrebalo od ovoga...za sada. 
Hehehhe... Kada te sitnica negde zaustavi razumeces.
Kako evoluiras kao vozac i iza sebe ostavis brdo kilometara, budes primoran da voljenog ljubimca ostavis u dvoristu stranca preduzeces korake, pola kilograma dodatnog tereta napravi razliku...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Razmislis koji je najverovatniji kvar koji bi mogao da se desi na tvom motoru i nosis alat za resavanje tog kvara. 

Konkretno ja nosim kljuc 24 za tockove, male pajsere za skidanje guma, flekice, lepak, mini kompresor.

Mali svajcarski noz, srafciger krstasti, kljuc 12 i 10, cevasti kljuc 10/11, kljuc za svecice, rezervnu svecicu, izolir traku, parce zice i par vezica i rezeevnu spojnicu za lanac. Sve kvarove koje sam imao na putu sam resavao sa ovim alatom, a 99% kvarova je bilo busenje guma. U stvari kad razmislim jedini kvarovi su bili bušenje guma i jednom pucanje lanca. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Od alata ne nosim "ništa". Krajem 80 tih, puklo mi je čelo klipa na auto putu kod Velike Plane, nedelja, nigde kamiona na auto putu. Gurao sam motor do Jagodine 8 sati (48km). I da sam imao alat, ništa nisam mogao da uradim. Danas, mala plastična kartica u đepu rešava sve. Motor držim u ispravnom stanju, a za veće kvarove koje ne možeš da predvidiš, pozoveš šlep službu. Kao što neko reče, uvek napunjen telefon

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2808 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Ja

Svakodnevno 

Fabrički alat

(Nikad nije trebalo)

Na duži pu višednevni

Rezervne ručke

rezevne sajle

Alat za skidanje točkova

Malo kabla 2,5mm2

Sprej za gume,alat za krpljenje

mali kompresor

Par vezica

Košišćene jednom vezice kada je popustilo crevo podmazivača lanca.

 

Uvek se trudim da mi je motor makslimalno ispravan

 

Ručica kočnice pukla kada mi je motor pao u garaži tu sam shvatio da to treba na putu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Onaj kome "alat za ukras sluzi" i ko ne razlikuje srafciger od viljuskastog kljuca ne treba ni da ga nosi, tu se slazem... Ali poci bez icega je po meni neodgovorno.
Kartica nije svemoguca, licno biram puteve koji se manje koriste jos ako je mesto ne naseljeno pa i drugo jezicko podrucje... Hmmmm, ne bih se lepo osecao bez alata, zamena sajle za gas u Grckoj 70eura, (1sajlla i 30min rad). Sajla je inace 2 eura da je u Srb kupis 50 grama da je poneses... Postujem i ove sa "karticama", meni je to luksuz...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
1 hour ago, N.F.S. said:

Hehehhe... Kada te sitnica negde zaustavi razumeces. emoji3.png
Kako evoluiras kao vozac i iza sebe ostavis brdo kilometara, budes primoran da voljenog ljubimca ostavis u dvoristu stranca preduzeces korakeemoji3.png, pola kilograma dodatnog tereta napravi razliku...

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Ono sta ja znam da popravim za to alat imam( zakrpim gumu i promjenim sajlu). A sve drugo nemam sta da se petljam. Realno ako putujes samo po evropi (kao ja) to je sve civilizacija. 20-30 km imas neko selo,grad. Gdje mozes prespavati, naci majstora ili odslepati motor u grad koji je opet 50km dalje. Ne znam ni da imam alat sta bi na motoru popravljao. Sve elektronika, ne smijes nista da pipnes bez dijagnostike. Ako planiras put oko svijeta,put u Afriku,Aziju,Juznu Ameriku to je vec druga prica.

Hvala bogu za ovih 150-200 hiljada km putovanja jedino sto mi je jednom bila busna guma i jednom akomulator odkazao bez ikakve najave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

@bokibdI to je sve istina i lepo receno! Ja volim sto je do mene da budem spreman.... Ako moram platiti tako i bude!

Vozim patent "brze" spojke na svim lancima, nije osigurac nikada otpadao srecom ali desava se! Zasto bih platio slepanje ako mogu celu spojku poneti? Ja se tom logikom vodim...

Takodje dobro shvatam da je pored volje i motora kartica osnovna oprema za ugodan put :aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Evo ja sam sposoban da uradim generalnu na motoru, a od alata ne nosim NISTA! 

Pukne sajla kvacila, mogu da vozim normalno. Pukne sajla gasa, mogu da vozim sporije ili cak skoro normalno. Zvekne svecica, opet mogu da stignem na prvu destinaciju gde ima alata. 

Ponesem vezice, set za krpljenje guma, sprej za lanac i svajcarac. Ako zvekne, necu ga popravljati na putu. Ako je sitnica, nije nikakav problem da se resi na prvoj pumpi, pa makar kupio set imbusa na istoj. 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2808 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000
pre 21 minuta, abarth_maniac je napisao:

Evo ja sam sposoban da uradim generalnu na motoru, a od alata ne nosim NISTA! 

Pukne sajla kvacila, mogu da vozim normalno. Pukne sajla gasa, mogu da vozim sporije ili cak skoro normalno. Zvekne svecica, opet mogu da stignem na prvu destinaciju gde ima alata. 

Ponesem vezice, set za krpljenje guma, sprej za lanac i svajcarac. Ako zvekne, necu ga popravljati na putu. Ako je sitnica, nije nikakav problem da se resi na prvoj pumpi, pa makar kupio set imbusa na istoj. 

Kad pukne sajla ,a ti krenuo na put od nekoliko hiljada km koji treba da traje još x dana ne verujem da ćeš voziti bez kvačila ili gasa.Još gore bez ručice,

To može od kafića do kuće ,a tu može i sa bušnom gumom

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja