Jump to content

Moto Zajednica

solarni paneli

Recommended Posts

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

da li je neko kupovao solarni panel snage od 100 do 200w snage sa aliexpresa i kakva su vam iskustva,ono sto ja nadjoh skuplje nego kod nas a mozda nisam dobro trazio.Hteo bih da postavim na camac da dopunjava bateriju i mozda frizider

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ja sam to radio pre godinu dana. Nakon analize ponude kineske robe, odlučio sam uzeti panel kod firme Amp solar u Sloveniji, fleksibilan panel, težina 3,5kg: 

 

 

Kod Kineza treba obratiti pažnju na regulator. Od njega zavisi koliko struje se prenosi na akumulator a Kinezi vole da deklarišu regulator za MPPT iako on to nije. Ja sam uzeo regulator od firme Victron, ima ugrađen BT i omogućava na telefonu praćenje i statistiku punjenja za 30 dana unazad 

 

Iskustva:

- panel ima snagu 170W, montiran je horizontalno, fiksno. Najveću snaga koju je proizveo bila je 120W, što iznosi (ako se dobro sećam) oko 700Wh u jednom (sunčanom) danu. Sada u februaru proizvodi snagu max cca 80W, dnevna proizvodnja je oko 400 Wh.

- "proizvodnja" bi se povečala, ako bi panel bio pod idealnim uglom prema suncu (otprilike ugao treba biti jednak paraleli, gde se panel nalazi (na srednjem Jadranu oko 43 stepeni)

- postojeća "proizvodnja" meni pokriva frižider, autopilot, rasvetu, radio... i u idealnim uslovima (vedro nebo) omogućava potpunu autonomiju i nezavisnost od drugih izvora punjenja (alternator, struja sa kopna...)

- panel je preko regulatora i osigurača vezan direktno na 3 akumulatore jačine 240 Ah što znaći da puni i kada su glavni prekidači isključeni

 

Eto, toliko za početak...

 

 

Promenio član nemo
  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

nemo ovaj amp solar izgleda dobro ne rece za cenu,mada mislim da je komplikovanije iz SLO naruciti zbog granice i carine nego sa aliexpresa.Kinez bi napisao manju vrednost pa ga vrv ne bi carinili bar ja tako mislim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 12 sati, duledjo je napisao:

nemo ovaj amp solar izgleda dobro ne rece za cenu,mada mislim da je komplikovanije iz SLO naruciti zbog granice i carine nego sa aliexpresa.Kinez bi napisao manju vrednost pa ga vrv ne bi carinili bar ja tako mislim

Panel je košato 298€, regulator 109€. Ako uzmem u obzir i nosač vezan na bimini, sve u svemu izašlo je oko 600€.

Nego, poenta mog odgovora bilo je iskustvo korišćenja, znači šta možeš da očekuješ od panela. Kao što sam naglasio, veoma je bitan kvalitet regulatora, efikasnost može varirati za 30%.

Promenio član nemo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

izgleda da nema improvizacija mora se potrositi prilicno novaca zbog ladnog piva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ladno pivo, odgovarajuće osvetljenje uZ neku finu muzikicu - i to sve negde na sred jadrana npr, nema cenu. :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 17 sati, Savan je napisao:

Ladno pivo, odgovarajuće osvetljenje uZ neku finu muzikicu - i to sve negde na sred jadrana npr, nema cenu. :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Pogodio si...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • duledjo, 438 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS, Hyosung gt250 honda cm 125t kawasaki z500

u mom slucaju na Savi ili Dunavu al ne na sredini reke obicno je tu plovni put pa da ne naleti neka barza nije simpaticno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja