Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Pa jeste i meni se svidja, ali opet je to stvar ukusa, ili sto bi neki rekli neukusa... :) Nisam ja mnogo tu pogadjao cenu i cenkao se. Video sam motor, rekao da mi se svidja i da sam ozbiljan kupac, i pitao lepo da covek kaze koliko moze da spusti cenu, jer je pisalo da nije fiksno... I tako je pao dogovor. :)  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Nego da se ja vratim na problematiku skutera, ovaj moj alat za skidanje varijatora i ne radi bas najbolje, tj. ne radi uopste, jer mi ove metalne ploce blokiraju maticu tako da ne mogu da pridjem da je odvrnem. Takodje, i ovi srafovi M6 od alata (koji ulaze u one dve rupe iznad vratila) su se malo pokrivili. Tako da nista od alata. :stabre:

Mada pravio sam ga odokativno, u stvari pravio sam ga po secanju, tako da nisam ocekivao nesto bolje rezultate. Dobra stvar u celoj prici sto sam ja jos na svom prethodnom poslu poneo laskavu titulu budz majstora, pa sam odlucio i ovde da primenim svoje steceno iskustvo. Kako to izgleda, pa recimo tako sto se vrtim po garazi kao muva neka, bezciljno i smisljam resenja u hodu (da ne kazem u letu) :). Pa evo danasnjeg highlight, odnosno vrhunca majstorisanja:

 

IMG_20190503_142959.thumb.jpg.8825b82625b406d8a2cac688722fa814.jpg

 

Nasao sam neki stari kajs od automobila (najverovatnije od jugica) u garaz, rasporedio ga oko lopatica propelera na svaku drugu, a pre toga ga postavio na nosac zadnjeg levog amortizera. Na ovaj nacin nije bas kruta veza, rasporedio sam pritisak na lopatice propelera, nisam samo opteretio jednu-dve da slucajno ne pokrivim ili odlomim pa da napravim jos vecu stetu i svo sto mi je jos trebalo je cev od 50-70cm, odnosno krak kako bi sila bila sto manja jer je M = F*l. Nekad sam drzao casove pa sam smarao studente, a sad to vise ne radim pa eto malo moram ovde da pametujem. :D Salim se malo sa ovim pametovanjem, u stvari samo sam hteo da podelim sa vama ovo brzo resenje. Sigurno da nije najbolje resenje i slazem se da bi bolje bilo koristiti alat za ovo, ali eto ja nisam imao pa mi je i ovo odradilo posao. 

Inace ja svaki dan imam jednu dobru i neku losu vest sto se tice radova, pa tako i danas. Losa vest su:

 

Rolnice koje su na nekim mestima pojedene, maltene ravne (ne znam koliko se dobro vidi)

IMG_20190503_143757.thumb.jpg.89099183ee6876e2869d65ccd459395c.jpg

 

Zatim kajs, koji je ispucao iznutra i spolja

IMG_20190503_144934.thumb.jpg.a68f5b2c7051e291281a71c8396340a7.jpgIMG_20190503_144804.thumb.jpg.143991eda6504d4b909b411e108bfa31.jpg

 

tako da ode jos 100 evrica... :ups:

 

Imam i dva pitanja za vas. Skidao sam poklopac kartera kako bih ga sto bolje ocistio, jer je tu nedostajao sraf pa je curelo ulje (nije dobro zaptivao), tako da je ceo bio ukenjan. Tu ide neki crni dihtung koji je dosta tvrd pa je stavljen i neki silikon crveni (ja sam to skinuo, ovaj deo sam ostavio da vidite). Mislim da je to neki za motore koji trpi visoke temperatura, imam i ja neki slican samo crni pa me zanima jel mogu da namazem isto tako i da zategnem, hoce to drzati. Ili opet da se mucim i trazim delove. :/ 

 

IMG_20190503_145925.thumb.jpg.8c3e5e0887f5038a8e0946e7808a09d6.jpg

 

Drugo pitanje (ono sto me vise brine) je, da li je dozvoljen luft u lezaju vratila na koje se montira "kvacilo i zvono" (ne znam kako se to tacno zove, vidim da se ova terminologija koristi u oglasima)? Evo i fotke da ne dodje do zabune. 

IMG_20190503_143856.thumb.jpg.fe9b0a9b33de6670a5764e7490cae91c.jpg

 

Imam i neki video ako treba, ali ne znam kako to ovde da okacim.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Moto servis, 581 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250DX, Burgman 650 EXE

Za prvi problem odvrtanja varijatora,mogao si agregat da odneses kod vulkanizera i na pistolj odvrnes za cas. 

Sto se dihtunga tice, to je fabricki silikon na njemu, mozes da vratis nazad taj dihtung ali da ga namazes u vrlo tankom sloju dobrim silikonom za tu svrhu (victor reinz i td).

Luft na osovini kvacila ima dok se ne stegne poklopac a onda luft 'nestane', tako da je luft normalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Super, hvala na odgovoru. Sad si me obradovao :)  vec sam mislio da cu morati da se trazim sa delovima. 

Znam da to ide na pistolj lako, ali mi je ovo palo na pamet, pa rekoh ajde da isprobam, a i valjace kad budem zatezao ponovo (sa moment kljucem). ;) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Nastavak radova... Motor opet na tockovima... :)

 

IMG_20190504_172631.thumb.jpg.4cc9b0fbbba9c27fe38a734227ae0cbe.jpg

 

Bio sam danas da se raspitam za delove u MotoBike-u. Nisu imali sve u radnji, ali imaju u magacinu u Kacu, tako da nisam uzimao danas nista, samo sam narucio pa cu u ponedeljak preuzeti sve. 

Toliko za ovaj vikend... Sledeci vikend planiram da uradim mali servis: svecica, filter, antifriz, kociono ulje, ulje u menjacu, stelovanje ventila, zamena kajsa i rolnica. Ako budem stigao da namontir i crne plastike koje su ofarbane, a trebalo bi do tada da stignu i bivse narandzaste odnosno mozda sad vec plave. :jee3:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Stigli delovi za veliki servis:

  •  kais
  • rolnice
  • ublazivaci za varijator
  • iridiumska svecica
  • filter ulja
  • ulje za prenos
  • ulje za motor :) 

Inace cena nabrojanih delova za ovoj model je prava sitnica 18500 :'(

 

IMG_20190513_175105.thumb.jpg.389c002b196e83236173b5b33fcc6a12.jpg

 

Planiram da promenim i rashladnu tecnos, ulje u kocnicama i ulje u vilama. To sam bio kupio na kraju prosle sezone, ali nisam stigao da promenim. Toliko za sada nastavak radova za vikend. ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Pa da bar jesam, nego sad imam dva motora i oba stoje u garazi. Za bmw mi treba dozvola (imam samo A2) tako da nista do daljnjeg... :'(

Radim nesto privatno, jos me i kisa deprimirala poslednja dva vikenda tako da nisam nista radio oko skutera, zato nisam ni pisao. Ali zato ovaj vikend ima da pokidam, jos sam se danas cuo sa majstorom koji farba kaze da ce plastike biti tu do kraja nedelje... :jee3: 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Inace, tek sam sad ukapirao da nisam objavio nista od onoga sto sam uradio jos pre dve nedelje... :lud:

 

Pa ovako:

Iskoristio sam priliku dok je skuter jos u delovi da nastelujem ventile. Usis je bio na 0,10 mm i 0,15 mm, dok  su kod potisa oba bila na 0,25 mm. Tako da sam to vratio na mere koje su propisane za ovaj motor, a to je usis na 0,1 mm dok je potis (izduv) na 0,15 mm. Evo i fotke kako je izgledao taj proces, inace sve sam to zamisljao mnogo teze (ovo mi je sad prvi put da to radim), ali je prilicno lagano.

 

Prvo treba postaviti u liniji ova dva markera

IMG_20190519_132219.thumb.jpg.c86e859e09b4d39a9c34f9af2da9a820.jpg

 

A zatim se pristupa stelovanju ventila (ovo je za usis, ista prica je i za potis samo na 0,15 mm)

IMG_20190519_133755.thumb.jpg.abfa6d12a6cc3dde875103017f91e760.jpg

  

Kada sam to odradio pristupio sam instaliranju novih rolnica, koje sam malo podmazao (mislim da je neka grafitna mast), ne znam da li je to pametna ideja, ali meni se cinilo kao logican potez... :)

 

IMG_20190519_161006.thumb.jpg.30691c585f3d4f58b79d27b6ae293ddb.jpg

 

Zatim idu i ove zelene plastikice (ublazivaci)

 

IMG_20190519_161020.thumb.jpg.fa39e4af21ce79a86520c4d67caf4966.jpg

 

I na samom kraju sam stegnuo varijator i zvono, koristeci vec oprobanu metodu koju sam u predhodnim postovima spominjao (kajs od jugica oko propelera, ravnomerno rasporedjen da se kojim slucajem nesto ne pokrivi ili ne daj boze odlomi, samo sam ovaj put ubacio i jednu drvenu fosnu :D).

Inace tokom sklapanja kao sto mozete videti na fotografijama sam koristio moment kljuc i preporuke servisnog uputstva da bih sve stegnuo odgovarajucim momentom, i po prvi put u zivotu sam nekako smiren, jer uvek mi se cini da ce da se sve odvrne, pa pretegnem kao zivotinja, posle ne mogu da skinem... :neznam: Ali ovaj put je sve kako treba... :) 

 

Zamalo zaboravih najvaznije, stavljen je i novi kajs i svecica (vidi se na fotki ispod). Na ovoj dekli od kartera ili kako se vec zove sam naneo neki silikon koji trpi visoke temperature, namenjen za pravljenje dihtuga, sacekao nekih 10 min. da se malo stvrdne i ugradio. Takodje sam sve srafove kanuo sa nekim plavim lepkom, kako se ne bi odvrnuli usled vibracija, jer je dosta njih nedostajalo, pa da ih osiguram za buduce. 

 

IMG_20190519_170016.thumb.jpg.f1d5c52752e71049f4c6fb200215b6c5.jpg

 

Za sledeci vikenda, tj za par dana mi ostaje da probam da startujem motor. Nisam hteo odmah da sipam ulje ostavio sam (sad vec dve nedelje :D) da se stegne ova smesa (dihtug). Ako to sve prodje kako treba ostaju da se vrate plastike i jos neke sitnice, ali bice reci o tome nakon ovog vikenda... ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pozdrav.

 

Nisam neko vreme pratio forum jer su mi zamrle sve interesantne teme. Ukljucujuci i moju. Drago mi je da je ova jos aktivna i da se radi na motoru. 

 

On 4/30/2019 at 9:33 PM, Crni_NS said:

Zamalo da zaboravim... NoX2SR pogledao sam tvoju temu, i koliko vidim ide to dobro, bolje nego meni... :) Samo napred, meni je sve to zanimljivo, ucim nesto novo, tako da pratim i dalje. Inace,video sam da si pravio neku patkicu.  Ja imam 3d stampac, napravio sam jedan sebi iz zabave pre par godina, tako da ako nesto treba tu sam... ;)  

Kao sto rekoh, malo je zamrla tema. Trenutno sam zapeo na sissy bar-u. Upoznao sam neke ljude koji imaju zelju i mogucnosti da mi pomognu da to zavrsim. Radimo na realizaciji, pa kad dodje do neceg kontretnijeg, okacicu tamo. Da ne odaljavam pricu od tvoje teme, bice sve tamo.
Kul je taj 3d stampac. Sada trenutno nemam, pa ako mi zatreba usluga stampanja, cimam (normalno, placam utrosen rad). Onaj sam pozajmio od drugara da popravim i usput da se posluzim. Mozda i kupim sebi neki i3 jer prilicno je korisna stvar. 
Patkicu nisam zavrsio. Raps mi je bas dao broj od nekog coveka, ali nikako da nazovem. Bice valda i to.


Vidim uzeo si moment kljuc i koristis ga. Upravo to sto kazes. Ni ja nemam osacej u rukama kada je sraf zategnut, pa cesto pretegnem.  A cesto to moze napraviti problem. 

 

On 4/30/2019 at 9:29 PM, Crni_NS said:

Za ovo sam koristio bumper sprej (za branike), jer je ova moja plastika dosta hrapava, a negde sam procitao da je to dobro resenja, pa sam evo isprobao i mogu da potvrdim da je tacno. I preostale crne plastike su uradjene isto, ali ne bih kacio slike jer imam ogranicene resurse. Toliko sto se tice kozmetike, sad prelazim na glavne radove.

Taj bumper lepo izgleda. Odlican je jer ima tu teksturu, pa sakrije sitne neravnine. Jedino je problem sto ga skida benzin. Ako je blizu rezervoara, nece dugo trajati. Pogotovo ako drvoseca uzme da sipa, pa se prelije :D I onda kazes coveku da ne dira nista da ne bi skinuo boju, a covek uzme krpu i bukvalno ti skloni ruke od motora i uzme da brise uz recenicu: Ma daj, gde ce skinuti boju. I posle par trenutaka ti pokaze crnu krpicu i kaze: e, pa ova boja se stvarno skida :D  To je prica iz licnog iskustva sa free-jem :D 

 

Sretno sa novim motorom. Da te sluzi dugo. Nadam se da ces uskoro poloziti, pa i uzjahati ga :)

 

Sa nestrpljenjem izcekujem nastavak price :)

 

Pozdrav,
Nemanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

@NoX2SR treba ti neko da te malo pogura, kao sto je mene @Vuleta u prethodnom postu. :)

Sto se boje tice, tu nema brige jer je oko cepa rezervoara fabricki neka gumena posuda na koju je prikaceno odvodno crevo koje zavrsava ispod skutera, tako da i ako se prelije, nije problem, sve iscuri ispod. ;) Ali i pored svega navedenog, gorivo sipam sam... :D 

Inace, ja se na jednom delu zaneo pa uzeo 100% alkohol da nesto ocistim i skinuo boju. :ups: Mislim nisam skroz, ali je ostalo sareno. Ali dobro prefarbao sam opet taj deo, samo mi je bilo cudno sto se tako lako skinulo.

 

Zaboravih da se zahvalim na preporuci, moment kljuc je odlican. :)  Jedino sto nisam odmah uzeo i manji (nisam imao para) da kompletiram, a posle kad je legla plata se sve rasprodalo. Ali rekli su da ce nabavljati ponovo, tako da cu uzeti sigurno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Cudno da i alkohol to skida. Bas sam eksperimentisao na tu temu i alkoholna boja je nedodirljiva za nitro i akril. TAj bumper mislim da samo lepo izgleda i da sluzi da se zamaskira auto/motor pred prodaju. treba mozda proguglati i naci nesto trajnije i postojanije. 

 

Nema na cemu za moment kljuc. Ako bas gori, mogu ti pozajmiti moj. Ne koristim ga trenutno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Nego ljudi, glavna vest je da je skuter gotov i da se uveliko vozim vec tri cetiri dana... :jee3:

Nisam pre javljao zato sto mi je crkla grafika na laptopu po 4 put (fabricka mana kod HP G62), ali dobro odradio je svoje... :'(

Sve je odradjeno za vikend, a islo je ovim redosledom:

  • prvo sam pokupio plastike kod farbara (od uzbudjenja sam zaboravio da uslikam, pa imam samo dve fotke

 

IMG-e1b0c6bb99237dd02971369c58bd1f0b-V.thumb.jpg.adb36592715fa2313674b619d12bdd33.jpgIMG-64c771f6d3dbc4743de2c88ecd75504c-V.thumb.jpg.18d2d656feaf6453190a6637e9ad7e24.jpg)

 

  • zatim sam nasuo antifriz 

IMG_20190615_142556.thumb.jpg.f773e7a45febd13307368f75586dc694.jpg

 

,e da zamenio sam i ovaj ventilcic pa sam lako izluftirao sistem

IMG_20190615_135638.thumb.jpg.57a2817248529c1815bccc5ff9ef1d65.jpg

 

  • a potom i ulje u motor

IMG_20190615_145745.thumb.jpg.4ca3c5958dae27731bfa5b5593ea17b9.jpg

 

  • a potom i ulje u transmisiji

IMG_20190615_143247.thumb.jpg.69b2a272fb597cdf963ab421ea1451bf.jpg

nisam to uradio prethodni vikend jer sam cekao da se osusi dihtung na dekli kartera.

 

I finalni proizvod... :jee3:

IMG_20190617_165305.thumb.jpg.ae85174fbaab4cd60a9805a1393d9757.jpgIMG_20190617_165341.thumb.jpg.6345f9e795dc7761a318cbc8a928d86f.jpgIMG_20190617_165143.thumb.jpg.a5987bfd275e47e025bf300c1694ef44.jpg

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 6
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Svaka cast! Kao nov je :) Sad sipati goriva i žžžžžaa :moto3: Uzdravlju da sluzi sad i da ostane dugo tako lep i ispravan! 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Hvala ljudi, i ja sam zadovoljan kako je ispalo na kraju... :)

Mada ima tu jos sitnica da se sredi, kao na primer ovaj rukohvat za suvozasca i ove sive plastike, jedino te tri stvari nisam farbao, jer mi se bas zurilo da vozim. :moto2:

Nego, hteo sam da vas pitam, jel zna neko kako da osvezim ove patosnice jer deluju kao da su oprane na 90 stepeni, pa su se skupile, jos su i izbledele... :/ To me bas nervira, pa bih jos i to sredio. 

Sto se tice agregata, tu sam se zeznuo sto nisam promenio i kvacilo. Nekad kad je zagrejan i krecem iz mesta, cuje se onaj gadni zvuk dok ne uhvati, tj dok ne krene posle je sve ok. Mislim da su ferode (ili kako se to vec zove, ne zamerite na neznanju :)) dosta lose, a i zvono je spaljeno i ima risove po sebi :ups: 

Evo da vidite kako to izgleda (kvacilo nisam uslikao)

 

IMG_20190519_153234.thumb.jpg.8d449576c8033aa1bd92758b51e3c083.jpg

 

E sad ako budem menjao kvacilo, moram promeniti i ovo zvono ili mozda mogu da ga odnesem na obradu (kao da sam cuo ili procitao da to ljude rade), ne znam da li se to vise isplati?

 

Nego da vas jos pitam, uzimajuci sve gore navedeno u obzir koliko mogu da trazim za njega, jer cu na zalost morati da ga prodam? :'(

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS
On 6/21/2019 at 7:28 AM, lestra said:

Odlican 5! :takoje:

(samo bi mu ja vratio ono fabricku oznaku sa strane)

Sto se tice oznaka, one su vec bile u losem stanu (nedostajala neka slova, ono ie) tako da su se tokom skidanja dodatno iskidale. Narucio sam oznake preko KP od nekog momka iz Nisa za 350 din + postarina (koja je iznosila 450 din  :staa2:) tako da cu ih namontirati ovih dana.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja