Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Pozdrav ljudi,

 

Nakon tri godine koliko je skuter kod mene, najzad sam skupio hrabrosti i malo osnovnog alata da se upustim u avanturu raskljapanja, popravke i ulepšavanja mog dvotočkaša.  Ovo baš i neće biti pravi DIY kakvih ima na ovom forumu, pre svega zbog mog skromnog znanja i nedostatka vremena. Jedina dobra stvar za sad je to što  volje imam na pretek. :)  

Pa da krenemo polako sa listom želja:

  1. zadnja kočnica je otkazala pred kraj sezone treba je očistiti i najverovatnije ako je potrebno zameniti kočioni cilindar
  2. pušta ulje na nekom dihtungu (ovo je i najveći razlog rasklapanja)
  3. proverio bih i kajš, varijator i ostalo... kad već rasklapam sve 
  4. sajla za gas, slomljen metalni deo na onom delu od 90 stepeni pre ulaska u ručicu gasa, takođe i sajla koja otvara deo za kacige (ispod sedišta)
  5. promena svih tečnosti i filtera, svećice...  
  6. farbanje crnih plastika u crno, imam takođe i četiri srebrni (dve na prednjoj masci i dve lajsne na sredini kod rezervoara) to bih ofarbao u istu boju ili neku nijasu (zavisi koji sprej nađem), a sve preostale plastike razmisljam da presvučem u foliju na pr. neku plavu ali da nije mat.

 

Ovo bi bila neka početna lista za sad, a verovatno će se malo i korigovati u zavisnosti od slobodnog vremena i početka sezone, jer ako udari proleće pre vremena, a ja u garaži imam da skratim listu maksimalno... :jee:

 

Sad malo fotki u nastavku, čisto da vidite kako sam počeo i naravno par pitanja odmah na početku... :) 

 

Početak radova i kao što vidite, ništa nije havarisano (ima ogrebotina od nekih sitnih padova što su imali prethodni vlasnici). Ja sam za sad (da ga ne ureknem) čvrsto na točkovima, a kako i ne bih bio kad vozim kao baba. :D  Znači nema ovoga... :moto2:

 

 IMG_20190215_123205.thumb.jpg.eec8f05f1d06ecfca527c6a242497ba6.jpgIMG_20190215_123222.thumb.jpg.d77d0be96bca41e1c5994bc35df306f4.jpgIMG_20190215_123238.thumb.jpg.2f1ead036f397735a4e1218f5bb3c81b.jpg

 

Početak rasklapanja, krenuo sam od zadnjeg dela.

 

IMG_20190215_131206.thumb.jpg.71803f4994e95900588602e343261598.jpg

 

Pa zatim i ostalo...

 

IMG_20190215_154204.thumb.jpg.92a976016c949625e228ed393d12ed1f.jpgIMG_20190215_154142.thumb.jpg.1251bca3cc8527479a0aec6300280fca.jpg

 

Ova zadnja i donja plastika se dosta lako skidaju, dok sam se oko prednje maske i ove crne u sredini malo napatio, ali na kraju je i to otišlo bez većih problema. Na primer za prednju masku treba skinuti prvo točak da bi mogla da prođe vile. Na kraju kad sam i to odradio malo sam zastao da se smeškam na izgled mog "novog" skutera. :) 

 

Evo sajla gasa koju sam spominjao, i sad ide i prvo pitanje. jel bese negde u NS ima neko ko popravlja sajle, kao da sam na nekom forumu pročitao?

 

IMG_20190216_143919.thumb.jpg.4ad659c4b3685a92372a1bc7bad10513.jpg

 

Primetio sam da je ovaj usisnik goriva i vazduha malo crn, kao da nije imao dobru smesu (mada trošio je kao upaljač 3 do 3,5l), mozda bi to trebalo očistiti pa ako znate neki jeftin, a dobar metod pišite slobodno.

 

IMG_20190216_142843.thumb.jpg.abb787b6814e11f47c05fe13dd6f1e67.jpgIMG_20190216_142853.thumb.jpg.37598549ca9fbfe836064705aac66206.jpg

 

Inače u pozadini je Maza, koja je tu da prati rasklapanje, u slučaju da ja nešto zaboravim... pa da prilikom sklapanja imam sa kim da se konsultujem... :D Mada, kako je skrstila noge kao neka gospođa, tesko da će biti neke pomoći od nje... :) 

 

Kao što sam rekao na pošetku, moj alat je dosta skroman, možda će nekoga zanimati pa čisto da i to prikažem (nije reklama).

IMG_20181210_220210.thumb.jpg.00b463a5f3b3d7d18863da3cb1894db3.jpg

 

Na ovo dodajte i jedan set vuljuškastih ključeva od 8 do 17, jednu glinaricu i francuski kluč koji me je spasio prilikom skidanja prednjeg točka. E da i dizalica od auta. 

 

Umalo da zaboravim najvažniji i najmasniji deo skutera zbog kojeg i sve ovo radim... Mada i dalje nisam siguran gde pušta tačno, pa ako neko vidi sa fotki, slobodno neka piše... :stabre:

 IMG_20190216_143958.thumb.jpg.4c9da07eb1ed7498097da508187a50a3.jpgIMG_20190216_144008.thumb.jpg.30be119c74d2c74c385db53bf29533f8.jpg

 

 

Toliko za sada, već je kasno, a sutra me čeka posao... :'( 

Ako imate neke ideje i savete pišite slobodno. Zanima me gde  nabaviti delove (agregat je isti kao i beverli 250 ie)? Takođe mi treba kontakt majstora za sajlu. Predlog gde kupiti lepu plavu foliju i da li je komplikovana procedura oko tehničkog i registracije kad zalepim foliju?

Mislim da ima i neki alat da se napravi za skidanje kajša, pa ako neko ima dimenzije, jer je trenutno skuter 100 km od mene tako da ne mogu sam da izmerim... :neznam: 

I tako, trebaće tu još svašta nešto, ali to ostavljam za neki drugi put, dosta za večeras... :)

 

Inače, ovo je ogrebotina koja je očigledno nastala od pada, ali je prvi vlasnik (ja sam valjda treći) rekao da je to nastalo jer je parkirao ispred američke ambasade pa je pauk pokušao da ga podigne pa ga ogrebao... :staa3:  Šta sve ljudi neće smisliti... :D 

 

IMG_20190216_150436.jpg

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

ovo mi izgleda poznato :) krenes od nekih sitnica i prosto se iznenadis kada vidis da je od motora ostalo nesto neprepoznatljivo i gomila delova po radionici. salu na stranu, svaka cast za zapoceti projekat :takoje:

 

sto se tice sajli, mislim da je ovo firma koju trazis:

metalproizvod

novi sad, djoke mijatovića 26

telefon: 021/419-210

 

Ne znam da li je telefon validan, ali mozes da odes na adresu i ostavis im sajlu da je urade. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Pre svega, sretno ti sa ovim poduhvatom i svaka cast.

 

8 hours ago, Crni_NS said:

Na primer za prednju masku treba skinuti prvo točak da bi mogla da prođe vile.

Na Piaggio Free se moraju skinuti komplet vile da bi se skinuo blatobran i predna plastika :D Tako da... odlicno je to :D 

 

Nisam video tu masinu ranije, ali deluje mi da ti curi negde na ventil dekli ili na iberu. To bi se mozda pokazalo najbolje da operes sve i da ga vozis malo, pa vidis gde pusta.. Al sad kad je rasklopljen, operi dobro, pa mozda se pokaze nesto. Benzin, cetkica za zube i polako. :)

Btw, poslednja fotka, jedan kabel ti je malo ostecen. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS
Quote

 

metalproizvod

novi sad, djoke mijatovića 26

telefon: 021/419-210

 

Hvala na brzom odgovoru. Valjda je to ono što tražim. Ako su to oni što su ih svi hvalili na forumu onda nema greške. :) 

E da, kad si već pomenu delove nadam se samo da na kraju neće biti višak delova. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS
Quote

Na Piaggio Free se moraju skinuti komplet vile da bi se skinuo blatobran i predna plastika :D Tako da... odlicno je to :D 

Komplet vile... Pa oni stvarni nisu normalni.  :stabre:

I meni deluje kao da je na poklopcu ventila, ali sad mu nema vožnje do daljnjeg tako da za vikend četkica i benzin pa cu uslikati kako sam ga udesio... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Vidim da je neko od admin-a prebacio temu u novi forum, valjda se ovde više uklapa...

Ja sam namerno okačio u DIY jer mi se čini da je i pre bilo ovakvih tema u tom delu (na primer citao sam sređivanje kymco skutera i dr.), a najviše zbog toga što je to epicentar majstora i budž majstora kao što sam i ja... :) Ali dobro šta sad da radim, ko ga zanima naće me i ovde... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
31 minutes ago, Crni_NS said:

Hvala na brzom odgovoru. Valjda je to ono što tražim. Ako su to oni što su ih svi hvalili na forumu onda nema greške. :) 

E da, kad si već pomenu delove nadam se samo da na kraju neće biti višak delova. :D

Saljem ti ja broj sutra isto jednog majstora sto to radi iz novog sada pa ti vidi kod koga ces  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Prođe još jedan vikend, ali za razliku od prošlog, ovoj nije bio toliko uspešan... :ups:

Za početak sam krenuo sa  pranjem motora, i to mi nije bilo bas pametno, jer je napolju duvao takav vetar, tako da što je više vremena odmicalo, padali su kriterijumi i briga za detalje. 

IMG_20190223_132758.thumb.jpg.ad9d45938e871d0e1c774e8bd4558a0a.jpg

 

Poslužiće za početak, a svakako planiram kad sve odradim da ga detaljno operem. :)

Nisam koristio benzin za pranje, nego sam kupio neko sretstvo K2 za 400 dinara, koje služi za odmašćivanje motora, što se nije pokazalo loše. Našprica se i ostavi par minuta, zatim istrlja nekom četkom i na kraju ispere vodom. Postoji i varijanta u spreju za 650 dinara (kažu da je bolja), ne znam zbog čega, ali ovaj put sam probao ovako. Ovde sam se možda jedino zeznuo što nisam lepo oprao motor u onim uslužnim perionicama sa 100-200 dindzi, mislim da bi bili bolji rezultati. 

Inače otkrio sam zašto mi curi ulje, a verujem da i vi jasno vidite sa priložene fotografije (otpao donji levi šraf sa poklopca ventila). Sad samo treba pronaći negde zamenu. Primetio sam još na par mesta da nedostaju šrafovi (na primer vazdušni filter), verovatno su otpali usled vibracija. Video sam negde da postoji lepak, koji sprečava takve stvari, samo se malo nakapa na navoj, tako da ću i to malo istražiti i nabaviti, kako se ove stvari ne bi ponovile. 

Kada sam se malo odkravio od kobinacije ledenog vetra koji je šibao juče i pranja motora, skinuo sam poklopac varijatora, medjutim na tome se sve završilo jer nisam imao specijalni alat da nastavim dalje tako da to nisam ni uslikao (biće nastavak neki naredni vikend).

Kad smo već kod motora, ovo mi izgleda kao neki karabudž... Sta vi mislite?

IMG_20190223_133205.thumb.jpg.f0570f68c3926d56c63b4189f90160d3.jpg

Ne znam šta je tu bilo, ali sad izgleda kao da je zaliveno sa nečim.

 

Danas nedelja, dan za odmor, a ja opet sunđer u ruke i pranje narandžastih plastika. Ovaj put sam bio malo pametniji pa sam uspeo da ubedim devojku da to operem u kupatilu, što se pokazalo kao dobra ideja, jedino je loše bilo to, što sam posle morao da oribam i kadu... :'( 

I evo posle 2h najzad gotovo. 

IMG_20190223_194430.thumb.jpg.3d7c9f00a08b092945eae5c70b566070.jpg

 

Inače u prvom postu sam pomenuo da želim da promenim i boju, pa sam i tu otpočeo radove. 

U petak posle posla sam jurio da kupim foliju (nekad mi se čini da svi u NS rade do 17h), tako da sam imao 10 min da odaberem, ali misli da sam napravio dobar izbor :) ,šta vi mislite.

IMG_20190224_113802.thumb.jpg.131c33866357e77ec92848a5630fd59e.jpg

 

Ovo u kombinaciji sa crnim plastikama, mora da izgleda dobro. :D 

Inače ovo mi je bila inspiracija. 

 

Orafol 970G-196

 

I evo i prvih rezultata...

IMG_20190224_154956.thumb.jpg.fba86853a3a28dff4cd6e5ac0f028827.jpg

 

Na prvi pogled ne izgleda loše, ali to je zato što sam samo uslikao bolji deo. :)

 Ova buža na sredini je tako fabrički, a nisam hteo da je šmirglam jer se to i ne vidi kada se namontira. Dok sam ovo radio uspeo sam da pocepam foliju na ovaj vrh, jer sam bukvalno 1h njakao taj deo, na kraju sam skinuo foliju i okrenuo i do kraja dana malo vežbao. Tako da su ovo rezultati vežbanja i upoznavanja sa ovom metodom i mogu vam reći da ni malo nije naivno... :ups: Kada sam gledao na yt tutoriale, sve deluje jednostavno, naročito kad rade na fiksnim delovima (hauba automobila). Kad krenete na plastikama od motora, punih krivina, udubljenja i jos trebate da držite i plastiku i foliju i fen, onda nastane haos.  

Na kraju ne znam šta će biti od svega ovoga, baš me brine ova prednja maska. Ne znam kako tu da uradim, naročito ovu rešetku od hladnjaka... :neznam: Daću sve od sebe da ovo izguram do kraja (jer mi se jako svidela ova boja),  a da to ipak liči na nešto, ali biće zeznuto. Da sad sa ovim iskustvom krećem ponovo, verovatno bih odabrao farbanje, ili možda još bolje onaj plasti dip. 

Eto toliko za ovaj vikend, nastaviće se...  

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Za lepljenje navoja mozes koristiti loctite 242 (medium straight). Mada ne znam kako ce to raditi na glavi motora. TAj lepak popusta na temperaturu i proizvodjac navodi grejanje kao nacin za popustanje srafova. Moguce je da je neko samo cackao i nije dobro zategao. 
Jel imas neki service manual? Mislim da je ok samo da nadjes takav sraf izategnes onako kako pise u service manual-u. I da proveris sve ostale. Da ne bi doslo do problema opet. 
Loctite mozes kupiti u Cubi-ju. Na naselju. 

 

To sredstvo za odmascivanje mi zvuci interesantno. To je nesto kao Wurth-ov omascivac kocnica? 

 

Za onaj budz ne znam sta da kazem. To je mozda neka blokada bila ili sta vec. Ne mogu bas da provalim sta je to i gde je crevo sa toga vodilo. 

 

Ako i greed od hladnjaka uradis sa folijom, koliko mislis da ce to biti trajno? Mislim, greed je tu da stiti od kamencica i prljavstine. Plasim se da ne izgule brzo foliju. Jel si se raspitao koliko bi te izaslo da prespricas sve te plastike? 

 

Uzdravlje, 
Nemanja

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 282 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda PCX 125 2021

Na mestu tog tzv. budž-a je nekada stajala sisica za ozračivanje sistema za hlađenje ali pošto je od plastike, dešava se da ljudi pretegnu sisicu, pojebu plastiku i onda im tu curi antifriz.Ovde je neko izbacio sisicu i zatopio plastiku kako ne bi cureo antifriz.Sada ćeš malo teže ozračiti motor kada budeš sipao antifriz.

Probaj da na otpadu nađeš taj poklopac termostata sa sve sisicom za ozračivanje, verujem da neće biti problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Pozdrav Nemanja,

 

Ima Cubi blizu mene ovde u temerinskoj ulici, tako da ću pogledati za taj lepak.

Imam service manual, ali nemam moment ili kako majstori kazu kilo ključ, pa razmisljam da kupim neki kineski. Valjda će posluziti za to što meni treba... :neznam:

Sto se tiče sredstva za odmašćivanje mislim da je malo slabije (nisam probao Wurth pa ne mogu da tvrdim), ali se sećam da mi je prodavac nudio bolju varijantu u spreju, i to je baš za kočnice. Kaže samo naprskaš i obrišeš krpom, e sad da li je to tako i u praksi, ne znam. 

Quote

Plasim se da ne izgule brzo foliju. Jel si se raspitao koliko bi te izaslo da prespricas sve te plastike? 

Što misliš da će da se izguli? Pa ta folija ide i na branike od auta, felne i ostalo, pa drži... Ovako nije direktno na udaru, stiti je malo i prednji točak. ;)

Nisam pitao za farbanje, planirao sam ali kad sam video ovu foliju, nisam mogao da odolim boji. Na kraju, ako bude sve ok, tj ne probušim još neko parče folije, trebalo bi da bude blizu 100e. Živce i vreme ne računam (to je valjda svima neprocenjivo)... :) Mislim da za te pare ne bih mogao da ofarbam ova četiri dela u metalik plavu kakva je folija, ili možda grešim. :stabre:    

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS
Quote

Na mestu tog tzv. budž-a je nekada stajala sisica za ozračivanje sistema za hlađenje.

Novače, hvala na odgovoru. Svakako moram potražiti delove za motor, pa ću pitati i za taj ozračni ventil.

Što se tiče delova, do sada sam imao problema ovih godina da neđem neke sitnice, na kraju sam naručio direktno iz Italije, gde je poštarina skupa ko da ti lično šef prodaje donosi na kućnu adresu...:D

Ako neko ima neku ideju, gde je najbolje nači delove, slusam vas pažljivo. 

Inače kad smo već kod delova, odneo sam sajle na reparaciju krajem prošle nedelje, i sad čekam da mi jave. Rekli su mi da će biti nezgodno zbog onog slomljenog metala na sajli gasa (vidi se na fotki u prvom postu). Ja sam naprotiv mislio da to najmanji proble, pa to postoji na svakom motoru, zar ne? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 282 postova
  • Lokacija: Novi Beograd
  • Motocikl: Honda PCX 125 2021

Što se tiče delova samog agregata, tu nećeš imati problema pošto je to Piaggio agregat kao i na svakom drugom Beverliju, Apriliji, Gileri i sl. uvek možeš kod uvoznika za Srbiju, a možeš i u Motobike-u iz Kaća da proveriš šta imaju.Za sajlu gasa nisam 100% siguran ali čini mi se da je lulica ista kao na Gileri Nexus.Jedino za dužinu da vidiš da li je ista.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
10 hours ago, Crni_NS said:

Ima Cubi blizu mene ovde u temerinskoj ulici, tako da ću pogledati za taj lepak.

Mislim da im je tamo samo masinska obrada. Al ako ti je blizu, nista te ne kosta da ih pitas. 

 

Sto se tice moment kljuca, nije bas pro, pro alat, ali radi posao. 

67481787_5bc0ca71389387-85738750T00020.j
WWW.KUPUJEMPRODAJEM.COM

T00020 Moment klju� 1 2 Profesionalni 28-210 Nm Kilo klju� ...

Ja imam bas ovakav. Od ovog coveka sam i uzeo. Samo je bitno da ga posle koriscenja skroz odvrnes. Da se ona opruga "odmori" i trajace ti dugo. A danas bas treba da mi stigne onaj manji. Do 25Nm. I ja sam u procesu sklapanja motora :D 

 

Ja sam probao odmah Wurth, pa ni ne znam za druge. Malo je skuplji, pa sam zato pitao kak oradi posao to sto si ti koristio. Mada ako se uzme onaj veci sprej odmascivaca... onda i potraje. Ja nekad prsnem i na ruke i operem ih sa njim. To kada se bas usvinjim da ni krpe ne pomazu :D 

 

Za folije ne znam. Uvek sam bio skeptican prema njima, pa ih zato nisam probao. Nadam se da je tako kao sto kazes. A to sto kazes da je sakriveno tockom, ne bih se slozio. Prednji tocak baca kamencice. Meni je na free-ju taj deo motora bio i bez boje. Gola plastika. Ali to je bila jos ona fabricka, blea boja. 

 

Za delove je kul Motobike, kao sto Novak rece. Imas ih i u NS-u. Ima i MotoBOX. Iza minakvine fabrike. Kul radnja. Nikad nemaju nista na stanju, ali dobave i naruce relativno brzo. Tamo sam i za Drag Star-a uzimao delova i nabavljali su brze od Plattner-a. Nisu japanski delovi bili, ali su radili posao. I jos rade. Mada prvo idi u Motobike, pa ako tamo nemaju... :D 

 

Aj uzdravlje. 

Nemanja

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Ovaj vikend ništa od sređivanja skutera, morao sam da ostanem u NS, stisle neke obaveze... :ups:

Jedina dobra stvar je što sam pred kraj prošle nedelje pokupio sajle. Urađene su kvalitetno i brzo, i to za svega 800 dinara... :) 

Evo fotke

IMG_20190301_220056.thumb.jpg.2aa671d0d0b10e9ea27e9bc57fac3704.jpg

 

Druga dobra stvar koja se desila za vikend je to sto sam uhvatio malo vremena u subotu, i trknuo do drugara da napravim alat za skidanje varijatora... :) 

 

IMG_20190303_115801.thumb.jpg.e64094b91c02ee410280b4dbc55fb0b6.jpg

 

Na žalost to je bilo sve za ovaj vikend... sledeći vikend planiram da završim folije i da popišem potrebne delove, pa da se od ponedeljka bacim u kupovinu :) 

 

Nemanja, ovaj moment ključ deluje ok, tako da u petak kad legne plata naručujem odmah. Jel ti stigao i taj manji što si poručio? Još da te pitam, šta sredjujes koji motor? Jesi otvorio neku temu ovde na forumu?  

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Kazu da na alatu ne treba stedeti. U to zam se uverio kad sam kupio neki krs 1/4 gedora i zeznuo sraf i napravio sebi jos posla. 
Ali ovaj moment kljuc je jeftin i odlicno radi posao. I sa malim sam prezadovoljan. Deklu sam dotezao sa njim. Ja nemam osecaj za zatezanje srafova i obicno pretegnem. Sada sam opusteno odradio posao. 

Vidi koji opseg Nm tebi treba, pa takav i uzmi. Mada ja ti preporucujem oba i onda imas sve pokriveno.

Radim Drag Star-a. Sada je vec u voznom stanju, ali imam jos posla. Imam temu. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Posle duzeg vremena, evo me opet... Inace, malo sam se zabrinuo da cu da izgubim i ova tri coveka sto prate ovu temu, pa se nadam se da ste jos tu, jer u suprotnom bi ispao ludak koji se dopisuje sam sa sobom... :) Svasta se desavalo u medjuvremenu, pa da krenem polako.  

Prvo me stisnuo neki prvatni posao pa nisam uspeo nista da radim vikendom vec duze vreme, tako da nisam imao o cemu da pisem, zato me nije bilo, nisam odustao od projekta. Sledece sto se desilo je u skladu sa onom narodnom "Nevolja nikad ne dolazi sama", pa mi je tako crkao laptop tako da sve da sam i radio, opet ne bih imao gde da se hvalim, tj. na cemu da kucam (znam da moze i preko fona, ali neka hvala). I eto, konacno posao malo popustio, dosli praznici, a ja uzeo utorak i petak i ne da sam spojio, nego prespojio ove dane, tj. napravio mini odmor od 10-ak dana i pravac garaza. :jee3: Za pocetak da javim samo da sam uzeo moment kljuc (koji je NoX2SR preporucio) i mogu reci da je na prvi pogled odlican. Naravno ovo je moje licno misljenje jer nisam nikad koristio neki profi, pa i nemam sa cim da uporedim, samo mogu da kazem da je na prvi pogled dobar odnos cene i kvaliteta. Jedino sam se malo zeznuo sto sam uzeo ovaj veliki (mada sam svakako planirao da kupim oba), za sad mi vise treba ovaj manji, ali narucicu i njege tokom sledece nedelje. 

Da ne bude da se samo zalim, evo jedna lepa vest... Kupio sam novi motor... :moto3: 

IMG-1fdd37784c3fc5944eed56655ca4a33a-V.thumb.jpg.f3cf6353075cdee15b2b93e2b1b655ad.jpg

Nesto mi izletelo povoljno tako da sam pazario bmw 650 gs dakar 2001 godiste. Sad ima dva motora u garazi, jer ovaj jos nisam registrovao a nemam ni dozvolu za A... :ups:

Nego da se mi vratimo na temu... Vec sam pominjao folije i da zelim da prelepim ove narandzaste delove u metalik plavu, pa sam krenuo to da sprovedem u delo, i evo prvi pokusaj.

IMG_20190310_151511.thumb.jpg.026adf8ddf9f93dc4266b234480ac627.jpg

 

Na prvi pogled, nije lose dok su ovako "ravni" delovi, ali onda je dosla na red i prednja maska. Ljudi sta da vam kazem, to je horor film... Ajde sto sam ubio prste, nego sam pred kraj uspeo od silnog razvlacenja da pocepam foliju, i to bas to najvece parce... :ljut: Trebalo mi je jedno nedelju dana da se smirim i da vidim sta dalje ali mi na kraju nije dao djavo mira tako da sam odlucio da kupim novu foliju (6000 din, ali ja sam dobio popust, ostalo parce 1,9m x 1,52 pa je izaslo 4500 din). Znam da sam lud, ali mi se jako svidela ta boja... :lud:  I tako ti ja krenem ovaj vikend na crveno slovo da lepim, ovaj put mnogo iskusnije, poucen prethodnim iskustvo, ali opet nece... Mucio sam se jedno 6h, nisam ni pola uradio, a ono najlepse, egzotika (resetka od hladnjaka) mi je ostala za kraj tako da sam rekao sebi "Ma bataljuj ovo..." uzeo sve lepo skinuo, zguzvao i u kantu za smece. Sad bi neko rekao tako ti je to kad radis na crveno slovo. :) Ali dobro, kazu da se svaka skola placa, pa tako i ova moja sa folijama je kostalo nekih 100e. Nije mi zao para koliko vremena i nerviranja. Zakljucak je da je folija ok, ali ako se rade neki ravni delovi od motora (neke bocne plastike), ako radite skutere koji imaju komplikovanu prednju masku, onda samo farbanje i nista drugo. Jos za foliju treba neko da vam i pomogne (ja sam radio sam) i deo mora da bude nekako fiksiran, inace drzite: deo, foliju, fen, ono plasticno govance za ravnanje... A to jedino ako ste ko Lignjoslav pa sve da ispratite... :) 

Da skratim pricu, narandzasti delovi idu na farbanje prekosutra, ali covek je zatrpan sa poslom, tako da ce poceti da radi tek za dve nedelje, a do tada ja cu gledati da sklopim skuter i da uradim sve sta mogu.

Da ne bude da sam bas sve uprskao sto se tice kozmetike, evo mogu da se pohvalim da sam uspesno osvezio crne plastike. :jee1:

Proces farbanja

IMG_20190426_145149.thumb.jpg.eb39a15a16d985790043e3e51e5c4b46.jpg

 

Poredjenje staro - novo

IMG_20190426_151748.thumb.jpg.7a4b88afd2d4004ba5ac9c269fea3d74.jpg

 

Za ovo sam koristio bumper sprej (za branike), jer je ova moja plastika dosta hrapava, a negde sam procitao da je to dobro resenja, pa sam evo isprobao i mogu da potvrdim da je tacno. I preostale crne plastike su uradjene isto, ali ne bih kacio slike jer imam ogranicene resurse. Toliko sto se tice kozmetike, sad prelazim na glavne radove.

Sto se tice delovo, za pocetak sam uspeo danas da nabavim kocioni cilindar zadnje kocnice i onaj plasticni poklopac sa sisicom sto je polomljena, kao i srafove za deklu ventila i karter i to sve na jednom mestu. :) Andrej iz NS (Telep) uvozi agregate rasklapa i prodaje u delovima, tako da ima sve sto treba. Ja sam danas krenuo da obilazim prodavnice, skoro sve su bile zatvorene samo mi je jedan covek otvorio (Motobox radnja), ali on to nije imao tako da me je u putio kod gore pomenutog Andreja gde sam sve resio, tako da mu se ovom prilikom i javno zahvaljujem na savetu. 

To bi bilo to ukratko, sutra sa zenom na svadbu pa ako se ne nalijem kao temelj u cetvrtak nastavljam radove i izvestavam za vikend kako je bilo... ;)  

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

Zamalo da zaboravim... NoX2SR pogledao sam tvoju temu, i koliko vidim ide to dobro, bolje nego meni... :) Samo napred, meni je sve to zanimljivo, ucim nesto novo, tako da pratim i dalje. Inace,video sam da si pravio neku patkicu.  Ja imam 3d stampac, napravio sam jedan sebi iz zabave pre par godina, tako da ako nesto treba tu sam... ;)  

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

dobro to tebi ide :takoje: osim ovih folija, ali to i profesionalci izbegavaju. ja sam hteo da izlepim folije na motor, i kada sam zvao ljude koji se bave sa tim svi su me odbili na keca (zbog rezervoara). samo jedan je trazio da prvo vidi rezervoar pa tek onda da javi da li moze ili ne moze da ga uradi. na kraju sam ofarbao motor, bilo je jednostavnije i sa manje glavobolje.

ako radis samo vikendom, plus ako si bar 100km od motora i garaze, ne mozes imati bog zna kakav tempo radova (ovo je iz iskustva :)). kad si vec upao u klub (rekreativnih restauratora motocikala u sopstvenom vlasnistvu i reziji, prim. aut.) onda ti ne vredi da se nerviras oko nekih sitnica na koje ne mozes da utices. resis sta mozes, koliko mozes i kad mozes.

sa ovom folijom si naucio da nije sve tako jednostavno kao sto izgleda na yt-u :) i ja sam se par puta zaleteo pa sam morao da istaknem belu zastavu...

u svakom slucaju jedva cekam da vidim kako ce skuter da izgleda kada plastike dodju sa farbanja, mislim da ce ta plava da cucne uz crnu kao kec na deset.

dobar ti ovaj novi motorin. ali, posto je on plav mogao si skuter ostaviti da bude narandzast ;)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha Diversion

Kako si zadovoljan bmw-om?.. bio je ns oglasu u Šajkašu za 2.590€, ako se ne varam... koliko je to povoljno ako nije tajna?... mnoooooogo mi se svidja u oboj dakar varijanti:aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

@raps Hvala na podrsci... :) Ako su tebe odbili za rezervoar sta bi tek rekli za ovu moju prednju plastiku? :/

Ja sam napravio gresku sto sam vise studirao kako lepe kola na YT (jbg tih snimaka ima vise), a tu je situacija znatno laksa, relativno ravne povrsine, deo na koji se lepi miruje pa je znatno lakse. Ja poskidao sve plastike, pa sam onda izvodio jogu da ih smirim i izlepim foliju. Na kraju sam prednju masku izlepio srebrnom trakom na TA pec, i bila je dosta dobro fiksirana, ali opet ne vredi, mnogo je to zeznuto da se radi sa folijom. Zato evo da ponovim jos jednom, ako nekome padne na pamet folija onda samo RAVNE POVRSINE. Da ne ispadne sad nisam ja uspeo, pa je to nemoguce, eto i ti kazes da i ovi profi nece to da rade. Ovo je samo prijateljski savet, da ne dodje do zabune. ;) 

Sto se boje tice, jako mi je lepa ta narandzasta, ali mislim da ce ova plava u kombinaciji sa crnom da legne odlicno. Nadam se da cemo videti za nekih mesec dana... :) 

Inace, nisam jos odlucio u potpunosti, ali najverovatnije cu da prodajem skuter, ako budem mogao da se odvojim od njega. :'( E sad ne pitaj, sto ga onda sredjujem. Znam da to ne moze posle da se naplati, ali imao sam zelju da ga sredim i krenuo sam u tom pravcu, ovoj motor mi je izleteo slucajno i sta da kazem, znasi i sam kako je to... Mislim da je skuter odlicna prica za grad i lokal u krugu od 100 km i mene je bas lepo sluzio za ove tri godine. Ali pozeleo sam da se oprobam na nekom malo ozbiljnijem putu, da se mozda spustim do mora i zato sam i usao u pricu sa motorima. Sad cu da saltam po gradu i da vozim na pola kvacila (ipak je jedan cilindar), ali sta da radis, tako je. Mozda jedino da sam kupio onu hondu nc750x to je motor koji se vozi kao skuter (inace meni je to super prica, samo nisam imao toliko para). :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 145 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: F650 GS

@bdada To za plasti dip mi je bila opcija, isto sam pogledao tonu snimaka, ali nisam imao uslove to da radim, garaza je dosta prasnjava, a ja nisam planirao da cekam leto nego to ranije da zavrsim. Zato sam odabrao folije, jer sam to lepio u sobi. Devojka nije bila bas srecna sto sam joj devojacku sobu, pretvorio u radionicu, ali na kraju je popustila... :)  E sad nisam znao da ima ova narandzasta blaze kod nas, ja to nisam uspeo da pronadjem (mada sam gledao u lokalu NS, eventualno BG), ali vidim sad iz ovog oglasa sto si okacio da ima dosta boja. 

 

 

@VukMar Meni deluje dosta dobro ocuvan... E sad i dalje ga ne vozim, stoji u NS u garazi, jer moram prvo da ga registrujem i uradim mali servis. Takodje nemam ni A kategoriju (samo A2) tako da skoro necu sedati na njega. Sad imam dva motora i oba su garazirana... :ups: U pravu si sto se tice lokacije, jeste iz Sajkasa (uvoz iz CH), samo je cena bila 2490e i na to odbijes nekih 11-12% ;) Mislim da je to povoljno za ovaj motor, pod uslovom da nema nekih vecih nedostataka (a to cu saznati kad budem poceo da vozim). Za sad koliko vidim (mada moze jos jednu sezonu da izgura) trebace mu prednja guma i zadnji disk i eventualno akumulator. Nadam se da je pored malog servisa samo to potrebno. Covek od koga sam kupio motor (Zeka) mi deluje dosta korektno, na kraju mi je i dovezao motor do NS na prikolici. Cak te ostale motore koje ima u ponudi su stvarno lepo ocuvani, kao iz muzeja. Ovaj moj je bio "najlosiji", jer ima par sitnih ogrebotina, ali meni to ne smeta, samo da je agregat dobar, a nadam se da jeste, fino se pokazao u probnoj voznji. :)  

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Obrenovac
  • Motocikl: Yamaha Diversion

Super si cenu napravio onda, kazem ti, od svih njegovih motora tvoj je ubedljivo najprimamljiviji. Nek je sa srecom jos jednom, polako i uzivaj:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja