Jump to content

Moto Zajednica

Izbor Antifriza (premixed ili mesati, gde kupiti)

Recommended Posts

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Yamaha FZ6N S2

To sam sve procitao, oba antifriza iznad su g12+ i ima ih na NIS pumpama, i navodno su kvalitetni.. interesovala me samo razlika, ako neko slucajno zna. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 1 minut, Djaps27 je napisao:

To sam sve procitao, oba antifriza iznad su g12+ i ima ih na NIS pumpama, i navodno su kvalitetni.. interesovala me samo razlika, ako neko slucajno zna. :)

Pa upravo zbog tog ˝navodno su kvalitetni˝ i odeš lepo do prodavnice auto delova i tražiš kršten antifriz, a ne te mixane bućkuriše na pumpama... ;)

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Yamaha FZ6N S2

Zamenio antifriz, sam! :oda2: Hvala Vam puno na savetima, veliki uspeh za mene, verovali ili ne. Sipao sam G12+ u razmeri 50:50 sa demi vodom.. Da napomenem da je stari bio zaista potrosen, bar koliko ja umem da vidim, bio je crn crn... Hvala jos jednom, sledeca je zamena ulja u mojoj izvedbi. :oda2:

 

Cisto ako nekoga poput mene zanima, procedura je bila sledeca: 

 

1. Odvio cep na radijatoru, zatim skinuo sraf sa pumpe, pokupio stari antifriz u isecen balon od 5L..

 

2. Zatim sipao samo demi vodu dok nisam dobro isprao sistem (dok nije krenula da izlazi potpuno cista voda).

 

3. Iz one plasticne bocice izvadio antifriz pomocu creva za akvarijum i one “pumpice” za sapun.. tu je bolje skinuti bocicu sa motora ali posto se meni to nije radilo ja sam ovako srkao do iznemoglosti...

 

4. Vratio sraf na pumpu, izmesao antifriz i demi vodu i sipao dok se nije napunio sistem, zatim napunio i plasticnu bocicu. Samo naslonio cep od radijatora na isti.

 

5. Upalio motor, sacekao da se “razradi” i odmah je povukao malo antifriza, toliko sam dosuo da opet bude pun. Zatvorio cep na radijatoru i vratio sraf.

 

6. Ostaje samo jos da proverim temp. u voznji i jos jednom proverim nivo posle voznje, mada mislim da je to to.

 

Pozdrav i hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Kako ljudi sami sebi izbijaju pare iz džepa. Te ovaj je bolji te onaj je bolji pa umesto da sami razmute u razmeri, oni uzimaju po astronomskim ciframa jer je već pomešan sa vodom, te neko koliko pročitah ni ne zna da što je antifriz gušći to mu je tačka mržnjenja niža, a kada razblažiš ide više ka plusu ( u prevodu pročitaš da ako je 100% mrzne na lupam -50 a kada razblažiš sa demi vodom 50/50, -35 ). Godinam već sipam antifriz koji piše za vozilo da mora se sipati, menjam na dve godine jer su me tako naučili i nisam imao nikada nikakvih problema. Naravno, ozračiš sistem ljudski.

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

ja procitah temu od pocetka....pa mi sad malo nesto ne valja sa glavom(ovom na ramenima)...

 

dal ste bre realni ljudi sta sve napisaste?

necu citirati jer sam toliko gluposti procitao da neverujem...

 

Neko napisa,da cist 100% antifriz ima nizu tacku zamrzavanja i da se tacka zamrzavanja podize razblazivanjem sa vodom do odredjene mere????WTFFF .  Antifriz koncentrovani tj 100%ni ima najnizu tacku zamrzavanja oko -50c,svaka kap vode smanjuje tacku zamrzavanja.  U praksi obicno ide odnos 50/50 (voda/antifriz) i dobije se oko -25c stim sto i kada bi napolju bilo -30c nista se nebi desilo,jer bi tek tek poceo da prelazi u pitijasto-zelatinasto stanje,daleko od zamrzavanja i stete na nekom delu sistema za hladjenje...

 

 

Posle toga neki fensi cooleri ovo ono,sarena laza obicna,kao niza temperatura i do 15c pri istim uslovima??? Antifriz 50/50 sa vodom(kako se mesa u praksi) kljuca na +120c. Vecina termostata otvara na +80 do +95c. Ako je sistem hladjenja na vozilu ispravan,nema bojazni od pregrevanja,cak i da je cista voda u sistemu,jer termostat otvori na npr. +88c,voda procirkulise,termodavac ocita i pali ventilator koji rashladi do neke temperature i gasi se i tako u krug...

 

Antifriza ima u tri varijante

Zeleni(plavi) poznatiji kao G11

Crveni(roze,narandzasti) G12

I totalno bezbojni Waterless koji se sipa cist u sistem i ne mesa se sa vodom i on je uvek -40c  a tacka kljucanja je na oko +140c.Kod nas nisam uspevao da ga vidim u prodaji,obicno stize u autima koji dodju iz Swice,neznam razlog,uglavnom prilicno skup kako internet kaze...

 

Prethodna dva G11 i G12 se sipaju u vozila za koja su predvidjeni,uglavnom G12 za sve posle 2000te godine,ali ni to nije pravilo,najbolje je nastaviti ono sto je vec u sistemu,jer nikako ih ne treba mesati,dolazi do penusanja i kojekakvih hemijskih reakcija koje znaju da podizu pritisak u sistemu iako je sve ispravno...

 

Na kraju kolega koji je valjda zapoceo temu,je napisao da je uspeo uspesno da zameni rashladnu tecnost,sa ili bez moment kljuca,kako god,ali je napisao i da je istocio CRNE CRNE boje tecnost...

 

Ja bih se zapitao da sam na njegovom mestu,zasto je prethodni antifriz takve boje,jer to moze da bude predznak za felericni dihtung glave,glavu i slicno jer znaci da je nekako ulje dospevalo  u rashladni sistem,a to nikako nije bezazleno.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 18 sati, Štef je napisao:

 te neko koliko pročitah ni ne zna da što je antifriz gušći to mu je tačka mržnjenja niža, a kada razblažiš ide više ka plusu 

 

pre 42 minuta, miksamgm je napisao:

dal ste bre realni ljudi sta sve napisaste?

necu citirati jer sam toliko gluposti procitao da neverujem...

 

Neko napisa,da cist 100% antifriz ima nizu tacku zamrzavanja i da se tacka zamrzavanja podize razblazivanjem sa vodom do odredjene mere????WTFFF .  Antifriz koncentrovani tj 100%ni ima najnizu tacku zamrzavanja oko -50c,svaka kap vode smanjuje tacku zamrzavanja. 

Posto se i vas dvoje napraviste pametni, da znate nesto, cisto reda radi :P

 

Sto je antifriz, korsantin, rashladna tecnost gusca to je tacka smrzavanja veca a ne niza kao sto govorite/pisete..... dodavanjem dest. vode ili ti razblazivanje antifriza, tacka smrzavanja se spusta ili ti niza je.

 

Rashladni sistem koji u sebi ima vise antifriza nego destilovane vode je upravo takav, jak ili ti tacka smrzavanja je -40,45,50'C. Tako jak antifriz nije nikako dobar po sam agregat jer hemija nagriza pre svega dihtunge/semeringe i pre dovodi do problema sa masinom.

 

Nikad nikom ne preporucujte na koliko da mesa ant. sa dest. vodom ne bi li dobio dobar odnos tipa sipaj 50/50 i miran si.....

Nisi miran, miran si kad uzmes lepo tester za merenje jacine antifriza pa namestis kako treba, tad si zaista miran.

 

Ako motor stoji vani tokom cele godine, jacina antifriza do -30'C jer se ne secam da je zima bila jaca, ne zivimo u Sibiru pa da nam treba jacina preko toga.

Ako motor stoji u podrumu, garazi ili ti u zatvorenoj prostoriji, jacina antifriza -15 do -20'C je sasvim dovoljno.

U oba slucaja nema potrebe za jacim jer smo vec rekli da jaci antifriz vise steti nego koristi, bitno je da nije jak isto tako da nije preslab a jos gore, ako je voda u sistemu, to ne valja nikako.

 

Odabir brenda koji ce biti u sistemu nije na meni, vama da kazemo, nek svako sipa sta misli da je najbolje za njega tj motocikl, bitno je da bude krstena radnja pri kupovini i nema greske jer cete iz takve radnje izaci sa krstenom robom.

4 do 5 godina i zamena.... ende

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Nije bas ende...

Razmera "pola/pola"  jer preporucena od strane proizvodjaca (vecine)... Ne pravi se odnos prema klimi....

U manjoj razmeri inhibitori korozije su nedovoljni i sistem se brzo kontaminira oksidom, takodje, samo u razmeri 50:50 ili nesto slabijoj 40:60 rashladna tecnost moze svojom viskoznoscu "podmazati" impeler i osovinu pumpe...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 32 minuta, N.F.S. je napisao:

Nije bas ende...

Razmera "pola/pola"  jer preporucena od strane proizvodjaca (vecine)... Ne pravi se odnos prema klimi....

U manjoj razmeri inhibitori korozije su nedovoljni i sistem se brzo kontaminira oksidom, takodje, samo u razmeri 50:50 ili nesto slabijoj 40:60 rashladna tecnost moze svojom viskoznoscu "podmazati" impeler i osovinu pumpe...

Nek bude kako si rekao.... ja ipak drugacije ;)

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 41 minuta, N.F.S. je napisao:

samo u razmeri 50:50 ili nesto slabijoj 40:60 rashladna tecnost moze svojom viskoznoscu "podmazati" impeler i osovinu pumpe...

Mozes li mi objasniti kako si dosao do ovog zakljucka, pogotovo za osovinu pumpe?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8238 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Podmazati je pod navodnicima, ne znaci podmazati u smislu da bolje klizi vec da ce metalne delove "presvuci" filmom koji nece koroziju dozvoliti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

voda ima duplo veći koaficijent odvodjena toplote ,ali jako loše podmazuje i sve živo korodira pa je u principu neprihvatljiva, ima po netu ddosta o tome i lako je razumljivo,nemoraš da budeš tehnolog.

I razblaživanjem se menja i gustina i podmazljivost i korozija i ipak je najbolje na 50% kao opšte rešenje računajući i na smrzavanje.

evo tablica smrzavanja,kriva ide gore dole sa vrhom na oko 65%

 

 

antifriz kriva.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Yamaha FZ6N S2

Sto se tice mog “crnog” antifriza mislim da on jednostavno promeni boju kad’ se mali milion puta zagreje i ohladi, ne mora znaciti da se mesa sa uljem.. narocito kad’ se kasni sa intervalom promene..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
pre 12 minuta, Djaps27 je napisao:

Sto se tice mog “crnog” antifriza mislim da on jednostavno promeni boju kad’ se mali milion puta zagreje i ohladi, ne mora znaciti da se mesa sa uljem.. narocito kad’ se kasni sa intervalom promene..

Antifriz ne menja boju u tom smislu... Moze da "izbledi" ili pozuti od kamenca i korozije vremenom jer se ne menja, vec dolivaju pomalo vode, ako negde flisuje, isparava, kapljuca.... 

Ali da pocrni to nisam video. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Belgrade
  • Motocikl: Yamaha FZ6N S2
5 minutes ago, miksamgm said:

Antifriz ne menja boju u tom smislu... Moze da "izbledi" ili pozuti od kamenca i korozije vremenom jer se ne menja, vec dolivaju pomalo vode, ako negde flisuje, isparava, kapljuca.... 

Ali da pocrni to nisam video. 

Ja zaista postujem misljenje i provericu, hvala! Samo bih da napomenem da sam na mnogim YT videima video da je antifriz takve (crne) boje.. To vise kazem da bih utesio sebe nego da bih demantovao tebe, jer zaista nemam neko znanje o vozilima i tecnostima u njima.

 

Npr: (moj antifriz je isto izgledao)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

@Satelis pa ja na to i mislio ali se nisam izrazio dobro. To niža viša gore dole... Zbunjuje

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

Ja sam daleko od majstora, al sam se navozao svega i svacega i nagledao. 

Samo preporucujem, jer sam skontao da kao sto i sam kazes nisi bas u materiji, odes kod nekog da to lepo pregleda. 

A na kraju krajeva, mozes i sam posle neke voznje, ostavis da prenoci, pa otvoris prelivnu posudu(ako je pristupacna) zabodes prst i vidis jel ima ulja. Jer ako ima, uvek se podigne u najvisu tacku kad je motor hladan, a to je prelivna posuda. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca
pre 3 minuta, Štef je napisao:

@Satelis pa ja na to i mislio ali se nisam izrazio dobro. To niža viša gore dole... Zbunjuje emoji23.png

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
 

@Satelis bocka jer smo naucili i mi po nesto od njega :P

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

kod tečnosti je bitna i debljina mlaza  kroz koji se gleda.Recimo motul 300v je kad sipate iz kantice je svetlo fluo žut a kad ga sipate u providnu flašu od kisele braon.Kako ga mućkate i dodje tanak sloj pri vrhu flaše on je opet svetlo žut.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Antifriz zaista nije nauka al isto tako se ne moze i ne treba shvatiti olako. 

Opet ponavljam, nek svako radi kako misli da je najbolje za njega i njegovog ljubimca.

 

Antifriz prevashodno sluzi za odvodjenje toplote a ne za podmazivanje ili "podmazivanje" u nasem slucaju :)

To je u stavri dest. voda puna raznorazne hemije, hemija koja vremenom slabi, gubi svoje svojstvo sto je i normalno a narocito slabi dolivanjem dest. vode ili jos gore cesmuse.

 

Prednost antifriza je u aditivu koji ima antikorozivno svojstvo i vislju tacku kljucanja u odnosu na dest. vodu. 

Svi sklopovi vezani za rashladni sistem su od nerdjajuceg materijala... osovina, propeler/impeler, creva, hladnjak, glava, posuda i kao takav ne bi trebao da rdja pa se opet desi hemijski proces u dodiru sa vodom (ne sa antifrizom) i eto stradanja hladnjaka npr.

 

Ima vozila koja stoje dugo, u sistemu antifriz.... svi sklpovi Ok (aditiv odradjuju svoje), ima ista takva vozila sa vodom u sistemu....belaj u najavi.

 

Takodje ima antifriza sa aditivom koji sluzi za podmazivanje (pumpe za vodu) ali takav se ne koristi na nasim motociklima (jer se to ne zahteva) vec na vozilima koji imaju daleko veca opterecenja.... koncept tako trazi + moze imati dodatnu el. pumpu pored mehanicke + dodatnu klpanu i svime time upravlja racunar..... to su vec neke druge performanse, sve zarad sto boljeg hladjenja ujedno cuvanja masine.

 

Ovo je neko moje, skromno misljenje, sto ne znaci da sam u pravu.

Nek svako radi onako kako misli da treba, nek gleda YT, nek cita uputstvo sa zadnje strane, nek miksa il kupi vec miksan, nek ide kod nekog da mu zameni il nek ne menja u opste..... dosta opcija ima na raspolaganju :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja