Jump to content

Moto Zajednica

R1200GSA: Zivot sa njim

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv
Pre 1 sat, Bojan Budjevac je napisao:

Odlazim kod Teše, nosim amortizer i dogovaram se. Kako smo se dogovorili, tako je i bilo.
Repariran amortizer, garancija 2 godine, montiram ga i evo vec 7.000km bez greske.
 

 

To je poenta, garancija. Juce sam bas razgovarao sa njim i kaze da je imao jednu malu seriju nekih gumica koje nisu bile dobre i desavalo se da posle popravke amortizer procuri. Tesa ne garantuje da amortizer nece procureti ali garantuje da ce o svom trosku popraviti. U medjuvremenu, nabavio je odlicne gumice iz inostranstva i od tada je bez problema.

 

Pricao mi je kad je isao autom u Nis da uzme amortizer sa kojim je bilo problema i isto tako vratio coveku i namontirao na motor.

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

potraja ova svadba par dana. :)

da pocnem...

 

meni je procureo zadnji amortizer, kontaktirao sam "majstora" i krenuli u pricu...

ubedio me je da je bolje da radim oba, jer ce biti novo ulje i kako to vec ide.

pristadoh.

skinuh zadnji, skinuh prednji (potpuno ispravan) i poslah post-expressom.

nekako u isto vreme je drugaru stradao prednji i ja ga ubedih da pred veci put servisira i zadnji (verujuci majstoru).

 

ko nije skidao prednji amortizer ne zna muke...

 

uglavnom uradio je i meni i drugaru oba, cena je 150e po amortizeru i covek garantuje 2 godine...

 

nije proslo mesec dana, pustio kompletno mi je iscureo prednji a i drugaru, takodje..

kontaktiramo majstora i tu krece vrdanje. te ja garantujem te ovo, te znas to je neki proizvodjac, pa trstenik, kakvi god da su bili odgovori, vise nije ni bitno.

konstantno je pravio paralele u smislu, da nov amortizer kosta XX i da on to radi za 5x manje i da eto, postoji rizik da se to dogodi itd itd itd...

 

te ako hocu fabriku, onda da idem i da kupim original itd itd itd..

 

on je SAMOUK, sto i potencira u svakom razgovoru i da, zna ih servisirati, ali koristi nekvalitetne gumice, koje je cak on obradjivao.

 

fabricki amortizer je pod pritiskom 8bar (ipak sede neki inzenjeri u minhenu, pa su proracunali da tako treba), on ih "pumpa" na 10bar, jer smatra da tako treba.

takodje, koristi gusce ulje nego sto je predvidjeno, jer po njegovim recima i iskustvu mora tako.

 

uglavnom priznao je garanciju i meni i drugaru i to niko ne spori, al' vozeci takav amortizer shvatices da to nije to.

dodatno, ja nemam vremena, zivaca a i ni volje da provodim vreme skidajuci ogibljenje na mesec dana i prosledjujuci njemu na servis.

 

mada sam se sada ispraksirao i za skidanje prednjeg mi ne treba vise od 20min :)

 

takodje u viber zajednici koja je pomenuta postoji mnogo ljudi koji salju amortizere kod doticnog i isto tako mnogima se desila situacija kao meni.

 

ja sam moju agoniju zavrsio tako sto sam kompletno sklonio set repariranih jer im ne verujem i stavio wilbers sa esom.

 

poenta price je da...
to je reparacija -> stap kanap fazon, ko hoce, ko ima vremena, volje i zivaca da se igra, izvolite!

 

postoji jedan kolega koji je u SLO i on sve to radi veoma kvalitetno, s tim sto reparacija nije 150e, vec 2-3x skuplja, ali postoji razlog za to.

nema trstenickih gumica iz prve petoletke, paljene gume...

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1074 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

e da, ne krivim ja nikog, vec samo kazem da treba biti obazriv.

ja sam licno i na moju odgovornost kontaktirao majstora, zeleci da prodjem jeftinije...

 

ali eto, vratilo mi se kao bumerang.

krivo mi je samo sto nagovorih drugara da i on reparira ispravan zadnji, kao i ja sto ucinih sa mojim ispravnim prednjim.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 254 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: R1150GS

U redu,pošteno.

 

Neki moj lični zaključak je da ste ti i drugar baš natrčali na lošu seriju tih gumica pa je problem nastao tu.

 

Sledeći zaključak, uopšteno,bi bio da posle reparacije ne treba očekivati da se dobije nov Ohlins za deset puta manje pare, već mnogo bolje ogibljenje od izrabljenog i neispravnog koje je bilo.

Otprilike.

 

Svakako hvala na podeljenom iskustvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: cuprija- basel
  • Motocikl: Aprilia SL 1000 Falco - Honda XL 1000 Varadero - Yamaha XVS 1300 Midnight Star-Yamaha Xcity 250-Yamaha Xmax 125

Ne bih da se pravim pametan,ali moje je misljenje da ako se uradi remont kako treba ne vidim razlog da taj amortizer ne bude isti kao sto je bio i kad je izasao iz fabrike.

Inace sam planirao da odnesem zadnji od honde kod doticnog majstora da ga remontuje jer je ispustio dusu 

Promenio član bobangsxr
  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12092 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

U principu, to je to, sve je to meni Tesa ispricao. Trstenicke gumice odavno ne koristi, vec nabavlja od spolja. O pritiscima ne treba pricati jer se razlikuju, u mom WP je recimo 12 bara, Showa je drugacija. 

 

Sve poruke o Tesi ce biti prebacene u temu o njemu, jer su u ovoj temi off topic.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Da se i ja umešam, jer sam se svojevremeno bavio servisom amortizera i kad niko nije, niti smatralo da ima potrebe tako nešto raditi, a i cena, koja je bila duplo niža, nije bila prihvaćena, ima tema na forumu koja nije završena u potpunosti.

 

Prvi pokušaj nije bio uspešan, jer samoukost nije bila dovoljna, pa sam uspeo da dobijem virtuelno obuku. Pored zantske, potrebno je znati zakone na osnovu kojih se hidraulika puni, kolko ulja, koje viskoznosti, kolko vazduha, odnos zapremine ulja i vazduha, inicijalni i radni pritisak, te kako preračunati potrebno i na kraju kako istestirati da li je dobijena dobra performansa. Instdukcije o svemu nije bilo moguće naći, a bez svega navedenog, amortizer neće biti dobar, ali, kada je on procureo i nema funkciju, svako iole dobro stanje se doživljava kao dobro. Inače, servisiran amortizer može da bude i bolji po performansi i dugotrajniji i po snazi i po procurivanju.

Manžetne, zaptivni semerinzi, uglavnom su specijalnih dimenzija, teško se nalaze i skupi su. Postoji i u Beogradu firma koja može da ih pravi, ali ja ih nisam koristio, već koji su liveni, pa sam vršio korekciju kućišta i praktično stavljao standardne mere, razlika j ceni manžetne i po deset puta. 

Uzimao sam ih deklarisane za 160bara, ali sam jednom dobio greškom trgovca za niži, dva puta mi je procurivao na stolu i tek sam tad ukapirao šta je u pitanju, trgovac je pobrkao policu, razlika u boji bila malo vidljiva.

 

Ono, "ko radi taj i greši", tako da uvek postoji rizik za bilo šta da se radi, bitno je da nema štete neke velike i da se može popraviti, ko što je i uostalom i rečeno da je bilo tako. 

Ja šaljem Teši ko me god pita, a ne znam čoveka uopšte, u Slo je malo komplikovano.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3972 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Moj öhlins revidiran u holandiji, frendovih nekolicina ohlinsa isto.
125€ po komadu.
Wilbers prednji i zadnji u Wilbersu Njemačka revidirani za 230€ obadva.
Zbog uvida u cijene.

I da, nakon revidiranja su to novi amortizeri.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Radni sat u Švici u servisu je sada oko 150 Chf. Podešavanje za trke u Austriiji, bilo 500e. Još je bilo

nekih koji su popravljali amortizere,  upravo prečicom, al ajd, svi misle da ako su za nešto platili, da će to i dobiti. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Redovan servis je jedno, tad se samo zameni ulje i upumpa gas, kod Ohlinsa je to koštalo 60 i jeste ko nov amortizer, a sasvim drugo puna popravka.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3972 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Revidiranje je dovođenje u novo stanje.
To bi ti bar triba znati.
Kad se otvori minja se sve što je i zeru pohabano.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Naravno da znam, ali, ima mnogo komponenti koje se mogu pohabati, od kojih su neke skupe i zato cena mora da varira, ali se sve podvodi pod isti naziv. Ako amortizer nije procureo i prešao recimo 30k, zašta Ohlins navodi da je to servisni interval za vožnju po asfaltu, onda je revizija samo zamena uljja i punjenje i svojevremeno je to bilo kod njih kolko sam naveo, dok recimo KTM u Mađarskoj je to isto naplačivao 150. Sve ostalo je bilo ekstra naplaćivano, ako mora druga osovina recimo, to je preskupo, njena revitalizacija, koju servisi ne rade, je bila skupa i ovde i duplirala trošak, ako odu karika i hilzna, nije isplativo da se radi. Manžetna u standardnoj dimenziji je koštala 2-3 Evra u maloprodaji, a kad je u specijalnoj išla i 20e, a svakako proizvođača nije toliko, ali su naplaćivali. Recimo, neke firme nisu menjale samo manžetnu i brisač nego celu glavu sa njima, negde su oba semeringa izlivena sa glavom i to muški naplaćuju. Zavisi od pristupa, odnosno šta je sve sadržano od delova  pod tim nekim nazivom, mogu da se metu par semeringa uz ulje pa da kažu da je sve novo. Neko će da uproseči 100e, pa od 10 amortizera da menja samo ulje, a u jednom slučaju da mora dodatno i da tako nađe isplativost, a neko, ko Ohlins, stavku po stavku, što je pošteno.  Tako da sa je sve od do i bez taksativnih navoda šta je sve urađeno, ne mogu se porediti cene baš tako jednostavno, niti se ona može reći tačno, jer zavisi šta je sve crklo, znači sano može da se predpostavi. Osovina se ne može videti dal je oštećena dok se ne rasklopi, a duplira cenu i nije tako retko da ona strada. Ima amortizera koji nisu uopšte predviđeni za opravku, ne rasklspaju se uopšte i moraju da se seku i posle pravi čep da se zatvori, to ne može da uradi većina strugara. BMW amortizeri na R1200 su polu servisibilni, da se uradi kako treba, ima se pomuči, dok recimo slična Showa od nekog drugog motora se lako remontuje. Svaki amortizer je priča za sebe.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja