Jump to content

Moto Zajednica

Mašinska obrada cilindara dvotaktnih motora i zazori između klipa i cilindra

Recommended Posts

  • U prolazu, 2 postova

Interesuje me mišljenje servisera dvotaktnih motora i njihovo iskustvo o zazoru koji je potreban da nebi došlo do zaribavanja kilipa i cilindar prilikom mašinske  obrade na specijalu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4591 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4

Ovo ti zavisi od toga za koji ti motor treba i da li ima vodeno ili vazdušno hlađenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 2 postova

Interesuje me za cilindar sa vodenim hladjenjem Fi 41,5. Radi se o klipu Prox kupljenom u Srbiji za 3050 din. Piše MADE IN JAPAN u klipu. Dali mogu smatrati da je to orginal klip, obzirom na neke cene u Evropi koje su znatno veće. Hvala na mišljenju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4591 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
On 1.2.2019. at 7:00, Motokira je napisao:

Interesuje me za cilindar sa vodenim hladjenjem Fi 41,5. Radi se o klipu Prox kupljenom u Srbiji za 3050 din. Piše MADE IN JAPAN u klipu. Dali mogu smatrati da je to orginal klip, obzirom na neke cene u Evropi koje su znatno veće. Hvala na mišljenju.

Izvini druže, potpuno zaboravih da odgovorim. Nisam 100% siguran, ali za agregate sa vodenim hlađenjem tolerancija je oko 3,5 desete, dok ne na dvotaktnim motorima sa vazdušnim hlađenjem oko 4,5 desete. Bar su meni tako radili cilindre i objašnjavali. Mada sam koristio i vazdušno hlađeni cilindar sa tolerancijom od 3,5 desete, ali sam ga prethodno dugo razrađivao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Tolerancija jako zavisi od klase obrade cilindra i vrste materijala kao i kvaliteta klipa. Takodje, ogromnu razliku pravi ulje koje se koristi za mesavinu. Ako je za neku obicnu upotrebu, iole valjan majstor to odradi da valja. Naravno, uz najpre kupljen klip, koji premeri pa po njemu obradi cilindar. . Na mom Simsonu je klip bio npr. 39.98 mm, a cilindar je koliko se secam isao na okruglu meru (40.00 mm). E sad, zbog kvaliteta klipa je u praksi radjen verovatno i na vecu meru (40.02 mm)

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vinyl rider, 784 postova
  • Lokacija: Зрењанин, хоме оф тхе ДАНИ ПИВА
  • Motocikl: VFR 800fi INTERCEPTOR the big red bee ; ДОНГО - руска машина - дрвена осовина

Pre ce da bude STOTE (1/100) , lupao bi kao da mu je rodjendan sa 3.5 desete

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Kakve stote, pogoditi u 3.5stotih je gotovo nemoguce. Zbog samog zagrejavanja materijal zna pobjeci par stotih, a kamoli u pola stote. Kao sto neko napisa, odnese se klip i majstor po njemu obradi cilindar


Послато са Redmi 4X уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4591 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 1 sat, štampar je napisao:

''десете'' или ''стоте''?:D

 

Jeb*** šta napisah. Da je desete bilo bi veselo, stote!

 

Izvinjavam se

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4591 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
pre 15 minuta, Bigor je napisao:

Kakve stote, pogoditi u 3.5stotih je gotovo nemoguce. Zbog samog zagrejavanja materijal zna pobjeci par stotih, a kamoli u pola stote. Kao sto neko napisa, odnese se klip i majstor po njemu obradi cilindar


Послато са Redmi 4X уз помоћ Тапатока
 

Da, ali kolko majstor ostavi tolerancije?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere

Kad sam busio na MZ-u busio sam ga po service manualu gdr pise da izmedju klipa i cilindra treba da bude 0.03mm. Nije se pregrejavao i lepo je palio i radio.

Sent from my TA-1000 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2818 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Super Tenere 750

Tolerancija od zadate mjere moze mozda da bude 0.03,a dimenziju izmedju klipa i cilindra ne bih znao, mada mi ima logike da bude 0.35,mozda cak i vise. Ako stavlja istu dimrnziju klipa kao sto je i bio onda se mozda izpolira na tih 0.03 cisto da ukloni kakve neravnine. Ja smatram kad kaze specijala da je mislio na novu dimenziju klipa :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6300 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Meru cilindra odredjuje mera klipa, njegova tolerancija nakon izrade u fabrici (obično označena slovima)...a boga mi i kvalitet. Koji je sve više nepoznanica, jer klipove pravi i Kurta i Murta.

Ozbiljan klip je tako napravljen da izgleda tako da je u zoni čela uži nego na suprotnom kraju. To se golim okom ne vidi, ali razlika može da bude i cela deseta...0,1.

Zamislite sada jedan klip...uzmete mikrometar i izmerite zonu izmedju prve karike i čela...ona bude (recimo za A toleranciju Tomosovog originalnog klipa) 37,84.

 

Zaboravih, mera cilindra za A toleranciju je 38,01.

 

Zatim izmerite klip na suprotnom kraju košuljice ona bude 37, 95.

Sredina klipa...otprilike u visini otvora za bolcn bude 37,86, a ono malo "mesa" izmedju karika 37, 91

Sve u milimetrima naravno, to nisam stavljao nigde...

...i sad. Na koju meru tolerancija?

 

 Ima ozbiljnih majstora, hvala Bogu.

Ali ima i onih kod kojih "sve može" gde se puno toga radi odokativnom metodom. Promašena tolerancija može da izazove razne probleme.

Kada je nedovoljna, može da dovede do blokade...u narodu se popularno kaže da klip "lepi"...i ako ne prsne ili ne izazove neku drugu štetu moguće je naknadno reagovati.

Kada je preterana, praktično imate neupotrebljiv cilindar (kako kad je radjena generalna ::)) koji će se ponašati kao da je prešao ko zna koliko kilometara.

 

Ako taj majstor, što će da buši cilindar traži od mušterije podatak na koliko da se buši cilindar...ja bih ga zaobišao.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
6 minutes ago, pronto said:

...i sad. Na koju meru tolerancija?

I na koju meru se onda busi cilindar? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Mada, kada smo vec kod rupe u klipu, jako mi je interesantan klip dizelasa. Ta rupa u sredini valda ublazava tu kompresiju prema karikama i valda je to razlog duzeg trajanja. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ta ruoa je nesto drugo. Klip sa prstenovima je jedan jaaaako ozbiljan sklop. No, sta cemo sa tim da klio nije okrugao nego ovalan? :jee:

Dakle, u zoni bolcne se vise toplote odvodi nego u istoj ravni na kosuljici, tako da ni tu dimenzija nije ista. 

Imate malo o tome u temi koju sam zapoceo odavno i stao na pocetku. 

Zove se: ponesto o motorima sus. 

Ne umem da linkujem. A nastavicu pisanje jednom. Nadam se. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4591 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre sat vremena, abarth_maniac je napisao:

Ta ruoa je nesto drugo. Klip sa prstenovima je jedan jaaaako ozbiljan sklop. No, sta cemo sa tim da klio nije okrugao nego ovalan? :jee:

Dakle, u zoni bolcne se vise toplote odvodi nego u istoj ravni na kosuljici, tako da ni tu dimenzija nije ista. 

Imate malo o tome u temi koju sam zapoceo odavno i stao na pocetku. 

Zove se: ponesto o motorima sus. 

Ne umem da linkujem. A nastavicu pisanje jednom. Nadam se. 

nastavićeš, uskoro, nadam se. Će izaćeš i u časopisu, majke mi :) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja