Jump to content

Moto Zajednica

novi problemi sa osiguranjem

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

I ako, u potpunosti podržavam ovu odluku! (Nemam nikakve veze sa agencijama ili tehničkim, ali sam uskraćen da registrujem auto na rate) Do sada su imali i do 20% od polise.. Siguran sam da osiguranja i dalje daju 20% od polise, samo što agencijama ili tehnočkom ide 5% a bati 15 %.. (sve na brufen dao!)

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

baš me zanima da li će sad osiguranja skinuti cenu za tih 5 %,Tek sam odskora saznao da je zerleni karton ,,običan ,, prepis tvojeg osiguranja za stranu osiguravajuću kuću.

Znači za papir 2000 dinara a bio je i 3000 a bosanci i razni ostali koji ga imaju zbog zemalja u koju putuju košta 2-3 evra što je sasvim dovoljno za komad papira i 3 minuta posla.

Imamo jednog starog ns motoristu koji radi u osiguranju.nE BI BILO FER DA KAŽEM šta oni svi missle o nama korisnicima.Ponašaju se kao predatori na vrhu lanca ishrane koji in je omogućio politički sistem i stranke koje god to bile.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Bla bla - truć truć  - Tako bi mogao da okarakterišem ovo pisanje kurira. Prave frku tamo gde je nema sve zarad podizanja tiraža .  Šta su rekli ovim tekstom - ništa . Mogli su to sve da spakuju u par rečenica tipa " Tehnički pregledi zbog smanjenih provizija više neće raditi osiguranje vozila, pa će vozači morati da sami vade polise u osiguravajućim kućama kao što su to radili pre 30 - tak godina " .

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
On 1/30/2019 at 11:02 PM, BanditVA said:

I ako, u potpunosti podržavam ovu odluku! (Nemam nikakve veze sa agencijama ili tehničkim, ali sam uskraćen da registrujem auto na rate) Do sada su imali i do 20% od polise.. Siguran sam da osiguranja i dalje daju 20% od polise, samo što agencijama ili tehnočkom ide 5% a bati 15 %.. (sve na brufen dao!)

hajde da probam da odgovorim na ovo pitanje (10 godina sam radio u jednom osiguranju, doduše kao IT).

% koji se daje osobi na tehničkom pregledu je propisan uredbama NBS-a i od 2010-e ne sme biti veći od 5%

koliko sam upoznat do sada, nijedno osiguranje to nije poštovalo, jer ih niko nije kontrolisao...

 

Plus, vladala je veoma nelojalna konkurencija između osiguravajućih kompanija, pa faktički su ubadali sami sebe u stomak.

 

kazne su u poslednjoj godini značajno pooštrene (uključuju i gubitak dozvole za rad) pa su osiguravajuće kompanije rešile to striktno da poštuju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
On 1/30/2019 at 11:37 PM, sasa ns 1 said:

baš me zanima da li će sad osiguranja skinuti cenu za tih 5 %,Tek sam odskora saznao da je zerleni karton ,,običan ,, prepis tvojeg osiguranja za stranu osiguravajuću kuću.

Znači za papir 2000 dinara a bio je i 3000 a bosanci i razni ostali koji ga imaju zbog zemalja u koju putuju košta 2-3 evra što je sasvim dovoljno za komad papira i 3 minuta posla.

Imamo jednog starog ns motoristu koji radi u osiguranju.nE BI BILO FER DA KAŽEM šta oni svi missle o nama korisnicima.Ponašaju se kao predatori na vrhu lanca ishrane koji in je omogućio politički sistem i stranke koje god to bile.

Neće.

neće se skinutih 5%.

 

Ispravka za ZK. ZK je jedini validni međunarodni dokument kojim možeš garantovati da poseduješ osiguranje od autoodgovornosti (napisan je na međunarodno priznatim jezicima).

 

Da. papir je 2000din i potreban ti je samo ukoliko ideš u BIH i Makedoniju ali ne zbog plana osiguravajućih kompanija da te pljačkaju, već zbog međunarodne zajednice.

Naime za BIH je neophodan zbog političkih razloga, kantona, još uvek neusaglašenog razgraničenja, federacije, Rep Srpske itd itd... ne postoji jedno zakonodavno telo i samim tim ne postoji mogućnost da se potpiše međunarodni sporazum kojim bi priznali mnogo toga, a i osiguranje.

 

sa Makedonijom je problem jer makedonija nije makodonija, već BJR Makedonija (spor koji imaju oko imena sa Grčkom) i zbog nepriznavanja imena, ne potpisuju međunarodni sporazum... Sada je i ovo rešeno, koliko sam pročitao zvaće se Republika Severna Makedonija, i možeš očekivati u veoma dogledno vreme ukidanje ZK za istu.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom
pre 2 minuta, m.milivojevic je napisao:

hajde da probam da odgovorim na ovo pitanje

E, ako si odgovorio.. Samo što moj post nije bilo nikakvo pitanje već samo moje mišljenje, kojeg se i nakon tvoje konstatacije pridržavam.. Sve što si napisao, ne osporavam, ali ovima su i oči gladne, tako da neka tamo uredba NBS-a, mislim da ih uopšte ne dotiče..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
On 1/30/2019 at 11:02 PM, BanditVA said:

I ako, u potpunosti podržavam ovu odluku! (Nemam nikakve veze sa agencijama ili tehničkim, ali sam uskraćen da registrujem auto na rate) Do sada su imali i do 20% od polise.. Siguran sam da osiguranja i dalje daju 20% od polise, samo što agencijama ili tehnočkom ide 5% a bati 15 %.. (sve na brufen dao!)

Po zakonu o osiguranju, polisa AO se ne može platiti na rate.

NIKAKO.

 

Tehnički pregledi su tu peglali na sledeći način:

 

kupiš polisu kod njih, oni uzmu 20% (ne retko i 30%), pa od tog procenta koji se nakupi, finansiraju sve one koji kupuju na rate.

TJ oni tu polisu koju ti kupiš na rate, plate u celosti osiguranju, i izlaze ti u susret tako da ti ne plaćaš to osiguranju, već njima...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
On 2/2/2019 at 1:58 AM, drumskalisica said:

Bla bla - truć truć  - Tako bi mogao da okarakterišem ovo pisanje kurira. Prave frku tamo gde je nema sve zarad podizanja tiraža .  Šta su rekli ovim tekstom - ništa . Mogli su to sve da spakuju u par rečenica tipa " Tehnički pregledi zbog smanjenih provizija više neće raditi osiguranje vozila, pa će vozači morati da sami vade polise u osiguravajućim kućama kao što su to radili pre 30 - tak godina " . 

Ne ulazim u to, šta pišu novine, iskreno nisam do detalja ni pročitao članak, ali objasniću ovo na sledeći način:

 

Da bi TP mogao da proda osiguranje, moraju da imaju osobu koja ima licencu NBS za prodaju osiguranja (kako bi klijenta na pravilan način upoznala sa svim uslovima i pravima osiguranika).

 

Takođe 1 TP bi po zakonu trebao da zastupa samo jednu osiguravajuću kompaniju. to opet nije slučaj.

primer: 1 TP 10 zaposlenih, od toga 5 majstora, i svi imaju licencu NBS, pa zastupaju 10 kompanija.

 

Kad dođeš, usluga na nivou.

Nude ti osiguranja svih kompanija, a tebe, kao pojedinca, treba da boli Q.

Zašto?

Zato što je to osnovno osiguranje... i pokriva samo štetni događaj pričinjen trećem licu.

u prevodu, ako se osiguraš AO i opališ u banderu, JKP rasveta će naplatiti štetu pričinjenu banderi od osiguavajuće kompanije od koje si kupio osiguranje.

Zaključak. Kupiti najjeftinije.

 

Koje će ti zaposleni na TP ponuditi?

Ono za koje ima najveći procenat

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
On 2/2/2019 at 1:07 AM, LuckyVladano said:

Ja mislim da ce da poskupe osiguranje jer sad treba da zaposle nekoga ko ce da ispisuje polise itd   <_<

Osiguranje je generalno gledano veoma prosto.

 

Kao osnovni koeficijent za obračun polisa, uzima se idelna trećina vrednosti vozila iz tri kategorije (vrednost vozila se izdaje jednom godišnje u jedinom zvaničnom katalogu - AMS - gde imaš svako vozilo, koje je prepoznato od agencije za bezbednost saobraćaja, uključujući vozila sa dodatnom opremom). na osnovu istog kataloga, obračunavaju se i kasko polise (ovo ću objasniti u sledećem postu).

 

e sada, za idealnu trećinu vozila, uzimaju se vozila koja su prepoznata kao najčešći učesnici u saobraćaju i to iz tri klase automobila:

- Fiat Punto

- Škoda Octavia

- Iveco Daily

 

do prvog poskupljenja, pre nekoliko godina, koeficijent je izračunavan na osnovu:

- Zastave 101

- TAM 60

- Golf 1

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
On 2/2/2019 at 1:07 AM, LuckyVladano said:

Ja mislim da ce da poskupe osiguranje jer sad treba da zaposle nekoga ko ce da ispisuje polise itd   <_<

U RS su se stekli uslovi za bezpapirno poslovanje, tj izdavanje polisa (radio sam na implementaciji sistema), samo što zbog još nekih neusklađenih propisa, polise osiguranja i dalje štampa kovnica novca topčider (neću navesti razloge).

 

Trenutno sada, sistem je takav, da pored svih želja osiguravajućih kompanija da omoguće online kupovinu AO polisa, država ne stoji iza toga.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
14 minutes ago, BanditVA said:

E, ako si odgovorio.. Samo što moj post nije bilo nikakvo pitanje već samo moje mišljenje, kojeg se i nakon tvoje konstatacije pridržavam.. Sve što si napisao, ne osporavam, ali ovima su i oči gladne, tako da neka tamo uredba NBS-a, mislim da ih uopšte ne dotiče..

Upravo tako.

Vlasnicima TP su oči gladne.

 

Objasniću to na sledeći način:

Zakon o osiguranju je uredio da pokretanje postupka za naknadu štete za AO može biti 10 god.

u prevodu. opalio si u banderu, JKP rasveta ima pravo da pokrene postupak za naknadu štete za 9 godina, 11 meseci i 30 dana...

 

To osiguranjima pravi ogromne troškove.

kako?

na sledeći način:

da bi osiguranje moglo da posluje, tj da uopšte izdaje osiguranja, mora da ima tehničke rezerve.

Tehničke rezerve predstavljaju sumu, koja mora biti deponovana na računima NBS, odnosno uložena u državne hartije od vrednosti u vrednosti svih prodatih osiguranja (veoma je bitno da je definisan tip osiguranja - o ovome u sledećem pasusu). Ta suma je izračunata na osnovu aktuarskih procena i procena rizika u formi koja je verovatnoća naplate svih štetnih događaja odjednom.

npr.

 

prodao si 10000 polisa, osigurao si 10000 vozila, moraš imati novca na računu u narednih 10 godina, da pokriješ štetne događaje i to u obliku da sve polise u istom trenutku imaju štetni događaj.

 

Ovo su ogromni troškovi... a rezervacije tehničkih rezervi se obračunavaju svaki dan...

Aktuari garantuju svojom ličnom imovinom da su izveštaji koje predaju verodostojini - Verovali ili ne, ovo se radi na 15-o dnevnom nivou.

 

Tehničke rezerve:

ako prodaješ AO, praviš tehničke rezerve za AO i po zakonu ih ne smeš koristiti za štete koje su nastale po drugom tipu osiguranja, npr imovini.

 

Takovo je zbog smanjenih tehničkih rezervi izgubilo dozvolu za rad. u roku od par sati.

 

pored navedenog, svako osiguranje u skladu sa svojim učešćem na tržištu deponuje novac u udruženje osiguravača i to zbog rezervacije šteta, štete pričinjene trećim licima od neosiguranih vozila, fonda zelene karte itd itd...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

idemo dalje:

Ukoliko uzimate kasko, pogledajte šta kupujete, jer ne retko agenti osiguranja (isto rade na procenat) prikriju opremu na vozilu, kako bi vam smanjili premiju.

Takođe, modifikuju osigurane rizike, pa npr, može da vam se dogodi sledeći scenario:

- Nikiti poplava, vozila završila u moru - nije plaćen nijedan kasko iako su bili osigurani, jer osigurani rizik upad vozila u more nije pokriven.

- Obrenovac, poplava, isplaćeno je veoma malo šteta, jer su osiguravani stanovi od izliva vode (ovde se misli na rizik izliva vode u stanu od pucanja cevi), a ne od izliva vode usled vremenskih nepogoda (katastrofe)

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

Za kasko sa učešćem uzeću moj primer.

ja nemam učešće u šteti za auto i libo me Q. sve štete plaća osiguranje (ali vodim računa šta ću da prijavim) jer po principu bonusa i malusa, ukoliko prijavim štetu, samim tim povećavam sebi premiju iduće godine.

Naravoučenije, sitne ogrebotine, zajebancije, prijaviti u poslednjoj planiranoj godini ugovaranja osiguranja. ne isplati se pre.

 

kasko sa učešćem, sve štete do određene sume pokrivaju osiguranik i osiguranje zajedno.

npr: ukoliko imam učešće u šteti od 100 € (a da bih smanjio sebi premiju), sve štete do 100€ plaćam sam - Iduće godine, ukoliko osiguram vozilo, imam malus.

 

Ukoliko je šteta 500€, 100 € plaćam ja, ostalo osiguranje - iduće godine imam malus...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

da se vratim na temu AO i kako sve to funkcioniše u realnosti:

 

TP dnevno proda 100 polisa prosek polise 100€. njihovih 20% je 2000€ na dnevnom nivou.

i to je to

njima se tu završava priča.

 

Za osiguranje to nije tako.

Osiguranje umesto da isplati proviziju od 500€ plati 2000€.

samim tim umesto da prihoduju 9500€, oni prihoduju 8000€

 

mnogo? e pa nije.

 

prc

 

tu počinje zavrzlama.

evo ga jedan scenario:

sedne lik u stojadina, opali u merca, ubije dvoje ljudi... i?

osiguranje je dužno da plati sve materijalne i nematerijalne štete (ljudski život)...

kako? lako. od polise od 100€.

e sada pitanje.

koliko tih polisa mora da se proda uz sve troškove, da bi isplatio štetu na mercu plus koliko vredi ljudski život?

uključe se porodice, krene naplata nematerijalne štete, suđenja, kurci, palci...

 

eto roka od 10 god... (ako neko ostane toliko oštećen, da mu treba 10 god da se sabere, dozove, izleči, pa da pokrene naknadu štete).

 

ajdemo dalje:

kamion, italija, vozilo regularno osigurano u RS, vozi ulicom ubije biciklistu.

nema ZK. ne treba mu.

prc.

naknada štete 250 000 €. toliko momci vredi život u EU...

 

 

imamo sledeći scenario.

stojadin, pijan, crveno svetlo, pokosi pešake. ubije 2, 3 invalida...

prc.

plaćaš naknadu štete za smrt plus sva bolnička lečenja plus naknadu na nemogućnost da zarađuju, plus odštetu za strah, bol itd itd...

pa tek onda kada se sve sabere, zaleči, potvrdi, osiguravajuća kompanija pokre postupak regresiranja štete (naplatu od počinioca jer je svojom krivicom učinio štetni događaj - pijan)...

prc.

vozi stojadina. radi za 200€. ništa se ne vodi na njemu.

možeš da pokreneš izvršenje, pa da preko izvršitelja staviš blokadu na račun u maksimalnom iznosu od 50% plate...

100€.

a šteta...

100 000€...

 

koliko tih polisa mora da se proda?

 

TP se izvukli i to je to.

uzeli svoj %.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25

primera imam milion.

ali bih ovde stao...

mislim da je dovoljno...

 

u svakom slučaju, nadam se da sam bar malo pomogao da se razjasne osnovni principi funkcionisanja AO osiguranja.

 

Opet bih podvukao, nemam interesa da zastupam osiguravajuće kompanije, jer i ja sam korisnik osiguranja, kao i svi vi, već sam samo hteo da pojasnim, ukoliko postoje zabune, kako princip osiguranja funkcioniše.

 

stvari su mnogo komplikovanije nego što na prvi pogled izgledaju.

 

tu postoje još mnogo termina:

- reosiguranje

- pridržaj

- samopridržaj....

 

baš mnogo toga...

 

ali nadam se da je za dovoljno...

 

 

još jednom, nije mi namera da bilo koga uvredim, da omalovažim stav, mišljenje ili šta god, već da samo pojasnim princip kako sve funkcioniše...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
1 minute ago, Astral said:

:neznam: boli me mozak od ovog

heheh

Barem ti znaš da sam potkovan za ovo...

ovo je ukratko...

nabacano zbrda, dola, kako bih u što manje txt-a pojasnio...

 

u pozadini je mnoooogooo komplikovanije

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

vidim da si expetr,ali ja sam pročitao da je zeleni karton  običan prepis obaveznog osiguranja zbog onih zemalja koje nisu potpisale neku medjunarodnu konvenciju.Znači sa njim se samo potvrdjuje da imaš obavezno i za to je jako mnogo para a to potvrdjuje i kolko košta u drugim zemljama.

zbog plana osiguravajućih kompanija da te pljačkaju, već zbog međunarodne zajednice.

jeste zbog meddjunarodne zajednice ali isto tako jeste i plan za pljačku jer nije medjunarodna zajednica odredila cenu.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
5 minutes ago, sasa ns 1 said:

idim da si expetr,ali ja sam pročitao da je zeleni karton  običan prepis obaveznog osiguranja zbog onih zemalja koje nisu potpisale neku medjunarodnu konvenciju.Znači sa njim se samo potvrdjuje da imaš obavezno i za to je jako mnogo para a to potvrdjuje i kolko košta u drugim zemljama.

zbog plana osiguravajućih kompanija da te pljačkaju, već zbog međunarodne zajednice.

jeste zbog meddjunarodne zajednice ali isto tako jeste i plan za pljačku jer nije medjunarodna zajednica odredila cenu.

Ma kakav ekspert :). ja sam informatičar :)

Cena je definisana na nivou državnih taksi (opet odluke NBS) i u svim osiguranjima košta isto (zakonom uređena oblast).

upravo tako.

Međunarodna zajednica.

Čim je RS potpisala međudržavni sporazum, pretala je potreba za kupovinu ZK.

problem je u tome što BIH i MAC nisu potpisale sporazum ali zbog već navedenih njihovih problema.

 

u svakom slučaju ne moraš da kupuješ ZK.

možeš da kupiš granično osiguranje.

to se računa na dnevnoj bazi i obično je po danu oko 70€ i kupuje se na granici.

 

prosto.

ko će da snosi rizik dok se voziš kroz Makedoniju i ako ubiješ babu na autoputu ako nisi osiguran ?

ako nemaš ZK tj da transferuješ rizik na osiguravajuću kompaniju tvoje matične zemlje, dužan si da se osiguraš u prolazu kroz tu zemlju, gde je potrebna ZK.

opet, nije problem u našim osiguravajućim kućama, već u MAC i BIH.

u svim zemljama evrope, uključujući i albaniju i tursku, nije ti potrebna ZK.

 

pljačka?

nisam siguran.

zašto?

prosto..

sada lepo odeš u DE opališ nekog, i pošto ti već ne treba ZK, državljanin DE naplati osiguranje međunarodnim sporazumom od tvoje matične kuće. a tebe to ne zanima...

ali, taj rizik se mora transferovati -> tu uvodimo pojam reosiguranja.

 

u zemljama BIH i MAC, ne postoji mogućnost da reosiguraš štetni događaj. :)

 

moja prethodna kuća je isplatila štetu za udes u na uglu pariske komune, otona župančića i narodnih heroja, gde je lik pri brzini od 120 zavalio u pekaru i pritom ubio kuče.

da.

isplatili smo štetu za kuče (neka kuca sa pedigreom,, prvak srbije ili šta ja znam već), plus štetu na objektu, plus pretrpljeni strah i bol 10 ljudi koji su u tom trenutku bili u pekari...

 

strah i bol 60k din po osobi, po defaultu.

ako se tužiš ideš na 140k bez problema.

 

 

hajdemo sada malo o ekonomiji. međunarodna zajednica je isto tako dala RS pozitivan rast na osnovu rezultata vlade i na osnovu stope nezaposlenosti i BDP-a.

stopa nezaposlenosti je prividno smanjena, odlukom vlade RS, da se sa biroa uklone ljudi koji se nisu javili, bem li ga, neko vreme... godinu, dve, šta ja znam.

 

tada smo dobili rast zaposlenih, koji pominju non stop u marketinške svrhe vlasti.

 

e gle sad:

pošto imamo rast BDP-a, samim tim više nismo zemlja visokog rizika.

to samim tim nosi činjenicu, da je bezbedno ulagati kod nas.

OK

ako je bezbedno ulagati u RS, onda RS nije sisala vesla, pa je odmah smanjila prinos na kratkoročne/dugoročne plasmane u hartije od vrednosti (sa 22% koliko je bilo za vreme DS, na 4%, a sada i manje).

OK

samim tim osiguranja, manje zarađuju, a troškovi poslovanja su isti (20% provizija ka TP :) )

 

NBS ima telo za nadzor osiguranja, banaka i svih ostalih finansijskih institucija i ne dozvoljava da se navedene institucije igraju novcem građana ( u smislu berza, nelegalna gradnja itd itd), već je to kontrolisano i plasmani samo mogu biti u drž obveznice...

tako se čuvaju tehničke rezerve..

tu imamo telo NSOK - nacionalna služba za osiguranje kredita, tako nešto, gde država garantuje sve ovo što sam naveo iznad, preko UOS-a, preko Udruženja banaka itd itd.

svaka štenja na računu do 50k€ je osigurana, što znači da ako imaš 60k€ na računu, država garantuje da će u bilo kakvim okolnostima, čak i u slučaju blokade banke vratiti tvojih 50k€.

opet mitigacija rizika na državnom nivou. ne žele da ponove jezdu i dafinu.

ovaj limit te ne sprečava da imaš u svakoj banci po 10 računa i na svakom računu po 50k€ :)

 

e sad, zašto je sve ovo bitno?

evo razloga.

 

banke, osiguranja su ulagale novac u drž obveznice i imale prinos od 22% -> samim tim skuplji su krediti ka građanima.

banka ti da kredit sa kamatom od 20% a tvoju kintu ulaže dalje, tj vrti od ljudi koji su položili štednju, jer njima plaća kamatu na štednju.

 

sada imamo situaciju da su, zbog veštačkih faktora, mi na "dobrom putu", pa su kamate na štednju 0, već platiš porez ako oročiš.

 :)

prc

a krediti, nikada jeftiniji...

 

pošto su krediti jeftini, a narod prezadužen, banke počinju sa refinansiranjem.

zašto?

jedini proizvod koje banke imaju jeste kredit.

uzmeš kintu na štednju, tu kintu plasiraš u drž obveznice, štediši daš 4%, onom kom treba kinta daš po kamati od 17-20% i to je to.

faktički u tu razliku treba ubaciti sve troškove poslovanja...

 

sličan je princip sa osiguranjima, a zbog tehničkih rezervi...

tehničke rezerve su opet izračunate, na osnovu aktuarskih formula, i samo taj mali "višak" se može prebaciti u drž obveznice.

 

verujem da ovde ima ekonomista, i da mogu mnogo bolje objasniti konstrukciju...

 

 

negde sam izgubio nit, ali ću ispraviti txt :) kad se malo saberem

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1072 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS 2009 K25
44 minutes ago, ivica744 said:

@m.milivojevic,kad si vec sve objasnio jel stvarno realno da ipak samo 3% od naplacenih polisa ide na isplatu kao sto su jednom prilikom naveli u nekoj emisiji?

ovaj podatak nemam, ali ukoliko ukalkulišeš sve troškove poslovanja, nije neverovatno.

TP, dažbine, porezi, doprinosi, sve na belo, plasmani, ulaganje u nove kanale komunikacije, prodaje...

 

mogu da proverim

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

kako je onda moguće da je u bih zk 6km-3e.To se poklapa sa mojim mišljenjem da je zeleni karton isto što i obavezno osiguranje samo na drugom papiru koji i treba da vredi 3 evra jer je to samo papir i rad onog što ga je štampao i popunio

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja