Jump to content

Moto Zajednica

Skuteri - razrada

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Čitao sam da je za period razrade bolje koristiti mineralno ulje, a ne sintetičko.

Razlog je taj što je je mineralno gušće, grublje, bolje će "sastrugati" višak materijala, a dijelovi će bolje naleći jedan na drugi.

Nedavno sam na svom kineskom 50cc 4T skuteru stavio novi klip i cilindar od 72cc (reklamira se kao 80cc).

Trenutno je 15W30 sintetika u njemu (jesen/zima), na proljeće/ljeto sipam neško viskoznije.

Pitanje je da li i sada trebam pratiti proces razrade sa mineralnim uljem, dakle izbaciti ovu sintetiku i nasuti mineralno?

Dakle, samo klip i cilindar su novi (i karike i bolcna).

Povećao sam i dizne karburatora, a još ga nisam palio (kontao sam sutra, trebalo bi biti toplije).

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 113 postova
  • Lokacija: Kladovo
  • Motocikl: Kymco Agility 4t

Mislim da treba razrada i to mozda nekih 500km. Ubrzavanje pa polako i tako vise puta do tih 500km. A da treba mineralno izgleda da treba. Kod razrade. Posle polusintetika ili ful sintetika. Nisam 100% siguran ali mi se cini da je tako. Proveri na vise mesta. Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

polu ili ful je svakako bolje ulje ,a za razradjivanje motocikala neznam koje fabrika koristi.Za UHODAVANJE raznih mašiana se koristi sae 30 mineral ali specijalno za uhodavanje.

Mislim da možeš koristiti koje god ulje hoćeš a najbolja opcija a i najeftinija za 50 ccm je neka 10w-40 polusintetika za auto.Menjaj kako kaže fabrika  a razradjuj isto kako kaže fabrika.Prvih 500 km 25 na sat, drugih 500 35 na sat ,sledećih 500 ponekad pun gas.Posle 1500 može stalno paprika.Ti možeš i brže jer  ti je sad motor sposobniji.To je veoma smarajuće ali ako hoćeš da bude kako treba uradi tako.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250
5 hours ago, sasa ns 1 said:

Prvih 500 km 25 na sat, drugih 500 35 na sat

Ovo piše u uputstvu ali je čista glupost.

Bitan je broj obrtaja, a ne brzina kretanja.

Na početku rad u leru, zagrijavanje, lagani gas, umjerena vožnja, niži obrtaji.

To znam, tako sam ga razradio kad je bio nov, a ulje redovno mijenjam, automobilsku sintetiku.

Zanimala me samo vrsta ulja za razradu, tako da sam sada nasuo mineralno i hvala na odgovorima.

Nakon par sati rada i malo vožnje ću ga prosuti i opet nasuti mineralno i tako par stotina kilometara.

Onda ću opet sintetiku (ili polusintetiku).

A i ako nešto zeznem nije problem jer klip, cilindar, karike i bolcna koštaju oko 20 evra (kineski, naravno, kao i kompletan skuter).

Ali dobro me služi, prešao je 10000 za 2 godine bez problema, kompresija mu je i dalje na nivou, ali sam htio da ga pojačam na 72 kubika.

Onako, iz znatiželje. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

to si u pravu al kako da štimaš broj obrtaja ili brziu kad ideš jako sporo.Kad se razradjuje ozbiljan motor treba paziti na max brzinu a u okviru toga razne režime broja obrtaja i brzine što se postže menjačom i brzinom-gasom.To na malom skuteru nema jer ima cvt i brzina je mala.Bitno je da se motor ne ulenji na jednoj brzini ali to nemože kod skutera tako male zapremine.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 25 postova

Samo lagano doziraj gas i nemoj da ideš preko 40-tak.Što se tiče ulja,izbor je ipak samo tvoj.Od heavy duty ulja za dizel kamione do FAM-ovog minerala,bitno je da ga posle tih 500-tinak Km promeniš a kasnije zavisi koliko prelaziš.Na 5oooKm je po meni OK.Važno je da kreneš sa jednim uljem i pratiš kako ga agregat prihvata.15-40 ti je totalno OK.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Limassol
  • Motocikl: Xmax

Za novi Yamaha Xmax 300 pise ovako:

prvih 1600 km su najvazniji period novog motora, ne izlazite ga prevelikom opterecenju prvih 1600km, ne vozite ga pod punim gasom duzi period ili ga pregrejavati.

0 - 1000 km izbegavajte da vozite motor preko 5400 obr/min.

nakon 1000 km predjenih km obavezno promeniti ulje.

1000 - 1600 km izbegavajte produzeni rad iznad 5400 obr/min.

1600 km i kasnije mozete koristiti vozilo normalno.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Karike naležu u prvih 5 radnih sati, a u tom intervalu je neophodno da se motor optereti do 80% maksimalne snage, kao i da se prođu svi rezimi obrtaja. I onda nema potrošnje ulja, a kompresija je maksimalna. Da bi karike legle punom površinom na cilindar potrebno je trenje i pritisak. Znači sintetika i slobodno gas, ne do daske, ali normalna vožnja. I naravno uvek sačekati da se motor zagreje pre odvrtanja gasa. Ja sam prvu izmenu ulja obavio na 300km, zašto da se u motoru (i kroz ležajeve) vrti ulje puno sitnih metalnih opiljaka?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Do pola gasa razliciti rezimi, I da se nedize temperature, tj na malom gasu da se malo odmori. Odprilike svi tako pisu u uputstvu. Karike najvise trpe dok legnu, vece trenje veca temperature, zato sporije, da ulje stigne svuda da podmaze

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Ne treba baš mali gas, već normalna vožnja promenjivim režimom obrtaja, bez da se gas cepa preko pola, ili 3/4 kasnije. Ako se kilavi, ne legnu karike, pa posle može da troši ulje. Da bi karike legle i ZDDP stvorio film na svim metalnim površinama potrebni su temperatura i pritisak. Karike ležu nakon 5 sati rada. Ugreješ motor na leru oko 2min i onda slobodno gas, normalna vožnja bez "zavrtanja"

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1849 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Na skuteru bas I nemoze mali gas, dok spoje lamele to je vec bar 3000 do 3500 ob/m, Jo's malo gasa da masina ravnomerno I smireno vuce I eto 4000ob.To je slican rezim kao kad je motor ladan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Motoman način razrade:

WWW.MOTOTUNEUSA.COM

New Engine Break In Procedure For Cars, Motorcycles, Motocross, Snowmobiles and Boats
Čovek lepo kaže "zagrejte motor na RADNU" temperaturu i pun gas. Doduše ima tamo do detalja kako i šta, vredi pročitati.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 331 postova
  • Lokacija: Valpovo
  • Motocikl: MT 07

Pošto kod obrtaja skutera veliku ulogu igraju kvačilo i rolice, a što je bitno kod razrade kvačilo (opruge) vratim na serijalu i stavim teške rolice.

Tako da kreće lagano i ide sa malim brojem okretaja. Kada predjem zadane km tj. razradu veselje podešavanja počinje.

Po mom iskustvu sa skuterima ako na njemu tvornički nema obavezno treba staviti obrtometar. Može i onaj mali kineski od 7-8 $.  Tada se točno zna šta se i kada dešava i onda je dalje lako

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 18 postova
  • Lokacija: Linz
  • Motocikl: Pcx 125 2019
On 26.1.2019. at 14:05, Midjo je napisao:

Čitao sam da je za period razrade bolje koristiti mineralno ulje, a ne sintetičko.

Razlog je taj što je je mineralno gušće, grublje, bolje će "sastrugati" višak materijala, a dijelovi će bolje naleći jedan na drugi.

Nedavno sam na svom kineskom 50cc 4T skuteru stavio novi klip i cilindar od 72cc (reklamira se kao 80cc).

Trenutno je 15W30 sintetika u njemu (jesen/zima), na proljeće/ljeto sipam neško viskoznije.

Pitanje je da li i sada trebam pratiti proces razrade sa mineralnim uljem, dakle izbaciti ovu sintetiku i nasuti mineralno?

Dakle, samo klip i cilindar su novi (i karike i bolcna).

Povećao sam i dizne karburatora, a još ga nisam palio (kontao sam sutra, trebalo bi biti toplije).

 

Kada kupis nov skuter fabrika vec stavi odgovarajuce ulje... Sledeca generalna... Onda sipas sintetiku pa vozis normalno..  Nikako pun gas do prvih 100 km

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 816 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: Kymco Agility 16+ 200i

Zašto ne pun gas na kratko, tipa preticanje? Pod uslovom da je zagrejan i motor i ulje na radnu temperaturu. Ne vidim tu nikakav problem.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Naravno da može pun gas, ljudi previše prade nauku oko ovoga.

Ovi skuteri na pola gasa vrte npr. 6500 obrtaja.

A sa punim gasom idu na 7599 obrtaja gdje im je najveća snaga.

Dakle nebitna je količina gasa, samo ne treba naglo dodavati gas i treba biti nježan prvih par sati vožnje.

Ja sam skoro stavio klip i cilindar od 72cc, platio manje od 20 evra i ide kao zmaj, jeftini su dijelovi za njega, ako se pohaba stavim novi kit i eto. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja