Jump to content

Moto Zajednica

Mirrorless aparat

Recommended Posts

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Ranije sam koristio Sony nex 5N. Ružan meni do bola ali... Imao je ekran na dizanje, tilt kako vec zovu. To puno vredi za fotkanje iz perspektive stomaka ili zablje perspektive :)

Fotke su bile ludilo, ostrina samo takva, low light ekstra, boje fantasticne.

Poklonio ga sestricini a ja uzeo neki fuji isto mirorless ali ne moze da pridje mom bivsem Soniju a platio ga bas.

Tako da preporucujem da malo izguglas te Sony modele. Posle Sony NEX 5 N su izasli drugi modeli. Nisam ih pratio ali verujem da su ostali na nivou.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1173 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki SV 650 N

Evo kakve fotke pravi... jedan primer, imam te “sportske” dosta i svaka uspe :) ( ovo je sa telefona i FB pa je izgubilo ostrinu)

Čitao svojevremeno kad sam kupovao sve na netu, testove, strane forume.. sony nex 5 n brz ko zmija, ostrina boli glava...  7 je bila preskupa za mene... 

5B68D85A-F880-4673-A033-FC8F2AD7AED8.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1818 postova
  • Lokacija: Beograd

Jeste da je stara tema ali je aktuelna.

 

Dakle, do skoro sam koristio Nikon D750 i to većinom sa 50mm objektivom i vrlo retko 55-200

 

Tako da izgleda da mi više leži prajm objektiv koji ima široku blendu.

 

Želim da kupim mirorles aparat i prva stvar koju sam uočio je da su objektivi otprilike duplo skuplji. 

Svejedno, pošto nisam profesionalni fotograf i ne zarađujem od fotografije, a nije baš ni da mi je veština takva da mi je neophodna najbolja oprema, u planu mi je da uzmem nešto od tzv. "srednje klase"

 

Prvo šta sam gledao je Nikon Z-50 ili njegov retro rođak ZfC.

 

Ima li neko iskustva sa aparatima te neke klase i šta preporučujete.

Pošto mora sve novo da se uzme, nisam uopšte vezan za brend Fuji X-S ili X-T serija mi je takođe zanimljiva.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre 11 sati, Skyrunner je napisao:

Jeste da je stara tema ali je aktuelna.

 

Dakle, do skoro sam koristio Nikon D750 i to većinom sa 50mm objektivom i vrlo retko 55-200

 

Tako da izgleda da mi više leži prajm objektiv koji ima široku blendu.

 

Želim da kupim mirorles aparat i prva stvar koju sam uočio je da su objektivi otprilike duplo skuplji. 

Svejedno, pošto nisam profesionalni fotograf i ne zarađujem od fotografije, a nije baš ni da mi je veština takva da mi je neophodna najbolja oprema, u planu mi je da uzmem nešto od tzv. "srednje klase"

 

Prvo šta sam gledao je Nikon Z-50 ili njegov retro rođak ZfC.

 

Ima li neko iskustva sa aparatima te neke klase i šta preporučujete.

Pošto mora sve novo da se uzme, nisam uopšte vezan za brend Fuji X-S ili X-T serija mi je takođe zanimljiva.

 

Ja imam Canon Eos M50 pre toga sam imao Eos M…za nas na dva točka vrhunske stvari! Mali kompaktan aparat, staje sa sve objektivima u tank torbu.

 

Obzirom da nisi profi ne bih savetovao da bacas pare na doista skuplje varijante.

 

Druga stvar Canon milc je sjajan sto možeš za sitne parice da uzmeš određene adaptere za objektive drugih proizvođača ili za Canon objektive sa drugim mount sistemom i za mali keš možeš napraviti bas dobar amaterski set.Tako da možeš imati recimo manuelne prajm objektive koji daju mnogo bolje opcije od zum objektiva i td…

 

Pored toga Canon ima i hack softvera koji se zove “Magic lantern” (istrazi malo) koji otključava fine i zanimljive opcije koje imaju vrhunski DSLR aparati. 


Ako ti se ne daju velike pare…imaš za pristojan novac EosM varijantu koji može lepo za pocetak da ti odradi posao uz ML softver i za nošenje na motoru a i ovako.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1818 postova
  • Lokacija: Beograd

Pa sad, "daje" mi se do nekih 1500€

 

Ali kad kupuješ aparat, kupuješ i ceo sistem tako da me zanima i stanje sa objektivima.

DSLR koji sam koristio do prošle godine nije baš bio početnički (Nikon D750), tako da sad idem na manji senzor jer je MILC full frame ipak malo preskup sport za mene, tj. nisam spreman da dam jedan manji gradski auto za neobavezno fotografisanje ponekad.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 228 postova
  • Lokacija: Downtown LA
  • Motocikl: Tomos APN6 Grasshopper Benelli BN 125 ex-Red Baroness Honda VFR 800 VTEC Maleficent Ducati Multistrada 1200s

Za te stvari bolje telefon sa odlicnom kamerom, pretpostavljam da joj treba za drustvene mreze itd.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
On 31.8.2023. at 11:32, Skyrunner je napisao:

Pa sad, "daje" mi se do nekih 1500€

 

Ali kad kupuješ aparat, kupuješ i ceo sistem tako da me zanima i stanje sa objektivima.

DSLR koji sam koristio do prošle godine nije baš bio početnički (Nikon D750), tako da sad idem na manji senzor jer je MILC full frame ipak malo preskup sport za mene, tj. nisam spreman da dam jedan manji gradski auto za neobavezno fotografisanje ponekad.

1500€ ne bih realno dao za te stvari svakako! Šta znam…meni su ok ta dva koja sam naveo jer sam ih imao a i dalje imam, radi posao. 
Za 1500€ možeš da ides na R ili RP varijantu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 323 postova
  • Lokacija: Žabalj-NS

Kod Canona su problem objektivi, nikom nisu otvorili mount tako da si osudjen na njihove.. Najbolja varijanta je Sony, stakla da biraš, a i kod tela imaš više izbora.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Triumph Tiger Sport 660
On 30. 8. 2023. at 21:33, Skyrunner je napisao:

Prvo šta sam gledao je Nikon Z-50 ili njegov retro rođak ZfC.

U ovu grupu spada i Z30, kao jos povoljnija varijanta. Ja sam ga uzeo pocetkom godine u kompletu sa dva objektiva: 16-50 i 50-250 (ekvivalentano  24:375mm). Mislim da je komplet bio oko 950e. Jedini nedostatak u odnosu na dva njegova rodjaka je izostanak okulara (elektronskog), prednost je u vecoj kompaktnosti i ekranu koji se okrece u svim pravcima (u odnosu na z50) i mozda ima jos neki napredniji procesor...

 

Orjentisan vise ka onima koji snimaju video sadrzaje, ali kvalitet fotografija ne bi trebao da bude nista drugaciji od one na pomenutim modelima.

Nedostatak okulara moze biti problem za one koji su navikli da ga koriste, takodje fotografisanje po suncanom danu, bez obzira sto se lcd moze okretati i preklapati, jednostavno nije bas lako.

 

Ja sam ga uzeo zbog kompaktnosti i zbog planova da kreiram neke video sadrzaje. Na kraju ga i nisam preterano koristio, ali da ponovo kupujem, pre bih se odlucio za Zfc...

 

Sto se tice kvaliteta slike, nemam sa cim da uporedim, nisam skolovala :happy:... odlucio sam se za taj model zbog tvrdnji da se radi o fantasticnim malim Nikon mirorrless kamerama sa APS-C senzorom... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Uskoro stize

Sony A7 II je skroz okej varijanta i ostala bi lepa suma za objektiv(e). Sony ima dosta adaptera za montiranje objektiva drugih marki ali oni sa autofokusom nisu ni jeftini. Sony A7 II ima stabilizaciju senzora koja moze lepo posluziti u uslovima slabe osvetljenosti, a jeftiniji objektivi uglavnom nemaju stabilizaciju.

Canon sa druge strane ima adapter od 150€ za montiranje EF obejtkiva kojih ima dosta u ponudi po pristupacnim cenama. Moze se uzeti EF 24mm f2.8 i 85mm f1.8 koji bi pokrili lep spektar po ok ceni.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1818 postova
  • Lokacija: Beograd

@Zejtin014 to su kvalitetni saveti, hvala ti.

 

Za ostalo, ne znam koji telefon može da parira ovome šta ja tražim.

Mislio sam i o Z30 ali nedostatak tražila je za mene razlog da mi bude na dnu liste.

Canon se znači izbezobrazio, prvo što samo oni mogu da prave objektive za to ležište (mount) a onda što za glupi adapter traže 150€

Mislim...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Uskoro stize

Nema na cemu, istu sam situaciju imao pa mogu iole pomoci.

Iphone ili najnoviji Samsung S serije. Ali ne mogu nikad prici senzoru aparata i objektivu. Telefoni imaju odlican softver koji pegla dosta toga i napravi super fotografiju/snimak (po meni). Opet, nude druge funkcije i uproscavaju dolazak do rezultata.

Pa kad se ulazi tek u Canon svet onda jeste skupo dati 150€ (sad videh da ima za 140€ na KP nov) za obican adapter ali s obzirom da vecina prelazi sa DSLR-a na MILC onda su pomogli ljudima da za male (u odnosu na kupovinu nove opreme) pare iskoriste objektive koje vec imaju. U suprotnom bi ih naterali da daju dodatni novac na nove objektive cime bi pucali sebi u nogu.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1944 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: TRK502X......SVT650X
Pre 2 sati, Skyrunner je napisao:

@Zejtin014 to su kvalitetni saveti, hvala ti.

 

Za ostalo, ne znam koji telefon može da parira ovome šta ja tražim.

Mislio sam i o Z30 ali nedostatak tražila je za mene razlog da mi bude na dnu liste.

Canon se znači izbezobrazio, prvo što samo oni mogu da prave objektive za to ležište (mount) a onda što za glupi adapter traže 150€

Mislim...

Rekoh da imam pristojan setup za Canon…i ne, mount nije 150€ ako znaš šta tražiš i šta ti treba i  isto da znaš da su adapteri za druge brendove pristojnih cena. 
 

Ja na mom M50 koristim i efs, ef i efm objektive. Takođe m43 adapter koristim za prajmove. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Uskoro stize

Slazem se, ima i jeftinijih adaptera, ja sam pristalica originala te sam zato i predlozio i dao cenu Canon adaptera. Treba paziti da adapter omogucuje autofokus, a dublje nisam ulazio u adaptere drugih proizvodjaca.

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 26 postova
  • Lokacija: bg
  • Motocikl: 636

brt, pa za 1500e imas a7 iii, koji bi ti pokidao i video... Razmisli.

Mislim opet... kenjam...zavisi za sta ti treba.

Taj tvoj d750 u ozbiljnim rukama i sa dobrim staklom cuda pravi. Jedino koliko sam skapirao za video i nije nesto.

Sto se tice telefona (odbijam i dalje da poverujem) ali prosto je neverovatno koliko dobru stabilizaciju ima iphone 12 i 13 pro (probao,uverio se). Mislim da cak imas i na netu da pogledas. Ja sam veliki protivnik ios-a (licno me smara i nepraktican mi je) al zena ima jbg pa sam morao da testiram...te kamere su stvarno cudo, pogotovo na 13ici. Al ih sve jebe nedostatak svetlosti naravno...

mislim da te predlozi tipa m50, i z30 nikako nece zadovoljiti. Osim velicine...koju opet imas sa sonijem.

A svakako ne kapiram zasto bi sa full frame isao na APS-C? 

A ako vec ides onda mozes razmisliti i o 80d, 90d, mislim da su im tu cene. Jbg, zao mi je sto ti ni jeda nikon ne mogu predloziti, odavno sam odustao od njega zbog webcam opcije i tako nekih sitnica. Glupost znam, al eto

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Uskoro stize

Slazem se, ako se uzima samo telo za 1500€ i ja bih isao na A7 III ili EOS R6 (R6 ima IBIS u odnosu na EOS R).

Prvo pogledaj koje objektive bi koristio/kupio i koliki novac je potreban tj. koliko bi novca izdvojio. Nakon toga izaberes sistem tj. telo. Svakako se telo lakse menja nego ceo sistem.

I da, ako APS-C dolazi u obzir, baci oko i na Fuji modele jer imaju zanimljive objektive i tela.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja