Jump to content

Moto Zajednica

Punjenje Akumulatora.. MTX7A-BS

Recommended Posts

  • Ne silazi, 2805 postova

otvori akumulator pažljivo,naspi vode po malo sa špricom  i zatvori.Ako je star fali vode. .Onda ga puni običnim punjačom do 16 volti ,prvo jednom pa ako neće  svaki dan po jednom ,jedno 2-3 dana .Izmedju ga prazni sa 12 v 21w sijaliccom.Ili ga puni pametnim do maximuma pa nastavi običnim.Moguće da nebude hteo ,ako neće ostavi ga par dana pa ga još jednom dopuni ,hoće sam da se oporavi.Poklppce premaži silikonom da ne curi .ako jhako malo flisuje nije strašno ponekad prebriši

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Običnim punjačem je došao do 12.8V . Sinoć sam ga praznio sijalicom od 21W nekih 5 min. i pao je  na 12.54. Posle nekih sat vremena se popeo na 12.65.  priključenjem na "pametni" punjač, odmah je pokazao da je pun, i nije se pomerio napon. Probaću sa dubljim pražnjenjem

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
On 3.3.2019. at 12:18, drtommy je napisao:

Definitivno nije za AGM akumulatore malog kapaciteta

Doneo sam prerano ovaj zaključak, verujući u ispravnost starog akumulatora. 

Posle nekoliko dana u pokušaju da ga "oživim", odneo sam ga u servis akumulatora, gde je ustanovljeno da ima startnu struju od nekih 32A, što je dosta manje od deklarisane. Kupio sam nov, Varta, 12Ah, AGM, formirao ga po uputstvu, prikačio na punjač (EBC4000) i za nekih 2 sata dobio pun kapacitet sa očitanim naponom od 13,2V. To je to, punjać radi kako treba. Problem kod drugih kolega može biti i zbog pojave AGM akumulatora što "pamte" stanje prethodnih punjenja, tj. ako se ne napune do kraja, zapamte to stanje i posle je skoro nemoguće napuniti ga na 100%

Hvala kolegama zika56 i sasa ns 1 na pomoći.

 

P.S. Dobio sam i potvrdu od firme u Nemačkoj, PRO USER da je ovo (EBC4000) njihov proizvod, tako da je odbačena sumnja da je Kineska kopija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8378 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Kod mene nisu u pitanju lose baterije bile, prodavci su takodje ne ispravnosti konstatovali i punjace vise u ponudi nemaju... Dal" je do firmware-a ili cega nije ni bitno, ja cu ih svakako zaobici.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 17 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Jinlun

Zdravo braco i sestre. Ima li neko ideju, kad "nam je Massetehnic"  u Novome sadu izgoreo? a nikako da se obnovi..elem da ne bih vozio u mestu (na ebay-u imaju, al ne salju za Srbiju) cetri us...a drzaca lancanika, da se pazare. Pozz

71YmR9PZ2FL._SX355_.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

  OVO SAM ISKOPIRAO SVOJ TEKST IZ DRUGE TEME -----i ja kupio punjač a šta će mi nemam pojma.Celog života zaradjujem na trafo limu i namotajima,ove moderne elektronike----nekako sam sumnjičav.Kad vidim punjač ili aparat za varenje koji nemožeš da digneš sa zemlje a amperaža slaba ,taj je neuništiv.

image.png.b99be9236f56357a9a4c4412cabb93a4.png

 

ovo je sa jedne druge teme gde je prikazan drugi punjač.Piše da duboko ispražnjene akumulatore puni do 15,8 a ovaj iz lidla puni impulsno do 10,5 pa posle uobičajeno do 14,4 V što mi je jako malo za tako ispražnjene akumulatore.Mislim da to nije dobro.

 

ovo dole sam iskopirao iz iste teme -polemika da li je jedan drugi punjač dobar-da li uopšte ovako treba da radi ,tojest da li je ispravan i da li uopšte može da održava pun akumulator

 

ctek, kada akumulator napuni odrzava ga uvek na 13.2v i konstantno "gura" po 100-tinak mA u isti, to je taj "float" ili odrzavanje na 100posto kapaciteta... 

Ebc4000 ne radi taj "float" (uputi koji dolaze uz njega kazu da radi) vec kada bateriju "napuni"  on prekida punjenje i ceka pad napona koji je predefinisan (12.8v a to merenjem bude 12.6v) pa krene u krug... Tu razliku kod zdravog akumulatora a ako struja nigde ne "curi"  moze cekati i preko mesec dana...

Tom logikom, ako ga sa punjaca "raskacis" posle 20dana, ne ocekuje te pun akumulator... Punjac je ispravan ali mu je logika cudno podesena (po meni).

Nemogu da nadjem u tekstu ali ima dijagram na slici C kako radi kod punjenja od dubokog pražnjenja pa sve do održavanja .Tu se isto vidi da je napon koji je potreban da ga pogura da krene sam u održavanje 12,8 volti.

C tek kaže 13,2 i po malo gura.Meni su 2 akua 6 i 10 ah stara 2 godine držala po 13.06 volti posle mesec dana od punjenja ,,glupim ,, punjačem do 14,8-9 v i držanja u hladnoj garaži.Po toj teoriji  ovaj punjač uopšte neće raditi nikakvo dopunjavanje u toku tih  mesec dana stajanja jer je aku pun i tako treba da se montira i uopšte ne dopnjava nikakvim punjačem. U toj temi je konstatovano obrnuto a to je da je 12,8 malo za potpuno pun agm aku i da mora da dopunjava po malo .To me sve poprilično buni jer je jedan stavljena slika sa yuasinog sajta gde se takodje spominje 12,8v.

Možda sam treba sve ovo staviti u tu temu. a ne ovde.

Kad neko proba nek javi rezultate sa ovim lidl punjačem,ali nadam se da nećemo čekati zimu da bi videli kako funkcioniše održavanje

 
  •  

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8378 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Ovo citirano (kopirano) sam ja kucao primecujem :D

I zamenski koji dobih nije radio taj "float", radnja koja ih je prodavala je iste povukla iz ponude.

Znaci, zakacite na njega napunjen akumulator i redno vezite ampermetar, nikakvog punjenja nece biti do do pada napona na 12.6V! Ako se u kom slucaju, tada sa punjaca skine (displej kaze da je pun) imate bateriju sa oko 50/60% napunjenosti....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova
Pre 3 sati, N.F.S. je napisao:

Ovo citirano (kopirano) sam ja kucao primecujem :D

I zamenski koji dobih nije radio taj "float", radnja koja ih je prodavala je iste povukla iz ponude.

Znaci, zakacite na njega napunjen akumulator i redno vezite ampermetar, nikakvog punjenja nece biti do do pada napona na 12.6V! Ako se u kom slucaju, tada sa punjaca skine (displej kaze da je pun) imate bateriju sa oko 50/60% napunjenosti....

 a ako krene sa 12,8 v onda je kao dobro.Meni cele zime su držala 2 akua 13,06 posle mesec dana od zadnjeg punjenja sa običnim punnjače.I sad bi trebalo da ih samo montiram i vozim a punjač čeka da padne na 12,8 i ne doponjava.

To mi je nekako logično jer kad ja krenem da punim taj sa 13.06 sa 0,8-1a veoma brzo ih napuni .Onaj od 6ah za 5 minuta a onaj od 10ah za jedno petnajst minuta.Kad stavim sijalicu od 5 w u red onda se punjenje malog akua produži na jedno pola sata a onog većeg na jedno 2,5-3 sata.To mi je jako čudno i neobjašnjivo jer sa 0,41 a preko sijalice je duplo manje A od onog što puni običan ajnhel a traje nekoliko puta duže.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

Pošto sam kupio pametni punječ iz lidla probaću da punim sa njim da vidim da li će isto tako brzo da napuni.Ako napuni brzo interesuje me da li je izvodljivo da dodam na aku redno sijalicu od 5w i punim mod za motocikl .Taj mod valda samo puni kao i glupavi punjač i prekida na 14,4v .Onda prelazi na održavanje a meni to nije bitno u sezoni .Možda van sezone ali neznam kao će se to pokazati sa sijalicom .Taj glupavi punjač daje sigurno 1a na slabije a 5a na jače .Tako da tu nema greške.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8378 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

Sijalica svojim otporom samo stiti trafo punjaca u rednoj vezi... Da prazan akumulator ne "povuce" mnogo struje i tako ubije trafo. Kako napunjenost baterije raste tako se intenzitet isijavanja sijalice smanjuje...

Kod pametnog punjaca sijalica vece "vataze" ce samo kao provodnik sluziti a one slabije sprecice verujem i ukljucenje punjenja...

Sijalica se koristila za kiselince koji vole "cupavu" struju punjenja, trafo, grec i na red sijalica kao zastita.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2805 postova

ako sam dobro razumeo sijalica od 5w kad se stavi može da prodje samo 0,41A  maximalno. u akumulator.

Nikako mi nije jasno zašto mi dva akua  sttara 1,5 godina se strahovito brzo napune.6AH bukvalno gledam kako za minut do tri minuta , kako kad ,napon raste do 16 volti.

Aku 10 ah ide sporije ali opet poprilično brzo.

Kad stavim sijalicu u red mali aku punim pola sata a veći 2-3 sata.

Aku na kolima se puni  sa 5A potpuno normalnom brzinom kao i uvek.

Inače akumulatori su skroz dobri i pale na prvi zub.

Jesenas mi je Žika odgovorio da je to zato što sam punio na nula stepeni pa je kapacitet mali.Ali sad više nije hladno pa opet isto.

Pošto imam preklopnik 1a-5a kad prebacim na 5a mnogo brže  skače napon pa mi to govori da ipak puni na slabije sa 1A.

To brzo punjenje se dešava posle mesec dana stajanja akumulatora a napon stoji na 13,01-13,0,6 volta posle mesed dana mirovanja.

Možda je moguće da mi je aku 100% pun i da tako brzo puni.Po naponu bi to rekao ali punim već 20 gofina neke akumulatore i nikad napon nije ripao tako brzo sa 1A punjenjem.

Oopet punjenje sa sijalicom je sve uredu ali ne duplo sporije jer je razlika izmedju 2A I 0,41 A, nego jedno 10 puta razlika.

Šta bi trebao da merim kad punim bez sijalice i da na osnovu toga zaključim šta nije u redu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja