Jump to content

Moto Zajednica

Zašto je mali interval zamene ulja kod skutera?

Recommended Posts

  • Drug član, 2400 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop

Nema šanse ni toliko. 

Menjaću na 2000km, ne peglam ga, ali računam da ako na VFR 3L menjam na 5000km, onda skuter sa 0.9L neću da guram preko 2000km... 1400din litar "preskupog" motula, odvrneš šraf, zavrneš, sipaš... 15min posla...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 3 postova
  • Lokacija: Niš
  • Motocikl: aprilia scarabeo 200 i.e.

Zdravo svima !

Da li menjate svaki put filter ulja pri promeni ulja (ja ga menjam svake godine)?

Za moju apriliu-scarabeo 200 i.e., u fabričkom uputstvu-održavanje, piše da se menja na 12000km. Nije neki trošak i za svaku promenu ulja, ali me interesuje vaše mišljenje.

Pozdrav iz Niša !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Scoot ako je 2t nema ulje u menjacu, samo u glavnom prenosu kod tocka. Neki kazu diferencijal, ali to veze nema sa diferencijalom ali OK.

(uglavnom bude oko 2 dl na ovim skuterima 50/125/250).

Pre 2 sati, SlavisaM je napisao:

Zdravo svima !

Da li menjate svaki put filter ulja pri promeni ulja (ja ga menjam svake godine)?

Za moju apriliu-scarabeo 200 i.e., u fabričkom uputstvu-održavanje, piše da se menja na 12000km. Nije neki trošak i za svaku promenu ulja, ali me interesuje vaše mišljenje.

Pozdrav iz Niša !

Iako uputstvo kaze da ne mora, to je jedini element koji hvata necistoce iz ulja, a zaista ne kosta mnogo. Ja ga uvek menjam na svakoj zameni, nema polemike. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2903 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Uputstvo za Scarabeo 200ie inače nema veze sa životom. Po tabeli, u isto vreme se menja ulje i filter kao i prenosni kaiš i rolnice!

Imao ga ja, pa menjao u ovlašćenom servisu "po PS-u". Kaiš i rolnice bili kao novi na toj kilometraži, prosto bacanje parica. A ulje treba menjati bar jednom godišnje, i fiter zajedno.

image.png.dc2cfaa01341bacd91cd7e3889aea4c0.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Posto sam u toj tematici, upravo radim Lyberty 50 4T sport. Servis na 10.000 km. 

Zamena kaisa je obavezna na 10.000 km.

Potrosen je taman do donjeg limita. 

Za rolnice i ostale sklopove prenosa se radi Inspection. Ne pise zamena, sem ako se ne utvrdi da treba.

Ja pretresem kompletan prenos i potrosim dosta vise vremena za ceo servis od prepisanog vremena (150 minuta).

Rolnice su nacete, ne jos za zamenu, ali na sledecem servisu ce biti potrebna zamena. Ispoliram osovinu, klizace, sve operem/podmazem, sredim lamele... 

Takodje, po uputstvu se menja svecica. Iridijum. Realno, nije potrebna zamena ovako "na oko", ali sam u obavezi da je menjam zbog garancije.

Takodje se radi zamena filtera vazduha, koji realno bude poprilicno prljav. 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: Piaggio Beverly 300 hpe

Nadovezujem se na prethodni post. Na bivšem Libertiju 50 4t je uputstvo navodilo zamenu ulja na 10k km. U servisu u Beogradu su to prepolovili na 5k km, i nisam se mnogo bunio jer nije nikakav trošak.

Moj lični stav je da ukoliko neko želi da menja ulje često, samo napred, ne može da mu škodi, ali isto tako su mnogi ljudi zaspali u nekom vremenu starih mineralnih ulja i stare koncepcije agregata i smatraju da su ovi današnji intervali predugački. Samo da sam 100% siguran u kvalitet ulja koje je na našem tržištu, ne bih imao razloga da odstupim ni jednog sekunda od fabričke preporuke. Ipak su to pisali tehnolozi i inženjeri koji znaju mnogo više od nas, i suludo je da bi ugrozili reputaciju brenda na način da agregati krenu da crkavaju na 20k km ili slično... 

 

Svojevremeno sam imao automobil BMW, na kome su zamene ulja vršene između 30 i 35 k km. To je mnogima zvučalo suludo, ali kada sam na 200k km menjao lance preventivno u motoru, uverio sam u kakvom su stanju klizne površine. Bile su apsolutno bez ikakvih znakova habanja. I dan danas se taj auto vozi, i ne troši ni kap ulja, niti mu je ikada išta promenjeno na motoru, a mislim da ima blizu 300k km. Suština je da je uvek sipano originalno BMW ulje, i ugrađivani su kvalitetni filteri. 

 

Mislim da je od samog servisnog intervala mnogo bitnije samo ulje, odnosno da tip i kvalitet ulja bude po preporuci fabrike. Ukoliko to nije kako treba, to ulje je loše i na 100km i 2000km, apsolutno je nebitno, i možete ga menjati svaki dan, sve je to džabe ukoliko je ulje loše. Tu ne treba štedeti, i ako ste sigurni u kvalitet ulja, ne morate se plašiti onoga što je fabrika preporučila. 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 731 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L

Mala količina ulja-češća izmjena
Velika količina ulja-rjeđa izmjena

Poslano sa mog Redmi 6 koristeći Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2903 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300
Pre 2 sati, bakica je napisao:

Na bivšem Libertiju 50 4t je uputstvo navodilo zamenu ulja na 10k km

Ali isto tako piše i da se motorno ulje menja na svakih 12 meseci, bez obzira na kilometražu, to nekako mnogi previde:

image.png.bb43aab9065a864b8935f23e51420fcd.png

A ko prelazi 10.000 godišnje na 50cc 4T, alal mu vera! Ja sam ubeđen da je to samo običan marketing, edabi vozilo zvučalo jeftinije za održavanje i tehnološki napredno.

 

Ovako nešto piše u uputstvu za moj skuter, kao i u mnogim drugim. Ovo crvenkasto važi za ulje:

 

NOTES:
1. For higher odometer readings, repeat by the service interval illustrated here.
2. Service more frequently for long-term riding in unusually wet or dusty areas.
3. Service more frequently for long-term riding in rain or with full throttle.
4. Inspect every 5000 km (3000 mi) after replacement and replace every 10000 km (6000 mi).
5. Replace every 5000km (3000mi) or every 6 months. Replacement requires mechanical skill.
6. Replace every 2 years. Replacement requires mechanical skill.
7. Replace every 2000km(1200mi), Inspect every 1000km(600mi) ,Add engine oil if required.
8.Radiator and radiator protecting grid: Inspect and clean every 1000km,if riding in dusty /moisture area,
inspect and clean more frequently.

 

Fabričke preporuke su jedna stvar, a sve zavisi od okolnosti da li treba češće raditi zamenu. A treba, jer niko ne vozi u idealnim uslovima.

Zamena ulja i filtera na 5.000 km, ili na 3.000 ako skuter nema filter za ulje, ili jednom godišnje, je sasvim razumna i razložna preporuka. A sad ko kako već želi, njegova stvar.

Promenio član boza_kg
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 529 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: HONDA Africa Twin CRF1000 DCT (2016), BMW C 400 GT (2020)

На мом BMW C400 GT сервисни интервал је 10.000 км или једном годишње (у гарантном року који је 5 година), имам половином јуна редовни годишњи сервис па ћу видети шта ће да раде и шта ће да мењају.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2903 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

C400 prima 1,8l ulja, koliko pročitah. Uz kvalitetno ulje, to je sasvim OK. Ali skuterima kojima staje manje od litar ulja i li nešto malko više, svakako nisu u istoj korpi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Što vise L ulja u agregat tim bolje.

Do sada nisam video maxi skuter (koji prima do 2L ulja), tačnije ulje, da nije razbijeno već posle 4.000km, na 5K je za zamenu.

 

To što fabrika preporučuje da se ulje menja na 10-12K..... samo napred, pre ćete doć do srafljenja bio on u servisu il kod mike il ispred zgrade.

Fabrici je to valjda i poenta...da ne traje kao Mercedes 123 ili Golf 2-ca već da uzima tj da se troše parice.

O kolima i serv. intervalu na 30K.... tek tu ne treba trošiti reči.

 

Iskustvo kaze.... 125ccm ulje menjati na max 3K, 250-500ccm max 5K, 400-600ccm 2 cil 6-8K, 700-750ccm 2 cil. 8-10K.

 

Manje kubikaze se vrte na visljim obrtajima tako da one zahtevaju veću pažnju.

Kad će ulje biti razbijeno zavisi od modela do modela, različite su situacije kao i mogući kvarovi.

 

Ulje vam razbijaju gasovi u kompr. komori, garez nakon zapaljenja smeše, benzin i vlaga/kondez.

Ako bajk ima veću potrosnju nego inače....sve šta ne sagori u cilindru sidje lagano u karter.

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Tako je. To se najizraženije vidi kod malih motora gradskih automobila tipa 1000, 900 i sl. kubika. Rade pod opterećenjem, hladni, sve ono najgore za SUS motor. Što kaže Darko, mala količina ulja se brzo kontaminira kondenzacijom i garežom. Često se stvaraju neslage pa zapeknu karike jer su tanke. Zato je bolja učestala zamena i ponajbolje koristiti estarska ulja koja su odlični čistači. 

 

Što kaže jedan, šta će tebi Motul 8100 u Clia 1.2... Eh šta će, samo ti menjaj i ne beri brige.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 876 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW C400GT🏍 🛵Bev300hpe

1.6 opelov propisano 30k km po uputstvu ljudi menjaju u opelu na 15 k po "usmeno iskustvenoj"preporuci momaka iz opelovog servisa.

 

Ko tako menja nema problem sa lancem ko ide po fabrici ima.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mnogi ne shvataju da se interval zamene ulja produzava zbog ekologije...

Vlasnici koji poznaju i dugo voze svoje sprave, a obracaju paznju, interval zamene prilagode na neki nacin. Stvrdne se menjac, bucniji agregat, primete nesto drugacije...

Licno, servise radim ranije od preporuke, ali nije bas da ih polovim.

Ako je na 6000, ugl radim na 4500-5000.

Automobil koji kaze 12/15000, slomim na 8-10.000. km.

Da l' mora?  Nemam pojma, ali ne zelim da proveravam. Iako sam serviser, ne zelim da docekam da ulje potpuno izgubi svoje mogucnosti podmazivanja. Mnogo mi je isplativije da zamenim ulje nego zamena lezajeva npr.

Na drugu stranu, dolaze i motocikli sa 4-5 god matorim uljem, sipam novo i ljudi voze ponovo svojih 1500-2000 godisnje. Svoja vozila ne bih da vozim toliko godina na istom ulju, sve i da prelazim 500 km godisnje. 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05
Pre 11 sati, Džim Džarmuš je napisao:

1.6 opelov propisano 30k km po uputstvu ljudi menjaju u opelu na 15 k po "usmeno iskustvenoj"preporuci momaka iz opelovog servisa.

 

Ko tako menja nema problem sa lancem ko ide po fabrici ima.

 

 

 

Valjda do 2016 je Opel bio 15k za Srb i Tursku a za ostale Eu zemlje 30k za dizel motore.  Posle 2016 su ubacili i Srb na 30k. Razlog je velika količina sumpora u dizel gorivu. Preporučuju GM 5W30.

Promenio član srbac

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 89 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: Piaggio Beverly 300 hpe

Sa dosta stvari se ne slažem, ali neću se truditi da vas razuveravam, jer kao što sam već rekao, češća zamena može samo da prija motoru, i s obzirom da nije znatan trošak kod motocikala, apsolutno podržavam, iako sam apsultno siguran da toliko skraćivanje intervala nije potrebno. Iz mog iskustva, mnogo je veći problem sam kvalitet i izbor tipa ulja, nego interval. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Pa sad više nije ni jeftino. Ja sam uvek koristio vrhunska ulja koja su sada skoro 2000 dinara po litru. Za TDM mi treba 4 litra i filter, to mu dođe sada oko 9000 dinara. Ne računam rad jer sam radim. Ko menja kod majstora to je 100 eur.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc

Pozdrav svima, iskocila je neocekivana prilika da uzmem skutercic od drugara 125cc, 4T. Trio mustang ako je neko video. Prvi mi je skuter pa imam par pitanja.

Drugar je presao 3700km sa njim, menjao ulje jednom. Od prosle zime nije, u servisu su mu rekli da ide 0,7L i preporucili mu Shell 10-40W.  

 

1. Ono sto mene zanima da li treba da ostavim skuter da radi u mestu 4-5 minuta ili da ga provozam ako ima razlike, pre zamene ulja ?

2. Kada bih trebao da menjam tecnost u kocnicama i ostale stvari posto nisam uspeo da pronadjem informacije ni za konkretan model ni generalno za kineze. Sta im se i kad radi od ovoga?

3. Da li im se filter vazduha uvek menja ili se stari "obradi" pa vrati nazad i da li se to radi kad god menjam i ulje ili ima neki svoj interval ? 

 

Hteo bih da ga odrzavam po ps-u od samog starta pa da ne preskocim nesto ako je vec doslo na red

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 327 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Trio Mustang 125cc
pre 29 minuta, cezarpa je napisao:

Citaj manual,tamo pise.

Imas manual za kineze ? Ne bih pitao da sam ga nasao, sto sam i rekao u postu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

To ti je klasičan kinez 125...montiran na 100 marki i sa 600 različitih imena i nalepnica....a isti djoka.

Zaista staje manje od litre i preporuka je da se ulje menja jaaako često. Dole na dnu je separator (kao filter), ujedno i šraf za ispuštanje ulja.

Ako ga zagreješ dobro je...ako ne, opet dobro.

Uzmi za jako malo para...sedi vozi, kad crkne baci.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 463 postova

Filter je sundjerasti, operes ga i blago nauljis(ulje na dlan i protrljas ga).

Ulje da, mala je kolicina i menjaj ga na najvise 2000km. U medjuvremenu redovno proveravaj nivo jer jako lako padnu ispod minimuma s obzirom na kolicinu.

 

Sto se kocnica tice, preporuka vazi kao i za svaki drugi auto/motor, preporuka je na 2god ali to retko ko postuje tako da moze i malo vise, nije greda.

 

I da, kao sto kolega rece to je klasican kinez, svi delovi masine su ti "univerzalni" i ima ih za smesne pare, a sto se plastika i ostalih zajebancija tice jbg... parola snadji se :)

 

pre 10 minuta, pronto je napisao:

Uzmi za jako malo para...sedi vozi, kad crkne baci.

Oko ovoga se ne bih slozio jedino, ukoliko ga fizicki ocuva generalna se njemu uradi za kikiriki i teraj dalje.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja