Jump to content

Moto Zajednica

Zašto je mali interval zamene ulja kod skutera?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: u perspektivi

Interesuje me zašto se na 4t skuteru(Kumco) preporučuje zamena ulja na 2000 km kad isto takvo ulje u motociklu veće kubikaže može da traje bar tri puta duže? U čemu je trik? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nema tu trikova. To je preporuka.

Ko se toga pridržava ima veće šanse da se duže i sa manje problema druži sa svojim dvotočkašem. Ko misli da je pametniji od fabrike neka ga ne menja nikada.

Naročito u jednostavnim, vazduhom hladjenim agregatima, kruži relativno mala količina ulja...koja isto tako vrlo retko ima sistem za hladjenje. To su idealni uslovi za brzu promenu karakteristika ulja. Ono je to što čuva agregat.

Izmedju dve komponente u motoru, koje su u direktnom kontaktu, uvek se nalazi tanak film ulja. Ako ono nije u stanju u kakvom treba da bude, šta misliš šta se dešava?

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ne znam na kog tacno Kymca mislis, kubikaza?

 

50ccm mora cesce (2-2.5K), lepo su kolege obajnile iznad (mala kolicina) pa da sene ponavljam + sto se motor stalno vrti na visokim obrtajima.

 

250ccm Xciting recimo, isto mora cesce (3K) jer nema klasican f. ulja vec mrezicu koja se opere pa vrati nazad.

Piaggio skuteri iste kubikaze imaju klasican f. ulja te servisni interval im je na 5K.

 

Nemoj mnogo da brigas, menjaj kad je propisano, sipaj krsteno ulje jer nije 100 dukata i nece glava da boli.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja na mom kinezu 4T/125cc menjam na 1,500km. Nema filter već mrežicu i ide oko 0,7l u zameni.

Što reče moj drug Dare nije 100E litra pa da štedim.

Zamena se obavi veoma brzo i lako tako da mi nije problem češće da menjam ulje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

moj bivši motocikl 50 ccm ,nožni menjač imao je agregat od honde dax .Na hondi od pre 60 godina se menjalo ulje na 5000 a na novom kinezu na 2000. Agregati su identičnim, sa mrežicom.Mislim da je to isti agregat kao i na mnogim skuterima samo drugim menjačom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 453 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Z1000 Mk2 Piaggio Beverly 250

Prema fabričkom uputstvu, interval zamene ulja i filtera za moj Piaggio Beverly 250 je 12000 km. Ide ful sintetika 5w 40. Za Beverly 125 interval zamene je upola kraći - na svakih 6000 km. Pritom, količina ulja koja ide u motor minimalno varira u ova 2 modela. Ne umem da objasnim zašto je to tako ali tako je...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kymco VisaR 110

Meni na Pcx125, po servisnom uputstvu zamena ulja je  na 8000km, takodje nema filter,  na 4000km sam prvi put promenio ulje, pa na 8500km. Poslušao sam kolegu sa foruma. Pošto nemamo trošak filtera ulja onda u obzir dolaze i skuplje varijante, npr. Motul, Eneos ili Hondino original ulje koje sam sipao u prethodnoj zameni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

ja mislim da je razlika izmedju  japanca i kineza  u habanju agregata.Kontaminacija ulja metalom je problem pa ako se češće menja to je bolje.Verovatno se kinez brže haba.

Setih se velikog testa t-maxa od pre 10 godina u motoradu.To je test na 20000 km.Glavna stvar nije vožnja nego rasklapanje skutera ili motocikla do zadnjeg šrafa i to od strane inžinjera proizvodjača skutera.

Podrazumeva se objektivnost.Sve se meri.Tako se izmeri habanje klipno cilindričnog sklopa koje je uvek u tolerancijama ali je dosta veliko.Objašnjenje je velik broj obrtaja u leru a naročito dok je hladan-p0d saugom .To skraćuje vek agregata i to verovatno za duplo u odnosu na ,,normalan,, broj obrtaja na drugim vrstama vozila.Problem je u cvt -neefikasan menjač.On tera u obrtaje da bi uopšte skuter išao.Znači spiranje benzinom ulja pod saugom kvari ingranku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Kada je kolicina ulja manja brze se zagreva. Samim tim brze isparava a posledica je pojava uljnih lakova. Kad je motor male zapremine, jako opterecen, mala kolicina ulja, nema filter, racunica je jasna. Ide mala kolicina, servis nije skup ali je interval zamene cest. Zamena se odradi za cca 10 min, tako da ni tu nema problema. Redovna zamena, glava nema da boli. Ti motorici predju solidno kilometara kad se pazi na njih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • You tube / Drandigo .., 619 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha Fz6

U malom 50cc 4t kinezu menjam ulje jednom godisnje, to bude tu negde na 2000/2500km. Sipam Motul 10w/40. Motor radi kao sat, za sada. Ako se dobro secam u uputstvu za upotrebu stoji da se ulje menja na 1000km. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2285 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Honda Sevenfifty

Pogotovu skuteri od 50cc u manjim gradovima. Upalis ga, stigao si na odrediste a verovatno se nije ni zagrejao na punu radnu temperaturu. Vise radi hladan nego vruc.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

    Onaj deo sa Beverly skuterima je sto u veceg ide potpuna sintetika (duze zivi), a u manji polusintetika (ulje krace zivi jer se brze zasiti svim prljavstinama).

    Mali 50 ccm ima minnornu kolicinu ulja (brzo zasiti), nema filter (jos brze zasiti), cesce pali-gasi, greje-hladi (brze izgubi hemiju, kamen puca na gejes-hladis), automatski saug pa obogacena smesa vise spira ulje duze vremena (radi sa efektom kao sa manje ulja), visa radna temperatura kod vazdusara (veca i dilatacija), sve te dilatacije metala (sirenje-skupljanje metala) doprinose jacem habanju delova, upotreba ulja sa manjim sastavom sintetike (brze se zasiti, brze izgubi pocetna svojstva)....

    Ja menjam u Kinezu 150-ici na 1000 km, izbacio sam cak i skuterska polusint. ulja a sipam polusintetiku za drumske motocikle (Silkolene Comp 4 10W40).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 277 postova
  • Lokacija: Banja Luka
  • Motocikl: Peda Tek 250

Naveli ste sve razloge, a najbiniji razlog je da ne postoji filter ulja na 4T Kinezima i Tajvancima.

Ja mijenjam na 1000-1500 km, mislim da je pametnije češće mijenjati nego sipati kvalitetno ulje.

Ja sipam relativno jeftino ulje, ali moj Kinez je kao kosilica, jednostavne konstrukcije i primitivne tehnologije, nema potrebe za boljim.

Kada izbacim staro ulje i pogledam dno flaše, vidim puno zrnaca graži i prljavštine koja kruži motorom i oštećuje ga.

Znači nema filtera ulja, čestice smeća se skupljaju, prave problem, zato mijenjajte na 1000 km kao što piše u uputstvu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S

šta znam, pun rezervoar jednom u 3 meseca? :stabre:

Promenio član nafetS
  • Haha 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda SH350i

Meni u servisu za Liberty 125 rekoše da dođem na 10k na zamenu i da ne mora ranije, iako je prethodni servis bio prošlog proleća na 5k… bez obzira što sam ga vozio bez pauzi i zimi, meni to deluje previše za jedan cilindar i tako malu zapreminu.

Ne mislim na ulje za mesavinu
 

Pa zato ti i radi na mešavinu jer nema ulja u motoru :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Bg - Lo
  • Motocikl: Kymco Agility 125
17 hours ago, Dahan said:

A na 2t na koliko bi trebalo da se menja?

Cvaje provlace mesavinu kroz radilicu pa kanalima kroz i u cilindar do svecice. Ako pogledas videces da karburator ne ide na cilindar nego na sam agregat.

 

Kao sto neko rece to su mali motori koji su cesto pod punim opterecenjem (bez punog gasa ne bi stigao nigde u skorije vreme) tako da je zamena ulja na kratke intervale neminovna. I moj Agility 125 takodje ima samo mrezicu na srafu za ispustanje ulja i fabrika preporucuje zamenu na 2000 km.

 

Jedan zanimljiv primer je Nissan 350Z, 3.5L V6, 4,7 litara ulja staje u tako veliki motor i menja se na 3000 km.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2401 postova
  • Lokacija: NS
  • Motocikl: Versys 650 Kiklop
20 hours ago, Ji 4Tze said:

Meni u servisu za Liberty 125 rekoše da dođem na 10k na zamenu i da ne mora ranije, iako je prethodni servis bio prošlog proleća na 5k… bez obzira što sam ga vozio bez pauzi i zimi, meni to deluje previše za jedan cilindar i tako malu zapreminu.
 


Pa zato ti i radi na mešavinu jer nema ulja u motoru :)

Ja bio na prvom servisu za PCX (1000km) i reče mi interval 10.000km, 0.9L ulja, bez filtera... I ubeđuje me da je to normalno... Ma važi ....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2910 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Kymco Agility+ 300

Honda, po običaju, kuburi sa uputstvima... Najbliže što nađoh tvom skuteru, za PCX 150, model 2020, proizvođač preporučuje zamenu ulja na oko 6.000 km, ili jednom godišnje. Mada bih ja prepolovio taj interval.

https://cdn.powersports.honda.com/documentum/MWOM/ml.remawmom.2020_31k97a10_pcx150.pdf

 

image.png.d26f780ddeb962f379fab5cc473d89db.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja