Jump to content

Moto Zajednica

Epic ride: Great Southern Land

Recommended Posts

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

0ONOwnR2hsa4rdbeU77HKnrZ3kyPGxKCH2crgDe_

 

0T-p2j47PNEfBHgpp6GDcce5IEG4e34OhouDfJN0

 


Od pristaništa do opere jedva da ima tristotinjak metara. Krasnih je to tristotinjak metara jer se u vidokrugu nalaze najprepoznatljiviji motivi Sydneya ... ne treba žuriti, nigdje ne gori, samo treba lagano i temeljito upijati okolinu. A od toga se i ogladni. Egg and bacon roll na terasi Opera Kitchen - s pogledom na Harbour Bridge - iskustvo je koje treba isprobati. Iskustvu žvakanja pečene slanine na ovom kultnom mjestu svakako treba pridodati i držanje jednog oka na galebovima koji će iskorititi makar i jednu sekundu nepažnje i uredno će odlepršati s nečijim zalogajem. Ovi bijeli proždrljivci operirani su od svakog osjećaja straha ili krivice ... stoka oportunistička.
Osim toga, Pepsi koju sam dopola smazao uz jaja i slaninu, blijeda je slika raznih cola pića kakva se troše na europskom tlu. Niti je slatka, niti je gazirana, niti ima ikakav konkretan okus ... ovakve napitke u Australiji treba zaobilaziti u širokom luku.

 

rAc4u3O4ecUcqrr3ddnfs7k8VCFFtZxaOf7wof1b

 

jiudQZXqW5lscbu40LWRU2-X8jb3yePJRAWGxXox

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

Opera i veliki most temeljito su ošacovani, zalogaj sažvakan, energija prikupljena ... hajdemo dalje prema centru. Grad izgleda jako čisto i uredno, nema nikakve iritantne buke i širi neutralnu vibru. Gužve nema nikakve, uglavnom iz dva razloga: prava turistička sezona još nije počela (ovdje je tek rano proljeće) a i radno je vrijeme i još nije vrijeme za pauzu za ručak kada se white collars spuste iz svojih ureda u potrazi za kavom i hranom.

 

Ftvm4NVLe1lpCXhVGYie7wgbjQxwUHOyC9YDpgNr

 

iPF0cpgdrAYrLvbaqNa6qfC3d1pzCH6DMEC6-ZJW

 

Uyu5DxbCRgn4db_UXESkDTZWfSoGNIXT28-O2YSb

 

numaRvUNSYgFPUoiDRDannbElHMuq3Bn6GRC_AxJ

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

Ima tu negdje u centru nešto što neizostavno treba obići ako se želi pogledati Sydney s gornje etaže. Sydney Eye Tower, najviša zgrada u ovome gradu, tristo i nešto sitno metara visoka. Observation Deck je na nekih dvije stotine i pedeset metara visine, što je još uvijek više nego dovoljno da se baci oko naokolo.
I koliko god to izgledalo široko i prostrano gledano s visine od četvrt kilometra, to je tek jedan mali mali dio ovog grada. Svakako najpoznatiji i najatraktivniji ali ipak tek jedan mali djelić ... ukupna površina Sydneya je - prema službenim podacima - 12368 kvadratnih kilometara. Tek za usporedbu, površina Slavonije je 12556 km na kvadrat!

 

yQ-EH0gbatSOyRxcqfAwWp7t2LusHtdXDr4EFjKd

 

0zxL43ft-2lKCbofyRbUWOI2IVi198o2YflUaWXj

 

N9VfM6YYvdwUFqJWx5E6R_7hsx-zWsSAnKYGixnE

 

_PUW7bSTNzWcQ6Te0SjbGD6mjTZlIhbwn_8Ig4Ta

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

Nakon kibiciranja s četvrt kilometra, najbolje što nakon toga možemo učiniti jest da kibiciranje nastavimo sa sasvim suprotne strane ... s nadmorske visine nula metara. Drugim riječima, spustimo se skroz do vode. Najbolje i najbliže mjesto gdje se može doživjeti Sydney, a da je na morskoj razini, nedaleki je Darling Harbour ... malo šetnjice po ulici Market i pravac preko pješačkog mosta Pyrmont na zapadnu stranu luke Darling.

 

Darling nije samo luka - to je zapravo i najmanje važna uloga ovog mjesta - već dio grada koji obuhvaća trgovačke centre, nekoliko parkova, nekoliko muzeja i brdo raznih drugih zanimljivih i neodoljivih mjesta. Po Darlingu se samo malo prošetavamo, no čujem neki unutarnji glasić - ne znam samo dopire li s lijeve ili s desne strane - koji mi kaže da ću za svog boravka u Australiji ovdje morati još jednom navratiti. Pravo da kažem, tako je i bilo ... doista je šteta sat ili dva vremena prošetati se uz obalu uz onoliko sjajnih kafića, muzeja i kojekakvih čudesa. OK, bude sve to kasnije no sada tek lakša šetnja.

 

eeZslgFm0peMv_3Iuu_kyriY3Z7m7xOqAGpQRwX6

 

VJTuqDZoFhWSUZDJzlzBSyP0DRMyGDEJOw1iK-hs

 

CutD--_Q2c6P9jEJSDyiRWt-LtCqIVwbHKe5lI_W

 

6iYFuwoJxlGb5wr2tgMstxHF3EOKa5TYnkX-eQ47

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

Gg7-meSsjiTgHcfT3y2zJs0605iIjmS6-Uy8EH3a

 

iPl3AifQbHHd1-HXotOeA-ZPkrOLwpyatQMgdXBY

 

T55hYHn0y4qQVGMGaNig4SNYL-xb7ZEUF_hSjf-R

 


Bilo je odlično, bilo je čarobno i bilo je super ... a u bazu smo se vratili vlakom. Da isprobam i doživim i ovaj oblika transporta u Sydneyu. Vagoni su na dvije razine, sjedišta su udobna, ulazi su široki ... i vlakovi su redoviti. Neke gradske stanice podsjećaju na metro - mora se ponekad sići pod zemlju razinu ili dvije - no sve su tračnice iznad zemlje.

 

Uglavnom, vlakom smo se dokopali Parramatte, pokupili Lexusa iz parkirališta i odvezli se doma. A nakon ručka vrijeme je za prvu vožnju motorom pogrešnom stranom ceste. Čak sam se malčice i začudio samom sebi ... nisam osjećao nikakav pritisak, nikakvu nelagodu ili nervozu. Nisam imao ni razloga za takve negativne osjećaje: KTM SMT 990 je motocikl kojega sam imao još tamo 2012-2013 i kojega odlično poznajem (odradili smo finih 30-tak K km) i kompić Darth vozi ispred mene a u njega imam puno povjerenje. Dobio sam i osnovne upute kada na koju stranu gledati, kako prilaziti rotorima i kako ih njih izlaziti te još kojekakve tips and tricks za vožnju australskim cestama.

Odvozili smo prvih 20-tak km, otišli na benzinjaru i natankali, odvozili još 20-tak km - i po sporim cestama i po brzim cestama, i u koloni i između kolona - i vratili se doma. Pakiranje za sutrašnji polazak uzelo je naredna dva sata a onda je došlo vrijeme i za večericu.

 

Dok večeramo slušamo kako kišurina zalijeva i kuću i sve oko kuće, grmi i sijeva, čak je i grom tresnuo u susjedstvu ... postoje li bolji preduvjeti za odlazak motorom na četverodnevni izlet potpuno nepoznatim terenima vozeći pogrešnom stranom ceste? Postoje, dakako ... jedan od njih zove se jet lag i nikako da ga se riješim. Zaspem manje-više bez problema ali se probudim oko jedan ili dva izjutra i radim sve što mi padne na pamet ne bih li do jutra zaspao još barem sat ili dva. Dva dana nije dosta da se prebacim na ovoliku vremensku razliku. Nema veze, sutra sam kao novi, na ovaj ili na neki drugi način.

 

cW89ZZYe362TDsLRCBJZ5soDUbT8rpQPhGFhRbTx

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1543 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Da li je ovaj Sidney tako lep i zanimljiv grad ili si ti majstor da uloviš pravi kadar i garniraš sliku sa rečju? Ne znam, verovatno je u pitanju i jedno i drugo... Hvala ti kako god :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6
21 hours ago, DraganNS said:

Da li je ovaj Sidney tako lep i zanimljiv grad ili si ti majstor da uloviš pravi kadar i garniraš sliku sa rečju? Ne znam, verovatno je u pitanju i jedno i drugo... Hvala ti kako god :zdravo:

 

Gledaj, čitaj i uživaj!

 

8)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

bonaUk6vStQie1bV_0GFvkfqVtItS1ysT4IpYtCo

 


Više se i ne sjećam u koliko sati je bilo buđenje no bilo je vrlo rano ... mrak je bio vani. Fini crni mrak. Ja sam ionako već barem 2-3 sata bio budan tako da mi to i nije predstavljalo nikakav poseban napor. Ideja i okvirni plan i jesu bili da se krene ranije, a razlog je tako jednostavan ... treba izaći iz Sydneya dok još nisu krenule jutarnje gužve onih koji se voze autom na posao. A takvih je velika većina, što znači da kad gužvetina krene bit će prava zabava izaći iz tog cirkusa. U svakom slučaju, to je zabava koja nam ne treba, niti inače a pogotovo ne danas. Sve je bilo spremno još od sinoć, i osim doručka i navlačenja opreme nije bilo nikakvih naročitih jutarnjih zadataka. Razdanilo se oko šest i petnaest a u šest i šesnaest već smo grijali sjedišta na ulicama kojima se kroz Parramattu - gdje se već vide naznake skorih dnevnih migracija - nastojimo ubaciti na autocestu A4. Onog nevremena od noćas više se i ne sjećamo ... jedino što na njega potsjeća još su vlažne ceste i pretežno oblačno nebo.

 

Alzo, zajašili smo A4 i razumnim tempom napredujemo prema zapadu. Bez agresivnijih preticanja, bez vidljivijeg slaloma između prometnih traka i na sigurnoj udaljenosti od šlepera ... safety first. Prva verzija današnjeg plana nije uključivala A4 - inicijalno je bilo zamišljeno da iz grada izađemo po nekoj od lokalnijih cestica, no ideja je odbačena iz tri najjednostavnija moguća razloga: vrijeme, vrijeme i vrijeme. Čeka nas opaka kilometraža danas a ovo je moj prvi ozbiljan susret s australskim cestama i prometnim navikama ... hajde da izbjegnemo jutarnje semafore lokalnih drumova i da si barem u startu stvorimo kakvu-takvu prednost i osiguramo miran izlazak iz grada.

 

Po A4 špartamo narednih 30-tak km, otprilike do prelaska rijeke Napean, gdje ionako više ne možemo nastaviti po A4 jer njega više nema ... A4 se pretvara u cestu A32, finu brzu cestu autobanskog profila kojom elegantno ulazimo u područje nacionalnog parka Blue Mountains. Sve mi je novo, sve mi je nepoznato, vozim iz drugara Vadera i upijam okolinu. Tu i tamo dijelovi pejzaža podsjete me na neke domaće (europske, jeli) doline i brežuljke, no čim u kadar uleti kakvo naselje ili makar dvije kuće uz cestu, odmah mi bude jasno gdje sam ... ovakve kaubojske arhitekture na starom kontinentu nema. Ništa renesansa, ništa barok, ništa secesija ... sve nešto nisko i razvučeno. Kućice izgledaju kao da su razmazane po livadi.
 
Springwood, Woodford, Lawson, Bullaburra ... a onda u Wentworth Fallsu benđo ispred mene pali lijevi žmigavac i hvata lijevu traku.
Dvije minute kasnije zaustavljamo se kod nečega što je očigledno vidikovac ... ali ne vidim šta je iza ograde. Parkiram austrijanca na krajnje nepropisnom mjestu, skinem kacigu i rukavica i prošetam se do ograde vidikovca ... ahaaa, zato sve izdaleka blješti. Ali mi i dalje iznad glave leprša upitnik od barem pola metra.

 

DjwifkGshQgDCU-8mGR8_mdECLK-6uEb0Bd_P3-E

 


Ovo je Jamison Lookout, vidikovac s kojega se (inače, danas ne) pruža pogled na duboku dolinu i slapove Wentworth koji se u tu dolinu ruše s neke od stjenčuga sa strane. Cool. Ali mi to ništa ne vidimo s tog vidikovca i to je još više cool. More oblaka, ili guste magle, ili već nečega mliječno bijeloga i mekane pahuljaste teksture. S krajnje lijeve strane iz te bjeline izranja kamena gromada a nešto dalje naprijed nalazi se šumoviti otok s kamenih hrptom.

 

RbTcLisnN4M9mH5U_QzVXLBLL69s043FMlA1qeqL

 

lsugq_us4EllPhTCsAE4V6TRLnIa4XKrT-zybod7

 


Jeli ovo stvarno ... ili smo zalutali u neki vremenski procijep? Tko zna kamo me to odvela vožnja pogrešnom stranom ceste ... mora da sam negdje gadno zabrazdio. Koliko je ovo duboko ... i šta ima ispod toga bijelog prekrivača? Skriveni svijet s dinosaurima i kukcima od dva metra? Vodopada nikakvog nema a za ostalo ništa ne znam. Piše na tabli sa strane da ovdje postoje i pješačke staze - dijelom uklesane u kamen - kojima se može sići na dno ove doline. Možda i može ... ali ne danas i ne u moto garderobi. Hajdemo mi odavde dok iz te magluštine nije izletjelo jato mutiranih dvometarskih kakadua. I otišli smo ... do prvog kafića.


...

 

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

jxeLychshcJOHwn0b8x_gCUqQMLYIivjXGRBU9xm

 


Prvi gradić dalje na zapad, Leura, nema niti pet minuta do tamo. A tamo, samo jedan rotor ispod glavne ceste, nešto što se zove Caffeine & Gasoline. Slatki mali kafić gdje se usput može smazati i slatki mali sendvičak. U izlog nagurana stara Agusta, na zidu fotografije cafe racer tematike. Sjedim vani za stolom naslonjen na zid, guštam čajić i gledam u neka dva parkirana motora ... ovaj SMT je krasan i seksi mali motorić, ali ovaj GSA je baš ogroman. Tko uopće ima želju da se gnjavi s tolikom masom i silnim gabaritima? Nebitno ... srknem čajić još jednom i mislim si kako je ovaj dan baš lijep. Čak se i nebo potpuno rasčistilo. Kao da nas zove da obiđemo tri sestre, tu su one nedaleko odavde. Ali ne bilo koje tri sestre, već Meehni, Wimlah i Gunnedoo.

 

1TSq435-WreOw_WcMDViMJc0i1njIJGlYItPdi03

 

_tl3KrLLwckYaDzXdchR0QaM9vxTycta3QK_lOkM

 

rE-ZcH_9e6coQTsXBZqV8DZxKyBj8dhbdndhXcEz

 

2yXkfQW06u76GwcdjbovIlW_VMyhBgZp0BrcZBVj

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

rcFX8z68ShpvLEM66q2B64bZLju-ZH8jj_8THWCW

 


Nema potrebe da se vraćamo na A32, trebamo se samo spustiti tri-četiri km po Cliff Drive i eto nas. Tri sestre, odnosno The Three Sisters, neobična je stjenovita formacija uz koju se vežu neke Aboridžinske legende. Uz legende ili bez njih, stijene izgledaju prilično impresivno, naročito kada ih kasno uvečer obasjaju lampama kako bi se još bolje isticale na tamnoj pozadini neba. To je sigurno velika turistička atrakcija i solidna "mamipara", no mi smo opet imali specijalne uvjete ... osim toga što nismo platili niti ulaznice (jer se ulaz naplaćuje tek od devet sati dopodne, a tada smo mi bili već daleko od sestara) susreli smo se s fenomenom od ranije s Wentworth falls.

 

oanqyPhV3vhQDNdNwuhc1SxrTMQ64OSczmYA4QX8

 


Dolina Jamison pretvorena je u gusto bijelo pahuljasto more koje se proteže i na ovu zapadnu stranu. Tri sestre su blizu, odmah uz jednu od platformi vidikovca, a sve ispod je velika bjelina. Ako ćemo zapravo, ovo bijelo more daleko mi je zanimljivije i "veća fora" od tri kamene špićoke. Proljetos, vozeći se po albanskim Prokletijama, nagledao sam se daleko atraktivnijih kamenih gromada i zapanjujućih prizora. Ali nije bilo bijelog mora i zato je ovo vrlo specijalna prilika. Nešto slično ovom bijelom moru doživio sam i vidio s Bobotovog kuka na Durmitoru. Da je ovo lijepo, lijepo je ... ali nije neviđeno.

 

zAJ1fFQGcFptgxwxPR0igk54oKRAP4-uZbcOo346

 

LBALKUZUGBtYByp0ESv8Yg3n23hSP2peA5_u-qxk

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja