Jump to content

Moto Zajednica

Epic ride: Great Southern Land

Recommended Posts

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6


Gdje i kuda?

 

 

Uz more ...

 

APkrZ4FBynlSIzzFiGsVyZW0NLkxlHp7pnFNsthT

 

 

... preko planina ...

 

wuB93oYsmK0O3nutyGqduod_7t8BzZKWS4YyjsJv

 


... po lokalnim restoranima ...

 

iqXJ2CpxpzSNbhoJfu-CHK4v1lI6AZGHdiHnnypo

 


i zabačenim benzinjarama.

 

PPJX2QgXJMlg-kBB-gtfguRvjxuIpotC5hvfbNXg

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

Kako?


Uglavnom ovako ...

 

fT4fNJVbGz4a-L8w8txMl_XgBAeZPOdhK3UzcQPa

 


Ovo naravno nije sve ... niti izdaleka. Bude ovdje još stotinu čudesa.


Kada?

 

Uskoro.


Kopirajt 2018, 2019 baj protector. Terms end kondišns aplajd.

 

 

  • Sviđa mi se 8
  • Haha 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1186 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FAZER 8 - Race Blue 2014

E, pa to Gorane, to se cekalo :)  Pocinji :)  Detaljan izvestaj ocekujem sad uskoro kad dodjem pred novu godinu u Zagreb.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6


Šest je sati i šesnaest minuta izjutra, sunce se lijeno podiže s horizonta a tanki sloj bjeličaste maglice levitira nad plitkim jezercem. Toyotin terenac ispod čije haube prigušeno grglja velikih osam cilindara okreće se u velikom luku kako bi veliku prikolicu postavio u odgovarajući položaj za lakše skidanje dva velika paketa. Sve je ovdje veliko, ne samo Toyota, prikolica i paketi. Velika je i livada, velika su okolna polja, pašnjaci i šumarci. A najveće je nebo ... čisto, plavo i bez ijednog oblačića gdje god pogledao. U to plavo nebo budemo se uskoro vinuli. Za jedno pola sata, možda koju minutu više ... čim raspakujemo, složimo i napuhnemo balon.

 

f79mB6Dhi0MB6qjkhEqDk83tkPWKxbMXMFE454Tq

 


Ona dva velika paketa spomenuta ranije, na velikoj prikolici velike Toyote, od njih budemo sastavili naš hot air balloon. Jedan paket je košara a drugi paket je uredno srolani i zamotani balon. Nas dvojica smo zamoljeni da aktivno pomognemo u cijeloj proceduri skidanja i slaganja balona, čemu smo se rado odazvali. Nemaš priliku baš svaki dan igrati se s ovakvim igračkama.


Najprije se s prikolice skine košara te se na nju montiraju četiri kutna nosača i povrh svega još se namjeste plamenici. Košara se dugačkim užetom priveže za Toyotu (security first) i potom se polegne na zemlju. Iz drugog paketa pažljivo se odrola balon i još pažljivije razmota po livadi. Balon se spoji na košaru a onda na scenu stupa veliki ventilator koji se cijelo vrijeme vozio naguran u kut prikolice. Ventilatorom se u balon ubaci zrak kako bi poprimio svoj "aktivni" oblik, i kada se dostigne određeni volumen aktiviraju se plamenici koji taj zrak zagriju i balon se polako uspravi. Ranije vezanje užetom za Toyotin štosdemfer sada dobiva puni smisao.

 

UKL5knQ88dnnMullBxpYtc0H1y55juR6-6dFfdPT

 

tV5dSVrc9_IrkcBUtt2NccRlmFRYmfZxBc15_3WB

 

jmwOpiTcUjGHlwAM-2yn9QWAI94Hm6cS7XKrwCGM

 

nCFXC_MzHNm6s8fcGvR7XaF3h8s_j6jxRuicUhKC

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 5
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

OK, zrak je zagrijan, balon je uspravljen, sve kontrole su odrađene, treba samo poletjeti. Zapravo i ne baš ... najprije se moramo ukrcati, što i nije sasvim jednostavna radnja. Ovo nije veliki "turistički" balon za 6-8 osoba kakvim se obično obavljaju komercijalni letovi i nema nikakvih vrata koja bi se otvorila i kroz koje bi "putnici" ušli. Ovo je mali balončić za maksimalno četiri osobe - iako nemam ideju gdje bi tu uz pilota i nas dvojicu stao još netko četvrti - i ulazi se onako kako se i treba ulaziti u balon: jadnom nogom zakoračiš u prorez u košari, drugu nogu prebaciš preko ograde i nekako se uvališ uunutra.

 

Ako bih rekao da je u košari ovog balona skučeno, to bi bilo jako neprecizno i podcjenjivački. Unutar košare je super skučeno i super tijesno ... naš pilot Graham - 70-i-nešto godišnji živahni veteran baloniranja - i nas dvojica nismo jedini teret koji ovaj balon nosi. Tri povelika rezervara s gorivom (mješavina plinova u tekućem stanju) zauzimaju tri ugla košare, ima tu i hrpica mjernih instrumenata, crijeva za dovod plina do plamenika, ručkice i polugice ... eto gdje ode prostor.
Uglavnom, utrpali smo se u košaru, gospođa iz pratnje odradila je seriju fotografija, pilot Graham je još malčice zakurio plamenike i odlijepili smo se od livade tiho i potpuno neprimjetno. Lebdimo u tišini, uspinjemo se u sve topliji jutarnji zrak, horizont se širi i gledamo u drveće iz ptičje perspektive. Fantastičan osjećaj.

 

RBoGeSiXwe-Bi1uhU-tmHT8x0Yyel3ITzXLQBGwV

 

PzPzX0kMxaHxdk_VrUvi1gI_qKk_RgMJvy-3jtyx

 

2qKwtLdrUZJNmEPp6JAZ_WtEzewj0fm8XdkU-q3O

 

qRVQ9N8PsF2BxO4rc1xoalnNv4sl7ndZmLGqvM0-

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

Drugi, ništa manje fantastičan osjećaj, obuzeo me kad sam shvatio da je ograda košare našeg balona poprilično niska te da nikakvo naslanjanje ili oslanjanje na ogradu ne dolazi u obzir. Jedan sićušan pogrešan pokret i poletjet ću elegantno kao cigla s dvadesetog kata. Trebam se lijepo rukom čvršće uhvatiti za jedan od četiri kutna nosača i ne bude bilo nikakvih nepredviđenih situacija.
Sunce je nisko na horizontu, sjene su dugačke a jutarnja rosa još nije isparila s raslinja na tlu, rezultat čega je mala sjajna aureola vidljiva na donjem dijelu sjene našeg balona. Zanimljiv efekt na koji nas je upozorio naš pilot Graham.

 

kf2VJRFm5aWZq1OP_MgZ5mk7xA8PICF4Rkc7ldr9

 

H1ttybmg6wiqv7D4sFmHrod2lU06v1V1c4EO1B66

 

XK5Ipr3LfPF6PPzYIb1LLrdoVIMqxLbMNU9dWbkX

 

XvEXhIeDk3IoGYcd_BFBzZdxFqqY7r9e4kuiZxtP

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

Što se tiče visine na kojom smo bili, dosegnuli smo 600 metara. Iako bi netko mogao pomisliti da je ovo visoko letenje zanimljiviji dio letenja balonom, to zapravo i nije tako. Horizont jest širi no vidljivost je znatno slabija. Gube se detalji i nestaje dio balonske letačke čarolije. Letenje na visinama između 100 do 200 metara je sasvim OK, a daaaaleko najbolji osjećaj je let ispod 100 metara visine. Uspjeli smo nagovoriti Grahama da nas malo i spusti sve do visine krošanja stabala i to je apsolutno najbolji dio baloniranja ... barem meni. Vidljivost prema tlu je odlična ... zgrade na okolnim imanjima, ograde oko pašnjaka, wombati koji trčkaraju uz potok i skupine kengura koji laufaju uz rubove polja. Uspjeli smo vidjeti i tipičnu National Geographic scenu ... beba kengur kako mami uskače u tobolac. Neprocijenjivo ... ma kakav sir David Attenborough ... ovo je Life on Earth live!

 

mbEm2qOSNTiye7doMw8p5UACxSdWXHqZ-JwqJNBY

 

EXtyFS4icC_bQl4GOhkJBTNxTaNwpoXCM_8AAiIn

 

-fV36PReyGUIsiZzhEes3wQ6Jy246OQXxyuze_JV

 

0D-76J53AhhCJ6nHkdL-BJvchjZ879JQOpl3gAdt

 

 

Kad već spominjem wombate i kengure, pada mi na pamet da možda nisam napomenuo da smo na južnoj Zemljinoj hemisferi, na srednjem zapadu države New South Wales, u okrugu Cabonne ... Australija.
Nameću se još dva pitanja:
a) tko smo to mi, i
b) gdje su motori ... ima li ih uopće?
Pod točkom a) Han Solo i Darth Vader, dynamic duo koji luta hipersvemirom jugoistočne Australije; i vozni park pod b) Millenium Falcon i Star Dreadnought Executor, parkirani su iza motela Riverview, cca 5-6 km dalje u mjestu Canowindra (izgovara se Kenaundra).


...

 

 

  • Sviđa mi se 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Predivno!

Let balonom iznad mog rodnog grada sam dobio od kuma na poklon za vencanje, tako da sam sa tobom ponovo prosao citavu proceduru, kao i tada. Tisinu narusava samo trenutak kada se ukljuci gorionik...:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6
1 minute ago, doktor said:

Predivno!

Let balonom iznad mog rodnog grada sam dobio od kuma na poklon za vencanje, tako da sam sa tobom ponovo prosao citavu proceduru, kao i tada. Tisinu narusava samo trenutak kada se ukljuci gorionik...:takoje:

 

Da, točno tako ... samo kad se zavrne "po gasu". Budeš nešto kasnije ponovo i čuo kako to zvuči.

 

:)

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2374 postova
  • Lokacija: Zagreb
  • Motocikl: T100 / DB6

...

 

KnZ_0_SZM3CI3v9Sq-aq9AIWQ3tAFe7XVNy7Awy3

 


No dobro, nakon tričetvrt sata letuckanja, naslikavanja, ugodnih razgovora s pilotom Grahamom i općenito raznih uživancija, došlo je vrijeme da se i spustimo ... a to nije nimalo jednostavan zadatak i manevar. Dapače, upute za ponašanje pri slijetanju dobili smo odmah na početku leta ... tek za slučaj da se dogodi štogod nepredviđeno. Slijetanje je odrađeno elegantno, iako sadrži nekoliko škakljivijih trenutaka koje baš nikako nije moguće izbjeći ... balonom se slijeće uz nešto klizanja po podlozi, nije to okomiti manevar kao silazak liftom.

 

Qi3p0QNXpYiCd7O4z0Oa6z1PUEay6VwcMkqXwnEh

 

tkoN6ri_lPaOEg6_sLPKGUPM4dxT1FU3muKzT-9I

 

Vq74zZhIeLE0eqKXINFvHAB8Ed5YRuBCiT5zx2es

 


...

 

 

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja