Jump to content

Moto Zajednica

Popravka/prerada "nepopravljivog" amortizera

Recommended Posts

  • U prolazu, 28 postova
  • Lokacija: Doboj
  • Motocikl: Honda CBR 600RR

Zanimljiva tema. Ali, ispraviti ove detalje, koje je Djunta naveo. Ipak na forumu nema osobe koja to bolje radi od njega i to sve sa akademske strane, ulazi u srz problema. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition
On 12/8/2018 at 10:35 PM, streetbiker said:

@icatenej lepo urađeno i lepo predstavljeno, verujem da će ova tema postati "zlatno štivo" za sve vlasnike "DeCarbon" amorta u narednom periodu, ovde na forumu.

Dao sam par komentara na XT600 temi vezano za Lordovo servisiranje XT amorta, ukratko i ovde:

1. Kod Sachs amort ima mesta za ugradnju ventila i ti si to odlično uradio. Kod XT amorta je, zbog velikog hoda i uopše veličine amortizera, neophodno (ako se ugrađuje od gore) kresanje gornjeg okca amorta. To meni nije bilo prihvatljivo rešenje pa se tokom reparacije mog XT amorta - prošle godine, nisam upuštao u tu prepravku (iako je bilo priče sa kolegom Đuntom). Mislim da se time svakako kompromituje tačka spoja amorta sa ramom, te sam operaciju odložio dok se ne nađe bolje rešenje.

2. Izvlačenje nekog pneumatskog pancir creva na pristupačnije mesto bi bilo idealno rešenje. Ako bi i ceo ventil u tom slučaju imao niži profil onda bi bilo lako montirati ga na XT bez kresanja okca.

3. Sadržaj gasnog punjenja - mislim da je tvoj predlog da se u fazi eksperimentisanja radi sa vazduhom a finalno napuni azotom potpuno OK. Inače nisam za varijantu "trajnog" punjenja vazduhom pogotovo kod motocikala sa intenzivnom i zahtevnom upotrebom suspenzije. Iako  "DeCarbon" tip amortizera ima odličnu disipaciju toplote, tj. slabe su šanse prekomernog zagrevanja, ipak bih finalno punjenje uradio čistim azotom.

4. Složio bih se sa kolegom @djunta oko toga da treba da bude tačno određena zapremina azota. To je info koji je skoro nemoguće naći na netu, pogotovo što je to specifična vrednost za određeni tip amortizera.

 

U svakom slučaju odlična tema, naročito pravljenje zaptivne glave umesto skupog semeringa SJAJNO :jee1:, imaš +hvala od mene.

Samo da javim da je moj amortizer uspešno savladao sve terene, prtljag i suvozačicu bez da štucne. Offroad i onroad.
Pritisak je i dalje 10.5 bara, koliko sam naduvao kad sam sastavljao. Ostavio sam ispod sedišta produžno crevce visokog pritiska za lakši pristup.
Okce sam prilikom stavljanja ventila morao da zdeljem ali nisam primetio nikakve negativne pojave, nakon više od 5000km raznih terena i uslova vožnje.

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 8 sati, lord_oblivion je napisao:

Samo da javim da je moj amortizer uspešno savladao sve terene, prtljag i suvozačicu bez da štucne. Offroad i onroad.
Pritisak je i dalje 10.5 bara, koliko sam naduvao kad sam sastavljao. Ostavio sam ispod sedišta produžno crevce visokog pritiska za lakši pristup.
Okce sam prilikom stavljanja ventila morao da zdeljem ali nisam primetio nikakve negativne pojave, nakon više od 5000km raznih terena i uslova vožnje.

 

 Ako se nevaram, Dule je remontovao tvoj amortizer ? Ko što si i sam linkovao, punjenje amortizera gasom se vrši preko "no loss" priključka, znači da nema povratnog ispuštanja  kad se odspoji, međutim, naknadnom kontrolom dolazi do gubitka za zapreminu od samog priključka do manometra. Kod emulzionog tipa amortizera, očitani podatak pritiska u naknadnom merenju nije validan čak ni ako nema nikakvog gubitka zapremine, a inače ga uvek ga ima makar malo pa se kontrola zarad sebe neradi  već o stanju amortizera se drugojačije zaključuje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Dule je 'remontovao' moj amortizer krajnje nezadovoljavajuće.
Prvo nije dobro zadihtovao spoj između ventila i tela amortizera i dok sam ja primetio gubitak gasa, došlo je do dodatne štete unutra, koje nije bilo pre njegovog remontovanja.
Drugo, zamenio mi je samo kliznu čauru u zaptivnoj glavi a nije zamenio ni jedan semering niti glavnu zaptivnu gumu.
Doduše, jeste sipao vrlo kvalitetno ulje i dozvolio mi da naučim ponešto.
Rekao je da su ostali delovi u 'može još da se tera' stanju ali pošto je došlo do nepredviđenog gubitka gasa u velikoj količini (sa 10 na 2 bara za dva dana vikend vožnje i pet dana stajanja do sledećeg vikenda) i tim delovima je skraćen radni vek nakon njegovog remonta. Da je samo uronio taj kraj amortizera posle duvanja pritiska, da proveri da li ima mehurića...
Dakle, Icatenej je samo projektovao novu glavu po merama mojih starih delova a kompletan pravi remont sam radio ja samostalno. Uključujući nalaženje curka pritiska i ponovno zaptivanje schrader ventila.

Svaka ručna pumpa za biciklističke amortizere ima 'no loss' priključak. U trenutku spajanja i razdvajanja začuje se jedno vrlo kratko ššššt i tu se gubi uvek istih pola bara. Zaključili empirijski. Takođe empirijski zaključak da tih pola bara +-, kao ni 5 bara više ni 5 bara manje, ni malo osetno ne utiču na performanse amortizera. Testirano u mestu, onroad i offroad.

Prilikom prvog punjenja sam omašio položaj razdvojnog klipa (ostavio preveliku gasnu komoru) i dobio sam veoma loše ponašanje, bez obzira na pritisak (5 do 15 bara isprobano). Tek kad sam razdvojni klip doveo u predviđeni položaj, dobio sam savršen rad amortizera i opet bez obzira na pritisak gasa (opet isprobao 5-15 bara).
Ovo sve važi za Yamaha XT(/Z) Kayaba amortizer. I za Sachs, ugradnja na pominjanu Cagivu. I ostale De Carbon tipa, bilo sa gasnom komorom u telu amortizera ili izdvojenom rezervoaru. Princip je isti. Sve stoji u gornjim linkovima.

O emulzionim nemam iskustva i nisam o njima pisao. Kad budem vozio motor sa emulzionim tipom zadnjeg amortizera, zameniću ga De Carbon tipom da sebi pojednostavim održavanje.

 

Ne osporavam ničije znanje i iskustvo, samo jednostavno navodim svoja iskustva i opažanja.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Prvo nije dobro zadihtovao spoj između ventila i tela amortizera i dok sam ja primetio gubitak gasa, došlo je do dodatne štete unutra, koje nije bilo pre njegovog remontovanja.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Da je samo uronio taj kraj amortizera posle duvanja pritiska, da proveri da li ima mehurića...

 

Dihtovanje ventila je problematično uvek, pogotovu ako se naknadno ubacuje, testiranje je obavezno, ja sam to činio otprilke 12 sati. Ne vidim razlog naknadnim oštećenjima samo usled gubitka gasa.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Drugo, zamenio mi je samo kliznu čauru u zaptivnoj glavi a nije zamenio ni jedan semering niti glavnu zaptivnu gumu.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Rekao je da su ostali delovi u 'može još da se tera' stanju

 

Možda nije imao potrebne zaptivače ili su van standarda, a pošto je došlo do ispuštanja gasa a ne ulja, predposatavljam da je procena stanja bila dobra.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Doduše, jeste sipao vrlo kvalitetno ulje

 

Koristio je Ohlins ulje zbog procene da malo penuša i Silkolene RSF koje je  vrh zbog multigradnosti i jako stabilnog viskoziteta što je po meni primarno.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Svaka ručna pumpa za biciklističke amortizere ima 'no loss' priključak. U trenutku spajanja i razdvajanja začuje se jedno vrlo kratko ššššt i tu se gubi uvek istih pola bara.

 

Da, dosta tih pumpi ima takav priključak. To ššššt se projektuje u padu pritiska zavisno kolika je zapremina gasa u komori pošto nisu sve iste.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Takođe empirijski zaključak da tih pola bara +-, kao ni 5 bara više ni 5 bara manje, ni malo osetno ne utiču na performanse amortizera.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

dobio sam savršen rad amortizera i opet bez obzira na pritisak gasa (opet isprobao 5-15 bara).

 

Predefinisani pritisak uspostavlja radni koji je više puta viši, praktično se može porediti sa pritiskom u gumama ili u cilindrima agregata. Pola bara razlike se možda ne može subjektivno osetiti ali više svakako osim ako nešto nije kako treba.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Dule je 'remontovao' moj amortizer krajnje nezadovoljavajuće

 

Otprilike već godinu dana on već radi u specijalizovanom servisu u Sloveniji sa kojim je već sarađivao, ne znam koliko je ovde radio ali je bio prilično dobro pripremljen.

 

On 12.8.2019. at 15:02, lord_oblivion je napisao:

Ne osporavam ničije znanje i iskustvo, samo jednostavno navodim svoja iskustva i opažanja.

 

:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Jedina moja zamerka na njegov rad je da je trebao da testira zaptivanje ventila kod zida amortizera. Mene kao laika i nekog ko je došao da plati uslugu, to ne treba da zanima.
Ostalih zamerki na njegov rad i pristup zaista nemam, vrlo prijatan i druželjubiv.

 

Usled gubitka gasa i intenzivnog rada amortizera (vožnja po terenu), došlo je do pojave vakuuma u gasnoj komori odnosno podpritiska u uljnoj i samim tim ogromne kavitacije ulja.
To je u kombinaciji sa 30 godina starosti (amortizer je sa motora izbačenog iz fabrike 1989te i nikad nije otvaran) prouzrokovalo oštećenje unutrašnje ivice glavne zaptivne gume (kroz koju prolazi klipnjača) i oštećenje oringa razdvojnog klipa (uvrnuo se aksijalno), nešto preostalog gasa je dejstvom vakuuma prešlo u uljnu komoru i napravilo preveliki pritisak (jedva smo sabili zaptivnu glavu da oslobodimo osigurač). Previše ulja je iscurelo, srećom brzo sam otkrio problem i klipnjača nije stigla da se ošteti, inače bi me koštalo značajno više.

Unutrašnji delovi, prvenstveno mislim na zaptivnu glavu i gumu, jesu nestandardni. To je, ipak Kayaba :D
Ali su unutrašnji prečnik tela amortizera i spoljni prečnik klipnjače vrlo standardni i trebalo mi je predložiti varijantu nabavke univerzalne glave u tim dimenzijama. Cene su vrlo pristupačne po netu, 30-60 evra.
Amortizer je donet na remont jer je radio 'umorno'. Identičan razlog zbog kog je i Icatenej remontovao svoj amortizer u ovoj temi.
Identičan postupak i redosled remonta, čak su i obe izrađene glave 75% identične, kao i upotrebljeni potrošni materijal i naravno, krajnji rezultat.
A to je da se amortizeri ponašaju kao što treba i da je svaki sledeći remont jednostavniji, jeftiniji i brži.
Amortizer na stolu, ulje i potrošni delovi na stolu, pumpa pored, meni sad treba manje od sat vremena da ga otvorim, operem, zamenim semeringe, čaure, oringe, sklopim, sipam  ulje, odzračim i zatvorim ga i naduvam pritisak. I obrišem krpom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Kad dođe do popuštanja gasne komore trajno, ko što se i desilo, razdelni klip ostaje miran a po sabijanju u uljnom delu on se pomera za istisninu ulja, kako se amortizer izdužuje u povratu, povlači za sobom razdelni klip i ciklus se ponavlja, tako da nebi treabalo da se jave nus pojave osim ako klip nezaribava, odnosno preteško ide, zaptivni prsten na njemu zaptiva više destina bara tako da nebi smeo da propusti vazduh od spolja "vakumom" koji čini uljni deo. Takođe nebi smelo da se kompresioni zaptivač u glavi pomeri i da dođe do propuštanja, može dihtujući prsten da se ošteti  ako glava krene da se mrda i tad propusti. Ovo je naravno teoretski, a sa starim amortizerom i usled kvara, može sve da se desi. Kod amortizera sa fizičkim razdelom gasa, kritična je podela i lako dođe do nepravilne postavke i onda su nus pojave vrlo izvesne,  neadekvatan rad,  nereagovanje na različite pritiske i različito podešavanje podešavača potonuća i povrata, ako ih ima, a u ekstremu do propuštanja, u težim slučajevima i do krivljenja i čak pucanja, na to sam hteo da ukažem bez da ulazim u bilo kakvu procenu ili advokatisanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ih, al' ste se raspisali :)  Ako nekome zatreba - u prilogu su PDF-ovi sa projektom zaptivne glave za ovu Kayabu od Yamahe XT 600E... Suštinski ovakva glava se univerzalno može iskoristiti za sve amortizere sa hidrauličnom klipnjačom 14mm i unutrašnjim prečnikom cilindra amortizera od 46mm. Slične glave moguće je kupiti i komercijalno od proizvođača SKF, RaceTech itd... prednost ovog mog dizajna je što je predviđen za korišćenje lako dostupnih i jeftinih potrošnih delova (semeringa, o ringa i čaure).

 

Mislim da sam ranije u temi naveo spisak potrošnih delova, ali evo još jednom:
- Seger osigurač unutrašnji DIN 472 fi 30 (on se ne menja osim ako se izgubi :) )

- O-ring 40x3

- Semering 14x20x3.2

- Semering 14x24x7

- Čaura 14x16x12 (SKF PCM 141612 E)

 

 

Zaptivna glava KYB 14x46 01.pdf

Zaptivna glava KYB 14x46 02.pdf

zaptivna glava poklopac.pdf

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 62 postova
  • Lokacija: Podgorica, Crna Gora
  • Motocikl: Honda Dominator

Izvinjavam se što dižem staru temu, ali me interesuje da li neko uslužno radi reparaciju ''nepopravljivih'' amortizera. Imam jedan od Honde Dominator kome treba reparacija

 

Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja