Jump to content

Moto Zajednica

Popravka/prerada "nepopravljivog" amortizera

Recommended Posts

  • Drug član, 949 postova
  • Lokacija: Beograd,Zvezdara,Ub
  • Motocikl: yamaha super tenere 1200

Svaka čast.
Ovo je tekst za moto forum.


Послато са SM-J730F уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Bome!!!!

I sve lipo podilija s nama.

Zbog ovakvih stvari volim forum!!

Lp

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Moram malo da se umešam jer smo vodili prepisku koja je možda Icu i navela na ovaj poduhvat. U načelu je tehničko zanatski sve kako treba. Osvina-klipnjača punog preseka u ovom slučaju može da se uzme kao gotova, ali kod većine amortizera je šuplja celom dužinom kroz koju prolazi igla podešavača, kod nekih postoji dodatni umetak na jednom kraju tako da se bojim da naknadno razbušivanje i obrada nisu razumni, odnosno, revitalizacija je verovatno racionalnija i bez rizika bilo kakve greške. Dalje,  podaci o montažnom zazoru između osovine i ležaja imaju +/- toleranciju i ne retko se fabrički desi da bude u minusu, nekad je osovina u pitanju ali i sama šolja, odnosno kućište u glavi, a sve se to revitalizacijom da dovesti u idelanu meru. Naravno, nema previše mesta gde to može da se uradi i košta, sat brušenja je recimo 15€, na stranu metalizacija i idi mi dođi, odnosno, trošak vremena i živaca. Svaki gas se ponaša isto i tu nema neke razlike ko što se misli i može se naći neka tvrdnja, problem sa vazduhom je što sadrži vlagu koja se pretvara u paru i pritisak raste, takozvani hidro šok, za probni rad i ja koristim običnu elekto pumpu za gume, finalno azot preko prave amortizer punilice. Punjenje gasom mora da bude sa nepovratnim ventilom, sve drugo je apsolutno netačno. Kod "de carbon" razdvajanja klipom, mora da se zna tačna pozicija, odnosno, zapremina gasa jer mora da se ispoštuje neka zakonitost koja je projektovana, praktično snaga koja prizilazi iz stepena sabijanja, odnosno promene pritiska i to važi za svaki amortizer bez obzira na tip, inicijalni uduvani pritisak ne daje istu performansu u različitim komorama. Tehničkih podataka uglavnom nema, o načinu utvrđivanja ispravnosti takođe ništa, ali svakako je rezultat u odnosu na izdahnuli uvek evidentan. I što se tiče delova, bezobrazno su skupi originalni i to samo zato što se rade u nestandardnim merama i zato je ovaj vid prepravke pravo rešenje, prvi put košta al zato je sledeći servis malte ne besplatan i brz zbog nabavke delova.

 

Da dodam, kod pojedinih amortizera su prečnici osovine neparnih vrednosti, ili čak na 0,5mm a ležajevoi gotovi su uvek na parnim merama tako da i to traži dodatno angažovanje i snalaženje. Spoljašnost je uglavnom galvanozovana, ređe plastifikovana zbog vitoperenja, cink sprej, kao ni bilo koji, nije ništa posebno i otire se benzinom, bolje je farbanje 2K bojom, mada je galvanizacija pravo rešenje ali i to izskuje zezanje.

Promenio član đunta
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ja sam FAP mašina, 746 postova
  • Lokacija: Leskovac, Srbija
  • Motocikl: apn 6 i Transalp

Ti bi mogao ovo profi da radis i da zaradjujes.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Da upotpunim još nekim referencama:
 

WWW.KEWENGINEERING.CO.UK

 

 

springs_cover.jpg
TRANSMOTO.COM.AU

Buying the right oil for your bike is very important as it can effect performance and the amount of wear-and-tear your bike receives.

 

 

 

 

logo-diy-moto-fix.png
WWW.DIYMOTOFIX.COM

Have you ever wondered what is needed to make your own shock fill tool and nitrogen fill station? In this post I'm going to go into detail and discuss what...

 

 

WWW.BGHIDROMATIK.COM

Program "Prve Petoletke", hidraulika i pneumatika, industrijska pneumatika, kočna tehnika, zaptivke, o-ring gumice / prstenovi, prateći proizvodi...

 

 

http://www.racetech.com/page/title/Emulators-How They Work

 

Koga ova tema zanima, preporučujem za pročitati. Izuzetno interesantan materijal.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

Ica, a da ti otvoris servis za repariranje? nije sala, ne svako od nas moze da izvede ovo, a za neke modele motora je mnogo papreno da se kupi novi amortizer.

  • Sviđa mi se 2
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Svaka cast bas dugo nisam video ovako korisnu temu!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Novi Beograd

@icatenej lepo urađeno i lepo predstavljeno, verujem da će ova tema postati "zlatno štivo" za sve vlasnike "DeCarbon" amorta u narednom periodu, ovde na forumu.

Dao sam par komentara na XT600 temi vezano za Lordovo servisiranje XT amorta, ukratko i ovde:

1. Kod Sachs amort ima mesta za ugradnju ventila i ti si to odlično uradio. Kod XT amorta je, zbog velikog hoda i uopše veličine amortizera, neophodno (ako se ugrađuje od gore) kresanje gornjeg okca amorta. To meni nije bilo prihvatljivo rešenje pa se tokom reparacije mog XT amorta - prošle godine, nisam upuštao u tu prepravku (iako je bilo priče sa kolegom Đuntom). Mislim da se time svakako kompromituje tačka spoja amorta sa ramom, te sam operaciju odložio dok se ne nađe bolje rešenje.

2. Izvlačenje nekog pneumatskog pancir creva na pristupačnije mesto bi bilo idealno rešenje. Ako bi i ceo ventil u tom slučaju imao niži profil onda bi bilo lako montirati ga na XT bez kresanja okca.

3. Sadržaj gasnog punjenja - mislim da je tvoj predlog da se u fazi eksperimentisanja radi sa vazduhom a finalno napuni azotom potpuno OK. Inače nisam za varijantu "trajnog" punjenja vazduhom pogotovo kod motocikala sa intenzivnom i zahtevnom upotrebom suspenzije. Iako  "DeCarbon" tip amortizera ima odličnu disipaciju toplote, tj. slabe su šanse prekomernog zagrevanja, ipak bih finalno punjenje uradio čistim azotom.

4. Složio bih se sa kolegom @djunta oko toga da treba da bude tačno određena zapremina azota. To je info koji je skoro nemoguće naći na netu, pogotovo što je to specifična vrednost za određeni tip amortizera.

 

U svakom slučaju odlična tema, naročito pravljenje zaptivne glave umesto skupog semeringa SJAJNO :jee1:, imaš +hvala od mene.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 2 sati, streetbiker je napisao:

 

1. Kod Sachs amort ima mesta za ugradnju ventila i ti si to odlično uradio. Kod XT amorta je, zbog velikog hoda i uopše veličine amortizera, neophodno (ako se ugrađuje od gore) kresanje gornjeg okca amorta. To meni nije bilo prihvatljivo rešenje pa se tokom reparacije mog XT amorta - prošle godine, nisam upuštao u tu prepravku (iako je bilo priče sa kolegom Đuntom). Mislim da se time svakako kompromituje tačka spoja amorta sa ramom, te sam operaciju odložio dok se ne nađe bolje rešenje.

 

Uvek je problematično raditi prepravku bilo koje vrste, umsto ventila, postoji nepovratni čep koji se puni putem igle, nešto je manji ali opet mora da se pravi kvalitetan zaptivajući spoj.

2. Izvlačenje nekog pneumatskog pancir creva na pristupačnije mesto bi bilo idealno rešenje. Ako bi i ceo ventil u tom slučaju imao niži profil onda bi bilo lako montirati ga na XT bez kresanja okca.

 

Jednako važi i za crevo, mora da se spoji sa telom amortizera jednako ko i ventil.

 

3. Sadržaj gasnog punjenja - mislim da je tvoj predlog da se u fazi eksperimentisanja radi sa vazduhom a finalno napuni azotom potpuno OK. Inače nisam za varijantu "trajnog" punjenja vazduhom pogotovo kod motocikala sa intenzivnom i zahtevnom upotrebom suspenzije. Iako  "DeCarbon" tip amortizera ima odličnu disipaciju toplote, tj. slabe su šanse prekomernog zagrevanja, ipak bih finalno punjenje uradio čistim azotom.

 

Prednost razdvojenog gasa je suštinski u smanjenju penušanja ulja u kom ne sme da bude vazduha uopšte, kod emulzionog se sa povećanjem pritiska penušanje eliminiše dosta dobro ali je ipak u nekoj meri prisutno, a grejanje je u bilo kojoj varijanti neizbežno, jedino što dodatni rezervoari imaju veću sposobnost disipacije zbog veće ukupne površine celog sistema. Međutim, gubitkom negog medijuma, emulzioni i dalje ima neku pasivnu snagu dok ovima drugima osetno oslabi. Vazduh zbog vlage ne sme da bude u amortizeru, osim za test ili prvu pomoć.

 

4. Složio bih se sa kolegom @djunta oko toga da treba da bude tačno određena zapremina azota. To je info koji je skoro nemoguće naći na netu, pogotovo što je to specifična vrednost za određeni tip amortizera.

 

Odnos ulja i gasa mora da bude u određenom relativno jednostavnom odnosu, uvođenjem pritiska i njegovom promenljivišću, ceo setap se drastično usložava i nije dovoljano siguran računski proračun već je potreban empirjski kontrolnik iz koga se zaključi da li je dobijena snaga puna kao i ostvarenje optimalnog odnosa ulja i gasa za uduvani pritisak, praktično se radi o 4 nepoznate. Obično se samo navede u koji položaj treba klip da se postavi a ostalo napuni uljem, a ako nema podatka onda mora proračun da se radi. Kod membranskog razdvajanja je nešto lakše zbog ograničene definisane zapremeine gasne kese, ali pri montaži nimalo lako nije to postići pa opet mora empirijska kontrola. Kod emulzionog je sve enigma, mada svi parametri praktično proizilaze iz njegove konstrukcije.

 

U svakom slučaju odlična tema, naročito pravljenje zaptivne glave umesto skupog semeringa SJAJNO :jee1:, imaš +hvala od mene.

 

Ne mora da se pravi nova glava, u većini slučajeva se da postojeća prepraviti i uglaviti uobičajenih dimenzija manžetna, to je stručan naziv za takav tip semeringa,  za 3-5€ umesto 15 i kusur.

 

Takođe od mene pohvala za sažet tutorijal, suprotno mojoj "disertaciji", doduše, tamo su obrađeni svi tipovi amortizera i sve moguće i nemoguće opcije, zato i mnogima nerazumljive.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 110 postova
  • Lokacija: Graz
  • Motocikl: BMW R1100 RT

Jednostavno odlično opisano i urađeno, svaka čast! Koliko znanja i vremena se tu krije, koliko kontakata za rezervne dijelove. Au! Mislim da jedan vlasnik servisa za amortizere sa ovakim znanjem može samo ređati uspjehe i širiti posao.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja