Jump to content

Moto Zajednica

Istraživanje stavova motociklista u vezi sa bezbednošću u saobraćaju

Recommended Posts

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Cesid je izgubio "n"

 

 

Pre 7 sati, zika56 je napisao:

 

Pa ovde bre izbije svađa oko toga čime da obrišemo vizir, a zamisli samo kakva bi rasprava ispala među nama oko takvog predloga.

Izbio bi ovde već u toku prvih pola sata rat do istrebljenja.

 

 

Ako Pablo ubaci neke reklame izmedju postova mogao bi i dobro da zaradi :D

 

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
Pre 13 sati, Nightrider Z je napisao:

Ljudi, nije ovo nikakva zavera Vatikana, iluminati, pentagon i tome slicno... :D

Nista nije tendenciozno, anketu je samo sastavljao neko ko nema pojma ocigledno i to je to.

Pa kud ćeš tendencioznije od toga. Zamisli sad da tebi i meni neko poveri da osmislimo anketu o nečemu o čemu ili pojma nemamo ili smo u toj temi plitki kao potok. Ima jedna dobra maksima koju je u vreme kada je tamo devedeset i neke bio smenjen sa mesta načelnika Generalštaba izrekao Momčilo Perišić, a čiji lik i delo preterano ne ljubim, a koja kristalno jasno oslikava ovo što nam se dešava, a glasi: U Srbiji je amaterizam upropastio sve od vojske do prostitucije.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
pre 2 minuta, bocca_bastard je napisao:

Saglasan. Topola, KG, oko Cacka prilicno nemoguce ali je dobra polazna tacka. Dobar princip

Mi sa prednjim točkovima od 21 inč i širokim enduro-kros upravljačima se nekako  i borimo ali mogu misliti kako je nekome ko vozi R motor sa heblovima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1759 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ako čita neko iz ABS-a - izvor naše nebezbednosti je jednostavan. Iz mog iskustva - 2 nesreće, oba puta vozači automobila krivi. Većina opasnih situacija u kojima sam se našao je nepažnja vozača automobila.

 

Il' sam ja baksuz, il' je ovo pogrešna ciljna grupa. Naša bezbednost je većinom u rukama vozača automobila.

Mi svoju bezbednost možemo povećati jedino sticanjem "veština" koje su iznad zakonom propisanog minimuma znanja. 

Rešenje je u obrazovanju, a ne u kažnjavanju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Vožnja velikih motora u Beogradu (i drugim većim mestima) liči na vožnju glisera u malom bazenu ;) Možeš da imaš motor za zabavu vikendom, ali tako da najkraćim putem utekneš iz grada. Divim se likovima koji idu motorom na posao svakoga dana. Meni lično slalom između rupa i kolotraga, klizavih zebri, džipova, pik-apova i ćoravih baba odavno nije zabavan. To je kao video igra u kojoj imaš samo jedan život...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1
Pre 21 sati, Miloš A je napisao:

Vožnja velikih motora u Beogradu (i drugim većim mestima) liči na vožnju glisera u malom bazenu ;) Možeš da imaš motor za zabavu vikendom, ali tako da najkraćim putem utekneš iz grada. Divim se likovima koji idu motorom na posao svakoga dana. Meni lično slalom između rupa i kolotraga, klizavih zebri, džipova, pik-apova i ćoravih baba odavno nije zabavan. To je kao video igra u kojoj imaš samo jedan život...

Potpuno te razumem...da i ja vozim ''autobus'' kao i ti,verovatno nikad ne bih isao na posao motorom :P 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Neverovatno je kako sve više se pojavljuju Tesle, Ajnštajni, Bizmarci,... gotovo u svakoj temi i o bilo čemu. Lično ne volim Cesid bez nekog posebnog razloga, ali kao dugogodišnja analitačarska organizacija, sasvim sigurno ima mogućnost da dobije ko zna koliko svetskih anketa na ovu temu, naivno je pomisliti da je ovo prva  i srpska, al naravno da ima nekih specifičnih ili prikrivenih pitanja.

 

Najgore je kad se ćuti i ništa ne dešava, svaka aktivnost kad tad donosi neki pomak. Kada sam valjda 2013 prvi put otišao u ABS kao osnivač udruženja sa programom  dodatne moto obuke, gledali su u mene ko tele u šarena vrata. Od tada se nešto promenilo i to na bolje, šta god ko mislio negativno, nije u pravu. ABS i pojedine lokalne uprave su tokom proteklih godina omogućile dodatnu besplatnu obuku motorciklista možda i  za 1.000, ne znam tačne podatke, što je za pohvalu bez obzira na uvek moguće i prisutne manjkavosti i špekulacije, ovo je recimo bila ovogodišnja akcija:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/123370-trening-bezbedne-vožnje-besplatno/

 

Ova anketa je kolko znam, prva koja se bavi motorciklizmom, postavljena je u pravo vreme, na kraju vozne sezone, i upućena sasvim sigurno naj masovnijoj moto grupaciji, BJB-u, što je jako veliki pomak jer je to i prvi čin prihvatanja pravog sagovornika, a da li će zaključci biti kakvi bi mi želelli, sigurno neće ali će ipak biti pomak u odnosu na ranije gde je možda nestručnjak po svojoj zamisli kreirao ambijent, upravo kao što je pomenuto kretanje desnom stranom saobraćajne trake, mada uvek postoji nad odredba o opštoj bezbednosti kojom može da se negira malte ne bilo koje pravilo. 

 

Nisam kvalifikovan da procenjujem kvalitet ankete, a spisak lepih želja je zaista izlišan, svako ima pravo na svoje mišljenje, samo je upitan produkt, ala ono, Srbija do Tokija.

 

@Pablo-  odličan potez, pored očekivanog sumiranog rezultata ankete, možda bi mogao da zatražiš kao protiv uslugu neku makar i neformalnu debatu sa prestavnicima vlasti pa da se vidi kako stvari stoje, bez obzira na podzrivost koja je prisutna u forumskim postovima. U svakom slučaju, od mene i dodatno hvala.

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 6
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
Pre 3 sati, đunta je napisao:

Neverovatno je kako sve više se pojavljuju Tesle, Ajnštajni, Bizmarci,... gotovo u svakoj temi i o bilo čemu. Lično ne volim Cesid bez nekog posebnog razloga, ali kao dugogodišnja analitačarska organizacija, sasvim sigurno ima mogućnost da dobije ko zna koliko svetskih anketa na ovu temu, naivno je pomisliti da je ovo prva  i srpska, al naravno da ima nekih specifičnih ili prikrivenih pitanja.

 

Najgore je kad se ćuti i ništa ne dešava, svaka aktivnost kad tad donosi neki pomak. Kada sam valjda 2013 prvi put otišao u ABS kao osnivač udruženja sa programom  dodatne moto obuke, gledali su u mene ko tele u šarena vrata. Od tada se nešto promenilo i to na bolje, šta god ko mislio negativno, nije u pravu. ABS i pojedine lokalne uprave su tokom proteklih godina omogućile dodatnu besplatnu obuku motorciklista možda i  za 1.000, ne znam tačne podatke, što je za pohvalu bez obzira na uvek moguće i prisutne manjkavosti i špekulacije, ovo je recimo bila ovogodišnja akcija:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/123370-trening-bezbedne-vožnje-besplatno/

 

Ova anketa je kolko znam, prva koja se bavi motorciklizmom, postavljena je u pravo vreme, na kraju vozne sezone, i upućena sasvim sigurno naj masovnijoj moto grupaciji, BJB-u, što je jako veliki pomak jer je to i prvi čin prihvatanja pravog sagovornika, a da li će zaključci biti kakvi bi mi želelli, sigurno neće ali će ipak biti pomak u odnosu na ranije gde je možda nestručnjak po svojoj zamisli kreirao ambijent, upravo kao što je pomenuto kretanje desnom stranom saobraćajne trake, mada uvek postoji nad odredba o opštoj bezbednosti kojom može da se negira malte ne bilo koje pravilo. 

 

Nisam kvalifikovan da procenjujem kvalitet ankete, a spisak lepih želja je zaista izlišan, svako ima pravo na svoje mišljenje, samo je upitan produkt, ala ono, Srbija do Tokija.

 

@Pablo-  odličan potez, pored očekivanog sumiranog rezultata ankete, možda bi mogao da zatražiš kao protiv uslugu neku makar i neformalnu debatu sa prestavnicima vlasti pa da se vidi kako stvari stoje, bez obzira na podzrivost koja je prisutna u forumskim postovima. U svakom slučaju, od mene i dodatno hvala.

Ne bih da polemišem, ali kao što sam već napisao, ne treba čovek da bude kvalifikovan kada je reč o ispitivanju javnog mnjenja pa da pod znak pitanja stavi anketu koju je projektovao neko ko nema nikakvih dodirnih tačaka sa temom, a iz pitanja se to ovde jasno vidi. Druga veoma bitna stvar je, kao što je to neko već upozorio, legitimitet ankete budući da je sa jedne IP adrese moguće nebrojeno puta popunjavati "anketni listić", a što nesumnjivo ostavlja prostor za manipulacije i zloupotrebe ankete. 

To što su se članovi ovog foruma, koji je uzgred budi rečeno za sve ove godine stekao izvestan kredibilitet u moto svetu, je svakako pozitivan pomak, međutim bojim se da ova anketa ne da lažnu sliku stanja kada je reč o bezbednosti motociklista i uzrocima njihovog čestog stradanja u saobraćaju. Đuntina ideja o nekoj vrsti debate sa ljudima iz ABS je odlična, ali ne iz razloga što bi mi od njih mogli da čujemo nešto epohalno već kako bi se uverili u to, a na čemu mnogi potenciraju kada su ova i slične agencije u pitanju, da njih osim ostvarivanja proofita i arčenja budžetskog novca na raznorazne projekte koji su sami sebi svrha, bezbednost motociklista i ostalih učesnika u saobraćaju interesuje koliko i sneg na Kilimandžaru. Slažem se da mnogo faktora utiče na našu (ne)bezbednosta i tako će biti sve dok se u ovoj zemlji zakon bude selektivno primenjivao ili uopšte ne primenjivao što je takođe čest slučaj. 

Stavove koji se odnose na strahovanje da će posle ove ankete saobraćajna policija rigoroznije kontrolisati motocikliste ne mogu a da ne shvatim kao još jednu sliku i priliku našeg nacionalnog mentaliteta zasnovanog na večitom iznalaženju nekog zaobilaznog puta . Naime, svi se bez izuzetka slažemo da od zakona, njegove primene i poštovanja u mnogome zavisi bezbednost učesnika u saobraćaju, ali pod uslovom da mi nekao budemo izuzeti i zaobiđeni. Ako je zakonom propisana upotreba kacige, maksimalna brzina u naselju ili na otvorenom putu ne vidim ni jedan jedini razlog da se taj propis ne poštuje. Svako od nas, kako reče Sašac, bude u situaciji da odlepi i da udari po gasu, ali onda mora da se pomiri sa tim da to odlepljivanje košta i para i kaznenih poena, a ne da kada bude nahvatan kuka kako policija sprovodi represiju nad "sirotim" motociklistima. Međutim svedoci smo da kod nas policija, a to nije samo slučaj kada je reč o saobraćaju, kršenje zakona i propisa sankcioniše od slučaja do slučaja. Da li je zakonom predviđena upotreba rotacionih svetala na traktorima i poljoprivrednim mašinama? Jeste! Pokušajte iduće sezone da prebrojite koliko vozača traktora i poljoprivrednih mašina poštuje ovu odredbu i to ne samo na lokalnim putevima već i na magistralnim na kojima saobraćajna policija redovno patrolira. Na osnovu nekih mojih dosadašnjih iskustava oko desetak posto. Stanite negde na raskrsnicu gde saobraćajac reguliše saobraćaj ili gde je saobraćajna policija redovno prisutna i pokušajte da izbrojite koliko vozača automobila telefonira dok prolazi pored policajaca koji se prave mrtvi i to ih uopšte ne tangira mada je zakon i u tom slučaju jasan i nedvosmislen. A zašto? Zato što smo svakodnevo u situaciji da vidimo policajce koji takođe koriste mobilni telefon dok voze, nepropisno se parkiraju, pretiču na punoj liniji...

Sve ovo jasno ukazuje na činjenicu da mi i ostali učesnici u saobraćaju možemo svaki dan da popunjavamo neku anketu ali da pomaka u bezbednosti neće biti sve do onog trenutka dok zakon i propisi ne budu poštovani sprovođeni u praksi bez izuzetka. Uvek kada se pomene bezbednost saobraćaja, zakoni i propisi pozivamno se na stanje u Nemačkoj, Švici, Austriji... samo što, da se ne lažemo, malo nas bi zaista bilo spremno na to da se zakoni i kod nas primenjuju i kažnjava kao što se tamo radi. 

Što bi rekao Nikola Kolja Pejaković: Svako hoće da bude grešan
ali neće da bude kriv.

  • Sviđa mi se 2
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sreca i osmeh su kljuc svega ..., 367 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ... Pčelica :) ... FZ6 N...

Misljenja sam da u saobracaju fale prvenstveno kvalitetniji putevi, kultura vozaca ostalih kategorija i savest. E tu lezi odgovor u bezbednosti za sve. Sve sto motoristi mogu da urade je potrebna sigurnosna oprema i pametna glava . Samo to i nista vise .

Hajde da sastavimo anketu koju popunjavaju vozaci drugih kategorija ali da se odnosi na temu motociklista. Pa to bi bio haos. Mali procenat je onih koji bi podrzali moto svet i rekli da vode racuna o svima nama. Ne vole nas sto se provlacimo , sto vozimo brzo i  sta je to ostalo sto njima smeta pa imaju toliku mrznju - STA?  .  A sta oni rade ¿? Ajmo malo o njima .Svako za sebe misli da se svet vrti oko njega pa se tako ponasaju. Vozaci automobila su bahati , bezobrazni, ne vode racuna niocemu , telefoniraju , sminkaju se, svadjaju, voze velikim brzinama , slusaju glasno muziku, jedu, ne daju migavac, ne gledaju levo i desno koliko bi trebalo,voze u alkoholisanom stanju, naglo skrecu , da se razumemo provlace se i oni, voze gde nije dozvoljeno i jos mnogo toga  .. I sta cemo sad ?

 

Dajem jedan lep primer kulture koji se desio u Italiji koji po meni nema veze sa bezbednoscu a mnogo govori. Drugar i ja smo motorom prolazili izmedju automobila – provlacili se,  kada je zena u skupocenom dzipu iste sekunde uocivsi nas sklopila retrovizor da bi lakse prosli. Sta cemo sad svi vi vozaci koji ovde namerno iskosite automobile da motoristi ne mogu da prodju i jos se smeskate.

 Kod nas je nekultura i bezobrazluk ljudi razlog svih problema i to nema veze sa bezbednoscu i niko me nece ubediti u nesto drugo i tacka.

 

imageproxy.gif.ae9fead6f146728efd0595b25f06e161.gif

 

  • Sviđa mi se 4
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Sym symphony 50

Dobri su talijanci. Kulturni ljudi. Mislim, da je dama u svojim tinejdžerskim danima vozila skuter. ;)

Ovo mi liči na ono kad sam se ja učio gde treba da stanem na pokretnim stepenicama. Ja po sredini kao NH,  dok mi nisu rekli da uzmem desnu stranu. Leva je za japije što žure. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

 Italija je interesantan primer, u smislu da i tamo živi temperamentan narod koji vrlo često nalazi način da zaobidje pravila i propise. Medjutim što se tiče moto priče...nema ni P od poredjenja. To više puta rekoh i opet ću...tamo je SVAKO...dobro ako ne svako onda jedna ooooogromna većina populacije imao, ima ili će imati kontakt sa dva točka. Bilo kao učesnik bilo kao posmatrač. U jednoj takvoj klimi sve je mnogo lakše.

Ne brinite ima i tamo "nisam te video" situacija...medjutim gomila drugih, rekao bih propratnih ali suštinski važnih stvari su prisutne, funkcionišu, o njima se ne razmišlja.

Ozbiljno sumnjam da će to ovde ikada biti...ponajmanje će situaciju promeniti jedna (ili jos 20) anketa.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Sreca i osmeh su kljuc svega ..., 367 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: ... Pčelica :) ... FZ6 N...
pre 35 minuta, Singularitet je napisao:

PRAVDA ZA BAJKERE! :popovanje:

 

P.S. Sklopila je retrovizor da joj ne otkineš.

:lol3: gresis sinak , gresis bas je bila neka fina teta, nasmesila nam se..  Svaki put kada neko sklopi retrovizor rizikuje potencijalno ostecenje limarije automobila a to mnogo vise kosta :) 

 

imageproxy.gif.ae9fead6f146728efd0595b25f06e161.gif

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S
1 hour ago, GR 46 said:

 

 

Dajem jedan lep primer kulture koji se desio u Italiji koji po meni nema veze sa bezbednoscu a mnogo govori. Drugar i ja smo motorom prolazili izmedju automobila – provlacili se,  kada je zena u skupocenom dzipu iste sekunde uocivsi nas sklopila retrovizor da bi lakse prosli.

imageproxy.gif.ae9fead6f146728efd0595b25f06e161.gif

 

 

Meni se to desilo ovde u Beogradu sklopio covek retrovizor da prodjem.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
59 minutes ago, balle said:

Dobri su talijanci. Kulturni ljudi. Mislim, da je dama u svojim tinejdžerskim danima vozila skuter. ;)

Ovo mi liči na ono kad sam se ja učio gde treba da stanem na pokretnim stepenicama. Ja po sredini kao NH,  dok mi nisu rekli da uzmem desnu stranu. Leva je za japije što žure. 

 

Neki su komentarislai da sam ekstreman kada kažem da mi ni pokretnim stepenicama ne umemo da se vozimo, a kamoli da valjano učestvujemo u saobraćaju. A to da se stoji uz desnu stranu sam video svugde po Evropi. Što me nekako vraća na obrazovanje/informisanje, tj. za saobraćaj prigodniji izraz - obuku.

 

Za motocikliste obuka ne postoji (usamljeni primeri, ako postoje, nisu relevantni) a obuka za vozače kola očigledno ni izbliza nije dobra kada ljudi u ovoj meri, koja je evidentna, ne umeju da voze.

 

Apropo sklapanja retrovizora, doživeo sam to jedanput u Beogradu. Ako je bilo skrivenog motiva, to nije bilo zato što se plašio da mu ne otkinem retrovizor nego što mu je imponovalo da može radnju da izvede pritiskom na dugme u kabini ;)

Doživeo sam dosta puta da ljudi koji stoje u koloni motaju u stranu na ono malo prostora što imaju, da mi omoguće prolaz. Nažalost, mnogo češće sam doživljavao da niti je svestan da postojim (telefon u ruci skoro kao pravilo), niti hoće da ti omogući bezbedan prolaz - nekada evidentno iz nekog neshvatljivog inata.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 775 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Bandit 1250S

Dobro mozemo da se ljutimo koliko hocemo, realnost je da takozvani lane spliting je nezakonit(nadam se da ce ovo u buducnosti biti izmenjeno), tako da on sto nece da se pomeri njegova ja stvar, nije u obavezi u svakom slucaju. Takodje mi i kad vozimo obilazimo sa svih strana i sa leve i sa desne i kako nam pada na pamet iskacemo ispred njih kao NINJE, svakako da ova tematika je sve samo ne jednostrana.

 

Ako bi me neko realno pitao rekao bih da je 65:35 odnos krivice, znaci jesu oni vise krivi ali ni mi nismo naivni.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Koliko je meni poznato, to "lane spliting" ili kako ga ko već zove, nije dozvoljen ni u Italiji. Tamo je na delu, selektivno južnoevropsko (imam i teoriju vezanu za količinu sunca...ali to nije važno) primenjivanje postojećih propisa...moglo bi da se kaže i zdravorazumno. Za slučaj da se "nešto" dogodi u tim manevrima, nemam saznanja kako bi to onda po slovu zakona bilo tretirano.

Uglavnom priče nisu za poredjenje...jer je motor, motocikl, skuter...šta već, tamo i drugde ozbiljan generator keša.

Tu leži zec.

Plus naravno njihova istorijska vezanost za takav vid prevoza.

...

Samo još par ilustracija. Sa dozvolom B kategorije moguće je voziti dva točka do 125ccm i 11kw snage, ko ima B polaže samo praktični deo za A. 

Razmišljanje o korisnicima dva točka ide dotle da se pri konstrukciji vodi računa o administrativnim odredbama (naročito postojanje modela sa limitiranom snagom) zakona država od interesa...gde imate primer nekih skutera sa motorima od 151ccm...jer isti može "po zakonu" da se vozi italijanskom Superstradom. To je kao autoput bez zaustavne trake i često spaja periferiju većih gradova sa užim gradskim jezgrom....a njime se brže stigne na posao (pride se još uvek ne naplaćuje inače skupa putarina)

I dako dalje i bliže.

Nije ovo kuknjava kakp je ko komšije trava zelenija. Primera dobre prakse, kako se moderno kaže, ima koliko hoćete. Nema to ovde ko i kako da sprovede.

Slaba kombinacija.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Ja popunih anketu odmah čim se pojavila i posle toga nisam "pratio na času" da vidim ovu polemiku. Mislim da bi ABS trebalo da se bavi, kako da kažem, sa tri činioca: vozač, vozilo i put. Na sva tri činoca moraju da utiču za povećanje bezbednosti.

Vozač, u vom slučaju motociklista, mora da u okviru obuke za  polaganja  završi uspešno kurs bezbedne vožnje od strane licenciranog instrutora. Za broj časova kursa bezbedne vožnje, smanjiti broj časova obuke, kako se nebi povećala krajnja cena. Doneti propis o zaštitnoj opremi reflektujuće boje zbog povećanja uočljivosti motocikliste.

Vozilo, samo ispravno je bezbedno i za vozača i ostale učesnike u saobraćaju, dakle ispravne gume, kočnice, svetlosna signalizacija

Put, da utiču na  putare da redovno čiste puteve od rizle i drugog materijala, da adekvatno održavaju bankine i pojas uz put u meri kako je i projektovan put. Da ne krpe već presvlače puteve. Da daleko bolje postavljaju signalizaciju i znakove gde se izvode radovi na putu ili ima oštećenja.

 

Iz ovog mogu da naprave pitanja za anketu, a ne koliko su me puta kontrolisali saobraćajci.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6712 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ma budaletine. Nesposobnost države da uredi saobraćaj pa je kriv krajnji korisnik istog. 

 

Infrastruktura loša, urbanizam (šta je to)? Automobili su odavno veći, brži, sigurniji i brojniji po glavi stanovnika a gradovi imaju saobraćajnice iste kao što je onaj nesrećnik pravio za vreme "Fića" i "Tristaća". Policija i tužilaštvo da radi svoj posao, automobili i motocikli u civilu koji prate korišćenje telefona u saobraćaju, zaustavljanja itd. Ovde i dalje vlada da neko može u saobraćaju nešto jer je sam sebi najbitniji ili zna nekog pa mu se može. Kakva umanjenja kazni, kakve gluposti, ima da te kaznimo jer si buzdovan pa neće sledeći put da ti padne na pamet. 

 

Drugo, mi izgleda nemamo dovoljno stručnih ljudi da obrazuju nove vozače niti nam je obuka u skladu sa potrebama. Naučiš signalizaciju, kako te uče praktično je isto kao da si seo sa drugarom ili roditeljem da te uči. Ništa ja auto školi nisam naučio a da mi otac pre toga isto to nije rekao. Komandama se ovlada za nekoliko dana a mozak kao u životinje, bitno da se kreće fizički brže nego što bi nogama. Kakve posledice to može da nosi i odgovornosti o tome se ne priča. Kako naš čovek kada pređe granicu vozi odgovorno a u Srbiji ne ume? Evo moji smederevci ne znaju za pešački a za Beograd im treba kopilot, navigator i prorok. 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 11 sati, đunta je napisao:

Neverovatno je kako sve više se pojavljuju Tesle, Ajnštajni, Bizmarci,... gotovo u svakoj temi i o bilo čemu. Lično ne volim Cesid bez nekog posebnog razloga, ali kao dugogodišnja analitačarska organizacija, sasvim sigurno ima mogućnost da dobije ko zna koliko svetskih anketa na ovu temu, naivno je pomisliti da je ovo prva  i srpska, al naravno da ima nekih specifičnih ili prikrivenih pitanja.

 

Najgore je kad se ćuti i ništa ne dešava, svaka aktivnost kad tad donosi neki pomak. Kada sam valjda 2013 prvi put otišao u ABS kao osnivač udruženja sa programom  dodatne moto obuke, gledali su u mene ko tele u šarena vrata. Od tada se nešto promenilo i to na bolje, šta god ko mislio negativno, nije u pravu. ABS i pojedine lokalne uprave su tokom proteklih godina omogućile dodatnu besplatnu obuku motorciklista možda i  za 1.000, ne znam tačne podatke, što je za pohvalu bez obzira na uvek moguće i prisutne manjkavosti i špekulacije, ovo je recimo bila ovogodišnja akcija:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/123370-trening-bezbedne-vožnje-besplatno/

 

Ova anketa je kolko znam, prva koja se bavi motorciklizmom, postavljena je u pravo vreme, na kraju vozne sezone, i upućena sasvim sigurno naj masovnijoj moto grupaciji, BJB-u, što je jako veliki pomak jer je to i prvi čin prihvatanja pravog sagovornika, a da li će zaključci biti kakvi bi mi želelli, sigurno neće ali će ipak biti pomak u odnosu na ranije gde je možda nestručnjak po svojoj zamisli kreirao ambijent, upravo kao što je pomenuto kretanje desnom stranom saobraćajne trake, mada uvek postoji nad odredba o opštoj bezbednosti kojom može da se negira malte ne bilo koje pravilo. 

 

Nisam kvalifikovan da procenjujem kvalitet ankete, a spisak lepih želja je zaista izlišan, svako ima pravo na svoje mišljenje, samo je upitan produkt, ala ono, Srbija do Tokija.

 

@Pablo-  odličan potez, pored očekivanog sumiranog rezultata ankete, možda bi mogao da zatražiš kao protiv uslugu neku makar i neformalnu debatu sa prestavnicima vlasti pa da se vidi kako stvari stoje, bez obzira na podzrivost koja je prisutna u forumskim postovima. U svakom slučaju, od mene i dodatno hvala.

Besplatna za ucesnike,inace je to opstina platila 29.000 din.po ucesniku(ovo zna i vlasnik RT-a koji je kod tebe na sredjivanju),tako da kao sto @Arso rece njih zanima samo novac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pre svega, hvala na plusićima koje sam dobio od ljudi od kojih to nisam očekivao, što je znak da ipak može da se složi i formira zajedništvo. 

 

U državi gde neškolovani i nekvalifikovani mogu da budu na strateškim položajima, naravno da može da bude doktor svako ko kaže da je neko bolestan ako ima temperaturu.

 

Hteo sam da doniram jesenas po treći put jednu besplatnu obuku bezbedne vožnje, niko se nije javio, tako da je bespredmetno pričati i moralisati o novcu, špekulacija je bilo i biće, pitam samo, kolko bi svako od nas uzeo samo da ima priliku. I naravno da sve interesuje novac, pa jer to razlog da se zaobilazi, očigledno nije iz navedenog, nego, mi volimo da pljujemo.

 

Svi mi imamo neku ideju o poboljšanju učešća u saobraćaju, mnogo toga nije realno moguće, tako da iznošenje idealističkih želja je slanje Deda Mrazu.

 

Neke predhodne vrhuške u ABS su novac trošile na mirišljave jelkice za automobile, motor nije postojao osim pojmovno, u poređenju sa možda 1.000 obučenih motorciklista, sada je sramotno kritikovati evidentan pomak gde spada i ova anketa i obraćanje BJB komuni, bez obzira koji su prikriveni ciljevi, ako ih uopšte ima. 

 

U ovoj temi sam preneo kratku dobijenu informaciju:

 

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/105700-mkso-zandarmerije/&do=findComment&comment=2149170

 

Znači Vlade Slovenije i Republike Srpske su uvažile moto grupacije, Slovenija je još ko zna od kada,  ovde je malte ne tek početak i kritizerstvom se ništa neće postići, samo može suprotno. Na nama je donekle da li ćemo se grupisati i potruditi ako nam se ukaže prilika jer ništa ne zavisi od forumskih postova ma kakve konotacije bili, poslovica kaže, "bolje išta nego ništa".

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Zbunjen 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Super specialist, 5929 postova
  • Lokacija: Šumadija
  • Motocikl: Suzuki GSXR600, Kawasaki ZX10R

@đunta Kapiram šta hoćeš da kažeš i ima stvari u kojima si u pravu. Ali si, verovatno u entuzijazmu naveo neke stvari koje ne stoje. Prvo, nije OK pretpostavljati da su svi ljudi lopovi i da bi svi uzeli da mogu. I sam znaš dovoljno ljudi sa foruma, ne verujem da misliš da bi svi zavukli ruku u državnu kasu samo da imaju mogućnost. Drugo, zato što su pomerili stvari sa mrtve tačke, a jesu, ne znači da nisu podložni kritikama. Neke stvari koje su ovde iznete kao što je mogućnost popunjjvanja ankete više puta sa iste IP adrese apsolutno stoje i mogu značajno da utiču na rezultate ankete. A, ako pretpostavimo da nemaju nikakve nedostojne namere sa ovom anketom, to predstavlja značajan nedostatak. Tvoj gest sa poklanjanjem kursa bezbedne vožnje je za svako poštovanje, ali iskreno ne čudi što se niko nije javio. Svi mi mislimo da znamo dobro da vozimo, i da smo brzi na motoru dok ne izađemo na stazu. Prvi ja. Taj kurs bezbedne vožnje treba da se sprovodi u okviru obavezne obuke, što je neko već naveo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

"Taj kurs bezbedne vožnje treba da se sprovodi u okviru obavezne obuke, što je neko već naveo."

I tako dođosmo do ključnog problema. Način na koji se ovde obavlja obuka budućih vozača motocikala je problem jer u auto školama za tu vrstu obuke nema pravih instruktora. Zakonom o auto školama je svašta toga precizirano, recimo peti stepen obrazovanja a znamo kako se kod nas dolazi do diploma, ali ne i to da neko ko treba da obučava buduće vozače treba da ima osim vozačke dozvole A kategorije i veliko vozačko iskustvo. Govorim o situaciji u mom gradu. Osim jednog instruktora, neću da navodim školu da ne bi neko protumačio kao reklamu, koji na motociklu prati kandidata, u ostalima se obuka svodi na to da se budući motociklisti sa prslucima i L tablicama ili voze i snalaze sami u saobraćaju ili prate auto u kome se neko obučava za vozača B kategorije.

Nažalost ovako je bilo kada sam ja polagao davne 1977. a tako je i danas. A koliko se u međuvremenu situacija na ulicama i putevima promenila to nam je valjda jasno, ali to one koji kroje zakon očigledno ne zanima njima je bitno da prihoduju na izdavanju licenci, gle čuda to radi ABS koji će posle da onima koji su dobili dozvole na osnovui ovih i ovakvih propisa da drži kurseve bezbedne vožnje, naravno uz stanovitu novčanu nadoknadu. A da li je dotični instruktor posle dobijanja dozvole A kategorije 20 puta za sve godine seo na motor, to je nebitno. Uostalom evo šta kažu propisi : 

  • uverenje o položenom ispitu za vozača instruktora za svaku kategoriju za koju se podnosi zahtev, ILI overena fotokopija školske diplome za instruktora vožnje za kategorije za koje se podnosi zahtev (neophodno je da se iz ovih dokumenata može videti datum sticanja kategorija upisanih u instruktorsku dozvolu); NAPOMENA: Svi oni koji prvi put podnose zahtev za izdavanje dozvole (licence) za instruktora vožnje, potrebno je da dostave original uverenje o stečenoj kategoriji.
  • Na osnovu dostavljenih podataka iz zahteva, Agencija za bezbednost saobraćaja će pribaviti:

  • dokaz o položenom ispitu za vozača instruktora ili dokaz o stečenoj (javnoj školskoj ispravi) školskoj diplomi za instruktora vožnje odgovarajuće kategorije u školi čiji je osnivač Republika Srbija, iz tačke 2;
  • dokaz da u poslednje četiri godine lice nije pravnosnažno osuđivano za krivična dela: teška dela protiv bezbednosti javnog saobraćaja, iz grupe protiv života i tela, protiv službene dužnosti, kao i da se protiv njega ne vodi istraga za ova krivična dela, odnosno nije podignuta optužnica za ova krivična dela, iz tačke 4;
  • dokaz da je od prestanka važenja poslednje mere zabrane upravljanja vozilom, koja mu je izrečena, proteklo više od dve godine.

Nigde jedne jedine reči da li i ko proverava vozačke sposobnosti onoga koji sutra treba nekoga da obuči da bi sa motociklom izašao u saobraćaj.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja