Jump to content

Moto Zajednica

Izbor adekvatnih guma za naš stil voznje,i kada je najbolje kupiti iste?

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .

Nisam uspeo da nadjem temu,izbrisete ako tema nije adekvatna ili ukoliko vec postoji.

 

Doslo je vreme da zamenim gume a vrlo sam neiskusan tako da bi svaki savet i preporuka dobrodošla.

Voznju po mokrom maksimalno izbegavam,zimi ne vozim.Ne manijacim se po putu ali volim povremeno gde je bezbedno da malo ubrzam,da obidjem lepe krivine gde bih voleo po suvom da mi gume drze korektno.Nisam vrhunski vozac motocikla i ucim kroz svaki kilometar koji predjem.

 

Kada da pazarim gume?Da li postoji vreme za to? Da li sad mozda kada postoje neke zimske akcije,ili mozda da sacekam kraj februara(ili kada vec vremenski uslovi dozvole maksimalno uzivanje uz sunce) pred sezonu?

I da li je ok oko 200e za nov set guma (180/55/17 120/70/17 Hondu Hornet 600 vozim)

Bilo koji savet i iskustvo bi mi znacilo.Dosta razlicitih diskusija sam procitao pa sam malo i zbunjen :D

 

Hvala

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A

Po ovome što si napisao svaka će ti guma odgovarati i možda bi trebao sa vidiš npr. kad bude moto sajam na proleće kad krenu akcije i na rate. Naravno imaš i opciju da ti se donese od "preko" ali tu moraš da znaš šta hočeš konkretno. Ipak sam više da se posavetuješ sa prodavcem koji će ti možda preporučiti neki stariji model (mislim ne stariji po datumu proizvodnje nego po modelu) po pristupačnioj ceni. Mada mislim da ćeš se ipak malo otvoriti za kintu i na kraju kupiti vrhunsku gume jer je ona jedini  kontakt izmedju tebe i asfalta. Srećna kupovina.

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .
Po ovome što si napisao svaka će ti guma odgovarati i možda bi trebao sa vidiš npr. kad bude moto sajam na proleće kad krenu akcije i na rate. Naravno imaš i opciju da ti se donese od "preko" ali tu moraš da znaš šta hočeš konkretno. Ipak sam više da se posavetuješ sa prodavcem koji će ti možda preporučiti neki stariji model (mislim ne stariji po datumu proizvodnje nego po modelu) po pristupačnioj ceni. Mada mislim da ćeš se ipak malo otvoriti za kintu i na kraju kupiti vrhunsku gume jer je ona jedini  kontakt izmedju tebe i asfalta. Srećna kupovina.
 
Ne planiram da stedim na gumi. Cenovni rang mi nije toliko presudan,mada ne bih kupio neku previse sport za 400e pa da je istrosim a veze nemam :D.Dot bih voleo sto taziji,zbog hemije same gume :D.
Hvala na odgovoru

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • MK. Sirius - Srbija, 806 postova
  • Lokacija: Pancevo
  • Motocikl: KTM Supermoto T 990 '11, Piaggio Beverly Tourer 250ie '08

Većina guma koje se danas prodaju po svojim performansama mnogostruko prevazilaze mogućnosti prosečnog vozača motocikla, tako da nema potrebe da se previše opterećuješ izborom. Posebna je priča što je oko izbora guma napravljen hype, pa su zato ljudi i zbunjeni kada treba da iste odaberu. Sport gume ti ne trebaju, pa da sam ja na tvom mestu, kupio bih neku pristojnu sport-touring gumu (recimo, pilot road 3,4,5, ili pirelli angel), te gume traju prilično, a pružaju fantastične performanse i na mokroj i na suvoj podlozi, i zadovoljavaju potrebe bar 90% motociklista koji se voze putevima.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .
Većina guma koje se danas prodaju po svojim performansama mnogostruko prevazilaze mogućnosti prosečnog vozača motocikla, tako da nema potrebe da se previše opterećuješ izborom. Posebna je priča što je oko izbora guma napravljen hype, pa su zato ljudi i zbunjeni kada treba da iste odaberu. Sport gume ti ne trebaju, pa da sam ja na tvom mestu, kupio bih neku pristojnu sport-touring gumu (recimo, pilot road 3,4,5, ili pirelli angel), te gume traju prilično, a pružaju fantastične performanse i na mokroj i na suvoj podlozi, i zadovoljavaju potrebe bar 90% motociklista koji se voze putevima.
Kada mislite da je pravo vreme kupiti?
Kada su neke akcije sad zimi ili na sajmu kao kolega sto kaze?

Hvala na odgovoru

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Solo Rider, 2748 postova
  • Lokacija: Sremčica
  • Motocikl: Yamaha FJR 1300 A
Kada mislite da je pravo vreme kupiti?
Kada su neke akcije sad zimi ili na sajmu kao kolega sto kaze?

Hvala na odgovoru

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Prati npr. Motoland preko face-a ...uvek izbacuju neke akcije. Sin je tako prošle godine kupio pilot 4 za smešne pare na rate

Послато са LG-H870 уз помоћ Тапатока

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Za tvoje 17-ice nema problema. Ima ih svuda, raznih modela i cena.

Ja imam malo starije opcije, zadnja 16 prednja 18 i moram da ih donosim iz inostranstva jer kod nas deru kozu za takav komplet.

Pre neku godinu sam vrlo povoljno od clana @B@ne kupio sport--touring komplet Heidenau K65 ali ne znam da li se on jos uvek bavi trgovinom, sajt mu nije u funkciji.

 

Ako imas nekog da ti donese iz Austrije pogledaj ovaj sajt, cene mnogo jeftinije nego kod nas.

 

https://www.reifenshop.at/

 

Pozdrav

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .
Za tvoje 17-ice nema problema. Ima ih svuda, raznih modela i cena.
Ja imam malo starije opcije, zadnja 16 prednja 18 i moram da ih donosim iz inostranstva jer kod nas deru kozu za takav komplet.
Pre neku godinu sam vrlo povoljno od clana [mention=1711]B@ne[/mention] kupio sport--touring komplet Heidenau K65 ali ne znam da li se on jos uvek bavi trgovinom, sajt mu nije u funkciji.
 
Ako imas nekog da ti donese iz Austrije pogledaj ovaj sajt, cene mnogo jeftinije nego kod nas.
 
https://www.reifenshop.at/
 
Pozdrav
Setih se da ujak(ne rodjeni :D) vozi Minhen i tamo radi,umeo cesto polovne gume da donese j preproda.Videcu s njim sta kaze.Mada je on sve s automobilima radio.

Hvala na odgovoru.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .



Trenutno ima da se nadje Dunlop Qualifier po bas povoljnoj ceni? Da li neko ima neka iskustva sa ovom gumom? :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

to je stari kvalifajer koji se još uvek pravi zato je ta mala cena.U srbiji je jako mnogo vožen pre 10 godina.Malo je tvrdji -žalili su se vozači erova.Za tvoj motor još bollje -duže će trajati.Znači malo tvrdja sportska guma.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .
to je stari kvalifajer koji se još uvek pravi zato je ta mala cena.U srbiji je jako mnogo vožen pre 10 godina.Malo je tvrdji -žalili su se vozači erova.Za tvoj motor još bollje -duže će trajati.Znači malo tvrdja sportska guma.
Upravo mi iskusan kolega vrlo,prijatelj kaze da se necu pokajati ako uzmem.Sad sam zvao radnju ima prednju dot 5117 a zadnju 0318 ceni 19400,garancija 3 godine.Vrlo sam blizu kupovine iste.Treba mi prosto sigurna guma,a ako je jos tvrdja sport pa to je tek odlicno. :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .

Na kraju narucio za 18800 set 180 55 17 i 120 70 17 Dunlop qualifier sportmax(nove) sa racunom i garancijom.
Dot prednje 5017 zadnje 0418.Nadam se da ce da zavrsavaju posao korektno :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Da ne otvaram drugu temu, razmisljam se izmedju metzeler roadtec z06 i mitas sportforce. Mitas mi je skoro 6 000 din jeftiniji za set, ali sam citao po forumima da hoce malo da kliza. Sa z08 imam iskustva, ali sa z06 ne, z08 je bila skroz korektna guma, ali mi je trenutno cenovno prejaka.

 

Opet, guma koju menjam je sportec m3, sportska guma, drzala je fenomenalno, bas sam imao poverenje u nju, ali bih uzeo nesto sto ce da mi izgura makar 3 sezone, m3 je jedva izdrzala nesto preko 1 sezone.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Taj Z6 sam vozio u vreme kada se pojavio, ima tome dobro preko 10 godina i tada sam bio odusevljen. Na TDM-u je trajala oko 14-15000km. Mora da se montira u paru.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Metzeler Z6 je praktično Pirelli Diablo Strada...samo je razlika u šari. Mitas ne poznajem, vidim da se agresivno reklamiraju, a po komentarima može da se shvati da se za uloženo dobije i adekvatno. Ne mogu da tvrdim da Metzeler nudi svega više za tu razliku u ceni...ali definitivno proverena stvar.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
Pre 2 sati, doktor je napisao:

Taj Z6 sam vozio u vreme kada se pojavio, ima tome dobro preko 10 godina i tada sam bio odusevljen. Na TDM-u je trajala oko 14-15000km. Mora da se montira u paru.

Zasto?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 106 postova
  • Lokacija: Nis,Kraljevo
  • Motocikl: .

Mitas sport force je dobra guma.Po iskustvu prijateja koji je 2 seta istrosio lepi za asvalt kao blesava.Proveri kod nekog prijatelja koji je koristio mitas :D

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Imao ih je drugar na zedu 750, ali mi je rekao da nije u klasi sa mecelerom ili miselinom. Problem je sto idem sa sportske mecelerke na ipak nesto tvrdju gumu.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
11 hours ago, SHOKLA said:

Zasto?

Zadnja guma nema niakvu "šaru" po sredini pa prednja "seče" vodu u slučaju voznje po kisi. Tako neko objasnjenje ako se dobro secam.

  • Sviđa mi se 1
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8239 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---
Pre 11 sati, milomir22 je napisao:

Imao ih je drugar na zedu 750, ali mi je rekao da nije u klasi sa mecelerom ili miselinom. Problem je sto idem sa sportske mecelerke na ipak nesto tvrdju gumu.

Ma kakav problem druze, blago je reci da ces se preporoditi... Ako si bio zadovoljan gumama koje na motoru videh sport force je guma koja ce te oduseviti! I znaj da ta guma pruza vise "gripa" nego sto se bandit moze oboriti...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8239 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

16200 din je mene izasao par 160/120 sport force + ... Ne uzimaj kod "Bakija" one iz izloga, te ce ti prvo ponuditi, stoje tu baaas dugo a daju za po 1000 din jeftinije...

Trenutno vozim pilotroad 5 na kawi, ulivaju poverenje i na mokrom ubrzava/koci dobro ali ne osetih duplo bolje performanse posto su za toliko skuplje!

Videcemo u eksploataciji, sportforce sam po 10000km vozio... Pre njih sam vise polovnih guma izmenjao, one su cenom obesmislile kupovinu guma "koje je neko bacio"...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja